ŽenaRozhovor s osobnosťou

Všetci potrebujeme otca aj mamu. To je "Family mainstreaming".

 M. Kopčíková/redakcia   24.01.2014   7

Na konci minulého roku mohla verejnosť zaregistrovať informácie o vzniku Aliancie za rodinu. Prečo Aliancia vznikla a čo sú jej ciele, si záujemcovia môžu prečítať na webovej stránke toho zoskupenia organizácií.

Aby sme sa mohli podrobnejšie poznať ciele a najbližšie pripravované aktivity, požiadali sme o rozhovor jedného z predstaviteľov Aliancie, JUDr. Mgr. Antona Chromíka.

Pokúste sa prosím ľuďom priblížiť vaše ciele čo najkonkrétnejšie, v praktických, uchopiteľných pojmoch.

Poviem to veľmi jednoducho chceme, aby každé dieťatko malo otca aj mamu. Preto si myslíme, že je len jedno spoločenstvo, ktoré vie každému dieťatku poskytnúť trvalú istotu a to zväzok muža a ženy. Chceme, pre deti, ktoré už zažili tú tragédiu, že prišli o rodičov, boli uprednostnené práve rodiny s otcom aj mamou.

Vo vašom vyhlásení, ktoré uvádzate na webe – ak som dobre čítala – sa vyjadrujete prevažne  k problému definovania rodiny ako vzťahu jedného muža a jednej ženy, hovoríte o rizikách akceptácie registrovaných partnerstiev a o zavádzaní sexuálnej výchovy v neprimeranej podobe do škôl či škôlok. Na toto je myslím váš názor a postoj jasný. Je vašim cieľom v aktivitách Aliancie venovať sa podpore rodiny aj v iných súvislostiach?

Organizácie, ktoré podporujú iniciatívu Aliancia za rodinu pracujú mnoho dlhých rokov na pomoci týraným ženám, nefunkčným rodinám, opusteným deťom. Práve ich hlasom je Aliancia. Cítime všetci, že rodina je v skutočnosti v kríze a potrebuje pomoc. Tú pomoc nedostáva. Chceme, aby sa rodina stala centrom všetkých politík na Slovensku. Inak neprežijeme.

Keďže pracujem s budúcimi rodičmi, ktorí čakajú dieťa, asi 1/3 z nich prichádza s tým, že nie sú zosobášení. Niektorí „nepotrebujú papier“. Toto je tiež istým odrazom spoločnosti, ako mladí ľudia vnímajú status manželstva. Čo pre nich znamená. Dá sa toto podľa vás nejako zmeniť, podporiť zmenu v ich vnímaní v prospech manželstva?

Práve deti sú tou pravou motiváciou pre to, aby sme im začali vytvárať domov. Dieťa potrebuje istoty, ale vlastne veď všetci sme deti. Všetci cítime, akú istotu zažívame, ak prídeme domov a nájdeme tam svojho otca a mamu. A tiež cítime, ak tam bohužiaľ nie sú.  Každý chce pre svoje dieťa to najlepšie, najmä keď zažil sám, čo znamená chýbajúci rodič. Manželstvo nie je papier. To nestačí. Manželstvo je rozhodnutie.

Každodenné rozhodnutie ostať, obetovať sa, myslieť na druhého, dávať sa. Je to odvaha povedať pred všetkými áno, chcem do konca života, chcem s tebou mať deti, zostarnúť, zošedivieť, vidieť našich vnukov. Je to dôvod viery v lásku. Láska je to, čo trvá.  Práve po takejto istote túži každý človek.  Preto tu manželstvo bude vždy, lebo napriek našej slabosti túžime po trvalej bezpodmienečnej láske.

Do našej právnej poradne na www.rodinka.sk dostávame pomerne často otázky od budúcich mám, či budú mať viac nárokov v oblasti peňažných dávok pre rodiča, ak o ne budú žiadať ako nevydaté, slobodné matky. Je fakt, že tzv. "osamelá poistenkyňa" (vdova, rozvedená, slobodná matka bez partnera) má nárok na dlhšiu podpornú dobu poberania materského - vydatá žena 34 týždňov a osamelá poistenkyňa 37 týždňov.  Ako vnímate takýto signál, že cez dávkovú politiku štátu niekto špekuluje, či sa mu oplatí/neoplatí ísť do manželstva?

Je pravda, že manželstvo podľa zákonov a Ústavy má nárok na výnimočnú ochranu, ale keď dôjde na činy, zrazu je to inak. Manželstvo je „národný poklad“, nemožno ho ale donekonečna zaťažovať „hypotékou“. Toto by si politici mali uvedomiť. Mnohí ľudia žijú na hranici chudoby preto každý peniaz je dobrý do rodiny. Zdá sa mi, že práve preto je dobré zjednotiť tieto sociálne zákony tak, aby sa neuberalo slobodným matkám, ale aby postavili na rovnakú úroveň aj tých, ktorí ako rodina založená manželstvom sa potrebujú tiež pretĺcť týmto ťažkým obdobím.

