ŽenaRozhovor s osobnosťou

Zdravotná klaunka. Ako to bolo po prvý krát.

 Hana Némethová   28.08.2013   0

Práca zdravotného klauna vrámci o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors so sebou prináša zmes emócií.

Smiech, plač, hrdosť, zármutok či pocit naplnenia sú súčasťou návštev malých pacietov v nemocnici.

Omnoho silnejší je však prvý zážitok. Všetci to poznáme, každý poznáme silu emócie, keď je niečo po prvýkrát. O tie svoje sa podelila zdravotná klaunka Jaroslava Hatiarová alias primárka De Mencia.

Na svoju prú klauniádu nikdy nezabudnem.

Asi nikdy v živote som v sebe necítila toľko pocitov naraz...

Prichádzam do nemocnice a čakám na svjho kolegu, ktorý to tu už dôverne pozná. Ja ani zďaleka nie som taká sebaistá ako on. S nesmelým úsmevom vchádzam, do potemnelej chodby plnej nemocničných potrieb. Pri prezliekaní do novučičkého kostýmu sa cítim neisto a to, že som úplne nová prezrádza aj môj neskutočne biely plášť, ktorý však nie je vypratý v zázračnom pracom prášku, ale je naozaj nový.

Mám len pár rekvizít. Gumové prasa, chrastiace vajíčko a ukulele. Skúsený kolega si pchá overené rekvizity do vreciek.

Sme pripravení, tak nosom vpred!!

Vchádzame na prvé oddelenie. Ihneď mi udrie do nosa vôňa dezinfekcie a chlóru. Počujem zakašľanie, no neviem identifikovať, z ktorej izby sa ozvalo.

Bála som sa tohto okamihu. Ako to zvládnem? Ako budem reagovať? Všetky moje obavy sa však veľmi rýchlo rozplynuli. Zrazu nevnímam ani jednu z týchto vecí. Tu nejde vôbec o moje pocity. Je tu primárka De Mencia a tá to všetko zvládne. Je tu preto, aby všetko očistila od negatívnych emócií.

Telo mi zaplavuje zvláštna energia. Neviem odkiaľ je. Ideme z izby do izby, deti sa smejú, bavia sa aj sestričky a maminy a ja sa cítim ako balón plný šťastia.

Nevnímam choroby. Vidím deti, ktoré si zaslúžia zažívať len radosť. Sme na oddeleniach viac ako tri hodiny. Necítim únavu. Som vo vytržení a šťastná. Hore v prezliekárni odkladám nos. Pomaly mi začína dochádzať, čo som všetko videla.

Idem domov pešo a opäť sa mi vybavia tváre detí. Vidím miminká s vyviazanými zasadrovanými nohami. Štvorročné dievčatko s obrovským šróbom v nohe, 12 ročného chlapca bez troch prstov na ruke, 16 ročné dievča po operácií skoliózy.

Plačem, no zároveň som šťastná, lebo sa nám na všetkých týchto tvárach podaril vyčariť úsmev. Od tohto momentu viem, že som na správnom mieste a ďakujem za to, že môžem plniť toto poslanie...  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?