ŽenaSvadba

Sobáše a priezviská manželov od januára 2023. Čo sa zmení?

 redakcia   28.11.2022   0

Od nového roka má byť účinná novela zákona o mene a priezvisku, ktorá zároveň mení aj ďalšie súvisiace zákony: zákon o rodine, zákon o matrikách a zákon o správnych poplatkoch.

Novela zjednoduší život snúbencom, ktorí chcú uzavrieť sobáš mimo miesta svojho trvalého pobytu a prináša aj väčšie možnosti pri výbere priezviska novomanželov.

Aké priezvisko po svadbe
Shutterstock

 

Delegácia manželstva

Snúbenci už nebudú musieť navštíviť matriku podľa miesta svojho trvalého pobytu, ktorá im povolí uzavrieť manželstvo pred iným matričným úradom alebo na inom vhodnom mieste. Tzv. delegácia sobáša, ktorá bola doteraz spoplatnená, zanikne.

Po novom môžu prísť snúbenci priamo na matriku príslušnú podľa miesta, kde plánujú uzavrieť manželstvo, ktorá prevezme ich doklady a pripraví podklady pre civilný sobáš. Poplatok za uzavretie manželstva mimo trvalého alebo prechodného pobytu však budú musieť zaplatiť matrike, ktorá spracováva ich žiadosť.

 

Dve priezviská po sobáši

Doteraz pripadali podľa zákona o rodine tieto možnosti, čo sa týka priezviska po sobáši:

  • priezvisko jedného zo snúbencov budú používať manželia po svadbe ako spoločné priezvisko,
  • každý si ponechá svoje doterajšie priezvisko alebo
  • priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom a jeden z nich si zároveň ako v poradí druhé priezvisko ponechá svoje doterajšie priezvisko.
    • Ak už jeden snúbenec dve priezviská má, musí si vybrať, ktoré z jeho dvoch doterajších priezvisk bude po uzavretí manželstva v poradí uvedené ako druhé priezvisko.

Od januára 2023 sa zmení to, že ten zo snúbencov, ktorý bude chcieť používať spoločné priezvisko a zároveň si bude chcieť ponechať aj doterajšie priezvisko, si sám rozhodne, v akom poradí sa budú jeho priezviská písať - bude si ich môcť uvádzať v poradí podľa svojho výberu.

Takisto snúbenec, ktorý už má dve priezviská, uvedie, ktoré z doterajších priezvisk si ponechá po uzavretí manželstva, pričom sa môže rozhodnúť o poradí spoločného a jedného z doterajších priezvisk.

 

Zmena priezviska manželov

Zmena na iné spoločné priezvisko bude možná aj v prípade manželov, ktorí si pri uzavretí manželstva ponechali svoje doterajšie priezviská.

Doteraz sa zákon vzťahoval len na možnosť zmeny spoločného priezviska manželov na iné spoločné priezvisko a situácie, keď sa menilo priezvisko len jedného z manželov.

»»»»»» Prečítajte si aj: Priezvisko po svadbe.

Stopka fingovaným manželstvám

Aby sa zabránilo zneužívaniu možnosti uzavretia manželstva v zastúpení, od januára 2023 musia byť v písomnej žiadosti o povolenie takéhoto manželstva uvedené aj dôležité dôvody, prečo snúbenci žiadajú o sobáš v zastúpení.

Za dôležité dôvody k povoleniu uzavrieť manželstvo zástupcom sú považované situácie ako napríklad, ak je život jedného zo snúbencov priamo ohrozený alebo ak je snúbenica tehotná a snúbenec sa dlhodobo zdržiava v zahraničí a z dôvodu právnej stability a istoty pre nenarodené dieťa sa dohodnú na uzavretí manželstva zástupcom a pod.

»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo sa neoženíš s matkou svojich detí?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.