ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

5 pilierov šťastného manželstva podľa psychológa I. Štúra

 kika/redakcia   25.09.2017   0

Poslednou knihou Ivana Štúra, detského psychológa, boli rozhovory s novinárkou Denisou Gura Doričovou „Kto chce žiť, nech sa kýve,“ v ktorých predstavil svoje názory na výchovu, život, vzťahy medzi mužmi a ženami, rodičmi i deťmi. 

Jeden z jeho výrokov, ktoré sa často citovali v súvislosti s výchovou detí, bol práve tento: "Netreba veľmi vychovávať, treba pekne žiť, dieťa sa pridá. Keď si sťažujem na vlastné deti, tak si vlastne sťažujem na to, ako som ich vychoval, ako som s nimi žil."

A jeho názory na manželstvo?

Shutterstock

 

Ivan Štúr sa nechal inšpirovať francúzskym spisovateľom André Mauroisom, v ktorom objavil päť základných atribútov alebo predpokladov šťastného manželstva.

Neviete si predstaviť, čo je na prvom mieste

Hádajte. Dôvera? Priateľstvo? „Každý hovorí láska a tolerancia, a Maurois tvrdí, že zdvorilosť,“ prezrádza Štúr prvý atribút šťastného manželstva. Čiže slušnosť. „Akonáhle poviete nejaké zlé slovo, to medzi vami ostane visieť, ale zdvorilosť a slušnosť, tá umožňuje pokračovanie vzťahu.“

Druhý atribút je tiež prekvapivý.

„Je ním humor. Humor je veľmi inteligentný postup, pohľad na život.“ Ivan Štúr mal za to, že dvojice, ktoré spolu vtipkujú a pristupujú k životu s humorom, lepšie spolu vychádzajú a aj dlhšie vydržia.

 

Do tretice v manželstve

Tretím bodom po zdvorilosti a humore je udržať žiarlivosť na primeranej úrovni. Nežiarliť priveľa, nepreháňať to s tým a nepodozrievať! Podozrievanie, upozorňuje Štúr, vedie k tomu, že ten druhý urobí to, z čoho sme ho podozrievali. „Keď budem partnerovi stále hovoriť, že je zlý, tak on nakoniec zlý bude. Moja predstava o druhom ovplyvňuje jeho správanie.“

Do žiarlivosti vedie človeka neistota. Je dôležité, ako sa k sebe partneri správajú, či žiarlivosť provokujú, alebo upokojujú.

Štvrtý atribút: kryštalizovanie

Človek sa musí podľa Štúra vyvíjať, mal by na sebe pracovať (rozmýšľať, vzdelávať sa, prežívať, chodiť do prírody, konzumovať umenie...) Zabraňuje to nude, ktorá je najhorším nepriateľom manželstva.

Piata je romantika.

Shutterstock

 

Okrem piatich princípov spolunažívania však treba mať podľa Štúra aj šťastie. Stretnúť sa s takým človekom, s ktorým sa to dá, aby manželstvo mohlo byť aj po 50 rokoch citovo svieže, aby to manželov neprestalo baviť.

„Musia mať spolu aj zaujímavý život. Aby vedeli, mali pocit, že s nikým iným by nemohli žiť tak dobre.“

Kniha Kto chce žiť, nech sa kýve, Rozhovory Denisy Gura Doričovej so psychológom Ivanom Štúrom vyšli v roku 2014 vo vydavateľstve Premedia. Ivan Štúr zomrel v roku 2015 vo veku 82 rokov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
15.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Dnešné deti majú slabší intelekt aj motoriku
22.03.2018   0
Nedajme sa oklamať zdaním, že dnešné deti, intuitívne používajúce moderné technológie, sú inteligentnejšie a schopnejšie ako generácie pred nimi.
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
21.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
detské choroby
Najčastejšie problémy nôh u najmenších detí
20.03.2018   2
Nad mojim prvým novorodencom na tretí deň pri novorodeneckej vizite sudička v bielom plášti pri pohľade na potomkove nohy vyslovila dvojicu latinských výrazov, ktoré som si nezapamätala, ale zneli veľmi hrozivo. Nasledovalo 24 hodín mentálnych múk, kedy už som dieťa videla na vozíku a o barliach.
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?