Ži a pomáhaj žiť

Mária Kohutiarová 0

Jeho meno pred pár mesiacmi bolo známe len rodine, fajnšmekrom z blogu a tým, ktorí s ním prichádzali do kontaktu. Teraz je Tomáš Kováčik hovorcom pochodu, ktorý má vyslať signál, akú hodnotu má na Slovensku život, aký ho tu ľudia chcú mať. O Pochode za život a o hodnotách hovoril aj pre rodinku.sk.

pár dní , v nedeľu 22. septembra má množstvo ľudí pochodovať v mene niečoho, čo sa zdá byť samozrejmosťou bez váhy a dôležitosti. Čo pre Teba a tím pochodu znamená život?

Život je v prvom rade dar. Dar, ktorý som dostal, nepýtal som si ho, ani nezaslúžil. Žijem ho s jeho povinnosťami, ale aj radosťami. Od istého času ho žijem s vášňou hľadať pravdu a žiť podľa nej, nepretvarovať sa, že tú pravdu môžem ohnúť či zmeniť, aj keď je nepríjemná. To čo v takom prípade s ňou môžem urobiť, je prijať ju, prípadne ak je to treba, napraviť svoj život podľa nej. Nie preto, že musím. Ale preto, lebo ma to robí šťastnejším. 

A následne chcem pomáhať iným tiež objavovať tú pravdu, ktorá nás posúva k šťastiu a spokojnosti, snažiť sa o spravodlivejší a lepší svet. Jeden múdry človek ma inšpiroval, keď povedal: „Svet sa snaží žiť heslo „Ži a nechaj žiť“. Ja sa ale snažím podľa „Ži a POMÁHAJ žiť“. 

Ako vidíš postavenie života tu na Slovensku – možno aj v porovnaní s okolitým svetom?

(Ne)ochrana života vo svete je poskladaná zo širokého spektra problémov – od nedostatočnej ochrany a podpory rodiny, umelých potratov, cez eutanáziu, umelé oplodnenie, antikoncepciu, propagáciu neviazaného sexu, ideológiu gender, neúctu k človeku ako takému a jeho používanie na dosahovanie ziskov, atď. Niektoré zo spomínaných fenoménov sú prítomné aj na Slovensku, no našťastie je tu spektrum mimovládnych organizácií, ktoré sa s vypätím síl snažia pracovať na tom, aby prevládla kultúra života, teda kultúra, ktorá si váži každého človeka od počatia po prirodzenú smrť a chce pre jeho rozvoj to najlepšie. 

Môžeš nám povedať nosné témy, ktoré chce pochod otvoriť a pracovať s nimi?

Tých tém sa ponúka veľmi veľa, no my sme pri koreňoch – ochrane základného ľudského práva, práva na život. Preto cieľom Národného pochodu za život je verejne a nahlas povedať, že každý ľudský život si zaslúži ochranu od počatia po prirodzenú smrť a rodina založená manželstvom muža a ženy je ideálnym priestorom pre život, pre prijatie detí. Pochod má byť mobilizáciou ľudí, ktorí sú za život, má byť pre nich povzbudením, že nie sú sami a má byť aj prevenciou, aby nevznikali ďalšie a ďalšie rany na dušiach a životoch. Má aj praktický prínos – 10% z príspevkov od ľudí dáme na projekt Zachráňme životy, ktorý pomáha ženám v núdzi.

Dostávate určite množstvo odoziev. O čom hovoria? 

Dostávame naozaj veľa povzbudení a reakcií hovoriacich o tom, že už nastal čas na takéto významné podujatie, spojenie síl a vzopätie sa napádaniu človeka, relativizovaniu hodnoty jeho života a rodiny. Ľudia sa prebúdzajú, hľadajú odpovede, pýtajú sa na to, čo oni sami môžu pre ochranu človeka a rodiny urobiť, čo nás veľmi povzbudzuje a vedie k ešte väčšiemu zápalu do tejto náročnej práce. Hnutie pro-life rastie a nás to veľmi teší.

Situácia pred pochodom je v spoločnosti hustá aj vďaka téme juvenilnej justície a odloženej stratégii z dielne Ministerstva zahraničných vecí…

Snažím sa v obmedzenom čase, ktorý mi popri práci, rodine a dobrovoľníčení na Národnom pochode za život zostáva, sledovať aj ďalšie témy. Momentálne sa však sústredíme plnými silami na prípravu pochodu, kde, ako som povedal, nám ide o základy – ochranu života a rodiny. Ďalšie témy treba starostlivo skúmať, hľadať pravdu a objektívne údaje a zaujímať k nim stanovisko. Je však čím ďalej, tým jasnejšie, že akonáhle sme pripustili jedno zlo, prichádzajú ďalšie ohrozenia. Preto sa treba vrátiť ku koreňom a každý z lásky pomáhať jeden druhému – konkrétne a účinne.  Iba tak môžeme zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu. A ja mám nádej, že sa tak začne diať.

Na pochod pozývate celé rodiny: aký program je pripravený pre deti a ich rodičov, s kým spolupracujete?

Pre deti máme pripravený nedeľný program, v rámci ktorého sa im budú venovať obetaví skauti. Postavia skautské mestečko, ktoré pre deti bude k dispozícii od 11.00 do 16.00, aby sa decká mohli vyblázniť 🙂

Pochod je síce obrovská verejná záležitosť, ale otázka života a jeho podpora si vyžadujú zmysluplné pokračovanie. Bude?

Samozrejme, zamýšľame sa nad otázkou „Čo po pochode?“. Odpoveďou je jednak fakt, že v oblasti ochrany života pôsobia už dlhé roky mnohé organizácie (napr. Fórum života, Deti sv. Alžbety a mnohé ďalšie, stačí pohľadať), ktoré radi príjmu posily (či ide o pravidelné prispievanie na pomoc iným a chod týchto organizácií alebo nosenie letáčikov, plagátov, organizovanie pro-life prednášok na školách či pre kolektívy, modlitbu pred nemocnicami až po náročnejšie úlohy a formáciu) a my veríme, že mnohí sa k nim aktívne pridajú. Podobne veríme, že účastníci budú aktívne vstupovať do konkrétnej a účinnej pomoci núdznym ženám ako aj do verejných debát v oblasti ochrany života a rodiny, budú sa vzdelávať a hľadať konkrétne odpovede. Na druhej strane pochod samotný bude mať svoj prirodzený dopad na našu spoločnosť, kedy účastníci budú o ňom a jeho hodnotách hovoriť navzájom či vo svojom okolí, v škole, v práci, budú sa o ne zaujímať a vzdelávať sa v nich, šíriť kultúru života, pomáhať konkrétnymi krokmi slabým. 

A napokon, už teraz sa uvažuje, kedy a kde bude ďalší ročník pochodu 🙂

Máš šancu presvedčiť nerozhodných nasadnúť na vlak do Košíc 

Nuž, ako hovorí Edmund Burke „Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič.“ 

Tak pozývam všetkých, aby robili, čo môžu (a ešte trošku viac 🙂 . Napríklad, aby:

  • Ð prišli na pochod napriek tomu, že to stojí čas a peniaze
  • Ð peňažne (či inak) podporovali pro-life organizácie, ktoré pomáhajú tým najbezbrannejším a často za hranicou svojich existenčných možností
  • Ð stali sa aktívnymi dobrovoľníkmi pro-life organizácií
  • Ð zaniesli občas zopár letákov s ponukou pomoci v núdzi do gynekologickej ambulancie – ktovie, komu a kedy pomôžu
  • Ð požiadali učiteľa či riaditeľa školy, aby zabezpečil ich deťom či mladým pro-life prednášku napr. z Fóra života
  • Ð zorganizovali debaty o dôležitosti boja za život a rodinu, vysvetľovaním najmä mladým, propagáciou pro-life v školách (nástenka, rozhlas, školský časopis)
  • Ð organizovali pro-life stretnutia malého či väčšieho spoločenstva
  • Ð vzdelávali sa prečo a ako chrániť život a rodinu a následne šírili toto posolstvo ďalej
  • Ð v prípade veriacich – aby sa pridali osobnou či skupinovou modlitbou, zorganizovaním duchovnej prípravy, adorácie, ruženca, krížovej cesty, povzbudzovaním kňaza ku kázňam na tému ochrany života a rodiny, modlitbami pred potratovými nemocnicami
  • Ð zapojením sa do (organizovania) aktivít propagujúcich hodnoty života (pochody za život, Deň rodiny a pod.)
  • Ð podporou pochodu a pro-life hnutia na sociálnych sieťach a internete
  • Ð umiestnením bannerov a plagátov na webové stránky a vhodné miesta
  • Ð  fantázii inšpirovanej úctou ku každému človeku a pokojom sa medze nekladú

A samozrejme  –  vždy láskou k ľuďom, ktorá nás bude vždy viesť ku konkrétnej pomoci v ochrane života a rodiny.

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár