ŽenaVzťahy

6 dôvodov, kvôli ktorým sa rodičia rozvádzajú

 Anna Veselá   28.01.2018   0

Najskôr motýliky v bruchu, explózia citov, vášeň a nadšenie. Túžime jeden po druhom, túžime po tom „aj v dobrom, aj v zlom,“ túžime, aby sme boli rodinou. Lenže čosi sa v stroji času pokazí.

Namiesto lenivých, ospalých víkendov v posteli a spontánnych výletov za hranice všedných dní, pod tlakom žonglujeme medzi prácou a rodinou, času jeden pre druhého ostáva veľmi málo a vo vzťahu to zrazu škrípe. Scenár, ktorý je známy manželom po dlhoročnom spolužití.

Shutterstock

 

Niektorí ostávajú spolu iba kvôli deťom, čo je len časovaná bomba. Ak ale partneri majú záujem popasovať sa s problémami, môžu vykľučkovať z krízy s posilneným vzťahom.

Toto sú najčastejšie dôvody, pre ktoré idú rodičia od seba:

1. Žena sa necíti ocenená

Bez ohľadu na to, či ste doma s deťmi alebo chodíte do práce, máte pocit, že celá domácnosť je iba na vašich pleciach.

Chýba vám nielen pomoc od partnera, ale aj jeho uznanie; väčšinu času si nevšíma, čo všetko robíte, berie to automaticky, nikdy nepovie „ďakujem.“ Nerozumie, na čo sa vlastne sťažujete, prečo ste večne nespokojná.

Odborníčka na partnerské spolužitie, Helen Mia Harris, radí tento tip: vyskúšajte jednoduchú techniku, ktorá by mohla zlepšiť vašu komunikáciu a pomôcť obidvom lepšie počúvať jeden druhého.

Zoberte do ruky malý predmet, napríklad loptu a vymieňajte si ju s partnerom. Keď držíte loptu vy, hovorte o tom, ako sa cítite alebo čo vám vadí. Za ten čas by vás mal partner iba počúvať, nerozprávať, neskákať vám do reči. Keď skončíte, posuňte loptu partnerovi.

2. Stratili ste svoju identitu

Niekedy je ťažké mentálne prepínať medzi mamou a manželkou. So stratou identity akoby išla ruka v ruke aj strata pojmu o partnerovi, strata blízkosti, strata pocitu tepla, nehy, príťažlivosti.

Helen Mia Harris radí párom, aby si spomenuli na čas, keď sa spoznali, aby sa rozpamätali, čo ich zaujalo na tom druhom, čo bolo príťažlivé na partnerovi, keď spolu začali chodiť.

Zaľúbenosť netrvá večne, ale previazanosť jeden na druhého, pocit, že k sebe patríme, môžu byť hlbšie ako kedykoľvek predtým.

3. Nie ste si emocionálne blízki s partnerom

Máte pocit, že vy aj váš partner ste natoľko zaujatí svojim životom, že si neviete nájsť čas ani sa porozprávať? Toto je podľa odborníčky až príliš častý problém.

Nie je nič výnimočné vidieť páry, ktoré sa cítia, akoby žili sami a pritom spolu, v tom istom dome s deťmi, ale bez pocitu, že sú jeden tím, bez pocitu blízkosti a spoločenstva.

Helen Mia Harris hovorí párom, aby si našli aspoň raz do týždňa alebo raz do mesiaca, keď už to inak nejde, spoločný čas iba pre seba a svoje manželstvo. Aby to bol ale čas pravidelný.

Hoci by ste aj nemali nikoho, kto by vám postrážil deti, ale raz do týždňa si určite dokážete nájsť čas na spoločnú večeru alebo pohár vína, kávy alebo čaju u vás doma, keď deti zaspia a vy si potom môžete užívať chvíľu nerušeného partnerského rozhovoru.

Shutterstock

 

4. Máte pocit, ako by váš partner bol „ešte jedno dieťa“

Máte bez tak veľa práce, či doma, či v robote, kopec povinností, a to aj za vášho partnera, na ktorého sa nedá v ničom spoľahnúť. Máte doma dve deti, vlastne tri, keď si spomeniete na manžela.

Už len táto veta prezrádza, že si žena prestala vážiť svojho partnera. Blízkosť a intimita sú častokrát v takýchto spolužitiach narušené.

Ak už máte dosť všetkej tej zodpovednosti na vašich pleciach, nebojte sa o ňu podeliť. Helen Mia Harris radí napísať na papier všetko, čo je treba urobiť, každý deň, každý týždeň. Podeľte si úlohy.

Pri každej jednej povinnosti priraďte vaše meno alebo partnerove a bodku, ak už bola vyriešená. Tým odpadne nepríjemný pocit, že všetko je na pleciach len jedného človeka.

5. Nezhodnete sa vo výchovných štýloch

To, ako chcú rodičia vychovávať deti, môže byť dôvodom častých konfliktov. Ak máte obidvaja iné predstavy o výchove, iný rodičovský štýl, je veľmi ťažké zhodnúť sa s partnerom. Neustále trvanie na svojich pravdách, pocit, že ten druhý partner neoceňuje ich prednosti, môže viesť k rozchodu.

6. Jeden z vás má pomer

Nevera, či už emocionálna alebo fyzická, vážne narúša vzťah. Ak je neverný muž, žena rieši dilemu, či v takomto vzťahu ostať a prekonať krízu kvôli deťom.

Keď je vo vzťahu narušená dôvera, podvádzaný partner sa častokrát zmení, začne byť podozrievavý, lustruje partnerov mobil, správy, maily. To je najsmutnejšia stránka nevery, pretože ľudia, ktorým by pred tým ani nenapadlo sledovať partnera, môžu mať zrazu chorobné nutkanie to robiť.

Terapeutkyňa hovorí, že jej prácou je pomôcť znova vybudovať dôveru a porozumieť, prečo vôbec došlo k nevere. Liečenie je bolestivé, ale nevyhnutné, ak sa pár rozhodne ostať spolu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.