ŽenaVýnimočné ženy

Kto vychoval Michelle Obamovú?

 Anna Veselá   15.01.2020   0

Bývalá prvá dáma USA napísala po odchode z Bieleho domu memoáre „Becoming,“ u nás ich nájdeme pod názvom Môj príbeh. Fascinujú od prvých strán, ešte skôr, ako sa medzi riadkami v živote Michelle Robinsonovej zjaví Barack Obama.

Z akých pomerov vyšla Michelle Obamová? Kto boli jej rodičia a akú jej dali výchovu?

Facebook Michelle Obama

 

Z úzkej izbičky do Bieleho domu

Vedela som, že pred pobytom v Bielom dome bola právničkou s diplomom z Harvardu, no nenapadlo by mi, že cesta za jej vzdelaním začala v chudobnom prostredí Chicaga, v prenajatom byte tehlového domu. Vlastnila ho jej prateta, učiteľka klavíra, ktorá rodine s dvomi deťmi dovolila bývať na poschodí.

Michelle bývala v jednej izbe so svojim starším bratom Craigom, delila ich iba provizórna priečka, cez ktorú si v noci mohli prehadzovať zhúžvanú ponožku ako loptičku. Do izby sa jej vošla len posteľ a úzky písací stôl.

Otec pracoval v mestských vodárňach, mama bývala doma. Už v ranom veku ju naučila čítať a chodievala s ňou do mestskej knižnice. Keď sa otec po práci prezliekol z modrej rovnošaty, predvádzal svojim deťom lásku k džezu a umeniu.

Žili skromne, ale bohatým rodinným životom – po večeroch hrávali celá rodina stolové hry, rozprávali si príbehy a vtipy a nahlas si púšťali platne skupiny Jackson Five.

 

Aké šance máte bez vzdelania?

Jej rodina žila v štvrti South Side v čase, keď sa belošské rodiny začali húfne sťahovať z mesta, zlákané na predmestia nielen kvôli lepším školám.

„V roku 1950, pätnásť rokov predtým, než sa moji rodičia nasťahovali do South Shore, bola táto štvrť na 96 % belošská. No v roku 1981, keď som nastupovala na univerzitu, už bola na 96 % černošská.“

Dosah zmien pocítili najmä v škole.

Už v druhom ročníku podľa slov Michelle pôsobila jej trieda ako džungľa plná nezvládnuteľných detí a lietajúcich školských pomôcok. Nikto ich neusmerňoval, nestanovil pravidlá. Učiteľka nedokázala presadiť poriadok, videla v nich len zlé deti. Učili sa v slabo osvetlenej miestnosti v suteréne školy a Michelle bola z toho nešťastná.

Keď sa sťažovala mame, svojej bútľavej vŕbe, vždy si ju vypočula a zachovala pokoj. Nedávala jej rady ako: „Snaž sa, ako najlepšie vieš.“ Konala. Postarala sa o to, aby v priebehu ďalších týždňov vznikla nová trieda pre deti, ktoré zvládli testy. Tento krok úplne zmenil Michelle život.

„Veľa som premýšľala nad tým, čo sa stalo s deťmi, ktoré zostali dole v suteréne spolu s učiteľkou, ktorá nevedela učiť. Myslím, že deti už od útleho veku cítia, keď ich podceňujú. Keď dospelí nevynakladajú dosť snahy, aby im vytvorili priestor na učenie. Ich znechutenie sa môže prejavovať ako nedisciplinovanosť. Väčšinou to však nie je ich vina. Nie sú to „zlé deti.“ Snažia sa prežiť aj za nepriaznivých okolností.“

 

Čo vám dáva rodina

Pre rodičov Michelle bolo vzdelanie detí prioritnou témou. Dôležitejšou ako vlastné bývanie. Otec nechcel, aby sa rodina zadlžila, radšej oželel dom a sporil deťom peniaze. Pristupoval k tomu racionálne a pragmaticky aj preto, že mu ako tridsaťročnému diagnostikovali sklerózu multiplex. Kým Michelle skončila základnú školu, už chodil na barlách.

Rodičia nikdy nepodľahli tlaku a neodsťahovali sa za lepším vzdelaním inam. Mama však bola pri tom, keď opäť vznikla výberová trieda z rôznych ročníkov, s vlastným rozvrhom, celkom nezávislá od zvyšku školy.

Tam mohla Michelle posledné ročníky samostatne pracovať a napredovať tempom, ktoré jej najlepšie vyhovovalo. Podarilo sa jej tak dostať na najlepšiu verejnú strednú školu v Chicagu, čo dokázalo len niekoľko detí z ich štvrte. Pre Michelle to znamenalo vstávať každý deň ráno o piatej a voziť sa deväťdesiat minút dvoma autobusmi.

„Rodičia nikdy nerozprávali o tom, aká je to pre nich veľká záťaž, že nám financujú štúdium, no ja som si uvedomovala a oceňovala som, čo všetko pre nás robia. Mala som milujúci a usporiadaný domov, lístky na autobus, ktorým som cestovala do školy a po príchode domov ma čakalo teplé jedlo. Nič viac som nepotrebovala.“

 

Keď obdivuješ, ako ťa vychovala mama

V rodine Robinsonových neplatili pevné pravidlá, namiesto toho rodičia deti len usmerňovali. A verili, že dodržia slovo.

Podľa Michelle vedela nájsť mama vo výchove rovnováhu.

„Matky niektorých mojich kamarátok prežívali ich vzostupy a pády, akoby boli ich vlastné. A poznala som mnoho iných detí, ktorých rodičia boli takí pohltení vlastnými starosťami, že ani nestíhali byť so svojimi deťmi.“

Jej mama bola hlavne prítomná. Bola láskavým svedkom všetkého, čo deň priniesol. Vedela prejaviť súcit, aj uznanie, no nikdy to nepreháňala tak, aby bolo jediným dôvodom snahy detí.

„Mama nás milovala bez výhrad, no nepotrebovala nás ovládať. Jej cieľom bolo pripraviť nás na svet. Každý krok robila s vedomím, že z nás vychováva dospelých ľudí. Boli sme zodpovední za svoje rozhodnutia. Bol a mal to byť náš život.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...