ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Zdravotná klaunka. Ako to bolo po prvý krát.

 Hana Némethová   28.08.2013   0

Práca zdravotného klauna vrámci o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors so sebou prináša zmes emócií.

Smiech, plač, hrdosť, zármutok či pocit naplnenia sú súčasťou návštev malých pacietov v nemocnici.

Omnoho silnejší je však prvý zážitok. Všetci to poznáme, každý poznáme silu emócie, keď je niečo po prvýkrát. O tie svoje sa podelila zdravotná klaunka Jaroslava Hatiarová alias primárka De Mencia.

Na svoju prú klauniádu nikdy nezabudnem.

Asi nikdy v živote som v sebe necítila toľko pocitov naraz...

Prichádzam do nemocnice a čakám na svjho kolegu, ktorý to tu už dôverne pozná. Ja ani zďaleka nie som taká sebaistá ako on. S nesmelým úsmevom vchádzam, do potemnelej chodby plnej nemocničných potrieb. Pri prezliekaní do novučičkého kostýmu sa cítim neisto a to, že som úplne nová prezrádza aj môj neskutočne biely plášť, ktorý však nie je vypratý v zázračnom pracom prášku, ale je naozaj nový.

Mám len pár rekvizít. Gumové prasa, chrastiace vajíčko a ukulele. Skúsený kolega si pchá overené rekvizity do vreciek.

Sme pripravení, tak nosom vpred!!

Vchádzame na prvé oddelenie. Ihneď mi udrie do nosa vôňa dezinfekcie a chlóru. Počujem zakašľanie, no neviem identifikovať, z ktorej izby sa ozvalo.

Bála som sa tohto okamihu. Ako to zvládnem? Ako budem reagovať? Všetky moje obavy sa však veľmi rýchlo rozplynuli. Zrazu nevnímam ani jednu z týchto vecí. Tu nejde vôbec o moje pocity. Je tu primárka De Mencia a tá to všetko zvládne. Je tu preto, aby všetko očistila od negatívnych emócií.

Telo mi zaplavuje zvláštna energia. Neviem odkiaľ je. Ideme z izby do izby, deti sa smejú, bavia sa aj sestričky a maminy a ja sa cítim ako balón plný šťastia.

Nevnímam choroby. Vidím deti, ktoré si zaslúžia zažívať len radosť. Sme na oddeleniach viac ako tri hodiny. Necítim únavu. Som vo vytržení a šťastná. Hore v prezliekárni odkladám nos. Pomaly mi začína dochádzať, čo som všetko videla.

Idem domov pešo a opäť sa mi vybavia tváre detí. Vidím miminká s vyviazanými zasadrovanými nohami. Štvorročné dievčatko s obrovským šróbom v nohe, 12 ročného chlapca bez troch prstov na ruke, 16 ročné dievča po operácií skoliózy.

Plačem, no zároveň som šťastná, lebo sa nám na všetkých týchto tvárach podaril vyčariť úsmev. Od tohto momentu viem, že som na správnom mieste a ďakujem za to, že môžem plniť toto poslanie...  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.