ŽenaRozhovor s osobnosťou

Ži a pomáhaj žiť

 Mária Kohutiarová   17.09.2013   0

Jeho meno pred pár mesiacmi bolo známe len rodine, fajnšmekrom z blogu a tým, ktorí s ním prichádzali do kontaktu. Teraz je Tomáš Kováčik hovorcom pochodu, ktorý má vyslať signál, akú hodnotu má na Slovensku život, aký ho tu ľudia chcú mať. O Pochode za život a o hodnotách hovoril aj pre rodinku.sk.

 

pár dní , v nedeľu 22. septembra má množstvo ľudí pochodovať v mene niečoho, čo sa zdá byť samozrejmosťou bez váhy a dôležitosti. Čo pre Teba a tím pochodu znamená život?

Život je v prvom rade dar. Dar, ktorý som dostal, nepýtal som si ho, ani nezaslúžil. Žijem ho s jeho povinnosťami, ale aj radosťami. Od istého času ho žijem s vášňou hľadať pravdu a žiť podľa nej, nepretvarovať sa, že tú pravdu môžem ohnúť či zmeniť, aj keď je nepríjemná. To čo v takom prípade s ňou môžem urobiť, je prijať ju, prípadne ak je to treba, napraviť svoj život podľa nej. Nie preto, že musím. Ale preto, lebo ma to robí šťastnejším. 

A následne chcem pomáhať iným tiež objavovať tú pravdu, ktorá nás posúva k šťastiu a spokojnosti, snažiť sa o spravodlivejší a lepší svet. Jeden múdry človek ma inšpiroval, keď povedal: „Svet sa snaží žiť heslo „Ži a nechaj žiť“. Ja sa ale snažím podľa „Ži a POMÁHAJ žiť“. 

Ako vidíš postavenie života tu na Slovensku – možno aj v porovnaní s okolitým svetom?

(Ne)ochrana života vo svete je poskladaná zo širokého spektra problémov – od nedostatočnej ochrany a podpory rodiny, umelých potratov, cez eutanáziu, umelé oplodnenie, antikoncepciu, propagáciu neviazaného sexu, ideológiu gender, neúctu k človeku ako takému a jeho používanie na dosahovanie ziskov, atď. Niektoré zo spomínaných fenoménov sú prítomné aj na Slovensku, no našťastie je tu spektrum mimovládnych organizácií, ktoré sa s vypätím síl snažia pracovať na tom, aby prevládla kultúra života, teda kultúra, ktorá si váži každého človeka od počatia po prirodzenú smrť a chce pre jeho rozvoj to najlepšie. 

Môžeš nám povedať nosné témy, ktoré chce pochod otvoriť a pracovať s nimi?

Tých tém sa ponúka veľmi veľa, no my sme pri koreňoch – ochrane základného ľudského práva, práva na život. Preto cieľom Národného pochodu za život je verejne a nahlas povedať, že každý ľudský život si zaslúži ochranu od počatia po prirodzenú smrť a rodina založená manželstvom muža a ženy je ideálnym priestorom pre život, pre prijatie detí. Pochod má byť mobilizáciou ľudí, ktorí sú za život, má byť pre nich povzbudením, že nie sú sami a má byť aj prevenciou, aby nevznikali ďalšie a ďalšie rany na dušiach a životoch. Má aj praktický prínos – 10% z príspevkov od ľudí dáme na projekt Zachráňme životy, ktorý pomáha ženám v núdzi.

Dostávate určite množstvo odoziev. O čom hovoria? 

Dostávame naozaj veľa povzbudení a reakcií hovoriacich o tom, že už nastal čas na takéto významné podujatie, spojenie síl a vzopätie sa napádaniu človeka, relativizovaniu hodnoty jeho života a rodiny. Ľudia sa prebúdzajú, hľadajú odpovede, pýtajú sa na to, čo oni sami môžu pre ochranu človeka a rodiny urobiť, čo nás veľmi povzbudzuje a vedie k ešte väčšiemu zápalu do tejto náročnej práce. Hnutie pro-life rastie a nás to veľmi teší.

Situácia pred pochodom je v spoločnosti hustá aj vďaka téme juvenilnej justície a odloženej stratégii z dielne Ministerstva zahraničných vecí...

