ŽenaVzťahy

5 pilierov šťastného manželstva podľa psychológa I. Štúra

 kika/redakcia   19.09.2020   0

Poslednou knihou Ivana Štúra, detského psychológa, boli rozhovory s novinárkou Denisou Gura Doričovou „Kto chce žiť, nech sa kýve,“ v ktorých predstavil svoje názory na výchovu, život, vzťahy medzi mužmi a ženami, rodičmi i deťmi. 

Jeden z jeho výrokov, ktoré sa často citovali v súvislosti s výchovou detí, bol práve tento: "Netreba veľmi vychovávať, treba pekne žiť, dieťa sa pridá. Keď si sťažujem na vlastné deti, tak si vlastne sťažujem na to, ako som ich vychoval, ako som s nimi žil."

A jeho názory na manželstvo?

Shutterstock

 

Ivan Štúr sa nechal inšpirovať francúzskym spisovateľom André Mauroisom, v ktorom objavil päť základných atribútov alebo predpokladov šťastného manželstva.

Neviete si predstaviť, čo je na prvom mieste

Hádajte. Dôvera? Priateľstvo? „Každý hovorí láska a tolerancia, a Maurois tvrdí, že zdvorilosť,“ prezrádza Štúr prvý atribút šťastného manželstva. Čiže slušnosť. „Akonáhle poviete nejaké zlé slovo, to medzi vami ostane visieť, ale zdvorilosť a slušnosť, tá umožňuje pokračovanie vzťahu.“

Druhý atribút je tiež prekvapivý.

„Je ním humor. Humor je veľmi inteligentný postup, pohľad na život.“ Ivan Štúr mal za to, že dvojice, ktoré spolu vtipkujú a pristupujú k životu s humorom, lepšie spolu vychádzajú a aj dlhšie vydržia.

 

Do tretice v manželstve

Tretím bodom po zdvorilosti a humore je udržať žiarlivosť na primeranej úrovni. Nežiarliť priveľa, nepreháňať to s tým a nepodozrievať! Podozrievanie, upozorňuje Štúr, vedie k tomu, že ten druhý urobí to, z čoho sme ho podozrievali. „Keď budem partnerovi stále hovoriť, že je zlý, tak on nakoniec zlý bude. Moja predstava o druhom ovplyvňuje jeho správanie.“

Do žiarlivosti vedie človeka neistota. Je dôležité, ako sa k sebe partneri správajú, či žiarlivosť provokujú, alebo upokojujú.

Štvrtý atribút: kryštalizovanie

Človek sa musí podľa Štúra vyvíjať, mal by na sebe pracovať (rozmýšľať, vzdelávať sa, prežívať, chodiť do prírody, konzumovať umenie...) Zabraňuje to nude, ktorá je najhorším nepriateľom manželstva.

Piata je romantika.

 

Okrem piatich princípov spolunažívania však treba mať podľa Štúra aj šťastie. Stretnúť sa s takým človekom, s ktorým sa to dá, aby manželstvo mohlo byť aj po 50 rokoch citovo svieže, aby to manželov neprestalo baviť.

„Musia mať spolu aj zaujímavý život. Aby vedeli, mali pocit, že s nikým iným by nemohli žiť tak dobre.“

Kniha Kto chce žiť, nech sa kýve, Rozhovory Denisy Gura Doričovej so psychológom Ivanom Štúrom vyšli v roku 2014 vo vydavateľstve Premedia. Ivan Štúr zomrel v roku 2015 vo veku 82 rokov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
Prídavok na dieťa 2021
11.01.2021   35
Kedysi pod názvom "rodinné prídavky." Patrí na každé nezaopatrené dieťa. Ktoré dieťa je nezaopatrené, kto môže poberať prídavok a za akých podmienok? Oznamovacia povinnosť pri prídavku na dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky.
babetko
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
12.01.2021   13
Prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   10
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   2
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?