ŽenaRozhovor s osobnosťou

Život vo svadobnom ruchu

 Mária Kohutiarová   06.03.2012   0

foto: isifa.com

... má určite každý deň Ingrid Littmannová a tóny svadobného pochodu už musí  poznať hádam naspamäť. A tiež má už presne v oku, aká nevesta a ženích k nej idú.

Bolo by možno zaujímavé sa s ňou rozprávať kdesi pri káve o zážitkoch z toľkých svadieb. Inak to ani v prípade majiteľky Svadobného domu štúdia Škerák nemôže byť. Ako to celé so svadbami bolo a je, porozprávala pre www.rodinka.sk.

Skôr, než vážne začneme: akú svadbu ste mali?

Samozrejme tú najlepšiu. :) Určite pre každú nevestu je tá jej svadba tá najkrajšia a najlepšia. Organizácia tej našej svadby však bola o to jednoduchšia, že sa pohybujeme spolu s manželom v tejto brandži, teda sme aj poznali osobne dodávateľov, ktorí figurovali na našej svadbe. Tým pádom odpadol zbytočný stres z toho, či DJ vôbec na svadbu príde, či sa svadobná torta podarí a akú „videokatastrofu“ máme očakávať.

A high lightom našej svadby bolo osobné čapovanie piva – dostali sme ako svadobný dar sud piva s pípou, tak hlavne mužská časť si túto kultúrnu vložku veľmi užívala.:)

Ako vlastne vzniká svadobná agentúra?  

Je   pravda, že veľa svadobných agentúr vznikne hneď po svadbe majiteľky agentúry. Keďže pred svojou svadbou toho pochodí veľa a pozisťuje kopec informácií, má sa od čoho odraziť. Niekedy sú však očakávania nových firiem väčšie, ako je samotná realita. Slovenský trh je dosť malý a dovoľujem si tvrdiť, aj presýtený a preplnený spoločnosťami, ktoré ponúkajú svoje služby v oblasti svadby.

V našom prípade to bolo úplne inak. Keď som spoznala manžela, študoval na VŠMU strihovú skladbu a pracoval ako kameraman v jednom štúdiu. K fotografii ma priviedol on. Po polročnej známosti sme si otvorili vlastnú firmu, ktorá poskytovala len video – foto služby s názvom Štúdio Škerák. Postupne sme samozrejme dopĺňali ponuku našich služieb. Začalo sa to distribúciou svadobných oznámení (spoločnosť Škerák Printing sro), pokračovalo to nákupom a ďalším predajom drobných svadobných doplnkov, až sme sa nejako prepracovali ku organizácii Svadobného veľtrhu, vydávania svadobného časopisu Wedding Day a prevádzkovania Cestovnej agentúry Wedding Trip sro a najnovšie aj prvého svadobného zľavového portálu na Slovensku SvadobneZlavy.sk.

Svadba bola až po vyše troch rokoch po našom prvom stretnutí a 2,5 rokoch od založenia našej prvej spoločnej firmy.

Svadbu kedysi chystala celá rodina, ak nie dedina: koláče, pitivo, prestieranie, sála, kvety, fotograf...  každý musel frčať na svojich povinnostiach, aby sa do dňa „D“ všetko postíhalo...  Dá sa aj dnes organizovať takto svadba?

Od Bratislavy ďalej na východ a v menších mestách to tak určite funguje dodnes. Považujem to za veľmi milé gesto, keď sú ľudia takto súdržní. Bohužiaľ, väčšie mestá už nie sú také osobné a vzťahy nie sú také priateľské. Preto aj svadobný biznis je v tomto najlepší hlavne vo väčších mestách, lebo dostanú svoj podiel práce aj subdodávatelia.

Svadbu zväčša financujú rodičia, a tí si strážia aj to, akú bude mať svadba „fazónu“...

A to je práve ten problém. Keďže svadbu financujú, vo veľa prípadoch si myslia, že všetko musí byť podľa toho, ako oni chcú a hlavne svadobné mamy si kompenzujú skutočnosť, že v čase keď mali svadbu oni, neboli takéto možnosti a toľko svadobných vecičiek na výber. Preto je dobré, aby si nevesta s mamou vopred ujasnila, že oni síce svadbu financujú, ale svadbu majú mladí, takže výber služieb a tovaru by mali nechať na nich.

Móda nie je len v Paríži na prehliadkovom móle. Takže: aké svadby sa dnes nosia? Aké sú top svadobné oznámenia, výzdoba, typy svadby?

Naozaj je to veľmi individuálne. Záleží od vkusu každého páru, každému sa páči niečo iné. Preto je dobré, že je taká široká ponuka všetkého a je z čoho si vyberať. Kedysi takéto možnosti neboli. Dokonca ani na mojej svadbe, ktorá bola len niečo pred vyše 7 rokov.:)

Je ešte svadba romantická záležitosť aj z pohľadu výberu svadobného dekoru a služieb? Alebo je už pragmatická?

Aj aj. Po toľkých rokoch v brandži už naozaj viem rozlíšiť, ktorý pár sa berie z lásky a ktorý pár z nejakých iných dôvodov. Nepáči sa mi však, keď má nevesta prehnané nároky napríklad na výber farby svadobnej dekorácie. Vy máte v ponuke tri rôzne odtiene ružovej, ale jej sa páči práve ten štvrtý odtieň, ktorý možno ani neexistuje. Niekedy by mohli byť nevesty v tomto realistickejšie a pragmatickejšie.

Vydávate vlastný svadobný časopis, máte cestovnú kanceláriu, tlačíte oznámenia a ešte aj zľavový web. Máte ešte nejaké výzvy v rámci „svadobného ošiaľu“, ktorý by ste chceli priniesť pre svadobčanov?

Stále sa snažíme zlepšovať naše služby a vyhľadávať novinky na trhu a priniesť ich aj k nám na Slovensko. Preto toľko cestujeme aj po rôznych svadobných výstavách mimo republiky.

Keď človek surfuje po vašom webe, pozerá časopis a vaše ponuky, chytá ho nostalgia a má chuť ešte raz to zažiť... možno len na výročie sobáša. A vy? Nemáte ešte profesionálnu deformáciu?

Určite áno. Aktuálne tvrdím, že keby som sa nevydala pred tými 7 rokmi, teraz by som už svadbu nechcela.:) Po toľkých prechodených svadbách ma už naozaj aj celkom prešla chuť. Ale zasa spoznávať nových ľudí, nové kultúry a zvyky je pre mňa veľmi zaujímavé a motivujúce. Každá práca s ľuďmi je svojim spôsobom veľmi pekná, ale zároveň aj náročná. Občas musíte byť veľmi dobrým psychológom, aby ste pochopili, čo od Vás klient požaduje.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   1
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?