ŽenaVýnimočné ženy

Žena, ktorá si myslela, že je rastlinou

 MikSa   03.12.2019   0

„Predtým než sa moja žena stala vegetariánkou, považoval som ju v každom smere za celkom nenápadnú bytosť. Aby som bol úprimný, pri našom prvom stretnutí som ju nepovažoval ani len za atraktívnu ženu. Necítil som sa ňou ani priťahovaný ani odpudzovaný, a teda nevidel som dôvod, aby som sa s ňou nemohol oženiť.“

Takto začína kniha „Vegetariánka“, príbeh obyčajnej kórejskej ženy v domácnosti, ktorá zo dňa na deň prestane chcieť jesť mäso, izoluje sa od spoločnosti a nakoniec si o sebe začne myslieť, že je rastlinou.

 

Autorke knihy Han Kangovej udelili za tento román v roku 2016 Medzinárodnú Man Bookerovú cenu a odvtedy sa považuje za najvýznamnejšiu juhokórejskú autorku. Jej romány sú preložené do viacerých jazykov a sú úspešnejšie viac v zahraničí ako u nej doma.

Na prvý pohľad sa spisovateľka Hang Kangová venuje vo svojom diele juhokórejským témam, ktoré sa však ľahko dajú preniesť aj do iných súvislostí. Fakt, že „Vegetariánka“ prestane jesť mäso, a to v krajine, ktorej kuchyňa je na mäso priam zaťažená a kde vládnu prísne spoločenské pravidlá, možno prirovnať s otvorenému povstaniu. Hlavnou témou románu je otázka osobnej slobody človeka a otázka, kam až možno osobnou slobodou zájsť: vziať si život prípadne premeniť sa na rastlinu?

Han Kangová sa narodila v roku 1970 v juhokórejskom meste Kwangdžu, kde v roku 1980 v máji došlo, v nádeji na demokraciu, k viacerým študentským povstaniam proti vtedajšej vojenskej diktatúre. Hoci demonštrácie prebiehali pokojne, vojsko ich brutálne potláčalo. Nasledovalo povstanie študentov, pracujúcich a občanov, ktoré však skončilo masakrom, keď tam armáda zabila 170 až 2000 ľudí. Údaje o počtoch mŕtvych sa líšia, pretože vtedajší vojenský režim, chcel skutočný počet mŕtvych utajiť a veľa rodinných príslušníkov zo strachu z prenasledovania pochovalo svojich mŕtvych príbuzných iba tajne. Odvtedy je Kwangdžu synonymom a symbolom utláčaného demokratického hnutia v Južnej Kórey 80-tych rokov.

Han Kangová sa s jej rodičmi presťahovala z Kwangdžu do hlavného mesta Soulu len štyri mesiace pred vypuknutím povstania. Ako deväťročná nezažila teda hrôzy potlačenia povstania osobne, ale cítila sa a cíti sa stále onými udalosťami hlboko zasiahnutá. V tomto období sa začala prvýkrát v živote zamýšľať nad smrťou. Keďže obyvateľstvo mimo Kwangdžu dostalo len „oficiálne“ informácie, nakoľko armáda blokovala masovokomunikačné prostriedky, bolo o skutočných príčinách a skutkoch nebezpečné vôbec hovoriť. Jej rodičia ju i jej sestry varovali: „V žiadnom prípade nemôžete a nebudete o Kwangdžu hovoriť.“

Tak sa pre Han Kangovú stalo Kwangdžu dlho potlačovaným tajomstvom. Napriek tomu, že rodičia doma schovali fotoalbum s fotografiami zo vzbury z Kwangdžu, Han Kangová ho našla a uzrela v ňom obrázky zmrzačených demonštrantov. „Potichu, bez veľkého kriku sa vo mne niečo zlomilo, niečo čo bolo nežné v mojom vnútri, o existencii čoho som do tohoto momentu ani sama netušila.“ Onedlho po tejto skúsenosti si prečítala kórejský preklad knihy od Astrid Lindgrenovej „ Bratia Levie srdce“, čo jej pomohlo spracovať v sebe prežitú skúsenosť a zároveň jej otvorilo dvere do sveta literatúry.

Neskôr sama napísala román, v ktorom sa dotkla témy Kwangdžu a konečne mohla svoje myšlienky verejne vyjadriť. V knihe vyjadruje pocity, ktoré autorka sama prežívala: „Bojujem každý deň. Bojujem s hanbou, že som prežila a som stále pri živote. Bojujem proti faktu, že som človekom. A Vy, človek taký ako ja, aké odpovede na tieto otázky mi môžete poskytnúť?


Pri písaní tohoto románu Han Kangová bojovala sama so sebou a zvažovala, že román ani nedopíše, a to hlavne preto, že rešerše, ktoré si robila o Kwangdžu boli pre ňu samú nesmierne zaťažujúce a šokujúce a podobnosti nachádzala v podobných povstaniach na území bývalej Juhoslávie. Neskončiť s písaním ju napokon motivoval nájdený denník mladého učiteľa, ktorý bol zavraždený v posledný deň povstania, a ktorý si písal denník formou modlitieb a v predvečer, v očakávaní smrti, na jednej z prvých stránok si položil otázku: čo ma vedie takto konať? postaviť sa proti násilnostiam a režimu? Táto otázka bola kľúčovým momentom, prečo spisovateľka neprestala písať a začala hľadať odpovede.

Viac o autorke, knihe Vegetariánka a o jej názore na násilie, na vegetariánstvo a na samotné písanie nájdete vo videu:

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.