ŽenaVzťahy

Čo má cudzinec a Slovák nie?

 Adriana Bachoríková   13.09.2020   1

Je veľa šťastných párov, ktoré sa našli napriek diaľke, rozličnému náboženstvu, či farbe pleti. Majú deti, ktoré poznajú dve rôzne kultúry, dva jazyky, a preto môže byť zväzok s cudzincom skutočným obohatením.

Na cestu do sveta si však nemožno zbaliť všetko. Do kufra nevojde ani rodina, ani kamaráti. Sme len my. Často príliš ďaleko od domova a blízkych.

Pixabay

 

Čo má cudzinec a Slovák nie?

Inakosť, záhadnosť, tajomno. Cudzinec je skrátka iný už na prvý pohľad. Vyrastal v prostredí, ktoré nepoznáme, má svojské zvyky, často exotický zjav. Taký vzťah so sebou prináša mnoho nového, neopozeraného, nepoznaného.

 Iná kultúra, zvyky a tradície, zrazu vidíme, že život sa dá žiť aj inak ako nás to učili.

S priateľom z cudziny môžeme objavovať jeho krajinu inak ako je to s v katalógu z cestovnej kancelárie. Ukáže nám nové miesta, človek sa naučí nový jazyk, spozná miestnu komunitu, ochutná nové jedlá, patrí odrazu do iného sveta a ľahko sa tou dobrodružnou cestou nechá viezť.

V dobrom, i v zlom

Keď je človek v neznámom prostredí, ďaleko od domova, po istej dobe si začne viac uvedomovať samého seba, svoje konanie, reakcie, svoje schopnosti, žije viac sám so sebou a mnohokrát neovplyvnený okolím, ktoré ho dokonale pozná, prichádza hlboká sebareflexia.

Ujasníme si priority, ciele, postoje, sme samé za seba.

V dobrom aj v zlom

Životu v zahraničí obetujeme rodinné oslavy, výročia, aj pohreby. Naše deti síce poznajú dva jazyky, no starých rodičov vidia málo, väčšinou len cez Skype. Nemôžu ich objať, ani s nimi zájsť na zmrzlinu. Nemôžu im odovzdať toľko, ako keď bývajú cez ulicu.

A hoci sa novú reč naučíme za pár týždňov, aj po rokoch sa stane, že sa niekto zasmeje nad našim prízvukom, pre iných môžeme byť navždy cudzinkou a budú na nás hľadieť cez prsty.

Zabudnite na dovolenky v all inclusive resorte. Ak žije jeden z dvojice v cudzine, každé voľno sa stane príležitosťou opäť vidieť rodinu a klasická dovolenka sa odkladá na neurčito.

Sú to často emočne náročné situácie, a ak ste cudzinkou, ďaleko od domova máte iba svojho partnera. Preto vzťah s cudzincom musí stáť na veľmi pevných základoch. Bude totiž otriasaný a skúšaný oveľa viac aj v bežných situáciách.

Niektorí to ustoja, iní nie a radšej sa rozídu.

A tu vzniká asi najväčší problém. Ak máte deti, komu budú zverené? Ostanete s nimi po rozvode v cudzine, alebo sa budete ponáhľať domov pod ochranné krídla? Ako často uvidia svojho otca a jeho rodinu?

Tu je hľadanie kompromisov veľmi náročné. Podobný smutný príbeh možno aktuálne sledovať v médiách. A ako to už býva, trpia všetci zúčastnení, vrátane malých detí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Bea napísané 20.11.2020 08:23

Super ste to vystihli. Ďakujem za podnetný článok. Pripomenulo mi to jeden vtipný výrok: Všade dobre. Tak načo zostať doma?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.