ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Ži a pomáhaj žiť

 Mária Kohutiarová   17.09.2013   0

Jeho meno pred pár mesiacmi bolo známe len rodine, fajnšmekrom z blogu a tým, ktorí s ním prichádzali do kontaktu. Teraz je Tomáš Kováčik hovorcom pochodu, ktorý má vyslať signál, akú hodnotu má na Slovensku život, aký ho tu ľudia chcú mať. O Pochode za život a o hodnotách hovoril aj pre rodinku.sk.

 

pár dní , v nedeľu 22. septembra má množstvo ľudí pochodovať v mene niečoho, čo sa zdá byť samozrejmosťou bez váhy a dôležitosti. Čo pre Teba a tím pochodu znamená život?

Život je v prvom rade dar. Dar, ktorý som dostal, nepýtal som si ho, ani nezaslúžil. Žijem ho s jeho povinnosťami, ale aj radosťami. Od istého času ho žijem s vášňou hľadať pravdu a žiť podľa nej, nepretvarovať sa, že tú pravdu môžem ohnúť či zmeniť, aj keď je nepríjemná. To čo v takom prípade s ňou môžem urobiť, je prijať ju, prípadne ak je to treba, napraviť svoj život podľa nej. Nie preto, že musím. Ale preto, lebo ma to robí šťastnejším. 

A následne chcem pomáhať iným tiež objavovať tú pravdu, ktorá nás posúva k šťastiu a spokojnosti, snažiť sa o spravodlivejší a lepší svet. Jeden múdry človek ma inšpiroval, keď povedal: „Svet sa snaží žiť heslo „Ži a nechaj žiť“. Ja sa ale snažím podľa „Ži a POMÁHAJ žiť“. 

Ako vidíš postavenie života tu na Slovensku – možno aj v porovnaní s okolitým svetom?

(Ne)ochrana života vo svete je poskladaná zo širokého spektra problémov – od nedostatočnej ochrany a podpory rodiny, umelých potratov, cez eutanáziu, umelé oplodnenie, antikoncepciu, propagáciu neviazaného sexu, ideológiu gender, neúctu k človeku ako takému a jeho používanie na dosahovanie ziskov, atď. Niektoré zo spomínaných fenoménov sú prítomné aj na Slovensku, no našťastie je tu spektrum mimovládnych organizácií, ktoré sa s vypätím síl snažia pracovať na tom, aby prevládla kultúra života, teda kultúra, ktorá si váži každého človeka od počatia po prirodzenú smrť a chce pre jeho rozvoj to najlepšie. 

Môžeš nám povedať nosné témy, ktoré chce pochod otvoriť a pracovať s nimi?

Tých tém sa ponúka veľmi veľa, no my sme pri koreňoch – ochrane základného ľudského práva, práva na život. Preto cieľom Národného pochodu za život je verejne a nahlas povedať, že každý ľudský život si zaslúži ochranu od počatia po prirodzenú smrť a rodina založená manželstvom muža a ženy je ideálnym priestorom pre život, pre prijatie detí. Pochod má byť mobilizáciou ľudí, ktorí sú za život, má byť pre nich povzbudením, že nie sú sami a má byť aj prevenciou, aby nevznikali ďalšie a ďalšie rany na dušiach a životoch. Má aj praktický prínos – 10% z príspevkov od ľudí dáme na projekt Zachráňme životy, ktorý pomáha ženám v núdzi.

Dostávate určite množstvo odoziev. O čom hovoria? 

Dostávame naozaj veľa povzbudení a reakcií hovoriacich o tom, že už nastal čas na takéto významné podujatie, spojenie síl a vzopätie sa napádaniu človeka, relativizovaniu hodnoty jeho života a rodiny. Ľudia sa prebúdzajú, hľadajú odpovede, pýtajú sa na to, čo oni sami môžu pre ochranu človeka a rodiny urobiť, čo nás veľmi povzbudzuje a vedie k ešte väčšiemu zápalu do tejto náročnej práce. Hnutie pro-life rastie a nás to veľmi teší.

Situácia pred pochodom je v spoločnosti hustá aj vďaka téme juvenilnej justície a odloženej stratégii z dielne Ministerstva zahraničných vecí...

Snažím sa v obmedzenom čase, ktorý mi popri práci, rodine a dobrovoľníčení na Národnom pochode za život zostáva, sledovať aj ďalšie témy. Momentálne sa však sústredíme plnými silami na prípravu pochodu, kde, ako som povedal, nám ide o základy – ochranu života a rodiny. Ďalšie témy treba starostlivo skúmať, hľadať pravdu a objektívne údaje a zaujímať k nim stanovisko. Je však čím ďalej, tým jasnejšie, že akonáhle sme pripustili jedno zlo, prichádzajú ďalšie ohrozenia. Preto sa treba vrátiť ku koreňom a každý z lásky pomáhať jeden druhému – konkrétne a účinne.  Iba tak môžeme zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu. A ja mám nádej, že sa tak začne diať.

Na pochod pozývate celé rodiny: aký program je pripravený pre deti a ich rodičov, s kým spolupracujete?

Pre deti máme pripravený nedeľný program, v rámci ktorého sa im budú venovať obetaví skauti. Postavia skautské mestečko, ktoré pre deti bude k dispozícii od 11.00 do 16.00, aby sa decká mohli vyblázniť :)

Pochod je síce obrovská verejná záležitosť, ale otázka života a jeho podpora si vyžadujú zmysluplné pokračovanie. Bude?

Samozrejme, zamýšľame sa nad otázkou „Čo po pochode?“. Odpoveďou je jednak fakt, že v oblasti ochrany života pôsobia už dlhé roky mnohé organizácie (napr. Fórum života, Deti sv. Alžbety a mnohé ďalšie, stačí pohľadať), ktoré radi príjmu posily (či ide o pravidelné prispievanie na pomoc iným a chod týchto organizácií alebo nosenie letáčikov, plagátov, organizovanie pro-life prednášok na školách či pre kolektívy, modlitbu pred nemocnicami až po náročnejšie úlohy a formáciu) a my veríme, že mnohí sa k nim aktívne pridajú. Podobne veríme, že účastníci budú aktívne vstupovať do konkrétnej a účinnej pomoci núdznym ženám ako aj do verejných debát v oblasti ochrany života a rodiny, budú sa vzdelávať a hľadať konkrétne odpovede. Na druhej strane pochod samotný bude mať svoj prirodzený dopad na našu spoločnosť, kedy účastníci budú o ňom a jeho hodnotách hovoriť navzájom či vo svojom okolí, v škole, v práci, budú sa o ne zaujímať a vzdelávať sa v nich, šíriť kultúru života, pomáhať konkrétnymi krokmi slabým. 

A napokon, už teraz sa uvažuje, kedy a kde bude ďalší ročník pochodu :)

Máš šancu presvedčiť nerozhodných nasadnúť na vlak do Košíc 

Nuž, ako hovorí Edmund Burke „Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič.“ 

Tak pozývam všetkých, aby robili, čo môžu (a ešte trošku viac :) . Napríklad, aby:

 • Ð prišli na pochod napriek tomu, že to stojí čas a peniaze
 • Ð peňažne (či inak) podporovali pro-life organizácie, ktoré pomáhajú tým najbezbrannejším a často za hranicou svojich existenčných možností
 • Ð stali sa aktívnymi dobrovoľníkmi pro-life organizácií
 • Ð zaniesli občas zopár letákov s ponukou pomoci v núdzi do gynekologickej ambulancie - ktovie, komu a kedy pomôžu
 • Ð požiadali učiteľa či riaditeľa školy, aby zabezpečil ich deťom či mladým pro-life prednášku napr. z Fóra života
 • Ð zorganizovali debaty o dôležitosti boja za život a rodinu, vysvetľovaním najmä mladým, propagáciou pro-life v školách (nástenka, rozhlas, školský časopis)
 • Ð organizovali pro-life stretnutia malého či väčšieho spoločenstva
 • Ð vzdelávali sa prečo a ako chrániť život a rodinu a následne šírili toto posolstvo ďalej
 • Ð v prípade veriacich - aby sa pridali osobnou či skupinovou modlitbou, zorganizovaním duchovnej prípravy, adorácie, ruženca, krížovej cesty, povzbudzovaním kňaza ku kázňam na tému ochrany života a rodiny, modlitbami pred potratovými nemocnicami
 • Ð zapojením sa do (organizovania) aktivít propagujúcich hodnoty života (pochody za život, Deň rodiny a pod.)
 • Ð podporou pochodu a pro-life hnutia na sociálnych sieťach a internete
 • Ð umiestnením bannerov a plagátov na webové stránky a vhodné miesta
 • Ð  fantázii inšpirovanej úctou ku každému človeku a pokojom sa medze nekladú

A samozrejme  -  vždy láskou k ľuďom, ktorá nás bude vždy viesť ku konkrétnej pomoci v ochrane života a rodiny.

 

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.