Využite materskú naplno: investujte svoj čas do vzdelávania

Richard Menczer 0

Andrea Podstrelencová pracovala osem rokov vo VUB na viacerých HR pozíciách. Počas materskej dovolenky dostala ponuku nastúpiť do NN Životnej poisťovne ako riaditeľka ľudských zdrojov. Po dvoch rokoch sa stala členkou predstavenstva a patrí medzi najmladšie vrcholové manažérky vo finančnom sektore.

Čo sa zmenilo na vašej pracovnej pozícii, keď porovnáte obdobie pred a po materskej?

V princípe stále robím to isté v oblasti ľudských zdrojov. Ale materská dovolenka a systém, ktorý som zaviedla do nášho rodinného života, mi pomohol posunúť sa pracovne z manažérskej pozície až do predstavenstva poisťovne. Ale, čo si najviac cením je fakt, že som to všetko dokázala skĺbiť s naším rodinným životom.

Vy ste sa začali vracať do pracovného života veľmi skoro, keď váš syn mal len 3 mesiace. Ako sa vám to darilo?

Keď nastavíte pevný pracovný rytmus, dieťa sa ho naučí. Priznávam, bola som zo začiatku možno trochu prísna k môjmu synovi, ale dnes má v sebe fixný biorytmus, spáva pravidelne v rovnaký čas a je to dobré a bezproblémové dieťa.

Časť mamičiek by povedala, že matka by mala svojmu dieťaťu dopriať plnú 24-hodinovú starostlivosť po celé 3 roky materskej…

Som zástanca toho, aby sa ženy vracali do práce po materskej čo najskôr a zároveň aby sa počas materskej cieľavedome vzdelávali a rozvíjali. Ak dokážete vniesť do svojho života pevný systém, dokážete toho urobiť počas dňa veľmi veľa. Kľúčová je spolupráca s partnerom a rozdelenie úloh. My v rodine fungujeme tak, že ráno zabezpečuje muž a ja sa venujem rodine večer po príchode z práce.

 

Tento čas patrí iba môjmu synovi, až kým nejde spať. Ja sa snažím využívať čas efektívne tak, aby mi po práci ostal čas na rodinu. Je to všetko  o detailoch. Napríklad, ak viem, že ráno cestujem 45 minút v zápchach do mesta, naplánujem si na tento čas dlhšie telefonáty. Ak dokážete čas na materskej využiť na zvýšenie svojej kompetencie v oblasti, kde máte rezervy a vnesiete do rodinného života systém, každý zamestnávateľ to vysoko ocení. Keď stretnem mamičku, na ktorej vidím, že sa chce rozvíjať, snažím sa jej dať príležitosť a pomôcť jej v návrate do pracovného života.

Malé dieťa vyžaduje neustálu pozornosť, aký bol váš recept na zavedenie systému do rodiny?

Na začiatku to bolo veľmi chaotické, a tak sme po 2 mesiacoch zaviedli pravidlá a rozdelili si úlohy s partnerom. Pre ženu je navyše dôležité, aby mala podporu a cítila, že partner je na ňu hrdý. Svojmu mužovi sa snažím hovoriť o tom, čo robím a aký je môj prínos pre NN, aby videl, že nepracujem len pre výplatu, ale vytváram nejakú hodnotu. Hrdosť partnerov a vzájomná podpora je dôležitá a podporí vás v dosahovaní cieľov.

Dôležité je takisto dobre využívať čas. Napríklad, ak cez víkend moje dieťa spí, využijem to na prípravu prezentácie a ušetrený čas môžem venovať navyše mojej rodine. Keď toto zvládnete, je ešte dôležité vyhradiť si istý čas výlučne pre seba. Stačí polhodinka, kedy sa venujete len svojej záľube (ja sa, napríklad, rada korčuľujem).

Aký typ osobného rozvoja na materskej podľa vás najviac pomôže?

V zásade akákoľvek zručnosť, ktorá nie je výlučne „mamičkovská“. Ideálne je, ak zapracujete na tom, čo vám doteraz nešlo, napríklad na angličtine. Alebo, ak vás práca nenapĺňala, urobte si rekvalifikáciu cez on-line kurz. Ak pri hľadaní práce po materskej ukážete certifikát, zamestnávateľ vidí, že ste bola aktívna a chcete na sebe pracovať.

Časť spoločnosti volá po väčšom počte skrátených alebo flexibilných úväzkov pre matky. Je to podľa vás kľúčové riešenie, alebo by ste odporúčali ženám hľadať si cestu späť k plnému úväzku?

Ja som veľký zástanca zdieľania pracovných pozícií a pracovných dohôd pre ženy počas materskej. Je to úžasná pomoc a ja osobne vždy podporujem matky, ktoré nechcú stratiť kontakt a majú chuť vrátiť sa do práce. Mnohé firmy na Slovensku už dnes idú týmto smerom, ale reakcia mamičiek  je ešte slabá. Myslím, že je dôležité, aby si žena podobne ako jej partner budovala kariérne zabezpečenie. Pretože v prípade nečakanej udalosti môže prevziať rodinné kormidlo. Prípadne bude mať otvorené možnosti, ak jej vzťah už nebude funkčný.

Ste HR riaditeľkou a zodpovedáte práve za osobnostný rozvoj zamestnancov celej poisťovne. Čo sú podľa vás zručnosti, ktoré žene najlepšie pomôžu  presadiť sa?

Kľúčová je motivácia chcieť sa vrátiť. Ak je žena motivovaná, že sa chce vrátiť v krátkej dobe, tak robí všetko preto, aby to dosiahla. Ak jej chýba jazyk, tak na ňom pracuje, ak potrebuje pracovať na dve zmeny, tak sa dohodne s babkou alebo si nájde opatrovateľku. Môjmu synovi robí už tri roky opatrovateľku 75-ročná pani, ktorá je už vlastne súčasťou rodiny a prakticky jeho babkou. A funguje to. Mám napríklad kolegyňu s tromi deťmi, ktorá mi pri pracovnom pohovore opísala, ako ich má zorganizované. Jasne som videla, že ide za svojím cieľom a dala som je príležitosť. A dnes mi to krásne opláca.

Mala by žena spomenúť na pohovore to, že bola na materskej?

Ja som za fair play hru. Treba hovoriť o tom, ako ste využili počas materskej svoj čas a ako ste motivovaná vrátiť sa do práce. Skrývať, že ste matkou a máte dieťa nie je dobrá cesta.

Do predstavenstva NN Životnej poisťovne ste sa dostali až po materskej, čiže v období, kedy majú matky problém vôbec vrátiť sa do práce. Aký bol váš recept?

Možno mi to nikto neuverí, ale nikdy som nebola cielený karierista. Pre mňa je práca v HR, kde robíte s ľuďmi, v zásade misia. Vo firme môžete byť ako HR manažér v rôznych situáciách: niekedy prinášate benefity alebo je firma v transformácii a vy ste change manažér (a patríte medzi tých menej obľúbených). Ja som do NN prišla vo fáze zmien, kde bolo náročné mať súkromnú tvár a zároveň pomáhať firme posunúť  sa ďalej. Keďže HR nie je vo finančnom sektore bežne súčasťou predstavenstva, s týmto posunom som nepočítala. Ale práve vďaka systému v rodine som dokázala rýchlo povedať áno.

Hovoríte, že rovnako ako muž potrebuje po boku ženu, ktorá ho dopĺňa a prináša iný pohľad, potrebuje aj vedenie firiem ženy…

Je to vždy o empatii. Dôležité je citlivo načítať profil mužov a zistiť, čo im chýba v manažérskej práci a snažiť sa to doplniť. Sú to často drobné veci, napríklad muži rozmýšľajú procesne a ja challengujem veci, na ktoré pritom nepomysleli. Nech je žena v akejkoľvek pozícii, tento prínos je pre jej mužských kolegov na nezaplatenie.

Foto: DA A.P.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 2,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár