ŽenaRozhovor s osobnosťou

Všetci potrebujeme otca aj mamu. To je "Family mainstreaming".

 M. Kopčíková/redakcia   24.01.2014   7

Na konci minulého roku mohla verejnosť zaregistrovať informácie o vzniku Aliancie za rodinu. Prečo Aliancia vznikla a čo sú jej ciele, si záujemcovia môžu prečítať na webovej stránke toho zoskupenia organizácií.

Aby sme sa mohli podrobnejšie poznať ciele a najbližšie pripravované aktivity, požiadali sme o rozhovor jedného z predstaviteľov Aliancie, JUDr. Mgr. Antona Chromíka.

Pokúste sa prosím ľuďom priblížiť vaše ciele čo najkonkrétnejšie, v praktických, uchopiteľných pojmoch.

Poviem to veľmi jednoducho chceme, aby každé dieťatko malo otca aj mamu. Preto si myslíme, že je len jedno spoločenstvo, ktoré vie každému dieťatku poskytnúť trvalú istotu a to zväzok muža a ženy. Chceme, pre deti, ktoré už zažili tú tragédiu, že prišli o rodičov, boli uprednostnené práve rodiny s otcom aj mamou.

Vo vašom vyhlásení, ktoré uvádzate na webe – ak som dobre čítala – sa vyjadrujete prevažne  k problému definovania rodiny ako vzťahu jedného muža a jednej ženy, hovoríte o rizikách akceptácie registrovaných partnerstiev a o zavádzaní sexuálnej výchovy v neprimeranej podobe do škôl či škôlok. Na toto je myslím váš názor a postoj jasný. Je vašim cieľom v aktivitách Aliancie venovať sa podpore rodiny aj v iných súvislostiach?

Organizácie, ktoré podporujú iniciatívu Aliancia za rodinu pracujú mnoho dlhých rokov na pomoci týraným ženám, nefunkčným rodinám, opusteným deťom. Práve ich hlasom je Aliancia. Cítime všetci, že rodina je v skutočnosti v kríze a potrebuje pomoc. Tú pomoc nedostáva. Chceme, aby sa rodina stala centrom všetkých politík na Slovensku. Inak neprežijeme.

Keďže pracujem s budúcimi rodičmi, ktorí čakajú dieťa, asi 1/3 z nich prichádza s tým, že nie sú zosobášení. Niektorí „nepotrebujú papier“. Toto je tiež istým odrazom spoločnosti, ako mladí ľudia vnímajú status manželstva. Čo pre nich znamená. Dá sa toto podľa vás nejako zmeniť, podporiť zmenu v ich vnímaní v prospech manželstva?

Práve deti sú tou pravou motiváciou pre to, aby sme im začali vytvárať domov. Dieťa potrebuje istoty, ale vlastne veď všetci sme deti. Všetci cítime, akú istotu zažívame, ak prídeme domov a nájdeme tam svojho otca a mamu. A tiež cítime, ak tam bohužiaľ nie sú.  Každý chce pre svoje dieťa to najlepšie, najmä keď zažil sám, čo znamená chýbajúci rodič. Manželstvo nie je papier. To nestačí. Manželstvo je rozhodnutie.

Každodenné rozhodnutie ostať, obetovať sa, myslieť na druhého, dávať sa. Je to odvaha povedať pred všetkými áno, chcem do konca života, chcem s tebou mať deti, zostarnúť, zošedivieť, vidieť našich vnukov. Je to dôvod viery v lásku. Láska je to, čo trvá.  Práve po takejto istote túži každý človek.  Preto tu manželstvo bude vždy, lebo napriek našej slabosti túžime po trvalej bezpodmienečnej láske.

Do našej právnej poradne na www.rodinka.sk dostávame pomerne často otázky od budúcich mám, či budú mať viac nárokov v oblasti peňažných dávok pre rodiča, ak o ne budú žiadať ako nevydaté, slobodné matky. Je fakt, že tzv. "osamelá poistenkyňa" (vdova, rozvedená, slobodná matka bez partnera) má nárok na dlhšiu podpornú dobu poberania materského - vydatá žena 34 týždňov a osamelá poistenkyňa 37 týždňov.  Ako vnímate takýto signál, že cez dávkovú politiku štátu niekto špekuluje, či sa mu oplatí/neoplatí ísť do manželstva?

Je pravda, že manželstvo podľa zákonov a Ústavy má nárok na výnimočnú ochranu, ale keď dôjde na činy, zrazu je to inak. Manželstvo je „národný poklad“, nemožno ho ale donekonečna zaťažovať „hypotékou“. Toto by si politici mali uvedomiť. Mnohí ľudia žijú na hranici chudoby preto každý peniaz je dobrý do rodiny. Zdá sa mi, že práve preto je dobré zjednotiť tieto sociálne zákony tak, aby sa neuberalo slobodným matkám, ale aby postavili na rovnakú úroveň aj tých, ktorí ako rodina založená manželstvom sa potrebujú tiež pretĺcť týmto ťažkým obdobím.

