Ako prežiť svadbu s malým dieťaťom

Mária Kopčíková 0

„Pomóc, chystáme svadbu a máme dve malé deti, 1 a 4 roky. Ako to máme urobiť, aby sme sa nezbláznili a stihli si to aj trochu užiť?“

Isté napätie pred svadbou s malým dieťatkom v pätách?

Položila matka pred svadbou otázku v jednej rodičovskej skupinke. Hneď na to prišli rady, kedy organizovať obrad, aby dieťa bolo vyspaté. Zohnať babysitterku, aby dieťa mal na starosti niekto iný.

Zdroj: DA M.M., autor: Z. Vozárik

Iná matka zase pridala svoju skúsenosť: „Ja som to riešila šatkovaním. Malá mi v pohode spinkala, keď potrebovala a aj sa mi parádne tancovalo s RingSlingom. U ročného dieťaťa by som to ešte neriešila separáciou.“

Skúsenosti rodičov sú zrejme rôzne a každý si v takejto situácii musí zvážiť, čo vlastne očakáva od toho dňa D. Páčilo sa mi, čo v rámci debaty o svadbe s malým dieťaťom povedala moja kamarátka Maťka: „Je to o nastavení, mám dieťa a tak už asi nedám svadbu bez dieťaťa. Jasné, že je to náročnejšie, ale to už všetko, čo robíš s dieťaťom.“

Ako teda spätne pozerá na svoj deň D táto mamina?

O svadbe ste začali uvažovať, keď už bolo bábätko na ceste. Ako práve ono ovplyvnilo uvažovanie o svadbe? Ovplyvnilo vôbec?

Asi ani nie, skôr to svadbu oddialilo. Keď som bola tehotná a krátko po pôrode sme síce chvíľu zvažovali „zájsť na úrad a vybaviť to len so svedkami“, ale potom sme si povedali, že to počká na priaznivejšie podmienky a že na to hlavne musíme mat chuť a dosť energie.

Zohľadňovali ste pri výbere miesta to, že budete mať na svadbe mimčo?

Chceli sme svadbu vonku (snívali sme o „letnej záhradnej žúrke“), a skôr sme si uvedomovali, že to bude fajn aj pre veľké deti. Mali sme ich na svadbe veľa – polovica hostí boli deti od 10 do 16, takže záhrada s výbehom sa javila ako dobre riešenie.

Pri plánovaní svadby sme zohľadnili aj fakt, že väčšina našich známych má malé deti a na toto sme mysleli aj pri svadobných oznámeniach. Častokrát sa stáva, že ľudia napíšu do oznámení nepríjemnú a hlavne nevhodnú vetu „len dospelí“, no my sme sa rozhodli práve v oslovení adresáta uviesť mená všetkých členov rodiny, aby bolo jasné, že sa na všetkých tešíme.“

Vyberali ste čas sobáša s ohľadom na potreby malinkej? Plánovali ste to tak, aby bolo akurát vyspatá a v dobrej kondícii?

Malá ovplyvnila najmä to, že sme chceli skončiť tak neslovensky „už“ večer – cca o 22:00 (reálne sme končili o polnoci). Z toho vyplynula potreba začať skôr, aj kvôli ostatným deťom sa zdalo pohodlnejšie neoslavovať do rána bieleho – nechceli sme riešiť, čo s nimi v noci.

Čo sa týka spánku, plán síce bol, že by malá mohla dať pred obradom krátky spánok, ale rušné okolnosti to samozrejme nedovolili, takže počas celého (krátkeho) obradu som ju držala na rukách. Tak trochu som s tým počítala a aj preto som sa vzdala kytice v ruke.

Zdroj: DA M.M., autor: Z. Vozárik

 

Niektoré ženy komentujú svoju svadbu s dieťaťom ako horor, ktorý si vôbec neužili, lebo ich dieťa stále potrebovalo. Ako si to vnímala ty, prípadne, máš nejaký recept, ako to zariadiť, aby aj dieťa bolo v pohode, aj matka mohla požúrovať?

Určíte považujem za dobrý nápad vziať zo sebou opatrovateľku, resp. niekoho, kto nie je hosť a vezme na seba zodpovednosť mat po celý čas na dieťati oči. Riešenie, že však každý chvíľku postráži podľa mňa znamená, že občas aj nikto a to býva nebezpečné. Osvedčilo sa – napríklad, keď malá zaspala (v mieste svadby sme mali jeden apartmán, kde sme sa aj prezliekali a spali), nemusela som striehnuť na vysielačku alebo odbiehať, či sa už zobudila a normálne som si zatancovala.

Počas zábavy som chvíľami bola s ňou, chvíľami ju zabavila opatrovateľka, ale hlavne som sa, keď si ma malá nevyžadovala, mohla venovať hosťom a baviť sa a nemusela som dávať pozor, či nevylieza na schody a podobne.

Realita nebola žiadny horor, tak 50:50 čas s malou a bez nej, nemala som väčšie očakávania:)

V tvojej rodine je dosť dievčat i žien, ktoré by sa určte s radosťou o malinkú postarali, ale dohadovali ste si to nejako vopred? Či ste to nechali na vývin udalostí?

Nedohadovali, nechcela som to nikomu dávať na starosť, keď mal niekto chuť sa malej venovať, mohol, ale stále tam bola opatrovateľka, ktorá sledovala, či malá neostane sama.

Zdroj: DA M.M., autor: Z. Vozárik

Máš nejaký odkaz pre ženy, ktoré plánujú svadbu a majú aktuálne menšie dieťatko? Čo vnímaš ako riziká, prípadne čo boli pre teba pozitíva?

Samozrejme, že je to náročnejšie ako bez dieťaťa, ale to skoro všetko, čo človek robí s dieťaťom. Išli sme do toho s tým, že je to svadba s deťmi a s malou a že to bude pekné tak, ako to je. A aj to bolo. Je to o nastavení, mám dieťa a tak už asi nedám svadbu bez dieťaťa. Iba ak zvážiť, či teda radšej nechcem sobáš len so svedkami a bez rodiny a priateľov. Tiež sme to zvažovali a potom sme si povedali, že to chceme s najbližšími osláviť

Napadajú mi možno tieto praktické rady:

izba v mieste konania svadby, kde sa dá utiahnuť na prebaľovanie, kŕmenie, prezliekanie, 

opatrovateľka, ktorá ma „pohotovosť“ počas celej svadby,  o čom je dobre informovať aj hostí, aby sa niektorí náhodou necítili zodpovední za stráženie, 

trpezlivý fotograf, ktorý si počká na úsmev dieťaťa a udrží tak aj ostatných hosti,

predvídavosť a praktickosť pri organizovaní priebehu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár