ŽenaVýnimočné ženy

Žena, ktorá si myslela, že je rastlinou

 MikSa   03.12.2019   0

„Predtým než sa moja žena stala vegetariánkou, považoval som ju v každom smere za celkom nenápadnú bytosť. Aby som bol úprimný, pri našom prvom stretnutí som ju nepovažoval ani len za atraktívnu ženu. Necítil som sa ňou ani priťahovaný ani odpudzovaný, a teda nevidel som dôvod, aby som sa s ňou nemohol oženiť.“

Takto začína kniha „Vegetariánka“, príbeh obyčajnej kórejskej ženy v domácnosti, ktorá zo dňa na deň prestane chcieť jesť mäso, izoluje sa od spoločnosti a nakoniec si o sebe začne myslieť, že je rastlinou.

 

Autorke knihy Han Kangovej udelili za tento román v roku 2016 Medzinárodnú Man Bookerovú cenu a odvtedy sa považuje za najvýznamnejšiu juhokórejskú autorku. Jej romány sú preložené do viacerých jazykov a sú úspešnejšie viac v zahraničí ako u nej doma.

Na prvý pohľad sa spisovateľka Hang Kangová venuje vo svojom diele juhokórejským témam, ktoré sa však ľahko dajú preniesť aj do iných súvislostí. Fakt, že „Vegetariánka“ prestane jesť mäso, a to v krajine, ktorej kuchyňa je na mäso priam zaťažená a kde vládnu prísne spoločenské pravidlá, možno prirovnať s otvorenému povstaniu. Hlavnou témou románu je otázka osobnej slobody človeka a otázka, kam až možno osobnou slobodou zájsť: vziať si život prípadne premeniť sa na rastlinu?

Han Kangová sa narodila v roku 1970 v juhokórejskom meste Kwangdžu, kde v roku 1980 v máji došlo, v nádeji na demokraciu, k viacerým študentským povstaniam proti vtedajšej vojenskej diktatúre. Hoci demonštrácie prebiehali pokojne, vojsko ich brutálne potláčalo. Nasledovalo povstanie študentov, pracujúcich a občanov, ktoré však skončilo masakrom, keď tam armáda zabila 170 až 2000 ľudí. Údaje o počtoch mŕtvych sa líšia, pretože vtedajší vojenský režim, chcel skutočný počet mŕtvych utajiť a veľa rodinných príslušníkov zo strachu z prenasledovania pochovalo svojich mŕtvych príbuzných iba tajne. Odvtedy je Kwangdžu synonymom a symbolom utláčaného demokratického hnutia v Južnej Kórey 80-tych rokov.

Han Kangová sa s jej rodičmi presťahovala z Kwangdžu do hlavného mesta Soulu len štyri mesiace pred vypuknutím povstania. Ako deväťročná nezažila teda hrôzy potlačenia povstania osobne, ale cítila sa a cíti sa stále onými udalosťami hlboko zasiahnutá. V tomto období sa začala prvýkrát v živote zamýšľať nad smrťou. Keďže obyvateľstvo mimo Kwangdžu dostalo len „oficiálne“ informácie, nakoľko armáda blokovala masovokomunikačné prostriedky, bolo o skutočných príčinách a skutkoch nebezpečné vôbec hovoriť. Jej rodičia ju i jej sestry varovali: „V žiadnom prípade nemôžete a nebudete o Kwangdžu hovoriť.“

Tak sa pre Han Kangovú stalo Kwangdžu dlho potlačovaným tajomstvom. Napriek tomu, že rodičia doma schovali fotoalbum s fotografiami zo vzbury z Kwangdžu, Han Kangová ho našla a uzrela v ňom obrázky zmrzačených demonštrantov. „Potichu, bez veľkého kriku sa vo mne niečo zlomilo, niečo čo bolo nežné v mojom vnútri, o existencii čoho som do tohoto momentu ani sama netušila.“ Onedlho po tejto skúsenosti si prečítala kórejský preklad knihy od Astrid Lindgrenovej „ Bratia Levie srdce“, čo jej pomohlo spracovať v sebe prežitú skúsenosť a zároveň jej otvorilo dvere do sveta literatúry.

Neskôr sama napísala román, v ktorom sa dotkla témy Kwangdžu a konečne mohla svoje myšlienky verejne vyjadriť. V knihe vyjadruje pocity, ktoré autorka sama prežívala: „Bojujem každý deň. Bojujem s hanbou, že som prežila a som stále pri živote. Bojujem proti faktu, že som človekom. A Vy, človek taký ako ja, aké odpovede na tieto otázky mi môžete poskytnúť?


Pri písaní tohoto románu Han Kangová bojovala sama so sebou a zvažovala, že román ani nedopíše, a to hlavne preto, že rešerše, ktoré si robila o Kwangdžu boli pre ňu samú nesmierne zaťažujúce a šokujúce a podobnosti nachádzala v podobných povstaniach na území bývalej Juhoslávie. Neskončiť s písaním ju napokon motivoval nájdený denník mladého učiteľa, ktorý bol zavraždený v posledný deň povstania, a ktorý si písal denník formou modlitieb a v predvečer, v očakávaní smrti, na jednej z prvých stránok si položil otázku: čo ma vedie takto konať? postaviť sa proti násilnostiam a režimu? Táto otázka bola kľúčovým momentom, prečo spisovateľka neprestala písať a začala hľadať odpovede.

Viac o autorke, knihe Vegetariánka a o jej názore na násilie, na vegetariánstvo a na samotné písanie nájdete vo videu:

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.