ŽenaVzťahy

6 dôvodov, kvôli ktorým sa rodičia rozvádzajú

 Anna Veselá   22.01.2021   0

Najskôr motýliky v bruchu, explózia citov, vášeň a nadšenie. Túžime jeden po druhom, túžime po tom „aj v dobrom, aj v zlom,“ túžime, aby sme boli rodinou. Lenže čosi sa v stroji času pokazí.

Namiesto lenivých, ospalých víkendov v posteli a spontánnych výletov za hranice všedných dní, pod tlakom žonglujeme medzi prácou a rodinou, času jeden pre druhého ostáva veľmi málo a vo vzťahu to zrazu škrípe. Scenár, ktorý je známy manželom po dlhoročnom spolužití.

Shutterstock

 

Niektorí ostávajú spolu iba kvôli deťom, čo je len časovaná bomba. Ak ale partneri majú záujem popasovať sa s problémami, môžu vykľučkovať z krízy s posilneným vzťahom.

Toto sú najčastejšie dôvody, pre ktoré idú rodičia od seba:

1. Žena sa necíti ocenená

Bez ohľadu na to, či ste doma s deťmi alebo chodíte do práce, máte pocit, že celá domácnosť je iba na vašich pleciach.

Chýba vám nielen pomoc od partnera, ale aj jeho uznanie; väčšinu času si nevšíma, čo všetko robíte, berie to automaticky, nikdy nepovie „ďakujem.“ Nerozumie, na čo sa vlastne sťažujete, prečo ste večne nespokojná.

Odborníčka na partnerské spolužitie, Helen Mia Harris, radí tento tip: vyskúšajte jednoduchú techniku, ktorá by mohla zlepšiť vašu komunikáciu a pomôcť obidvom lepšie počúvať jeden druhého.

Zoberte do ruky malý predmet, napríklad loptu a vymieňajte si ju s partnerom. Keď držíte loptu vy, hovorte o tom, ako sa cítite alebo čo vám vadí. Za ten čas by vás mal partner iba počúvať, nerozprávať, neskákať vám do reči. Keď skončíte, posuňte loptu partnerovi.

2. Stratili ste svoju identitu

Niekedy je ťažké mentálne prepínať medzi mamou a manželkou. So stratou identity akoby išla ruka v ruke aj strata pojmu o partnerovi, strata blízkosti, strata pocitu tepla, nehy, príťažlivosti.

Helen Mia Harris radí párom, aby si spomenuli na čas, keď sa spoznali, aby sa rozpamätali, čo ich zaujalo na tom druhom, čo bolo príťažlivé na partnerovi, keď spolu začali chodiť.

Zaľúbenosť netrvá večne, ale previazanosť jeden na druhého, pocit, že k sebe patríme, môžu byť hlbšie ako kedykoľvek predtým.

3. Nie ste si emocionálne blízki s partnerom

Máte pocit, že vy aj váš partner ste natoľko zaujatí svojim životom, že si neviete nájsť čas ani sa porozprávať? Toto je podľa odborníčky až príliš častý problém.

Nie je nič výnimočné vidieť páry, ktoré sa cítia, akoby žili sami a pritom spolu, v tom istom dome s deťmi, ale bez pocitu, že sú jeden tím, bez pocitu blízkosti a spoločenstva.

Helen Mia Harris hovorí párom, aby si našli aspoň raz do týždňa alebo raz do mesiaca, keď už to inak nejde, spoločný čas iba pre seba a svoje manželstvo. Aby to bol ale čas pravidelný.

Hoci by ste aj nemali nikoho, kto by vám postrážil deti, ale raz do týždňa si určite dokážete nájsť čas na spoločnú večeru alebo pohár vína, kávy alebo čaju u vás doma, keď deti zaspia a vy si potom môžete užívať chvíľu nerušeného partnerského rozhovoru.

 

4. Máte pocit, ako by váš partner bol „ešte jedno dieťa“

Máte bez tak veľa práce, či doma, či v robote, kopec povinností, a to aj za vášho partnera, na ktorého sa nedá v ničom spoľahnúť. Máte doma dve deti, vlastne tri, keď si spomeniete na manžela.

Už len táto veta prezrádza, že si žena prestala vážiť svojho partnera. Blízkosť a intimita sú častokrát v takýchto spolužitiach narušené.

Ak už máte dosť všetkej tej zodpovednosti na vašich pleciach, nebojte sa o ňu podeliť. Helen Mia Harris radí napísať na papier všetko, čo je treba urobiť, každý deň, každý týždeň. Podeľte si úlohy.

Pri každej jednej povinnosti priraďte vaše meno alebo partnerove a bodku, ak už bola vyriešená. Tým odpadne nepríjemný pocit, že všetko je na pleciach len jedného človeka.

5. Nezhodnete sa vo výchovných štýloch

To, ako chcú rodičia vychovávať deti, môže byť dôvodom častých konfliktov. Ak máte obidvaja iné predstavy o výchove, iný rodičovský štýl, je veľmi ťažké zhodnúť sa s partnerom. Neustále trvanie na svojich pravdách, pocit, že ten druhý partner neoceňuje ich prednosti, môže viesť k rozchodu.

6. Jeden z vás má pomer

Nevera, či už emocionálna alebo fyzická, vážne narúša vzťah. Ak je neverný muž, žena rieši dilemu, či v takomto vzťahu ostať a prekonať krízu kvôli deťom.

Keď je vo vzťahu narušená dôvera, podvádzaný partner sa častokrát zmení, začne byť podozrievavý, lustruje partnerov mobil, správy, maily. To je najsmutnejšia stránka nevery, pretože ľudia, ktorým by pred tým ani nenapadlo sledovať partnera, môžu mať zrazu chorobné nutkanie to robiť.

Terapeutkyňa hovorí, že jej prácou je pomôcť znova vybudovať dôveru a porozumieť, prečo vôbec došlo k nevere. Liečenie je bolestivé, ale nevyhnutné, ak sa pár rozhodne ostať spolu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.