Je vašim cieľom v tomto smere nejako apelovať na štát, aby došlo k zmene legislatívy, aby neboli znevýhodňované manželské páry?

V každom prípade áno. Musí nastúpiť „family mainstreaming“, naša spoločnosť je na najnižších priečkach  počte narodených detí v Európskej únii. Je  to spôsobené viacerými faktormi, ale najmä slabou sociálnou situáciou a neistotou, ktorú zažívajú rodiny v hektickom svete.

Nedá mi sa nespýtať – a bola by som vďačná za úprimnú odpoveď. Vo vašich rozhovoroch sa často objavuje názor, že ideálne miesto pre rodenie detí a ich výchovu je rodina. Čo nespochybňujem – pokiaľ je to rodina funkčná. Naozaj považujete za vhodnejšie podmienky úplnej rodiny, kde jeden z rodičov (alebo aj obidvaja) nefunguje dobre (či už v rovine výchovných praktík alebo času stráveného s deťmi, bitky, hádky, zanedbávanie starostlivosti o deti....), než podmienky neúplnej rodiny alebo „nesezdaného soužití“, kde obaja rodičia plnia svoju rodičovskú rolu kompetentne a zodpovedne?

Čo je manželstvo? Úprimne. Predstavte si, že existuje zákon, ktorý nie je suchou literou, ale má ducha. Je to možné? Pri zákone o rodine sa to podarilo: „Manželstvo je trvalé, harmonické životné spoločenstvo muža a ženy“. Ak je rodina v kríze, neznamená to, že ju máme zavrhnúť, ale to, že jej máme pomôcť. To, čo ste pomenovali, sú tri prípady rodiny, ktorá je v kríze. Ťažko môžem povedať, tak toto je lepšie alebo horšie, závisí od konkrétneho prípadu. Každá z možností niečím ochudobňuje dieťa.

Manželstvo, v ktorom je dieťa zanedbávané, v ktorom sú hádky, potrebuje pomoc. Neúplná rodina potrebuje otca alebo matku. Ak chýba jeden z rodičov, ako sa dieťa naučí zvládať konflikty vo svojej vlastnej  rodine, ktorú si neskôr založí?  V „nesezdaném soužití“ nemá dieťa istotu, že skutočne do dospelosti strávi so svojim otcom a a mamou. Ani matka nemá istotu, že ďalšie dieťatko bude mať ocka. Žije v neistote, s ktorou sa ako tak zmierila. Príčin je veľa, ale chýba dôvera vo všetkom navždy.

Povedať verejne áno, chcem ťa do konca života, predsa nie je také ťažké. Jasné, že to chce odvážneho chlapa a odhodlanú ženu, ak to, čo povieme, chceme aj dodržať. Ja verím, že mnohí pochopia práve to, že manželstvo nie je papier, ale rozhodnutie o istote a dávaní seba. Aj v nesezdaném soužití si nakoniec ľudia najviac vážia hodnotu dôvery a dávania.

Hovoríte, že rodina je hodná podpory. Rodine v kríze máme pomáhať, tým,  ktorí o manželstve uvažujú, treba dávať príklad, že sa to dá a stojí to za to. V tomto nenájdete žiadneho protivníka. Ale polemizujúce už môže byť napríklad vaše militantné vystúpenie voči  „lesbickej dvojici v katalógu IKEA“.  

Vidíte, ako je možné zakryť pravdu. Nechceme a nebudeme nikdy útočiť proti komukoľvek pre jeho sklony, myslíme si, že každý si zaslúži úctu a dôstojnosť. Práve naopak, budeme prví, kto bude brániť ich ľudskú dôstojnosť. Ak si pozriete naše vyhlásenie ku katalógu IKEA zistíte, že nikde nebol útok voči lesbickej dvojici.

To čo sme nemohli prehliadnuť bola verejná propagácia ochudobnenia dieťatka o otcovskú lásku a starostlivosť spoločnosťou IKEA. Spoločnosť IKEA odpísala niektorým jednotlivcom: „Tento článok sme zverejnili vo viac ako 25 krajinách. Dúfame v to, že pri postupnom zviditeľňovaní našich hodnôt dlhodobo prispejeme k pozitívnym zmenám a môžeme byť nápomocou v tých krajinách, kde naďalej pokračujeme v našej činnosti.“ To nám prišlo ľúto. Cítime za tým ideológiu. Nie je dôležité, kto na stránkach je, ale aj kto tam chýba. Keď spoločnosť IKEA vymazávala ženy zo svojich katalógov pre Saudskú Arábiu, tiež sa ospravedlnila.

Pozrite sa na manželstvo z uhla dieťaťa. Pri manželstve má každé dieťatko otca aj maminku nastálo. Nič lepšie preň nie je.  Toto je hodné propagácie, toto vidím ako veľkú hodnotu.

