6 dôvodov, kvôli ktorým sa rodičia rozvádzajú

Anna Veselá 0

Najskôr motýliky v bruchu, explózia citov, vášeň a nadšenie. Túžime jeden po druhom, túžime po tom „aj v dobrom, aj v zlom,“ túžime, aby sme boli rodinou. Lenže čosi sa v stroji času pokazí.

Namiesto lenivých, ospalých víkendov v posteli a spontánnych výletov za hranice všedných dní, pod tlakom žonglujeme medzi prácou a rodinou, času jeden pre druhého ostáva veľmi málo a vo vzťahu to zrazu škrípe. Scenár, ktorý je známy manželom po dlhoročnom spolužití.

Niektorí ostávajú spolu iba kvôli deťom, čo je len časovaná bomba. Ak ale partneri majú záujem popasovať sa s problémami, môžu vykľučkovať z krízy s posilneným vzťahom.

Toto sú najčastejšie dôvody, pre ktoré idú rodičia od seba:

1. Žena sa necíti ocenená

Bez ohľadu na to, či ste doma s deťmi alebo chodíte do práce, máte pocit, že celá domácnosť je iba na vašich pleciach.

Chýba vám nielen pomoc od partnera, ale aj jeho uznanie; väčšinu času si nevšíma, čo všetko robíte, berie to automaticky, nikdy nepovie „ďakujem.“ Nerozumie, na čo sa vlastne sťažujete, prečo ste večne nespokojná.

Odborníčka na partnerské spolužitie, Helen Mia Harris, radí tento tip: vyskúšajte jednoduchú techniku, ktorá by mohla zlepšiť vašu komunikáciu a pomôcť obidvom lepšie počúvať jeden druhého.

Zoberte do ruky malý predmet, napríklad loptu a vymieňajte si ju s partnerom. Keď držíte loptu vy, hovorte o tom, ako sa cítite alebo čo vám vadí. Za ten čas by vás mal partner iba počúvať, nerozprávať, neskákať vám do reči. Keď skončíte, posuňte loptu partnerovi.

2. Stratili ste svoju identitu

Niekedy je ťažké mentálne prepínať medzi mamou a manželkou. So stratou identity akoby išla ruka v ruke aj strata pojmu o partnerovi, strata blízkosti, strata pocitu tepla, nehy, príťažlivosti.

Helen Mia Harris radí párom, aby si spomenuli na čas, keď sa spoznali, aby sa rozpamätali, čo ich zaujalo na tom druhom, čo bolo príťažlivé na partnerovi, keď spolu začali chodiť.

Zaľúbenosť netrvá večne, ale previazanosť jeden na druhého, pocit, že k sebe patríme, môžu byť hlbšie ako kedykoľvek predtým.

3. Nie ste si emocionálne blízki s partnerom

Máte pocit, že vy aj váš partner ste natoľko zaujatí svojim životom, že si neviete nájsť čas ani sa porozprávať? Toto je podľa odborníčky až príliš častý problém.

Nie je nič výnimočné vidieť páry, ktoré sa cítia, akoby žili sami a pritom spolu, v tom istom dome s deťmi, ale bez pocitu, že sú jeden tím, bez pocitu blízkosti a spoločenstva.

Helen Mia Harris hovorí párom, aby si našli aspoň raz do týždňa alebo raz do mesiaca, keď už to inak nejde, spoločný čas iba pre seba a svoje manželstvo. Aby to bol ale čas pravidelný.

Hoci by ste aj nemali nikoho, kto by vám postrážil deti, ale raz do týždňa si určite dokážete nájsť čas na spoločnú večeru alebo pohár vína, kávy alebo čaju u vás doma, keď deti zaspia a vy si potom môžete užívať chvíľu nerušeného partnerského rozhovoru.

 

4. Máte pocit, ako by váš partner bol „ešte jedno dieťa“

Máte bez tak veľa práce, či doma, či v robote, kopec povinností, a to aj za vášho partnera, na ktorého sa nedá v ničom spoľahnúť. Máte doma dve deti, vlastne tri, keď si spomeniete na manžela.

Už len táto veta prezrádza, že si žena prestala vážiť svojho partnera. Blízkosť a intimita sú častokrát v takýchto spolužitiach narušené.

Ak už máte dosť všetkej tej zodpovednosti na vašich pleciach, nebojte sa o ňu podeliť. Helen Mia Harris radí napísať na papier všetko, čo je treba urobiť, každý deň, každý týždeň. Podeľte si úlohy.

Pri každej jednej povinnosti priraďte vaše meno alebo partnerove a bodku, ak už bola vyriešená. Tým odpadne nepríjemný pocit, že všetko je na pleciach len jedného človeka.

5. Nezhodnete sa vo výchovných štýloch

To, ako chcú rodičia vychovávať deti, môže byť dôvodom častých konfliktov. Ak máte obidvaja iné predstavy o výchove, iný rodičovský štýl, je veľmi ťažké zhodnúť sa s partnerom. Neustále trvanie na svojich pravdách, pocit, že ten druhý partner neoceňuje ich prednosti, môže viesť k rozchodu.

6. Jeden z vás má pomer

Nevera, či už emocionálna alebo fyzická, vážne narúša vzťah. Ak je neverný muž, žena rieši dilemu, či v takomto vzťahu ostať a prekonať krízu kvôli deťom.

Keď je vo vzťahu narušená dôvera, podvádzaný partner sa častokrát zmení, začne byť podozrievavý, lustruje partnerov mobil, správy, maily. To je najsmutnejšia stránka nevery, pretože ľudia, ktorým by pred tým ani nenapadlo sledovať partnera, môžu mať zrazu chorobné nutkanie to robiť.

Terapeutkyňa hovorí, že jej prácou je pomôcť znova vybudovať dôveru a porozumieť, prečo vôbec došlo k nevere. Liečenie je bolestivé, ale nevyhnutné, ak sa pár rozhodne ostať spolu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár