ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaSvadba

Mýty a legendy o manželstve

 Ingrid Littmanová   11.06.2010   0

Všetci máme vlastné predstavy o láske a manželstve. Aj keď nikto presne nevie, kde sa vlastne vzali, verí im veľa ľudí a rovnako veľa je rozčarovaných, keď zistí, že „niečo je inak“. Dnes vám odhalíme ďalšie povery súvisiace so životom vo dvojici.

Mýtus: Z manželstva majú väčší úžitok muži ako ženy.
Skutočnosť: Napriek tomuto rozšírenému názoru, v skutočnosti obidvaja získavajú v manželstve jedinečným spôsobom. Vydaté ženy a ženatí muži žijú zdravšie, dlhšie a spokojnejšie ako ich slobodní partneri. Muži sú s partnerkou obyčajne spokojnejší a ženy sú rady, že majú niekoho, kto sa o nich stará.

Mýtus: Deti obyčajne manželov zblížia, čím bude manželstvo pevnejšie.
Skutočnosť: Množstvo štúdií potvrdzuje, že príchod dieťaťa partnerov skôr vzďaľuje a je preto skôr zdrojom napätia ako harmónie. Štatisticky je však viac rozvedených manželských párov bez dieťaťa ako s dieťaťom.

Mýtus: Tajomstvo úspešného manželstva tkvie vo veľkej dávke šťastia a romantickej láske.
Skutočnosť: Manželia, ktorí sú spolu dlho, často ako recept manželského šťastia uvádzajú skôr vernosť a vzájomnú spolupatričnosť. Manželstvo je vzťah dvoch ľudí so spoločnými záujmami a hodnotami, na ktorého upevňovaní je potrebné neustále pracovať.

Mýtus: Vzdelané ženy majú menšiu šancu, že sa vydajú.
Skutočnosť: Nedávne štúdie dokázali skôr pravý opak. Veľa dievčat sa kvôli štúdiu vydáva neskôr, ale nie je ich menej ako v minulosti, kedy riziko, že vzdelaná ale slobodná mladá dáma zostane starou dievkou, bolo oveľa vyššie.

Mýtus: Páry, ktoré ešte pred manželstvom žijú v spoločnej domácnosti, si v praxi vyskúšajú či sa k sebe hodia a ich manželstvo bude preto trvácnejšie a spokojnejšie ako to, do ktoré "skočili" bez prípravy.
Skutočnosť: Veľa sociologických štúdií dokazuje, že partneri, ktorí žijú pred svadbou v spoločnej domácnosti „na nečisto“, majú oveľa väčšiu šancu, že sa nakoniec rozídu ako tí, ktorí začnú spolu bývať až po svadbe. Jedným z dôvodov je aj ľahkomyseľný postoj k povinnostiam v tomto type spolužitia a neochota či neschopnosť partnerov nájsť si vzájomne vyhovujúci spôsob riešenia konfliktov a vzájomnej podpory. To však nemusí platiť pre tie páry, ktoré sú už zasnúbené a svadbu plánujú vo veľmi krátkom čase.

Mýtus: V minulosti jedno manželstvo za život fungovalo preto, lebo priemerný vek bol kratší ako je dnes.
Skutočnosť: Skutočnou príčinou zdanlivej dlhovekosti je skôr odstránenie detskej úmrtnosti. A aj keď sa dospelí ľudia dnes dožívajú vyššieho veku ako povedzme pred sto rokmi, na rozdiel od svojich prarodičov sa aj oveľa neskôr ženia a vydávajú. takže „životnosť“ priemerného manželstva sa za posledných 50 rokov až tak veľmi nezmenila.

Mýtus: Manželstvo vystavuje ženu väčšiemu riziku domáceho násilia ako keď zostane slobodnou.
Skutočnosť: V domácnosti so slobodným mužom je riziko domáceho násilia oveľa vyššie. Ženatý muž sa naopak o svoju ženu častejšie stará a má aj väčší rešpekt pred širšou rodinou svojej manželky.

Mýtus: Manželské páry majú menej uspokojivý sexuálny život ako slobodní ľudia.
Skutočnosť: Opak je pravdou. Podľa rozsiahlej štúdie manželskí partneri majú oveľa pestrejší a fyzicky aj citovo hlbší sexuálny život ako ľudia mimo manželstva.

Ingrid Littmannová
www.weddhouse.eu

foto: sxc.hu

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.