ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

5 pilierov šťastného manželstva podľa psychológa I. Štúra

 kika/redakcia   25.09.2017   0

Poslednou knihou Ivana Štúra, detského psychológa, boli rozhovory s novinárkou Denisou Gura Doričovou „Kto chce žiť, nech sa kýve,“ v ktorých predstavil svoje názory na výchovu, život, vzťahy medzi mužmi a ženami, rodičmi i deťmi. 

Jeden z jeho výrokov, ktoré sa často citovali v súvislosti s výchovou detí, bol práve tento: "Netreba veľmi vychovávať, treba pekne žiť, dieťa sa pridá. Keď si sťažujem na vlastné deti, tak si vlastne sťažujem na to, ako som ich vychoval, ako som s nimi žil."

A jeho názory na manželstvo?

Shutterstock

 

Ivan Štúr sa nechal inšpirovať francúzskym spisovateľom André Mauroisom, v ktorom objavil päť základných atribútov alebo predpokladov šťastného manželstva.

Neviete si predstaviť, čo je na prvom mieste

Hádajte. Dôvera? Priateľstvo? „Každý hovorí láska a tolerancia, a Maurois tvrdí, že zdvorilosť,“ prezrádza Štúr prvý atribút šťastného manželstva. Čiže slušnosť. „Akonáhle poviete nejaké zlé slovo, to medzi vami ostane visieť, ale zdvorilosť a slušnosť, tá umožňuje pokračovanie vzťahu.“

Druhý atribút je tiež prekvapivý.

„Je ním humor. Humor je veľmi inteligentný postup, pohľad na život.“ Ivan Štúr mal za to, že dvojice, ktoré spolu vtipkujú a pristupujú k životu s humorom, lepšie spolu vychádzajú a aj dlhšie vydržia.

 

Do tretice v manželstve

Tretím bodom po zdvorilosti a humore je udržať žiarlivosť na primeranej úrovni. Nežiarliť priveľa, nepreháňať to s tým a nepodozrievať! Podozrievanie, upozorňuje Štúr, vedie k tomu, že ten druhý urobí to, z čoho sme ho podozrievali. „Keď budem partnerovi stále hovoriť, že je zlý, tak on nakoniec zlý bude. Moja predstava o druhom ovplyvňuje jeho správanie.“

Do žiarlivosti vedie človeka neistota. Je dôležité, ako sa k sebe partneri správajú, či žiarlivosť provokujú, alebo upokojujú.

Štvrtý atribút: kryštalizovanie

Človek sa musí podľa Štúra vyvíjať, mal by na sebe pracovať (rozmýšľať, vzdelávať sa, prežívať, chodiť do prírody, konzumovať umenie...) Zabraňuje to nude, ktorá je najhorším nepriateľom manželstva.

Piata je romantika.

Shutterstock

 

Okrem piatich princípov spolunažívania však treba mať podľa Štúra aj šťastie. Stretnúť sa s takým človekom, s ktorým sa to dá, aby manželstvo mohlo byť aj po 50 rokoch citovo svieže, aby to manželov neprestalo baviť.

„Musia mať spolu aj zaujímavý život. Aby vedeli, mali pocit, že s nikým iným by nemohli žiť tak dobre.“

Kniha Kto chce žiť, nech sa kýve, Rozhovory Denisy Gura Doričovej so psychológom Ivanom Štúrom vyšli v roku 2014 vo vydavateľstve Premedia. Ivan Štúr zomrel v roku 2015 vo veku 82 rokov.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa po pôrode patrí k mame, nech sa narodí akokoľvek!
15.06.2018   0
Nič nebráni umiestneniu bábätka aspoň do jednej miestnosti s maminkou ihneď v prvých hodinách po cisárskom reze, pokiaľ zrovna mama nemôže mať bábo na svojom tele.
Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?
11.06.2018   0
Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná prežije veľké začudovanie až pohľadom na dve čiarky na tehotenskom teste.
Tehotenské strie pomôžu riešiť prírodné oleje
07.06.2018   0
Väčšina tehotných priberie zopár kíl a koža sa usí tomuto väčšiemu objemu hmotnosti prispôsobiť. V istých prípadoch je koža ohrozená. Najmä pokiaľ nemá žena „dobrú genetiku“ a má sklon k tvorbe strií.
babetko
Trpí malé dieťa častou neprítomnosťou otca?
17.06.2018   13
Malé dieťa objavuje otca skôr cez pohľad, mienku a slová matky o ňom. A to je pre malé dieťa dôležité, lebo vycíti, akú hodnotu a cenu má otec v očiach matky.
Dole "bez" (ako sme sa odplienkovali)
15.06.2018   1
„Milý môj, toto sú všetky plienky, ktoré máš. Ja viac nekúpim. Ty si veľký chlap a ja to už nechcem vidieť, aby si cikal do nich.“ Pozrel na mňa spýtavo, po troške váhania pokýval hlavou. A o pár minút sa... pocikal.
Prvé dva týždne s dvomi deťmi: 7 vecí, ktoré som sa o sebe naučila
14.06.2018   0
Život s novorodencom a malým dieťaťom nie je jednoduchý, ale je to môj nový život. Nová výzva.
detské choroby
Cestujete? Vypýtaje si medzinárodný očkovací preukaz
13.06.2018   0
V ambulancii cestovnej medicíny odborník – infektológ poradí, do akej krajiny a pred akými infekčnými ochoreniami sa môžete chrániť očkovaním. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vám vydá ako doklad – medzinárodný očkovací preukaz.
Infekcie močových ciest - stručne
08.06.2018   0
Má vaše dieťa vysokú teplotu a nekašle, nemá nádchu? Možno má zápal močový ciest. Čo urobiť skôr ako navštívite lekára.
Atopická dermatitída (AD) alebo detský ekzém
04.06.2018   0
Atopická dermatitída sa začína prejavovať zväčša pred 1. rokom života dieťaťa, jej diagnózu určí lekár. Môže mať viacero foriem: drobné vyrážky, červené pupence, celkové začervenanie kože, pľuzgieriky alebo tzv. papuľky, ktoré veľmi svrbia. Najčastejšie sa vyskytujú na lícach, na lakťoch a kolenách...
zvery
Ako vybrať šteňa
16.06.2018   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.
Papagáj pre väčšie deti
08.06.2018   3
Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.
Bojovnica pestrá
31.05.2018   0
Rybka. Slovenské meno Bojovnica je odvodené od teritoriálneho správania sa samčekov. V tomto článku sa pozrieme na základy chovu tejto krásnej rybky a hlavne problémov, ktorým je možné sa vyhnúť počas odchovu.