Alica v krajine zázrakov skrýva kontroverzný a nadčasový príbeh

Marcela Beňová 3

Od smrti autora Lewisa Carrolla, ktorý vdýchol život príbehu o dievčatku Alici, ktoré sa stratí v králičej nore, uplynulo 122 rokov. Slávna rozprávka nenecháva na pokoji predstavivosť detí ani dospelých. 

Alice in. Wonderland IMDb

Matematik s fantáziou

Lewis Carroll, vlastným menom Charles Lutwidge Dodgson, sa narodil v roku 1832 v početnej rodine vo viktoriánskom Anglicku. Od malička prejavoval vzťah k náboženstvu a matematike, takže sa týmto smerom rozhodol uberať aj na Oxforde.

Ako študent nebol príliš usilovný, o čom svedčí napríklad to, že sa mu nepodarilo získať štipendium, zato bol veľmi nadaný a tvorivý.

Lewis Carroll bol známy ako človek plný paradoxov. Mal problémy s rečou, od mala sa zajakával, napriek tomu bol vyhľadávaným zabávačom a rozprávačom príbehov. On sám sa za túto chybu hanbil tak, že odmietol prevziať úlohu pastora v anglikánskej cirkvi, a celý život zostal kaplánom.

Vraj si nikdy netrúfol rozprávať kázne. Lewis Carrol trpel aj silnými migrénami, ktoré ho však nezastavili pred dlhými hodinami strávenými písaním. 

Okrem vymýšľania príbehov plných fantázie mu nechýbalo logické myslenie. Napísal veľa matematických kníh a prišiel aj s niekoľkými vynálezmi. Hoci ho dnes poznáme predovšetkým vďaka príbehu o zvedavom dievčatku, so slovami sa vedel hrať aj inde ako na papieri.

Vytvoril napríklad hru so slovami Doublet či predchodcu Scrable. Veľké úspechy mal aj na poli matematiky a jej zákonitosti preniesol do svojho príbehu a malej Alici.

Kto bola skutočná Alica?

V roku 1862 sa Lewis Carroll vybral na výlet s rodinou Liddellovcov. Ich tri dcéry Lorina, Alice a Edith počas člnkovania požiadali spisovateľa, ktorý bol obľúbeným rozprávačom, aby ich zabával nejakým príbehom.

Lewis Carroll im začal rozprávať rozprávku o dievčatku, ktoré pomenoval po prostrednej sestre Alice, ktorá sa v jedno nudné popoludnie rozhodla sledovať králika do zajačej nory. Počas cesty objavila rozprávkový svet plný absurdností, humoru a netradičných obyvateľov.

Rozprávka mala medzi deťmi obrovský úspech a jedenásťročná Alice požiadala spisovateľa, aby jej príbeh napísal na pamiatku.

 Prečítajte si aj: Kto bola Anna zo Zeleného doma a prečo som sa do nej po rokoch opäť zamilovala

Autor sa do nej na prianie dievčatka pustil a z jednoduchého príbehu začala vznikať skutočná detská kniha. Do tlače sa dostala o tri roky neskôr a už prvé výtlačky spisovateľa preslávili.

Avšak pôvodne rozprávaný príbeh ani prvé pokusy o zapísanie Aliciných dobrodružstiev sa nezachovali, takže nevieme, nakoľko sa rozprávka rozvinula, ani aká bola jej pôvodná verzia. 

Skutočná Alica bolo pôvabné tmavovlasé dievčatko s pážacím účesom, ktorá neskôr precestovala Európu, vydala sa a mala tri deti. Jej dvaja synovia však zahynuli počas 1. svetovej vojny. Výtlačok Alice v krajine zázrakov, ktorý vlastnila, dnes sídli v Britskej knižnici. 

Príbeh, ktorý nedá spať deťom ani dospelým

Alicu v krajine zázrakov poznajú malí aj veľkí na celom svete. Je to však najmä vďaka jej niekoľkým filmovým spracovaniam, čo je trochu škoda. Ani jednému režisérovi sa nepodarilo preniesť na plátno to najpodstatnejšie z rozprávky, prepojenie dokonalej logiky a absurdnosti.

Alica je príbeh, ktorý vo svojej ére nemal obdobu. Autor zaplnil príbeh parodovanými postavičkami a situáciami, vniesol do rozprávania množstvo symboliky, slovných aj matematických hračiek.

