ŽenaVzťahy

5 pilierov šťastného manželstva podľa psychológa I. Štúra

 kika/redakcia   19.09.2020   0

Poslednou knihou Ivana Štúra, detského psychológa, boli rozhovory s novinárkou Denisou Gura Doričovou „Kto chce žiť, nech sa kýve,“ v ktorých predstavil svoje názory na výchovu, život, vzťahy medzi mužmi a ženami, rodičmi i deťmi. 

Jeden z jeho výrokov, ktoré sa často citovali v súvislosti s výchovou detí, bol práve tento: "Netreba veľmi vychovávať, treba pekne žiť, dieťa sa pridá. Keď si sťažujem na vlastné deti, tak si vlastne sťažujem na to, ako som ich vychoval, ako som s nimi žil."

A jeho názory na manželstvo?

Shutterstock

 

Ivan Štúr sa nechal inšpirovať francúzskym spisovateľom André Mauroisom, v ktorom objavil päť základných atribútov alebo predpokladov šťastného manželstva.

Neviete si predstaviť, čo je na prvom mieste

Hádajte. Dôvera? Priateľstvo? „Každý hovorí láska a tolerancia, a Maurois tvrdí, že zdvorilosť,“ prezrádza Štúr prvý atribút šťastného manželstva. Čiže slušnosť. „Akonáhle poviete nejaké zlé slovo, to medzi vami ostane visieť, ale zdvorilosť a slušnosť, tá umožňuje pokračovanie vzťahu.“

Druhý atribút je tiež prekvapivý.

„Je ním humor. Humor je veľmi inteligentný postup, pohľad na život.“ Ivan Štúr mal za to, že dvojice, ktoré spolu vtipkujú a pristupujú k životu s humorom, lepšie spolu vychádzajú a aj dlhšie vydržia.

 

Do tretice v manželstve

Tretím bodom po zdvorilosti a humore je udržať žiarlivosť na primeranej úrovni. Nežiarliť priveľa, nepreháňať to s tým a nepodozrievať! Podozrievanie, upozorňuje Štúr, vedie k tomu, že ten druhý urobí to, z čoho sme ho podozrievali. „Keď budem partnerovi stále hovoriť, že je zlý, tak on nakoniec zlý bude. Moja predstava o druhom ovplyvňuje jeho správanie.“

Do žiarlivosti vedie človeka neistota. Je dôležité, ako sa k sebe partneri správajú, či žiarlivosť provokujú, alebo upokojujú.

Štvrtý atribút: kryštalizovanie

Človek sa musí podľa Štúra vyvíjať, mal by na sebe pracovať (rozmýšľať, vzdelávať sa, prežívať, chodiť do prírody, konzumovať umenie...) Zabraňuje to nude, ktorá je najhorším nepriateľom manželstva.

Piata je romantika.

 

Okrem piatich princípov spolunažívania však treba mať podľa Štúra aj šťastie. Stretnúť sa s takým človekom, s ktorým sa to dá, aby manželstvo mohlo byť aj po 50 rokoch citovo svieže, aby to manželov neprestalo baviť.

„Musia mať spolu aj zaujímavý život. Aby vedeli, mali pocit, že s nikým iným by nemohli žiť tak dobre.“

Kniha Kto chce žiť, nech sa kýve, Rozhovory Denisy Gura Doričovej so psychológom Ivanom Štúrom vyšli v roku 2014 vo vydavateľstve Premedia. Ivan Štúr zomrel v roku 2015 vo veku 82 rokov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.