ŽenaVzťahy

Čo má cudzinec a Slovák nie?

 Adriana Bachoríková   13.09.2020   0

Je veľa šťastných párov, ktoré sa našli napriek diaľke, rozličnému náboženstvu, či farbe pleti. Majú deti, ktoré poznajú dve rôzne kultúry, dva jazyky, a preto môže byť zväzok s cudzincom skutočným obohatením.

Na cestu do sveta si však nemožno zbaliť všetko. Do kufra nevojde ani rodina, ani kamaráti. Sme len my. Často príliš ďaleko od domova a blízkych.

Pixabay

 

Čo má cudzinec a Slovák nie?

Inakosť, záhadnosť, tajomno. Cudzinec je skrátka iný už na prvý pohľad. Vyrastal v prostredí, ktoré nepoznáme, má svojské zvyky, často exotický zjav. Taký vzťah so sebou prináša mnoho nového, neopozeraného, nepoznaného.

 Iná kultúra, zvyky a tradície, zrazu vidíme, že život sa dá žiť aj inak ako nás to učili.

S priateľom z cudziny môžeme objavovať jeho krajinu inak ako je to s v katalógu z cestovnej kancelárie. Ukáže nám nové miesta, človek sa naučí nový jazyk, spozná miestnu komunitu, ochutná nové jedlá, patrí odrazu do iného sveta a ľahko sa tou dobrodružnou cestou nechá viezť.

V dobrom, i v zlom

Keď je človek v neznámom prostredí, ďaleko od domova, po istej dobe si začne viac uvedomovať samého seba, svoje konanie, reakcie, svoje schopnosti, žije viac sám so sebou a mnohokrát neovplyvnený okolím, ktoré ho dokonale pozná, prichádza hlboká sebareflexia.

Ujasníme si priority, ciele, postoje, sme samé za seba.

V dobrom aj v zlom

Životu v zahraničí obetujeme rodinné oslavy, výročia, aj pohreby. Naše deti síce poznajú dva jazyky, no starých rodičov vidia málo, väčšinou len cez Skype. Nemôžu ich objať, ani s nimi zájsť na zmrzlinu. Nemôžu im odovzdať toľko, ako keď bývajú cez ulicu.

A hoci sa novú reč naučíme za pár týždňov, aj po rokoch sa stane, že sa niekto zasmeje nad našim prízvukom, pre iných môžeme byť navždy cudzinkou a budú na nás hľadieť cez prsty.

Zabudnite na dovolenky v all inclusive resorte. Ak žije jeden z dvojice v cudzine, každé voľno sa stane príležitosťou opäť vidieť rodinu a klasická dovolenka sa odkladá na neurčito.

Sú to často emočne náročné situácie, a ak ste cudzinkou, ďaleko od domova máte iba svojho partnera. Preto vzťah s cudzincom musí stáť na veľmi pevných základoch. Bude totiž otriasaný a skúšaný oveľa viac aj v bežných situáciách.

Niektorí to ustoja, iní nie a radšej sa rozídu.

A tu vzniká asi najväčší problém. Ak máte deti, komu budú zverené? Ostanete s nimi po rozvode v cudzine, alebo sa budete ponáhľať domov pod ochranné krídla? Ako často uvidia svojho otca a jeho rodinu?

Tu je hľadanie kompromisov veľmi náročné. Podobný smutný príbeh možno aktuálne sledovať v médiách. A ako to už býva, trpia všetci zúčastnení, vrátane malých detí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?