ŽenaVýnimočné ženy

O čom spievala Edith Piaf

 Michaela Vargová   01.04.2016   0

Jej hlas spoznáte okamžite, ako ho započujete z nahrávky. Jasný a priamy, ktorým s ľahkosťou spieva trpkú poéziu svojej duše. Hlas, ktorý robí z jej piesní strhujúce príbehy a ktorý jednoduchý šansón povýšil na umenie. Ten hlas patril drobnej Francúzke známej pod menom Edith Piaf.

Zdroj: worldmusic.net

 

Jej civilné meno bolo Edith Giovanna Gassionová. Pseudonym Piaf začala používať ako dvadsaťročná, keď prvýkrát spievala pred publikom v jednom parížskom kabarete. La Môme Piaf , ako ju vtedy nazvali, sa dá preložiť ako vrabec, vrabčiak. So svojou výškou 147 cm a zvučným hlasom mnohým skutočne pripomínala malého operenca.  

Vrabec bez hniezda

Kým sa však toto vrabča postavilo na pódium, zažilo veľa rán. Ako vtáča, ktoré priskoro vypadlo z hniezda. Edith sa vraj narodila na chodníku a jej matka, pouličná speváčka pochybnej povesti ju hneď po pôrode zverila svojej mame. Z úbohých pomerov jednej babičky zakrátko putovala do starostlivosti druhej starej mamy, ktorá bola majiteľkou nevestinca v Normandii. Verejný dom sa tak stal pre malú Edith na pár rokov domovom. Na roky v ňom prežité však spomínala v dobrom, prostitútky ju rozmaznávali, hrávali sa s ňou, pekne ju obliekali a dostala tu aj poriadne najesť.

Zdroj: edithpiaf.unas.cz

 

V 14 rokoch si ju vzal k sebe otec. Ten sa tiež živil ako potulný artista. Na ulici predvádzal svoje akrobatické kúsky hadieho muža a Edith mu k jeho vystúpeniam spievala. Spevom na ulici si zarábala aj ďalej, sama, či s nevlastnou sestrou, časť zisku však putoval ich pasákom.

Edith sa v 17 rokoch stala matkou, no len na krátko. Jej dcérka Marcelle zomrela ako dvojročná na zápal mozgových blán. Život na ulici sa stal pre Edith kolotočom, z ktorého nedokázala sama vystúpiť. Veď iný život dovtedy vlastne ani nepoznala.  

Z ulice do kabaretu

Do jej spevu v uliciach Paríža sa náhodou započúval Louis Leplée, majiteľ kabaretu La Gerny na Champs-Élysées a ponúkol jej angažmán. V Edith rozpoznal nevybrúsený diamant, zdokonalil jej prejav a zoznámil ju s ľuďmi z hudobnej branže.

Zdroj: carleso.com

 

Po jeho náhlej smrti sa speváčky ujal Raymond Asso, autor mnohých piesní, ktorý sa stal nielen jej imresáriom, ale aj milencom. Učil ju stáť na javisku, ale aj správať sa v spoločnosti. Učil ju spievať, ale aj jesť príborom, písať a čítať. Po čase zariadil, aby Edith vystúpila aj vo vtedy najznámejšom parížskom variétnom divadle A.B.C. A v novinách sa hneď na druhý deň objavila správa o zrodení veľkej speváčky. To jej pomohlo preniknúť do rádia, nahrať platne, vystúpiť na ďalších scénach, cestovať a sláviť veľké úspechy.

Hriešnica a svätica

Úspech v hudobnom svete sa však u Edith prelínal s pádmi, osobnými sklamaniami a tragickými aférami. O nespočetných vzťahoch s mužmi nemožno hovoriť ako o harmonických. O jednom z nich hovorila ako o láske svojho života, no bol to ženatý muž s troma deťmi, boxer a majster sveta Marcel Cerdan. Ich ročnú známosť ukončil pád lietadla, v ktorom Cerdan sedel a z tejto tragédie sa Edith nikdy poriadne nespamätala. Mnohí ďalší boli speváci, ktorým pomohla v ich kariére. Jej posledným mužom bol šarmantný Grék Theophanis Lamboukas, ktorý bol od Edith mladší o 20 rokov a s ktorým sa rok pred svojou smrťou zosobášila.

Života hriešnice sa zvláštnym spôsobom dotkol zázrak svätej Terezky z Lisieux. Bolo to počas jej detstva, v čase, keď bývala v nevestinci starej mamy. Edith ochorela, dostala zápal rohovky a oslepla. Babka so svojimi „dievčatami“ našetrili peniaze, aby mohli so slepým dievčatkom ísť na púť do Lisieux a modliť sa pri hrobe sv. Terézie. Po pár dňoch sa Edith skutočne vrátil zrak a ona sama to pokladala za zázračné uzdravenie. Do konca života si uchovávala pamätný prívesok z púte a k svojej patrónke sa obracala vo svojich najťažších chvíľach. 

Zdroj: everydaywebstuff.weebly.com

 

Nič neľutujem

Speváčka trpela vážnymi zdravotnými problémami po celý svoj život. Jej drobné telo poznačila ťažká artritída, bolesti kĺbov utišovala liekmi a morfiom. Okrem toho sa liečila zo závislosti na alkohole aj drogách. Prežila niekoľko automobilových havárií. Trpela psychicky, neskôr na javisku zabúdala texty a na koncertoch dokonca viackrát skolabovala. K tomu sa nakoniec pridala rakovina a v roku 1963 Edith Piaf ako 48 ročná zomrela. 

Dodnes jej život ožíva v jej piesňach. Bol ťažký, poznačený vášňou aj bolesťou. Ale v jednom zo svojich vyznaní spieva, že ho žila naplno a brala ho so všetkým, čo jej priniesol: Non, je ne regrette rien – Nie, neľutujem nič, vôbec nič. Ani dobro, čo sa mi prihodilo, ani zlo, všetko mi je úplne jedno. Je to zaplatené, zmetené, zabudnuté...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?