ŽenaVýnimočné ženy

Kto vychoval Michelle Obamovú?

 Anna Veselá   15.01.2020   0

Bývalá prvá dáma USA napísala po odchode z Bieleho domu memoáre „Becoming,“ u nás ich nájdeme pod názvom Môj príbeh. Fascinujú od prvých strán, ešte skôr, ako sa medzi riadkami v živote Michelle Robinsonovej zjaví Barack Obama.

Z akých pomerov vyšla Michelle Obamová? Kto boli jej rodičia a akú jej dali výchovu?

Facebook Michelle Obama

 

Z úzkej izbičky do Bieleho domu

Vedela som, že pred pobytom v Bielom dome bola právničkou s diplomom z Harvardu, no nenapadlo by mi, že cesta za jej vzdelaním začala v chudobnom prostredí Chicaga, v prenajatom byte tehlového domu. Vlastnila ho jej prateta, učiteľka klavíra, ktorá rodine s dvomi deťmi dovolila bývať na poschodí.

Michelle bývala v jednej izbe so svojim starším bratom Craigom, delila ich iba provizórna priečka, cez ktorú si v noci mohli prehadzovať zhúžvanú ponožku ako loptičku. Do izby sa jej vošla len posteľ a úzky písací stôl.

Otec pracoval v mestských vodárňach, mama bývala doma. Už v ranom veku ju naučila čítať a chodievala s ňou do mestskej knižnice. Keď sa otec po práci prezliekol z modrej rovnošaty, predvádzal svojim deťom lásku k džezu a umeniu.

Žili skromne, ale bohatým rodinným životom – po večeroch hrávali celá rodina stolové hry, rozprávali si príbehy a vtipy a nahlas si púšťali platne skupiny Jackson Five.

 

Aké šance máte bez vzdelania?

Jej rodina žila v štvrti South Side v čase, keď sa belošské rodiny začali húfne sťahovať z mesta, zlákané na predmestia nielen kvôli lepším školám.

„V roku 1950, pätnásť rokov predtým, než sa moji rodičia nasťahovali do South Shore, bola táto štvrť na 96 % belošská. No v roku 1981, keď som nastupovala na univerzitu, už bola na 96 % černošská.“

Dosah zmien pocítili najmä v škole.

Už v druhom ročníku podľa slov Michelle pôsobila jej trieda ako džungľa plná nezvládnuteľných detí a lietajúcich školských pomôcok. Nikto ich neusmerňoval, nestanovil pravidlá. Učiteľka nedokázala presadiť poriadok, videla v nich len zlé deti. Učili sa v slabo osvetlenej miestnosti v suteréne školy a Michelle bola z toho nešťastná.

Keď sa sťažovala mame, svojej bútľavej vŕbe, vždy si ju vypočula a zachovala pokoj. Nedávala jej rady ako: „Snaž sa, ako najlepšie vieš.“ Konala. Postarala sa o to, aby v priebehu ďalších týždňov vznikla nová trieda pre deti, ktoré zvládli testy. Tento krok úplne zmenil Michelle život.

„Veľa som premýšľala nad tým, čo sa stalo s deťmi, ktoré zostali dole v suteréne spolu s učiteľkou, ktorá nevedela učiť. Myslím, že deti už od útleho veku cítia, keď ich podceňujú. Keď dospelí nevynakladajú dosť snahy, aby im vytvorili priestor na učenie. Ich znechutenie sa môže prejavovať ako nedisciplinovanosť. Väčšinou to však nie je ich vina. Nie sú to „zlé deti.“ Snažia sa prežiť aj za nepriaznivých okolností.“

 

Čo vám dáva rodina

Pre rodičov Michelle bolo vzdelanie detí prioritnou témou. Dôležitejšou ako vlastné bývanie. Otec nechcel, aby sa rodina zadlžila, radšej oželel dom a sporil deťom peniaze. Pristupoval k tomu racionálne a pragmaticky aj preto, že mu ako tridsaťročnému diagnostikovali sklerózu multiplex. Kým Michelle skončila základnú školu, už chodil na barlách.

Rodičia nikdy nepodľahli tlaku a neodsťahovali sa za lepším vzdelaním inam. Mama však bola pri tom, keď opäť vznikla výberová trieda z rôznych ročníkov, s vlastným rozvrhom, celkom nezávislá od zvyšku školy.

Tam mohla Michelle posledné ročníky samostatne pracovať a napredovať tempom, ktoré jej najlepšie vyhovovalo. Podarilo sa jej tak dostať na najlepšiu verejnú strednú školu v Chicagu, čo dokázalo len niekoľko detí z ich štvrte. Pre Michelle to znamenalo vstávať každý deň ráno o piatej a voziť sa deväťdesiat minút dvoma autobusmi.

„Rodičia nikdy nerozprávali o tom, aká je to pre nich veľká záťaž, že nám financujú štúdium, no ja som si uvedomovala a oceňovala som, čo všetko pre nás robia. Mala som milujúci a usporiadaný domov, lístky na autobus, ktorým som cestovala do školy a po príchode domov ma čakalo teplé jedlo. Nič viac som nepotrebovala.“

 

Keď obdivuješ, ako ťa vychovala mama

V rodine Robinsonových neplatili pevné pravidlá, namiesto toho rodičia deti len usmerňovali. A verili, že dodržia slovo.

Podľa Michelle vedela nájsť mama vo výchove rovnováhu.

„Matky niektorých mojich kamarátok prežívali ich vzostupy a pády, akoby boli ich vlastné. A poznala som mnoho iných detí, ktorých rodičia boli takí pohltení vlastnými starosťami, že ani nestíhali byť so svojimi deťmi.“

Jej mama bola hlavne prítomná. Bola láskavým svedkom všetkého, čo deň priniesol. Vedela prejaviť súcit, aj uznanie, no nikdy to nepreháňala tak, aby bolo jediným dôvodom snahy detí.

„Mama nás milovala bez výhrad, no nepotrebovala nás ovládať. Jej cieľom bolo pripraviť nás na svet. Každý krok robila s vedomím, že z nás vychováva dospelých ľudí. Boli sme zodpovední za svoje rozhodnutia. Bol a mal to byť náš život.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...