V Europarlamente chce nahlas škrípať. Braňo Škripek.

M. Kohutiarová/ rozhovor 5

Nazývajú ho “ kazateľ v parlamente“. Do parlamentu prináša nové vetry a nové spôsoby. Pre rodinku.sk odpovedal kandidát na europoslanca Branislav Škripek (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti).

V politickej a spoločenskej rovine ste veľmi aktívny. Veľa cestujete po krajine. Ako sa na to pozerá vaša rodina?

Moja manželka a synovia ma plne podporujú. Pýtal som si ich dovolenie ísť do politiky pred 2 rokmi a takisto teraz pri kandidatúre do EP.

Pri všetkej našej vyťaženosti, manželka pracuje ako lekárka, sme si na rodinu rezervovali hlavne nedele. Okrem toho si robíme výlety a intenzívnejšie sa snažíme byť s našim dvomi mladšími synmi.

Ja som s nimi hlavne ráno a manželka poobede. Budím ich, robím im raňajky a každé ráno máme spolu 20 minútové biblické čítanie a rozhovor a veziem ich do školy. Tento ranný čas je pre mňa totálna priorita a veľmi si ho vážim.

Náš tretí -najstarší, adoptovaný syn sa stal obyvateľom večnosti. Takže s ním tu na zemi netrávime čas, ale raz budeme všetci opäť spolu 🙂

V aktívnej politike ste dva roky. Čo ste sa naučili?

Je toho veľa. Naučil som sa, aká je zložitá a prekrútená, zarastená ako džungľa.  Mrzí ma, že mnoho  toho, čo som spoznal, sú negatívne črty konania ľudí, ktorí zastupujú Slovensko v zákonodarnom zbore a vo vedení našej krajiny, vo vláde, na ministerstvách.

Spoznávam strojené úsmevy a úskočné úmysly, súťaživosť, deformovanosť myslenia i konania, neschopnosť spolupracovať, chaos úmyslov a dosahovanie osobných sebeckých ambícií.

Neviera v ideály čestnosti, nesebeckosti a služby. Vraj je to chiméra. Ale našiel som aj  niekoľko dobrých a úprimných ľudí, snahy o zmenu. A potvrdili sa mi aj pravdy, ktoré som sa doteraz naučil. Jednou z nich je aj to, že s úprimnosťou (i keď ju treba kombinovať s istou šikovnosťou a kombinovaním) a Božím požehnaním sa dajú prekonať aj prekážky.

Mnohé smernice EU ovplyvňujú aj život na Slovensku. Je to dobrý smer?

Nuž, isteže, ako ktoré. Raz už v Únii sme, hľadajme spôsoby, akoby sme ju poriadne ovplyvnili a zmenili jej chod k našim hodnotám. Sú mnohé veci, ktoré sú nám na rozvoj a dobro. Sú v nej pravidlá už nastavené a podľa nich sa vyvíja.

Avšak sú viaceré, ktoré sa dajú zlepšiť tak, aby prinášali úžitok pre obyvateľov všetkých členských krajín – tých starších a zakladajúcich, ako aj novších.

Za kľúčové považujem to, že EÚ si potrebuje obnoviť svoje kresťanské korene, aby mohla prosperovať skutočne budujúcim spôsobom.  

Čo vnímate ako nutnosť zmeny v EP a Európe ako takej, aké priority sú pre Vás dôležité?

Európa sa potrebuje vrátiť ku pochopeniu vzťahov. Kresťanstvo nesie univerzálny princíp ľudskej dôstojnosti: Trojjediný Boh nás stvoril na svoju podobu. Vystupuje z toho hodnota a právo jednotlivca, ktoré sa naplno realizujú v kontexte vzťahov.

Agenda EÚ v oblasti vedeckého a medicínskeho výskumu sa musí niesť v duchu: “veda ľudskosti a nie ľudskosť vede,” teda biovýskum nemôže život v konečnom dôsledku poškodzovať.  Musíme zamedziť tomu, aby sa európska politika v tejto oblasti nanucovala národným vládam.

Tradičná  rodina, ochrana ľudského života od počatia po prirodzenú smrť sú imperatívy.

Veľkým problémom vidím aj to, že nadnárodné spoločnosti zdierajú ľudí, ktorí pre nich pracujú. A tiež to, že ľudia, ktorí vycestujú za prácou do druhej krajiny, sa stávajú terčom pre priekupníkov s ľudskými orgánmi, alebo sú nútení vykonávať nelegálne práce ako napr. prostitúciu. Dôležitou je aj otázka ekológie a zachovania prírodných zdrojov pre nasledujúce generácie.

Som za podporu rodinných fariem a podnikov, ktoré vytvárajú nové pracovné miesta a rozvíjajú miestu komunitu. V tomto vidím budúcnosť prosperity aj pre naša krajinu.

Posledné „perličky“ z EP vo forme 2x Estrella, raz Lunacek neboli príjemné rovnako ako aj zváštne vnímaná „stratégia ľudských práv“…   Akú stratégiu voči nim chcete zaujať?

Tu sa veľmi budem učiť od kolegyne pani Záborskej. Ako sa jej podarilo nabudiť voličov, aby sa vyjadrili proti týmto otázkam, bolo obdivuhodné. Na druhej strane som vnímal aj to, že koľko málo poslancov sa k nej pridalo.

Som presvedčený, že v budúcnosti, keď sa budú prerokovávať podobné „perličky“, tak v parlamente to bude poriadne „škrípať“, aby jednoducho tieto správy neprešli ľahko. Verím, že po týchto voľbách tam bude viac zásadových kresťanov. Stretol som kandidátov z Chorvátska – novej členskej krajiny a modlím sa, aby prešli.

Argumentáciou  EP  je tolerancia a nové ľudské práva…

Isto, ale vidím to tak, že ide o „novodobé nadpráva“. Sú vymyslené. Nemožno individuálne cítenia a okrajové sexuálne sklony vyhlásiť za ľudské práva. Na tých sa už raz civilizovaná spoločnosť  dohodla a neslobodno pridávať k nim, čo nám civilizačná móda prináša.

Kto má právo rozhodovať o živote nenarodeného dieťaťa, vlastne o druhom človeku? Je právo matky nad právo dieťaťa? A tiež, kto dáva práva dvom ľuďom rovnakého pohlavia, aby si adoptovali dieťa na úkor jeho práv? Vari chceme vymyslieť „právo na dieťa“? Prečo by dieťa nemalo mať právo na otca a aj na mamu? Alebo má začať existovať z definície „právo na homosexuálne manželstvo“? Takéto predstavy nemôžu existovať v právnej definícii.  Zásadne nesúhlasím  s takýmito novosťami.

Európa je teraz paradoxne na najvyššej úrovni „protikresťanská“, akoby šla proti vlastným koreňom. Čo to znamená v praxi?

Jednoducho, kresťanské zásady a body učenia sa  začínajú stávať dôvodom na prenasledovanie podľa zákona.

Kresťanské adopčné agentúry, ktoré odmietli dať na adopciu deti homosexuálnym párom, museli zatvoriť. Známy bol aj prípad, keď manželia nechceli v svojom penzióne ubytovať na izbe pre manželou homosexuálny pár, nakoľko to bolo proti ich kresťanskému presvedčeniu. Manželia boli odsúdení na zaplatenie vysokej pokuty v dôsledku čoho prišli o celú svoju živnosť. Žiaľ, takýchto a podobných prípadov pribúda. Kde  teda ostáva základné ľudské právo na slobodu vierovyznania a presvedčenia? Tu chýba pravá a podstatná tolerancia.    

Budete aj v EP iniciovať modlitby poslancov? 

V EP už  existujú tzv. modlitbové raňajky. Mávajú ich poslanci, svoje mávajú aj kresťanskí zamestnanci EP. Raz do roka to máva medzinárodný rozmer, kedy sa schádzajú rozličné postavy svetovej politiky a diplomacie, šľachtici i ľudia kráľovských rodov, aby sa spolu modlili a hľadali Božie vedenie. Dostal som tam už pozvanie a som veľmi zvedavý aké to bude.

V EP existujú veľmi aktívni kresťanskí politici, ktorí sa pravidelne stretávajú na modlitbách v meditačnej miestnosti. Rád sa k nim pripojím. Len naše médiá o tom zaryto mlčia.

V EP oficiálne neexistuje kaplnka, ale ide o meditačnú miestnosť pre všetky náboženstvá aj  denominácie. Takže kto tam príde, vyloží svoj symbol a môže miestnosť použiť na tento účel. Keď tam prídu kresťania, zavesia si na stenu kríž, keď je tam moslim, modlí sa na koberčeku v kúte smerom k Mekke. Tento multikulturalizmus my ešte nepoznáme. 

Čo potrebuje podľa vás prísť z EP – či už vo forme smernice alebo celkového smerovania?

Z europarlamentu by podľa mňa mal prísť jasný signál, že EÚ je za tradičné hodnoty a chce napomáhať spoločnému dobru. Potrebujeme komunitárnosť. A myslím si, že je to hlavne misia členských krajín z východného bloku. My jednoducho vieme, čo to znamená, keď nám „práva“ a vymyslené ideologické „názory“ diktujú úradníci a bez hlasu ostávajú obyčajní ľudia. Totalitu sme zažili práve my, nie oni, preto my vieme ako to vzniká a ako sa to prejavuje. Toto sa jednoducho musí zmeniť.

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

foto: FB Braňo Škripek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pána Škripeka sledujem už dlhšie a rozhodla som sa, že mu dám vo voľbách svoj hlas. Potrebujeme zástupcov, ktorí budú trvať na kresťanských zásadách. 🙂

  2. Kedysi sa aj školské vyučovanie začínalo modlitbou a škola vychovala takých ľudí, ako boli Štúr, Hodža, Štefánik a Dubček. Dnes sú v škole namiesto modlitieb drogy a tak sa v spoločnosti šíri smilstvo, krádeže a narkománia. Vráťme sa k modlitbe a všetky problémy sa budú riešiť oveľa ľahšie!

Pridaj komentár