JUDr. Anton Chromík

Aké podujatia alebo aktivity pripravujete v najbližšej dobe? Ktorým smerom budú zamerané? (na verejnosť, politické subjekty ...)

V súčasnosti sa stretáme s politickými stranami a rokujeme o spoločných spôsoboch ako podporiť hodnoty rodiny. Informujeme ich aj o možnosti vyhlásenia referenda, ktoré by malo byť o týchto hodnotách a ich uchovaní na Slovensku.

Na vašej stránke môžeme nájsť množstvo organizácií, ktoré sa k cieľom a k vyhláseniu Aliancie pripojilo. Aká bude ich ďalšia úloha v tomto projekte, v šírení posolstva?

Každá z organizácií má v tomto roku plány, ako podporí rodinu. Každá z organizácií to urobí so svojou vlastnou charizmou. Aliancia bude informovať o projektoch našich podporovateľov v prospech rodiny. Najbližšie nás čaká Národný týždeň manželstva.  Bude to pekné.

V mene redakcie ďakujeme za rozhovor.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
vila napísané 31.01.2014 08:39

nikto nezakazuje registrované partnerstvá, ale neexistuje relevantný dôvod dávať im do výchovy deti. to je všetko. sama mám priateľov homosexuálov a môže povedať že nepociťujú žiadnu potrebu vychovávať deti. najväčšia propagátorka lesbických vzťahov jasne vyhlásila že im nejde o vytvorenie gay/lesbických rodín, ale o zničenie rodiny ako takej. a toto je neprípustné Sad

Kocúr petko napísané 31.01.2014 13:33

Klameš. Nikto nechce zničiť rodinu, to ti kto navyprával? Konferencia biskupov alebo vesmírne čakry?

vila napísané 31.01.2014 21:41

Zaujímalo by ma, kto ste, že sa tak drzo opovažujete nazvať ma klamárkou... aj keď úroveň Vášho príspevku je viac ako smutná a povedomá... ach tí trollovia Rolleyes

vila napísané 31.01.2014 08:39

nikto nezakazuje registrované partnerstvá, ale neexistuje relevantný dôvod dávať im do výchovy deti. to je všetko. sama mám priateľov homosexuálov a môže povedať že nepociťujú žiadnu potrebu vychovávať deti. najväčšia propagátorka lesbických vzťahov jasne vyhlásila že im nejde o vytvorenie gay/lesbických rodín, ale o zničenie rodiny ako takej. a toto je neprípustné Sad

Kocúr petko napísané 31.01.2014 13:29

Citujem:"Chceme, pre deti, ktoré už zažili tú tragédiu, že prišli o rodičov, boli uprednostnené práve rodiny s otcom aj mamou."

Uprednostníte teda úplne iné deti, deti z kompletnej fungujúcej rodiny, kým deti opustené, týrané, siroty, deti slobodných mamičiek alebo deti z detských domovov zasa zostanú na okraji spoločenského záujmu. Zaujímate sa o newsletter IKEA, sedem z vás manifestačne vrátilo členskú kartu a desiati sa pred IKEA odfotili s transparentom, ale o skutčné problémy mladých rodín sa nazaujímate, lebo ich riešiť neviete. Rokujete s politickými stranami o definícii manželstva, ale prečo s nimi nerokujete o nástrojoch na zníženie nezamestnanosti a o možnostiach podpory mladých ľudí k zakladaniu rodiny? Trhá vám žily, že slobodná matka poberá príspevok o tri týždne dlhšie ako vydatá? Skor by ste sa mali zaujímať o to, či z tohto príspevkuslobodná matka dokáže prežiť. Šírite demagógiu a vytĺkate politický kapitál z biedy slovenskách rodín. Mali by ste sa hanbiť.

bet napísané 29.01.2014 13:25

Ved to nie je neznasanlivost... Jednoducho poukazuju na to, co je prinosom a co nie... Tolerancia je sice fajn, ale treba pozerat aj do buducnosti, ci nam taka "tolerancia" po sebe zanecha. Stastne vztahy, spokojne deti a pod. ? Alebo nestabilne vztahy, neistotu, zivotny styl "rob si co chces, konaj ako citis, riad sa podla seba...", a rodina ostava uplne mimo...?

Papier z kostola nie je zaruka - ale o tom tento clanok nebol.

mmonika napísané 27.01.2014 07:43

uz aj v nigerii povolili registrovane partnerstva ... tolko neznasanlivosti ,kolko je na slovensku je malokde ...hadam nova generacia zrusi to zvlastne spojenectvo vlada -cirkev ,kedy kazda nova slubi ,ze tuto otazku neotvori za protisluzby.... trochu tolerancie by nezaskodilo, statsna rodina ,ach , spytajte sa deti z rodin z nasilnikom alebo alkoholikom, ale navonok maju ppaier aj s kostola

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?