Snažím sa v obmedzenom čase, ktorý mi popri práci, rodine a dobrovoľníčení na Národnom pochode za život zostáva, sledovať aj ďalšie témy. Momentálne sa však sústredíme plnými silami na prípravu pochodu, kde, ako som povedal, nám ide o základy – ochranu života a rodiny. Ďalšie témy treba starostlivo skúmať, hľadať pravdu a objektívne údaje a zaujímať k nim stanovisko. Je však čím ďalej, tým jasnejšie, že akonáhle sme pripustili jedno zlo, prichádzajú ďalšie ohrozenia. Preto sa treba vrátiť ku koreňom a každý z lásky pomáhať jeden druhému – konkrétne a účinne.  Iba tak môžeme zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu. A ja mám nádej, že sa tak začne diať.

Na pochod pozývate celé rodiny: aký program je pripravený pre deti a ich rodičov, s kým spolupracujete?

Pre deti máme pripravený nedeľný program, v rámci ktorého sa im budú venovať obetaví skauti. Postavia skautské mestečko, ktoré pre deti bude k dispozícii od 11.00 do 16.00, aby sa decká mohli vyblázniť :)

Pochod je síce obrovská verejná záležitosť, ale otázka života a jeho podpora si vyžadujú zmysluplné pokračovanie. Bude?

Samozrejme, zamýšľame sa nad otázkou „Čo po pochode?“. Odpoveďou je jednak fakt, že v oblasti ochrany života pôsobia už dlhé roky mnohé organizácie (napr. Fórum života, Deti sv. Alžbety a mnohé ďalšie, stačí pohľadať), ktoré radi príjmu posily (či ide o pravidelné prispievanie na pomoc iným a chod týchto organizácií alebo nosenie letáčikov, plagátov, organizovanie pro-life prednášok na školách či pre kolektívy, modlitbu pred nemocnicami až po náročnejšie úlohy a formáciu) a my veríme, že mnohí sa k nim aktívne pridajú. Podobne veríme, že účastníci budú aktívne vstupovať do konkrétnej a účinnej pomoci núdznym ženám ako aj do verejných debát v oblasti ochrany života a rodiny, budú sa vzdelávať a hľadať konkrétne odpovede. Na druhej strane pochod samotný bude mať svoj prirodzený dopad na našu spoločnosť, kedy účastníci budú o ňom a jeho hodnotách hovoriť navzájom či vo svojom okolí, v škole, v práci, budú sa o ne zaujímať a vzdelávať sa v nich, šíriť kultúru života, pomáhať konkrétnymi krokmi slabým. 

A napokon, už teraz sa uvažuje, kedy a kde bude ďalší ročník pochodu :)

Máš šancu presvedčiť nerozhodných nasadnúť na vlak do Košíc 

Nuž, ako hovorí Edmund Burke „Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič.“ 

Tak pozývam všetkých, aby robili, čo môžu (a ešte trošku viac :) . Napríklad, aby:

 • Ð prišli na pochod napriek tomu, že to stojí čas a peniaze
 • Ð peňažne (či inak) podporovali pro-life organizácie, ktoré pomáhajú tým najbezbrannejším a často za hranicou svojich existenčných možností
 • Ð stali sa aktívnymi dobrovoľníkmi pro-life organizácií
 • Ð zaniesli občas zopár letákov s ponukou pomoci v núdzi do gynekologickej ambulancie - ktovie, komu a kedy pomôžu
 • Ð požiadali učiteľa či riaditeľa školy, aby zabezpečil ich deťom či mladým pro-life prednášku napr. z Fóra života
 • Ð zorganizovali debaty o dôležitosti boja za život a rodinu, vysvetľovaním najmä mladým, propagáciou pro-life v školách (nástenka, rozhlas, školský časopis)
 • Ð organizovali pro-life stretnutia malého či väčšieho spoločenstva
 • Ð vzdelávali sa prečo a ako chrániť život a rodinu a následne šírili toto posolstvo ďalej
 • Ð v prípade veriacich - aby sa pridali osobnou či skupinovou modlitbou, zorganizovaním duchovnej prípravy, adorácie, ruženca, krížovej cesty, povzbudzovaním kňaza ku kázňam na tému ochrany života a rodiny, modlitbami pred potratovými nemocnicami
 • Ð zapojením sa do (organizovania) aktivít propagujúcich hodnoty života (pochody za život, Deň rodiny a pod.)
 • Ð podporou pochodu a pro-life hnutia na sociálnych sieťach a internete
 • Ð umiestnením bannerov a plagátov na webové stránky a vhodné miesta
 • Ð  fantázii inšpirovanej úctou ku každému človeku a pokojom sa medze nekladú

A samozrejme  -  vždy láskou k ľuďom, ktorá nás bude vždy viesť ku konkrétnej pomoci v ochrane života a rodiny.

 

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.