Je vašim cieľom v tomto smere nejako apelovať na štát, aby došlo k zmene legislatívy, aby neboli znevýhodňované manželské páry?

V každom prípade áno. Musí nastúpiť „family mainstreaming“, naša spoločnosť je na najnižších priečkach  počte narodených detí v Európskej únii. Je  to spôsobené viacerými faktormi, ale najmä slabou sociálnou situáciou a neistotou, ktorú zažívajú rodiny v hektickom svete.

Nedá mi sa nespýtať – a bola by som vďačná za úprimnú odpoveď. Vo vašich rozhovoroch sa často objavuje názor, že ideálne miesto pre rodenie detí a ich výchovu je rodina. Čo nespochybňujem – pokiaľ je to rodina funkčná. Naozaj považujete za vhodnejšie podmienky úplnej rodiny, kde jeden z rodičov (alebo aj obidvaja) nefunguje dobre (či už v rovine výchovných praktík alebo času stráveného s deťmi, bitky, hádky, zanedbávanie starostlivosti o deti....), než podmienky neúplnej rodiny alebo „nesezdaného soužití“, kde obaja rodičia plnia svoju rodičovskú rolu kompetentne a zodpovedne?

Čo je manželstvo? Úprimne. Predstavte si, že existuje zákon, ktorý nie je suchou literou, ale má ducha. Je to možné? Pri zákone o rodine sa to podarilo: „Manželstvo je trvalé, harmonické životné spoločenstvo muža a ženy“. Ak je rodina v kríze, neznamená to, že ju máme zavrhnúť, ale to, že jej máme pomôcť. To, čo ste pomenovali, sú tri prípady rodiny, ktorá je v kríze. Ťažko môžem povedať, tak toto je lepšie alebo horšie, závisí od konkrétneho prípadu. Každá z možností niečím ochudobňuje dieťa.

Manželstvo, v ktorom je dieťa zanedbávané, v ktorom sú hádky, potrebuje pomoc. Neúplná rodina potrebuje otca alebo matku. Ak chýba jeden z rodičov, ako sa dieťa naučí zvládať konflikty vo svojej vlastnej  rodine, ktorú si neskôr založí?  V „nesezdaném soužití“ nemá dieťa istotu, že skutočne do dospelosti strávi so svojim otcom a a mamou. Ani matka nemá istotu, že ďalšie dieťatko bude mať ocka. Žije v neistote, s ktorou sa ako tak zmierila. Príčin je veľa, ale chýba dôvera vo všetkom navždy.

Povedať verejne áno, chcem ťa do konca života, predsa nie je také ťažké. Jasné, že to chce odvážneho chlapa a odhodlanú ženu, ak to, čo povieme, chceme aj dodržať. Ja verím, že mnohí pochopia práve to, že manželstvo nie je papier, ale rozhodnutie o istote a dávaní seba. Aj v nesezdaném soužití si nakoniec ľudia najviac vážia hodnotu dôvery a dávania.

Hovoríte, že rodina je hodná podpory. Rodine v kríze máme pomáhať, tým,  ktorí o manželstve uvažujú, treba dávať príklad, že sa to dá a stojí to za to. V tomto nenájdete žiadneho protivníka. Ale polemizujúce už môže byť napríklad vaše militantné vystúpenie voči  „lesbickej dvojici v katalógu IKEA“.  

Vidíte, ako je možné zakryť pravdu. Nechceme a nebudeme nikdy útočiť proti komukoľvek pre jeho sklony, myslíme si, že každý si zaslúži úctu a dôstojnosť. Práve naopak, budeme prví, kto bude brániť ich ľudskú dôstojnosť. Ak si pozriete naše vyhlásenie ku katalógu IKEA zistíte, že nikde nebol útok voči lesbickej dvojici.

To čo sme nemohli prehliadnuť bola verejná propagácia ochudobnenia dieťatka o otcovskú lásku a starostlivosť spoločnosťou IKEA. Spoločnosť IKEA odpísala niektorým jednotlivcom: „Tento článok sme zverejnili vo viac ako 25 krajinách. Dúfame v to, že pri postupnom zviditeľňovaní našich hodnôt dlhodobo prispejeme k pozitívnym zmenám a môžeme byť nápomocou v tých krajinách, kde naďalej pokračujeme v našej činnosti.“ To nám prišlo ľúto. Cítime za tým ideológiu. Nie je dôležité, kto na stránkach je, ale aj kto tam chýba. Keď spoločnosť IKEA vymazávala ženy zo svojich katalógov pre Saudskú Arábiu, tiež sa ospravedlnila.

Pozrite sa na manželstvo z uhla dieťaťa. Pri manželstve má každé dieťatko otca aj maminku nastálo. Nič lepšie preň nie je.  Toto je hodné propagácie, toto vidím ako veľkú hodnotu.

JUDr. Anton Chromík

Aké podujatia alebo aktivity pripravujete v najbližšej dobe? Ktorým smerom budú zamerané? (na verejnosť, politické subjekty ...)

V súčasnosti sa stretáme s politickými stranami a rokujeme o spoločných spôsoboch ako podporiť hodnoty rodiny. Informujeme ich aj o možnosti vyhlásenia referenda, ktoré by malo byť o týchto hodnotách a ich uchovaní na Slovensku.

Na vašej stránke môžeme nájsť množstvo organizácií, ktoré sa k cieľom a k vyhláseniu Aliancie pripojilo. Aká bude ich ďalšia úloha v tomto projekte, v šírení posolstva?

Každá z organizácií má v tomto roku plány, ako podporí rodinu. Každá z organizácií to urobí so svojou vlastnou charizmou. Aliancia bude informovať o projektoch našich podporovateľov v prospech rodiny. Najbližšie nás čaká Národný týždeň manželstva.  Bude to pekné.

V mene redakcie ďakujeme za rozhovor.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
vila napísané 31.01.2014 08:39

nikto nezakazuje registrované partnerstvá, ale neexistuje relevantný dôvod dávať im do výchovy deti. to je všetko. sama mám priateľov homosexuálov a môže povedať že nepociťujú žiadnu potrebu vychovávať deti. najväčšia propagátorka lesbických vzťahov jasne vyhlásila že im nejde o vytvorenie gay/lesbických rodín, ale o zničenie rodiny ako takej. a toto je neprípustné Sad

Kocúr petko napísané 31.01.2014 13:33

Klameš. Nikto nechce zničiť rodinu, to ti kto navyprával? Konferencia biskupov alebo vesmírne čakry?

vila napísané 31.01.2014 21:41

Zaujímalo by ma, kto ste, že sa tak drzo opovažujete nazvať ma klamárkou... aj keď úroveň Vášho príspevku je viac ako smutná a povedomá... ach tí trollovia Rolleyes

vila napísané 31.01.2014 08:39

nikto nezakazuje registrované partnerstvá, ale neexistuje relevantný dôvod dávať im do výchovy deti. to je všetko. sama mám priateľov homosexuálov a môže povedať že nepociťujú žiadnu potrebu vychovávať deti. najväčšia propagátorka lesbických vzťahov jasne vyhlásila že im nejde o vytvorenie gay/lesbických rodín, ale o zničenie rodiny ako takej. a toto je neprípustné Sad

Kocúr petko napísané 31.01.2014 13:29

Citujem:"Chceme, pre deti, ktoré už zažili tú tragédiu, že prišli o rodičov, boli uprednostnené práve rodiny s otcom aj mamou."

Uprednostníte teda úplne iné deti, deti z kompletnej fungujúcej rodiny, kým deti opustené, týrané, siroty, deti slobodných mamičiek alebo deti z detských domovov zasa zostanú na okraji spoločenského záujmu. Zaujímate sa o newsletter IKEA, sedem z vás manifestačne vrátilo členskú kartu a desiati sa pred IKEA odfotili s transparentom, ale o skutčné problémy mladých rodín sa nazaujímate, lebo ich riešiť neviete. Rokujete s politickými stranami o definícii manželstva, ale prečo s nimi nerokujete o nástrojoch na zníženie nezamestnanosti a o možnostiach podpory mladých ľudí k zakladaniu rodiny? Trhá vám žily, že slobodná matka poberá príspevok o tri týždne dlhšie ako vydatá? Skor by ste sa mali zaujímať o to, či z tohto príspevkuslobodná matka dokáže prežiť. Šírite demagógiu a vytĺkate politický kapitál z biedy slovenskách rodín. Mali by ste sa hanbiť.

bet napísané 29.01.2014 13:25

Ved to nie je neznasanlivost... Jednoducho poukazuju na to, co je prinosom a co nie... Tolerancia je sice fajn, ale treba pozerat aj do buducnosti, ci nam taka "tolerancia" po sebe zanecha. Stastne vztahy, spokojne deti a pod. ? Alebo nestabilne vztahy, neistotu, zivotny styl "rob si co chces, konaj ako citis, riad sa podla seba...", a rodina ostava uplne mimo...?

Papier z kostola nie je zaruka - ale o tom tento clanok nebol.

mmonika napísané 27.01.2014 07:43

uz aj v nigerii povolili registrovane partnerstva ... tolko neznasanlivosti ,kolko je na slovensku je malokde ...hadam nova generacia zrusi to zvlastne spojenectvo vlada -cirkev ,kedy kazda nova slubi ,ze tuto otazku neotvori za protisluzby.... trochu tolerancie by nezaskodilo, statsna rodina ,ach , spytajte sa deti z rodin z nasilnikom alebo alkoholikom, ale navonok maju ppaier aj s kostola

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.