Dokonale sa hral nielen s čitateľovou predstavivosťou, ale aj s matematickými pravidlami a ukázal, že rozumie detskému svetu. Jednou zo zaujímavostí je samotná postava Alice. Nejde totiž ani tak o prenesenie jedenásťročného dievčatka do sveta fantázie, ako o opísanie dieťaťa v jeho komplexnosti. 

Historic UK

Alica nie je typickou knižnou postavou, ale spojením viacerých detských hrdinov. Jej charakter a správanie sa neustále mení, akoby v nej žilo viac detí. A to je autorov zámer – aby sa dospelí mohli prostredníctvom rozprávky vžiť do myslenia a cítenia svojich detí.

A najmä aby od detí nečakali zbytočnú logiku, lebo ich vnútorný svet je bohatý a občas aj absurdný – presne ako krajina zázrakov. Práve pre všetky Carrollove umelecké hry sa o knižku nezaujímajú len malí čitatelia, ale aj literárni kritici, ktorí sa snažia rozlúsknuť autorove symboly a odkazy.

Kontroverzný či nepochopený?

Lewis Carroll zanechal v detskom svete dôležitý odkaz. Niet divu, že sa na jeho život a tvorbu zblízka pozrelo viacero odborníkov. A začali sa pýtať, kým v skutočnosti spisovateľ bol.

Je záhadou prečo rodina Liddellových s autorom po úspechu knihy prerušila s autorom kontakt. Po Carollovej smrti sa objavili dohady, že ho malá Alice natoľko fascinovala, až sa rozhodol uchádzať o jej ruku.

Hovorilo sa aj o tom, že mal vzťah s jej staršou sestrou. Hoci rodičia malej Alice tieto reči popreli, objavila sa ďalšia záhada.

Z pozostalosti Lewisa Carrolla zmizli mnohé stránky poctivo písaných denníkov. A to predovšetkým z obdobia tvorby Alice v krajine zázrakov. Všetky stránky niekto odstránil krátko po jeho smrti.

 Prečítajte si aj: Slovenské mamičky, ktoré inšpirujú

Okrem písania sa Lewis Caroll venoval aj fotografovaniu, čo bol v 19. storočí vzácne. Jeho obľúbeným námetom sa stali deti, preto si ho mnohé mamičky volali, aby urobil na pamiatku portrét ich ratoslestí. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby väčšina fotografií nezmizla.

Zachovalo sa len šesť detských portrétov, medzi ktorými sa našli aj také, ktoré by si dnes rodičia na sociáne sieť určite nezavesili. Správcovia pozostalosti autora však dohady odmietali.

Detská nahota sa vo viktorínskej ére za nevhodnú nepovažovala a zmiznuté stránky z denníka boli podľa nich odstránené, aby nevzbudzovali zbytočné pochybnosti o jeho morálke. 

Lewis Carroll sa nikdy neoženil a aj keď mal viacero vzťahov, so žiadnou konkrétnou vyvolanou ho dejiny nespájajú. Láskou jeho života bola literatúra, a možno len nešiel tú pravú, s ktorou by svoje nadšenie zdieľal. 

Alica a psychológia 

Lewis Carroll zomrel krátko po 66. narodeninách no jeho Alica žije inšpiruje a provokuje dodnes. Psychológovia napríklad upozorňujú na podobnosť medzi ilúziami, ktoré prežívala rozprávková postavička v knihe, a zážitkami pacientov po užití drog.

Táto podobnosť sa stala taká známa, že dokonca patrí medzi najznámejšie výklady diela. Tak na nej hádam nebude nič pravdivé.

Alica v krajine zázrakov je aj termín, ktorý sa používa v psychológii. Opisuje stav pacientov so špecifickou neurologickou poruchou, prežívajú vizuálne klamy, pri ktorých majú pocit, že sa priestor okolo nich zmenšuje alebo zväčšuje. 

Hoci Alicu poznáme všetci, väčšinou je to vďaka Disney príbehu z roku 1951. Nebolo by na škodu využiť pár zimných večerov s deťmi a prečítať si pôvodnú knižnú verziu. Sami posúdite, či sa príbeh hrá viac s vašou logikou alebo fantáziou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár