ŽenaRozhovor s osobnosťou

Zdravotná klaunka. Ako to bolo po prvý krát.

 Hana Némethová   28.08.2013   0

Práca zdravotného klauna vrámci o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors so sebou prináša zmes emócií.

Smiech, plač, hrdosť, zármutok či pocit naplnenia sú súčasťou návštev malých pacietov v nemocnici.

Omnoho silnejší je však prvý zážitok. Všetci to poznáme, každý poznáme silu emócie, keď je niečo po prvýkrát. O tie svoje sa podelila zdravotná klaunka Jaroslava Hatiarová alias primárka De Mencia.

Na svoju prú klauniádu nikdy nezabudnem.

Asi nikdy v živote som v sebe necítila toľko pocitov naraz...

Prichádzam do nemocnice a čakám na svjho kolegu, ktorý to tu už dôverne pozná. Ja ani zďaleka nie som taká sebaistá ako on. S nesmelým úsmevom vchádzam, do potemnelej chodby plnej nemocničných potrieb. Pri prezliekaní do novučičkého kostýmu sa cítim neisto a to, že som úplne nová prezrádza aj môj neskutočne biely plášť, ktorý však nie je vypratý v zázračnom pracom prášku, ale je naozaj nový.

Mám len pár rekvizít. Gumové prasa, chrastiace vajíčko a ukulele. Skúsený kolega si pchá overené rekvizity do vreciek.

Sme pripravení, tak nosom vpred!!

Vchádzame na prvé oddelenie. Ihneď mi udrie do nosa vôňa dezinfekcie a chlóru. Počujem zakašľanie, no neviem identifikovať, z ktorej izby sa ozvalo.

Bála som sa tohto okamihu. Ako to zvládnem? Ako budem reagovať? Všetky moje obavy sa však veľmi rýchlo rozplynuli. Zrazu nevnímam ani jednu z týchto vecí. Tu nejde vôbec o moje pocity. Je tu primárka De Mencia a tá to všetko zvládne. Je tu preto, aby všetko očistila od negatívnych emócií.

Telo mi zaplavuje zvláštna energia. Neviem odkiaľ je. Ideme z izby do izby, deti sa smejú, bavia sa aj sestričky a maminy a ja sa cítim ako balón plný šťastia.

Nevnímam choroby. Vidím deti, ktoré si zaslúžia zažívať len radosť. Sme na oddeleniach viac ako tri hodiny. Necítim únavu. Som vo vytržení a šťastná. Hore v prezliekárni odkladám nos. Pomaly mi začína dochádzať, čo som všetko videla.

Idem domov pešo a opäť sa mi vybavia tváre detí. Vidím miminká s vyviazanými zasadrovanými nohami. Štvorročné dievčatko s obrovským šróbom v nohe, 12 ročného chlapca bez troch prstov na ruke, 16 ročné dievča po operácií skoliózy.

Plačem, no zároveň som šťastná, lebo sa nám na všetkých týchto tvárach podaril vyčariť úsmev. Od tohto momentu viem, že som na správnom mieste a ďakujem za to, že môžem plniť toto poslanie...  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.