Chceme sobáš v kostole, ale nie sme katolíci

Mária Kohutiarová 2

Pre tých, ktorí zvažujú uzavrieť svoje manželstvo pred tvárou Boha a nemá to byť v katolíckom kostole, ponúkame prehľad, čo ich čaká pred týmto krokom podľa požiadaviek jednotlivých cirkví.

foto: ingImage

Evanjelici augsburského vyznania

Rovnako ako katolíci neodporúčajú uzavrieť manželstvo snúbencom, z ktorých ani jeden nie je veriaci evanjelik – pretože sobáš v kostole sa nemá uzatvárať len pre pekné prostredie.

Pokiaľ však spĺňate tento prvý paragraf, potrebujete aspoň 1-2 mesiace pred sobášom prísť za evanjelickým farárom tam, kde chcete mať sobáš a dohodnúť si termín. Pokiaľ nemá aspoň jeden z vás trvalé bydlisko na tomto mieste budúceho sobáša, treba priniesť súhlas od evanjelického farára – farárky odtiaľ, kde má evanjelický partner trvalé bydlisko. Bude fajn, ak nezabudnete priniesť Svedectvo o krste a konfirmácii – pokiaľ ste evanjelik.

Po dohode na fare pôjdete na matriku s občianskym preukazom, rodnými listami a vyžiadate si Žiadosť o uzavretie manželstva. Už vyplnené tlačivo si necháte na matrike aj overiť, toto tlačivo potom treba priniesť späť na farský úrad. Tu dostanete poučenie o duchovnom obsahu a význame sobáša, postupe pri sobáši, prípadne so zvyklosťami pri ňom v danom cirkevnom zbore.

Svedkov si treba vybrať tak, aby obaja boli plnoletí, a minimálne jeden z nich konfirmovaný evanjelik, rozhodne to však nemôže byť nekresťan. Počas obradu vás čaká príhovor na základe Biblie, sobášne otázky, slávnostný sľub, vyhlásenie manželstva za platné, modlitby, požehnanie a nakoniec podpísanie Zápisníc o uzavretí manželstva.

Treba si dať pozor, pretože v čase adventu (teda cca 4 týždne pred Vianocami) a pôstu (cca 6 týždňov pred Veľkou nocou) sa u evanjelikov nezvyknú uzatvárať manželstvá. Takisto  ECAV nevykonáva rozvodové konanie ani nevydáva rozvodové rozhodnutia.

Ak je jeden partner – evanjelik rozvedený, potrebuje tzv. dišpenz – súhlas evanjelického biskupa k sobášu. Žiadosť o dišpenz sa podáva cez farára a treba k nej priložiť súdne Rozhodnutie o rozvode. Treba počítať aj s tým, že si biskup vyžiada osobné stretnutie a počítať s väčšou časovou rezervou.

foto: ingImage

Židovský obrad

Pokiaľ stojíte o túto variantu, treba sa nakontaktovať na najbližšiu židovskú komunitu, ktorých nie je na Slovensku veľa. Podľa oficiálnych informácií vám veľa prekážok v ceste nestojí: okrem židovských sviatkov a soboty môžete mať sobáš kedykoľvek, najobľúbenejšie sú vraj v utorok a nedeľu.

Platnosť obradu musí dosvedčovať 10 mužov, ženích a nevesta sa nemôžu pred svadbou vidieť, aby sa na seba viac tešili – podľa zvyklostí to má byť až týždeň. Samozrejmosťou je aj pôst pred svadbou. V prítomnosti rabína, rodiny a svedkov podpíše ženích ketubu – svadobnú zmluvu. Ňou sa zaväzuje starať o manželku až do smrti.

Potom ženích odchádza do domu nevesty, ktorá naň čaká. Po množstve tradičných prvkov so silnou symbolikou dostávajú manželia po verejnom čítaní svadobnej zmluvy sedem požehnaní. Svedkovia takejto svadby musia byť „kóšer“ – teda veriaci Židia.

foto: ingimage

 

Pravoslávny alebo gréckokatolícky obrad

V mnohých smeroch sa podobá na katolícky obrad, ale má v sebe veľmi silnú symboliku obrazov – napríklad v gréckokatolíckom obrade sa manžel a manželka navzájom korunujú ako kráľ a kráľovná korunou alebo venčekom. Platí tu však pravidlo, že sobášiť sa môže mimo ortodoxných veriacich len pokrstený kresťan, nie neveriaci.

Obrad sa koná zväčša popoludní alebo večer, nie vo sviatky alebo cez pôst. Zasnúbenie je súčasťou obradu a koná sa na začiatku sobáša. Gréckokatolícky kňaz Slavo Molnár k tomu hovorí „V obrade zasnúbenia ženíchovi a neveste kňaz odovzdáva prstene. A to najprv mužovi a hovorí: zasnubuje sa Boží služobník … Božej služobníčke … v mene Otca i Syna i Svätého Ducha. Amen. Potom žene dáva prsteň a hovorí podobne. Pri každom z nich urobí prsteňom kríž nad jeho hlavou a nastokne mu ho na prst.“

foto:isida / pravoslávna svadba

Gréckokatolíci dostanú sväté prijímanie od kňaza pod obojím spôsobom: čiže lyžičkou im kňaz podá eucharistiu (telo a krv Ježiša Krista pod spôsobom chleba a vína)  do úst. Kde je zvykom, tak ženích a nevesta si podajú pravé ruky, ktoré kňaz zviaže epitrachilom (rímskokatolíci to nazývajú štóla) na spôsob kríža a pridrží rukou, potom začína ženích hovoriť prísahu…  Od zvyklostí závisí aj obídenie oltára, niekde iba raz s nimi kňaz obíde okolo oltára, niekde iba s nevestou alebo vôbec. Po skončení obradu ich kňaz v sprievode odprevadí von z chrámu.

Ak vám ani jedna z týchto variant nevyhovuje a žiada sa vám nejaká iná z menších cirkevných spoločností, neostáva vám nič iné, len ísť sa priamo informovať tam, kde chcete mať sobáš – oficiálne nie sú informácie o sobášoch v malých spoločenstvách ľahko dostupné.

Podľa islamu to nepôjde

Tí, ktorí plánujú sobáš podľa islamu: môžu sa zosobášiť iba na úrade, pretože takýto sobáš na Slovensku nie je platný. Islam totiž nie je u nás oficiálnym náboženstvom. Moslimnská komunita nie je na Slovensku zaregistrovaná ako oficiálna cirkev. 

Zo srdca vám však želáme, aby ste svoj deň „D“ s požehnaním vzali vážne a čerpali z neho dlho. Najlepšie – celý život.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Nechápem ľudí, ktorí chcú mať sobáš v kostole „kvôli peknému prostrediu“. Veď uzavretie manželstva pred Bohom je sviatosť a takýmto prístupom je to zneuctené, alebo sa mýlim?

  2. Omyl – sviatosti maju len katolici. Je to skor o takom povedomi samotneho cloveka, ze ked v Boha neverim a nechcem sa podla neho v zivote riadit, tak nema zmysel pred nim nieco slubovat. Je to potom take cele pokrytecke, nie? Preto vela cirkvi neveriacich nesobasi.

Pridaj komentár