ŽenaVzťahy

Dobrá manželská kríza nemusí byť zlá

 Mgr. Kamil Bartko   19.01.2017   0

Predstavte si – máte pred sebou výstup na Kriváň. Pri Troch studničkách nahodíte tempo, niekde v strede výstupu pri kosodrevine máte krízu. Na Malom Kriváni ste so silami už dávno v mínuse, ale hreje vás pohľad na Kriváň, ktorý je už na dosah.

Tu vnímame krízu ako logický výsledok námahy, ktorú stojí výstup na vrchol.

 

Kríza je pomerne časté slovo. Používa sa na označenie rôznych javov. Od ekonomických cez spoločenské, medziľudské, po interpersonálne a rôzne iné.

Manželská kríza

Rád by som osvetlil toto slovné spojenie najmä preto, aby sme mu porozumeli, a možno sa pozreli na to, čím prechádzame, trošku z nadhľadu.

Kde sme urobili chybu? Čo sme urobili zle? 

Je to táto otázka?

Dnešná doba sa na krízu pozerá skôr z pohľadu kauzálneho – teda príčinného významu – čo logicky vedie k hľadaniu chyby.

 

Naozaj máme hľadať chybu?

Často sa mi stáva, že do poradne prídu manželia po pomoc a pýtajú si o do mňa vysvetlenie, kde urobili chyby - čo urobili zle.

Predpokladám, že krízu vnímame skôr ako dôsledok nejakých chýb či pochybení. Ako keby to, čo bolo pred krízou, sa narušilo nejakými zlými krokmi. A teda riešenie je odstrániť tie zlé kroky – chyby, a tak sa vrátiť k pôvodnému stavu bez krízy.

Takže ak to zhrniem je tu predpoklad, že – kríza je výsledkom zlých vecí, chýb a pochybení, pokazili sme si to zlými krokmi a teda – KRÍZA JE ZLÁ.

Kto s tým súhlasí? ... ejha, nehláste sa všetci:)

Poďme to preskúmať z viacerých pohľadov.

 

Kríza - proces dozrievania

Predstavte si – narodí sa krásne, milé a dobré dieťa, a ono sa vám okolo tretieho roku „pokazí“. Do tých siedmich rokov ho „opravíme“.

Lenže okolo toho 13. roku sa zase „pokazí“, a to riadne :). Tu si už nevieme poradiť s „opravou“, a tak s nádejou očakávame, že sa opraví samo. Tento detský či mládežnícky vzdor, ktorý prináša krízu do vzťahov, v podstate akceptujeme ako proces dozrievania dieťaťa.

Kríza - logický dôsledok námahy

Predstavte si – máte pred sebou výstup na Kriváň. Pri Troch studničkách nahodíte tempo, niekde v strede výstupu pri kosodrevine máte krízu. Na Malom Kriváni ste so silami už dávno v mínuse, ale hreje vás pohľad na Kriváň, ktorý je už na dosah.

Tu vnímame krízu ako logický výsledok námahy, ktorú stojí výstup na vrchol.

 

Predstavte si – začnete chodiť do fitka, nakladáte si váhy, odcvičíte si zostavu cvikov pod dohľadom. Na druhý deň máte takú svalovku, že sa ani neviete hýbať. Po roku pravidelného cvičenia sa vám svalovka už stane súčasťou života. V podstate ak vynecháte cvičenie, tak vám začne chýbať :).

Tu sme ochotní vnímať nepohodu ako niečo, čo je súčasťou práce na svojej postave či celkového telesného zdravia.

Už sám život nám napovedá, že kríza:

   nemusí byť zlá

   môže byť znamením, že sme na správnej ceste

   môže byť výsledkom dobrej práce

   môže byť súčasťou dozrievania

 

Ako je to v manželstve?

Poznáte ako končia romantické filmy či rozprávky o princeznách – na konci filmu je svadba – a posledným preslovom „...a žili šťastne, až kým...“.

Viete, čo je najhoršie, že my tomu uveríme a nevedome si to prenášame do svojich predstáv o vzťahu muža a ženy. Veď nie je možné, aby tí dvaja nezrelí ľudia mohli vytvoriť niečo zrelé hneď od začiatku.

Každý z nás si prešiel zaľúbením. Lenže zaľúbenie nie je to, čo sa pokazilo! Ono len vyprchalo.

Láska je viac ako len zaľúbenie.

Možno by som zaľúbenie prirovnal k motivácii chudnúť. Z motivácie neschudnete. Láska je drina, ktorá stojí za to!!! Ten pocit, keď zhodíte kilá poctivou drinou, je oveľa intenzívnejší a hlbší.

 

Kríza je, že náš vzťah nás stojí námahu

Čiže kríza v manželstve môže znamenať, že postrádate pocity zaľúbenosti, a že náš vzťah nás stojí námahu. Učíte sa milovať a ste na ceste, ktorá sa volá láska.

V kurzoch pre ženu, muža a manželov som popísal rôzne pomôcky na cestu, keďže na tej ceste môžeme aj stagnovať či sa vrátiť späť, alebo zablúdiť sľubnými skratkami, pokiaľ neporozumieme tomu, čo sa nám deje.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?