ŽenaSvadba

Mýty a legendy o manželstve

 Ingrid Littmanová   11.06.2010   0

Všetci máme vlastné predstavy o láske a manželstve. Aj keď nikto presne nevie, kde sa vlastne vzali, verí im veľa ľudí a rovnako veľa je rozčarovaných, keď zistí, že „niečo je inak“. Dnes vám odhalíme ďalšie povery súvisiace so životom vo dvojici.

Mýtus: Z manželstva majú väčší úžitok muži ako ženy.
Skutočnosť: Napriek tomuto rozšírenému názoru, v skutočnosti obidvaja získavajú v manželstve jedinečným spôsobom. Vydaté ženy a ženatí muži žijú zdravšie, dlhšie a spokojnejšie ako ich slobodní partneri. Muži sú s partnerkou obyčajne spokojnejší a ženy sú rady, že majú niekoho, kto sa o nich stará.

Mýtus: Deti obyčajne manželov zblížia, čím bude manželstvo pevnejšie.
Skutočnosť: Množstvo štúdií potvrdzuje, že príchod dieťaťa partnerov skôr vzďaľuje a je preto skôr zdrojom napätia ako harmónie. Štatisticky je však viac rozvedených manželských párov bez dieťaťa ako s dieťaťom.

Mýtus: Tajomstvo úspešného manželstva tkvie vo veľkej dávke šťastia a romantickej láske.
Skutočnosť: Manželia, ktorí sú spolu dlho, často ako recept manželského šťastia uvádzajú skôr vernosť a vzájomnú spolupatričnosť. Manželstvo je vzťah dvoch ľudí so spoločnými záujmami a hodnotami, na ktorého upevňovaní je potrebné neustále pracovať.

Mýtus: Vzdelané ženy majú menšiu šancu, že sa vydajú.
Skutočnosť: Nedávne štúdie dokázali skôr pravý opak. Veľa dievčat sa kvôli štúdiu vydáva neskôr, ale nie je ich menej ako v minulosti, kedy riziko, že vzdelaná ale slobodná mladá dáma zostane starou dievkou, bolo oveľa vyššie.

Mýtus: Páry, ktoré ešte pred manželstvom žijú v spoločnej domácnosti, si v praxi vyskúšajú či sa k sebe hodia a ich manželstvo bude preto trvácnejšie a spokojnejšie ako to, do ktoré "skočili" bez prípravy.
Skutočnosť: Veľa sociologických štúdií dokazuje, že partneri, ktorí žijú pred svadbou v spoločnej domácnosti „na nečisto“, majú oveľa väčšiu šancu, že sa nakoniec rozídu ako tí, ktorí začnú spolu bývať až po svadbe. Jedným z dôvodov je aj ľahkomyseľný postoj k povinnostiam v tomto type spolužitia a neochota či neschopnosť partnerov nájsť si vzájomne vyhovujúci spôsob riešenia konfliktov a vzájomnej podpory. To však nemusí platiť pre tie páry, ktoré sú už zasnúbené a svadbu plánujú vo veľmi krátkom čase.

Mýtus: V minulosti jedno manželstvo za život fungovalo preto, lebo priemerný vek bol kratší ako je dnes.
Skutočnosť: Skutočnou príčinou zdanlivej dlhovekosti je skôr odstránenie detskej úmrtnosti. A aj keď sa dospelí ľudia dnes dožívajú vyššieho veku ako povedzme pred sto rokmi, na rozdiel od svojich prarodičov sa aj oveľa neskôr ženia a vydávajú. takže „životnosť“ priemerného manželstva sa za posledných 50 rokov až tak veľmi nezmenila.

Mýtus: Manželstvo vystavuje ženu väčšiemu riziku domáceho násilia ako keď zostane slobodnou.
Skutočnosť: V domácnosti so slobodným mužom je riziko domáceho násilia oveľa vyššie. Ženatý muž sa naopak o svoju ženu častejšie stará a má aj väčší rešpekt pred širšou rodinou svojej manželky.

Mýtus: Manželské páry majú menej uspokojivý sexuálny život ako slobodní ľudia.
Skutočnosť: Opak je pravdou. Podľa rozsiahlej štúdie manželskí partneri majú oveľa pestrejší a fyzicky aj citovo hlbší sexuálny život ako ľudia mimo manželstva.

Ingrid Littmannová
www.weddhouse.eu

foto: sxc.hu

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?