Za exotikou s deťmi?

Marcela Beňová 1

Rozhodli ste sa tento rok cestovať za exotikou aj s deťmi? Nezanedbajte prípravu! O nástrahách cudzokrajných destinácii, ale aj o tom, či je dovolenka v netradičných končinách sveta s našimi najmenšími dobrý nápad, sme sa porozprávali s MUDr. Vladimírom Rolným, lekárom infektológie a tropickej medicíny.

 
Ako sa cudzokrajné choroby týkajú bežného slovenského pacienta? Čo o nich potrebuje vedieť, ak sa vydáva na exotickú dovolenku?

Cestovanie je radosť, zábava, vášeň, ale i povinnosť. Určite pre niekoho aj vec prestíže a imidžu. A sú aj cestovatelia exhibicionisti. Podnikanie v turistike a doprave živí množstvo ľudí a mnohým ľuďom prináša pozitívne zážitky a relax. Výrazne sa zvýšila návštevnosť krajín trópov a subtrópov. S tým súvisia niektoré zdravotné riziká. 

Časť z nich nie je spôsobená infekčným chorobami – úrazy, alergické reakcie, pásmová choroba- jet lag, výšková choroba, potápanie, úpal, poranenia hmyzom a množstvo ďalších. Iná časť uvedených rizík je úzko spojená s infekčnými chorobami spôsobenými baktériami, plesňami, vírusmi a parazitmi. Vhodnejšie je v tomto prípade hovoriť o infekčných chorobách trópov a subtrópov než o cudzokrajných chorobách.

Ľudia žijúci na Slovensku, ktorí cestujú na dovolenky s cestovnými kanceláriami  do tropických destinácií, by mali mať informácie o danej krajine a zdravotných rizikách v predstihu. Vďaka internetu dnes získajú množstvo užitočných informácií. Podrobnejšie rady a odporúčania je možné prekonzultovať v špecializovaných ambulanciách. Individuálni turisti či cestovatelia by tieto služby mali využívať častejšie.

Pred vstupom do niektorých exotických krajín je nevyhnutné očkovanie, ktoré krajiny vyžadujú. Je pre deti, ale aj pre dospelých, vôbec bezpečné? 

Očkovanie je jedným z opatrení, ktoré znižujú riziko infekčnej choroby. Väčšina očkovaní pre turistov zo Slovenska odchádzajúcich na dovolenky nie je povinná. 

Povinné očkovanie proti žltej zimnici vyžadujú niektoré štáty rovníkovej Afriky, Strednej a Južnej Ameriky. Vyžadovanie povinného očkovania je aj preventívnym ochranným opatrením pre krajinu, ktorá ho žiada. 

V súčasnosti napríklad Brazília požaduje od návštevníkov krajiny potvrdenie o vakcinácii proti žltej zimnici pre všetky svoje spolkové štáty. Taktiež od pútnikov do Mekky sa vyžaduje povinné očkovanie proti meningokokovému zápalu mozgových plien. 

Ostatné očkovania sú odporúčané po zvážení zdravotného stavu pacienta, kontraindikácií, destinácie, aktivít v navštevovanej krajine a mnohých iných faktorov. Podanie vakcíny  môže spôsobiť nežiadúce reakcie organizmu zväčša miernej intenzity. Je nutné, aby vakcíny boli registrované a správne skladované. 

Minulý rok v slovenských médiách rezonoval prípad trinásťmesačného dieťatka, ktoré počas dovolenky v Egypte vážne ochorelo, a pre život ohrozujúci stav muselo byť prevezené domov. Aký je váš názor na cestovanie do exotických krajín s veľmi malými deťmi?

Je nám všetkým známe, že cestovné kancelárie ponúkajú pre rodiny zájazdy aj do krajín trópov a subtrópov, pričom deti majú zájazd zdarma. V týchto prípadoch je potrebné zvážiť destináciu, konkrétnu lokalitu, hotel a epidemiologickú situáciu. 

Malé deti do 2 rokov znášajú niekedy aj dlhé cesty lepšie než dospelí. Na druhej strane je isté, že dvojročné dieťa si z dovolenky nič nepamätá. Rodinnú dovolenku by si mali v prvom rade užiť deti. Žiaľ, čoraz častejšie mladí rodičia prihliadajú na svoje priania a prezentáciu medzi priateľmi. Dovolenka pre malé deti v tropických oblastiach nie je vhodná. Aj subtrópy môžu pre veľmi malé dieťa spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. 

Hnačky, ktoré dospelý zvládne ľahko, môžu u malého dieťatka spôsobiť vážne ochorenie, spojené až so zlyhaním viacerých orgánov. Dieťa odmieta piť, vracia, stráca tekutiny stolicou a potením. Rodičom sa nedarí nahradiť straty tekutín, a v určitom kritickom bode je nutná hydratácia infúziami do žily. Hospitalizáciu rodičia vnímajú veľmi citlivo, prevoz nie je vždy možný. Dovolenka sa potom pre rodičov stáva peklom. 

Sú krajiny, ktorým by sa mala rodina s malými deťmi vyhnúť práve kvôli cudzokrajným chorobám?

Luxusné dovolenkové rezorty v trópoch sú zárukou menších zdravotných rizík. Malé dieťa ten luxus nevníma. Pokiaľ sa zúčastňuje na fakultatívnych výletoch, riziko zdravotných komplikácii stúpa (komáre, kliešte, iný hmyz, úrazy, potrava, tekutiny, teplo, klimatizácia, slnečné žiarenie, podchladenie…). 

S akými netradičnými cudzokrajnými ochoreniami ste sa u svojich pacientov stretli? A naopak, aké choroby si prenesieme z dovolenky v zahraničí najčastejšie?

Malé percento ľudí sa z ciest do trópov vracia s vážnym, v našich pomeroch nezvyčajným ochorením. V nemocniciach na Slovensku už boli liečení pacienti v kritickom stave s tropickou maláriou. Zriedka sa vyskytujú ťažšie ochorenia spôsobené  jednobunkovcami  alebo červami. Vážnymi zákernými chorobami, ktoré ohrozujú aj cestovateľov, sú sexuálne prenosné infekcie, HIV či syfilis.

Častejšie sú infekčné ochorenia “bežných cestovateľov“: hnačky cestovateľov (rôzni pôvodcovia- vírusy, baktérie, plesne, parazity), akútne infekcie dýchacej sústavy, vírusový zápal pečene typu A (u neočkovaných), horúčka dengue, malária (u pacientov bez profylaxie), kvapavka, brušný týfus či vírusový zápal pečene typu B (u neočkovaných).                                                                                                              

Už o pár mesiacov vypukne dovolenková sezóna. Akú prevenciu okrem povinného očkovania odporúčate cestovateľom, aby si z dovolenky nepriniesli žiadne nepríjemné ochorenie?

Cestujeme celý rok, počas dovolenkovej sezóny predsa len viac. Máme preto ešte čas zamyslieť sa nad prevenciou nepríjemností počas vytúženého voľna. 

shutterstock

Zamyslime sa, či chceme dovolenku pre deti alebo pre seba. Zoberme do úvahy svoj zdravotný stav, užívanie liekov, svoju kondíciu. Premyslime si destináciu a prekonzultujme  zdravotné riziká a svoje aktivity, ktoré v danej lokalite plánujeme. Je rozdiel tráviť dovolenku v trópoch len pri v bazéne, na pláži alebo podnikať výpravy do „ neprebádanej“ prírody. 

K prevencii okrem rôznych pomôcok patrí v niektorých prípadoch aj konzultácia, kde sa prehodnotí potreba očkovania alebo profylaktického užívania liekov, napríklad proti malárii.

V súvislosti s cestovaním a prípadnou chorobou je vhodné myslieť na poistenie liečebných nákladov pri ochorení a úraze.

Za poučný rozhovor ďakujem MUDr. Vladimírovi Rolnému, lekárovi infektológie a tropickej medicíny z Polikliniky Mlynská dolina v Bratislave.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár