ŽenaRozhovor s osobnosťou

V Europarlamente chce nahlas škrípať. Braňo Škripek.

 M. Kohutiarová/ rozhovor   21.05.2014   5

Nazývajú ho " kazateľ v parlamente". Do parlamentu prináša nové vetry a nové spôsoby. Pre rodinku.sk odpovedal kandidát na europoslanca Branislav Škripek (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti).

V politickej a spoločenskej rovine ste veľmi aktívny. Veľa cestujete po krajine. Ako sa na to pozerá vaša rodina?

Moja manželka a synovia ma plne podporujú. Pýtal som si ich dovolenie ísť do politiky pred 2 rokmi a takisto teraz pri kandidatúre do EP.

Pri všetkej našej vyťaženosti, manželka pracuje ako lekárka, sme si na rodinu rezervovali hlavne nedele. Okrem toho si robíme výlety a intenzívnejšie sa snažíme byť s našim dvomi mladšími synmi.

Ja som s nimi hlavne ráno a manželka poobede. Budím ich, robím im raňajky a každé ráno máme spolu 20 minútové biblické čítanie a rozhovor a veziem ich do školy. Tento ranný čas je pre mňa totálna priorita a veľmi si ho vážim.

Náš tretí -najstarší, adoptovaný syn sa stal obyvateľom večnosti. Takže s ním tu na zemi netrávime čas, ale raz budeme všetci opäť spolu :-)

V aktívnej politike ste dva roky. Čo ste sa naučili?

Je toho veľa. Naučil som sa, aká je zložitá a prekrútená, zarastená ako džungľa.  Mrzí ma, že mnoho  toho, čo som spoznal, sú negatívne črty konania ľudí, ktorí zastupujú Slovensko v zákonodarnom zbore a vo vedení našej krajiny, vo vláde, na ministerstvách.

Spoznávam strojené úsmevy a úskočné úmysly, súťaživosť, deformovanosť myslenia i konania, neschopnosť spolupracovať, chaos úmyslov a dosahovanie osobných sebeckých ambícií.

Neviera v ideály čestnosti, nesebeckosti a služby. Vraj je to chiméra. Ale našiel som aj  niekoľko dobrých a úprimných ľudí, snahy o zmenu. A potvrdili sa mi aj pravdy, ktoré som sa doteraz naučil. Jednou z nich je aj to, že s úprimnosťou (i keď ju treba kombinovať s istou šikovnosťou a kombinovaním) a Božím požehnaním sa dajú prekonať aj prekážky.

Mnohé smernice EU ovplyvňujú aj život na Slovensku. Je to dobrý smer?

Nuž, isteže, ako ktoré. Raz už v Únii sme, hľadajme spôsoby, akoby sme ju poriadne ovplyvnili a zmenili jej chod k našim hodnotám. Sú mnohé veci, ktoré sú nám na rozvoj a dobro. Sú v nej pravidlá už nastavené a podľa nich sa vyvíja.

Avšak sú viaceré, ktoré sa dajú zlepšiť tak, aby prinášali úžitok pre obyvateľov všetkých členských krajín – tých starších a zakladajúcich, ako aj novších.

Za kľúčové považujem to, že EÚ si potrebuje obnoviť svoje kresťanské korene, aby mohla prosperovať skutočne budujúcim spôsobom.  

Čo vnímate ako nutnosť zmeny v EP a Európe ako takej, aké priority sú pre Vás dôležité?

Európa sa potrebuje vrátiť ku pochopeniu vzťahov. Kresťanstvo nesie univerzálny princíp ľudskej dôstojnosti: Trojjediný Boh nás stvoril na svoju podobu. Vystupuje z toho hodnota a právo jednotlivca, ktoré sa naplno realizujú v kontexte vzťahov.

Agenda EÚ v oblasti vedeckého a medicínskeho výskumu sa musí niesť v duchu: “veda ľudskosti a nie ľudskosť vede,” teda biovýskum nemôže život v konečnom dôsledku poškodzovať.  Musíme zamedziť tomu, aby sa európska politika v tejto oblasti nanucovala národným vládam.

Tradičná  rodina, ochrana ľudského života od počatia po prirodzenú smrť sú imperatívy.

Veľkým problémom vidím aj to, že nadnárodné spoločnosti zdierajú ľudí, ktorí pre nich pracujú. A tiež to, že ľudia, ktorí vycestujú za prácou do druhej krajiny, sa stávajú terčom pre priekupníkov s ľudskými orgánmi, alebo sú nútení vykonávať nelegálne práce ako napr. prostitúciu. Dôležitou je aj otázka ekológie a zachovania prírodných zdrojov pre nasledujúce generácie.

Som za podporu rodinných fariem a podnikov, ktoré vytvárajú nové pracovné miesta a rozvíjajú miestu komunitu. V tomto vidím budúcnosť prosperity aj pre naša krajinu.

Posledné „perličky“ z EP vo forme 2x Estrella, raz Lunacek neboli príjemné rovnako ako aj zváštne vnímaná „stratégia ľudských práv“...   Akú stratégiu voči nim chcete zaujať?

Tu sa veľmi budem učiť od kolegyne pani Záborskej. Ako sa jej podarilo nabudiť voličov, aby sa vyjadrili proti týmto otázkam, bolo obdivuhodné. Na druhej strane som vnímal aj to, že koľko málo poslancov sa k nej pridalo.

Som presvedčený, že v budúcnosti, keď sa budú prerokovávať podobné „perličky“, tak v parlamente to bude poriadne „škrípať“, aby jednoducho tieto správy neprešli ľahko. Verím, že po týchto voľbách tam bude viac zásadových kresťanov. Stretol som kandidátov z Chorvátska - novej členskej krajiny a modlím sa, aby prešli.

Argumentáciou  EP  je tolerancia a nové ľudské práva...

Isto, ale vidím to tak, že ide o „novodobé nadpráva“. Sú vymyslené. Nemožno individuálne cítenia a okrajové sexuálne sklony vyhlásiť za ľudské práva. Na tých sa už raz civilizovaná spoločnosť  dohodla a neslobodno pridávať k nim, čo nám civilizačná móda prináša.

Kto má právo rozhodovať o živote nenarodeného dieťaťa, vlastne o druhom človeku? Je právo matky nad právo dieťaťa? A tiež, kto dáva práva dvom ľuďom rovnakého pohlavia, aby si adoptovali dieťa na úkor jeho práv? Vari chceme vymyslieť „právo na dieťa“? Prečo by dieťa nemalo mať právo na otca a aj na mamu? Alebo má začať existovať z definície „právo na homosexuálne manželstvo“? Takéto predstavy nemôžu existovať v právnej definícii.  Zásadne nesúhlasím  s takýmito novosťami.

Európa je teraz paradoxne na najvyššej úrovni „protikresťanská“, akoby šla proti vlastným koreňom. Čo to znamená v praxi?

Jednoducho, kresťanské zásady a body učenia sa  začínajú stávať dôvodom na prenasledovanie podľa zákona.

Kresťanské adopčné agentúry, ktoré odmietli dať na adopciu deti homosexuálnym párom, museli zatvoriť. Známy bol aj prípad, keď manželia nechceli v svojom penzióne ubytovať na izbe pre manželou homosexuálny pár, nakoľko to bolo proti ich kresťanskému presvedčeniu. Manželia boli odsúdení na zaplatenie vysokej pokuty v dôsledku čoho prišli o celú svoju živnosť. Žiaľ, takýchto a podobných prípadov pribúda. Kde  teda ostáva základné ľudské právo na slobodu vierovyznania a presvedčenia? Tu chýba pravá a podstatná tolerancia.    

Budete aj v EP iniciovať modlitby poslancov? 

V EP už  existujú tzv. modlitbové raňajky. Mávajú ich poslanci, svoje mávajú aj kresťanskí zamestnanci EP. Raz do roka to máva medzinárodný rozmer, kedy sa schádzajú rozličné postavy svetovej politiky a diplomacie, šľachtici i ľudia kráľovských rodov, aby sa spolu modlili a hľadali Božie vedenie. Dostal som tam už pozvanie a som veľmi zvedavý aké to bude.

V EP existujú veľmi aktívni kresťanskí politici, ktorí sa pravidelne stretávajú na modlitbách v meditačnej miestnosti. Rád sa k nim pripojím. Len naše médiá o tom zaryto mlčia.

V EP oficiálne neexistuje kaplnka, ale ide o meditačnú miestnosť pre všetky náboženstvá aj  denominácie. Takže kto tam príde, vyloží svoj symbol a môže miestnosť použiť na tento účel. Keď tam prídu kresťania, zavesia si na stenu kríž, keď je tam moslim, modlí sa na koberčeku v kúte smerom k Mekke. Tento multikulturalizmus my ešte nepoznáme. 

Čo potrebuje podľa vás prísť z EP – či už vo forme smernice alebo celkového smerovania?

Z europarlamentu by podľa mňa mal prísť jasný signál, že EÚ je za tradičné hodnoty a chce napomáhať spoločnému dobru. Potrebujeme komunitárnosť. A myslím si, že je to hlavne misia členských krajín z východného bloku. My jednoducho vieme, čo to znamená, keď nám „práva“ a vymyslené ideologické „názory“ diktujú úradníci a bez hlasu ostávajú obyčajní ľudia. Totalitu sme zažili práve my, nie oni, preto my vieme ako to vzniká a ako sa to prejavuje. Toto sa jednoducho musí zmeniť.

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

foto: FB Braňo Škripek

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Erika napísané 22.05.2014 21:03

Budem ho voliť. Má drive.

misa napísané 22.05.2014 10:24

Ale ked bude skripek v ep, kto bude skripat tu u nas na bratislavskom hradnom navrsi?

Ján Eliáš napísané 22.05.2014 07:26

Kedysi sa aj školské vyučovanie začínalo modlitbou a škola vychovala takých ľudí, ako boli Štúr, Hodža, Štefánik a Dubček. Dnes sú v škole namiesto modlitieb drogy a tak sa v spoločnosti šíri smilstvo, krádeže a narkománia. Vráťme sa k modlitbe a všetky problémy sa budú riešiť oveľa ľahšie!

Linda napísané 21.05.2014 14:10

Pána Škripeka sledujem už dlhšie a rozhodla som sa, že mu dám vo voľbách svoj hlas. Potrebujeme zástupcov, ktorí budú trvať na kresťanských zásadách. :-)

Robci napísané 21.05.2014 13:51

O tych modlitbach v EP som nevedel, super vec smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.