ŽenaVýnimočné ženy

Astrid Lindgrenová – nekonvenčná mama bláznivej Pipi

 Michaela Vargová   23.05.2016   1

Na ktorú knižku z detstva si radi spomínate? Ktorí z detských hrdinov vám dodnes behajú hlavou? Aké ich bláznovstvá ste túžili aspoň niekedy vyviesť? Čo prečítate svojim deckám, ak sa chcete spolu baviť a smiať? A čo si pozriete spolu v telke, aby ste si prišli na svoje vy aj oni?

Zdroj: randersbib.dk

 

Napadla vám teraz aj Pipi Dlhá Pančucha? Mnohým určite! Tá dcéra pirátskeho kapitána, ktorá sa nikoho a ničoho nebála a so všetkým si vždy vedela poradiť? To roztopašné dievčisko, ktoré obývalo svoju vilu Vilôčku spolu s koňom a opičiakom pánom Galanom?

Túto malú pehavú vrkočatú ryšaňu, s ktorou sa kamarátia snáď všetky deti na svete vymyslela pre svoju dcéru švédska spisovateľka Astrid Lindgrenová.

Od zvieratiek k písaniu

Pochádzala z južnej časti Švédska, narodila sa neďaleko mestečka Vimmerby 14. novembra 1907 ako Astrid Anna Emilia Ericssonová. Bola dcérou farmára, mala staršieho brata a dve mladšie sestry. Detstvo spolu s nimi prežila na statku Näs obklopená veľkou rodinou, čeľaďou a hromadou zvierat.

Keď mala Astrid 16 rokov, začala pracovať v regionálnych novinách. No zaplietla sa so ženatým kolegom, otehotnela a ako 19 ročná sa stala matkou. Slobodnou matkou. Na tlak okolia odišla z domova a syna Lasseho porodila v dánskej Kodani. Do Švédska sa vrátila, ale už do Štokholmu.

Zdroj: alv.se

Keďže sa kvôli nedostatku financií o synčeka nevedela postarať, zverila ho do pestúnskej starostlivosti. Začala ale chodiť do školy pre sekretárky a ako sekretárka sa aj zamestnala. A v 24 rokoch si založila novú rodinu. Vydala sa za úradníka Stura Lindgrena, narodila sa im dcéra Karen a vzali si naspäť k sebe aj jej syna Lasseho. Astrid sa potom zamestnala ako stenografka v kancelárii profesora kriminalistiky.

Ako vznikla Pipi?

Astrid rozprávala svojim deťom pred spaním namiesto rozprávok svoje vlastné príbehy a keď bola jej dcéra chorá, vymysleli spolu Pipi Dlhú Pančuchu. Tak ju nazvala práve Karen a Astrid k nej vymyslela rôzne príbehy a historky, ktorými svoje dievčatko zabávala.

Astrid potom príbehy o Pipi spísala a zašla s nimi do vydavateľstva. Keď jej ich v prvom odmietli, ponúkla ich ďalšiemu. Knižka nakoniec vyšla, no bol z toho škandál.

Autorka dostávala kritické listy od pohoršených rodičov aj pedagógov. Svojská Pipi sa totiž neváha pobiť s vyhláseným bitkárom, s policajtmi sa zahrá na naháňačku, do školy sa jej chodiť nechce a ak tam aj zájde, učiteľke bez okolkov tyká. Žije si podľa seba, nemá žiadne povinnosti, nenechá sa od nikoho komandovať ani si od nikoho radiť. Teda hlavne nie od ufrflaných dospelých. Takéto drzé dievčisko predsa nemôže byť vzorom pre ich deti. Ale deti... tie boli jej knihou nadšené!

Zdroj: citarny.cz

 

A napriek prvotnej kritike zo strany pobúrených dospelých sa kniha stala čoskoro úspešným bestsellerom a čitatelia sa mohli tešiť aj z ďalších dvoch pokračovaní Pipilotiných smiešnych a napínavých príhod. V nich sa s kamarátmi plavila po mori a navštívila ďaleký ostrov pirátov.

Inšpirované detstvom

Ďalšou Lindgrenovej známou a čitateľsky veľmi obľúbenou knižkou sú Deti z Bulerbynu. Šestica detí z troch rodín, ktoré žijú v susedstve jednej osady na švédskom vidieku, žijú svoj bezstarostný detský život plný dobrodružstiev, zábavy, hier aj škriepok, no s poznaním úprimného priateľstva, susedskej pomoci a rodinnej súdržnosti. Pohľad do života detí z Bulerbynu je tak trochu pohľad do detstva Astrid Lindgrenovej.  

No nielen samotné príbehy sú pre detských čitateľov lákavé, ale ja ich hrdinovia, ktorých Astrid vytvorila. Ona sa v nich totiž na svet veľkých pozerá očami detí. Zosmiešňuje svet dospeláckych pravidiel a ich pokrytectvo. Naopak, fandí deťom aj ich šialeným nápadom. Fandí deťom takým, akými v skutočnosti sú.

S vnúčatami, zdroj: astridlindgren.se

 

Aj preto si mnohé obľúbili lúpežníkovu dcéru Ronju, trinásťročného detektíva Kalleho, samopašného Emila z Lonnebergu, Karkulína zo strechy, uličníčky Lotu alebo Madynku a mnohých ďalších.

Spravodlivá

Sama Astrid bola určite osobitou ženou so svojským postojom ku konvenciám vtedajšieho sveta. Nosila krátky účes, mala rada jazzovú muziku a tanec, blízky jej bol čierny humor. No svojim postojom vedela vystúpiť aj proti nespravodlivosti sveta. Po vydaní jej satirickej poviedky Pomperipossa v krajine peňazí, v ktorej kritizovala vtedajší švédsky daňový systém, si ju na rozhovor pozval premiér Olaf Palme a v krajine sa skutočne udiala náprava – nezmyselne vysoké vláda znížila.

Lindgrenová sa verejne vyjadrovala aj k iným horúcim témam, k stavu životného prostredia aj k jadrovej energetike, ochotne podporovala práva detí, zvierat a menšín. Za to si vyslúžila cenu Right Livelihood Award (Správny život).

Zdroj: vesti.ru

 

Astrid Lindgrenová je autorkou takmer stovky literárnych diel, napísala niekoľko románov, poviedok, divadelných hier, scenárov a spevníkov. No jej najznámejšie a najčítanejšie sú celkom určite knihy pre deti. Za ne získala viacero domácich aj medzinárodných ocenení, z nich najvýznamnejšia je Cena Hansa Christiana Andersena.

Svoj život dožila Astrid Lindgrenová v ústraní, v tichej pokojnej štvrti Štokholmu. Zomrela 28. januára v roku 2002 ako 94 ročná. Od jej smrti každoročne udeľuje švédska vláda cenu za detskú literatúru Na pamäť Astrid Lindgrenovej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
Vaše menoKatarína Gondášová napísané 27.12.2016 20:48

Môj 8ročný vnuk potreboval na povinné čítanie Pipu. Po dlhom hľadaní sme ju kúpili. Je to kniha, ktorá je veľmi vhodná pre dnešné deti, ktoré zaujímajú len vojny,vraždy a iné nevhodné situácie pre ich vyvýjajúcu krehkú dušu

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?