ŽenaSvadba

Ako si zorganizovať svadbu a neošedivieť pri tom

 Ela   20.02.2013   0

Vydávala som sa pred 2 rokmi a svadbu sme si organizovali sami. Pri všetkom tom zhone sme sa snažili udržať si zdravý rozum, ale niekedy to šlo ťažšie. Kamarátka mi navrhla aby som spísala všetky dobré ale aj zlé skúsenosti.

Takže tu sú:

Bod o výbere ženícha preskočím, pretože ak niekto číta článok o plánovaní svadby, tento bod je už  aj tak bezpredmetný.

Aká svadba?

Ako prvé si musíte povedať,  akú veľku svadbu chcete, koľko ste ochotní/schopní do nej investovať a čo chcete za tieto peniaze mať. My sme sa rozhodli pre väčšiu svadbu a povedali sme si koľko peňazí by sme chceli investovať (samozrejme, že sme rozpočet trocha prekročili, ale s tým sme rátali).

Organizácia svadby

Môžete organizáciu svadby zveriť firme alebo si ju naplánovať sami. Peniaze verzus čas a stres. My sme sa ani nezamýšlali nad firmou. Chceli sme našu svadbu! Aj keď sme vedeli, že to bude “veselé” pri všetkých pracovným povinnostiach.

Bolo od začiatku jasné, že môj manžel je viac vyťažený, takže sme sa dohodli, že spolu vyberieme miesto na hostinu a dátum. Kostol sme mali jasný a s termínom v ňom problém  nebol. Spísali sme si veci, čo všetko potrebujeme vybaviť, nájsť dodávateľov, kúpiť, spraviť atď a kto z nás to spraví.

Robili sme to tak, že sme hľadali odporúčania od známych, internet, kamarátov. Prvú selekciu som zväčša robila ja a po večeroch sme robili spoločnú selekciu a finálny výber. 

Rozhodli sme sa, že rodinu do príprav budeme  zaťahovať čo najmenej. Avšak netreba zabúdať na dôležitú vec: rodičov treba informovať priebežne o všetkom, aby nemali pocit, že ich z toho vynechávate. Treba si vypočuť aj ich názory a povedať im o vaších predstavách. Taktiež im napríklad pomôcť, ak budú potrebovať s nákupom oblečenia na svadbu….veď sú to svadobní rodičia. Naši rodičia mali aj pár použiteľných nápadov, ktoré sme zrealizovali.

Toto naše rozhodnutie, robiť si všetko sami a vylúčiť rodinu z centra príprav, nebolo až také ľahké ako sa zdá, ale osožné. Postupne samozrejme dostali aj rodičia nejaké úlohy, ale všetko sme mali pod kontrolou my. Nedá mi nespomenúť jednu dôležitú vec a to, že sme si mohli dovoliť to, aby sme si svadbu platili celú sami (bez podpory rodičov).

Pomoc v svadobný deň

Mne osobne sa veľmi osvedčilo, že som poprosila sestru a jednu kamošku, aby mi v svadobný deň zabezpečili všetko, čo bude treba, poriešili prípadné problémy… aby sa nevesta mohla cítíť ako princezná!

Na tento účel sa mi neskutočne osvedčil zoznam svadobného dňa (nazvala som si ho “step by step”). Bola to vytlačená excelovská tabuľka s podrobnými časmi, miestom, úkonom a menom, kto to má spraviť. Napr. svadobný účes, vyzdvihnutie kvetov,  objednanie taxíkov, príchod do kostola atď. A dostali ju rodičia, sestra s kamoškou, DJ a všetci zainteresovaní do svadobného dňa.

V rámci organizácie svadby sme ešte poprosili kamaráta, aby nám v svadobný deň – doobeda robil taxikára a “dievča pre všetko” v rámci fotenia v meste, až po príchod do kostola. Pomoc na nezaplatenie!!! 

Dátum, miesto, počet ľudí

My  sme sa rozhodli v apríli, že sa chceme v septembri toho istého roku brať, žiaľ nenašli sme vhodné miesto, tak termín našej svadby bol až koniec októbra (ale neľutujeme – bolo to super).

Dátum

Pri výbere dátumu si ľudia vyberajú podľa ročného obdobia, podľa špeciálnych príležitostí atď. V praxi to je ale skôr o tom, kedy v danom kostole a kedy v danej reštaurácii majú voľné.

To je základ, rozhodnúť sa či svadba v kostole alebo na úrade a kde, tj. miesto na svadbu. Veľa zariadení dnes už ponúka obrad v areáli konania svadby. Potom už “LEN” zosúladiť  termíny.

Miesto a počet ľudí

Najskôr si treba spísať, koľko ľudí si chcete na svadbu pozvať. My sme sa rozhodli pre svadbu pre cca 75 ľudí. Bolo to podľa nás už tak na hrane masovky. Nemáme veľkú rodinu, tak sme sa rozhodli pozvať len tú najbližšiu a veľa kamarátov, aby sme mali na svadbe veselo.  Treba si dať pozor na citlivosť rodiny, ako to už býva zvykom, tak rodina môže spraviť veľké problémy, ktoré nás oberali o čas a energiu.

Na svadbu sme pozvali asi 80 ľudí nakoniec prišlo 75 (na poslednú chvíľu ochoreli deti, kamaráta odviezli do nemocnice so slepákom atď.), takže v deň svadby sme upravovali ešte narýchlo zasadací poriadok. Ale s tým treba rátať vždy !

Zasadací poriadok

je spojený s miestom konania svadby.  Od začiatku sme vedeli, že chceme pekný priestor s dostatočným tanečným parketom a aby bola reštika na úrovni, ale nie zas moc  “hogofogo”. Takže sme si povedali, koľko km v okruhu nášho domova chceme pozerať reštaurácie a urobili sme si zoznam.

Až pri reálnych obchôdzkach sme zistili, že to také ľahké nebude, veď niekde majú rezervácie aj rok- dva dopredu.  Nakoniec sme našli priestor, ktorý sme chceli, ale s voľným termínom na koniec októbra …. Tak sme išli do toho.

Jedna z vecí, ktoré si musíte preveriť je, či niekto z pozvaných nemá problémy s normálnym jedlom (napr. ľudia, ktorí majú celiakiu, vegetariáni) a o týchto výnimkach sa pobaviť aj s reštauráciu. Dnes už reštaurácie vedia zabezpečiť aj špeciálnu stravu, alebo sa dohodnete, že dotyčný si prinesie svoju vlastnú.

foto:sxc.hu

O týždeň čítajte Elkine postrehy k šatám, výberu menu a hudby.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?