ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Tomáš Kováčik. Prečo kandiduje a ako uspáva Miška

 eva/ redakcia   01.02.2016   0

Jeden z hlavných aktivistov prorodinných hnutí na Slovensku a takmer na konci na kandidátke KDH.  Učí na vysokej škole, v piatok hrá s manželkou pexeso a zachraňuje nenarodené deti. Tomáš hyperaktivista.

 

Povinná otázka na úvod. Prečo kandidujete a prečo v tejto strane (KDH)

Ako aktivista-dobrovoľník pôsobím v rôznych projektoch asi od roku 2008. Vidím, že niektoré veci sa riešiť dajú občiansky, no iné treba riešiť v parlamente a politike. Bol som v najužších organizačných tímoch veľkých historických udalostí ako boli Národné pochody za život a Referendum o ochrane rodiny. Videl som nadšenie desaťtisícov ľudí na uliciach, angažovanosť pri referende, skoro milión voličov (!) vyšlo hlasovať za hodnoty v mrazivom februári… A na druhej strane som videl ľahostajnosť mocných k zlepšeniu ochrany života a podpory rodiny. Kšefty sú viac… Vyšlo mi z toho, že ľudí bojujúcich za život a rodinu má v parlamente zastupovať viac poslancov a ministrov. 

Prečo KDH? Dostal som ponuku od tejto hodnotovo jasnej strany, zvážili sme ju doma a manželka mi nakoniec povedala, že ak hovoríme a prosíme Boha o zmenu atmosféry na Slovensku, tak toto môže byť možnosť urobiť pre to niečo, i pokúsiť sa posunúť ďalej pochody a referendum. 

Táto pieseň ma pohýna snažiť sa o lepšie Slovensko:

 

Stojíte za jednou z najväčších, ak nie vôbec najväčšou demonštráciou kresťanského postoja k životu a rodine na Slovensku, za Národným pochodom za život, spoluorganizovali ste aj referendum, ste členom Aliancie za rodinu. 

Je pravda, že som týmto veľkým podujatiam obetoval stovky hodín dobrovoľníckej práce – od tvorby koncepčných dokumentov, návrhov zákonných zmien zlepšujúcim podporu rodiny a života, cez odpovede na ťažké otázky, mediálnu komunikáciu až po komunikáciu so stovkami nadšených a zapálených ľudí cez Facebook, email, web. 

Niekto chodí na squash či rozvíja svoj biznis, ja som veril a verím tomu, že je možné pomáhať tehotným mamám v núdzi nájsť lepšie riešenie ako potrat, že stojí za to podporovať ich a pomáhať im. Verím tiež, že hodnota stabilnej rodiny založenej manželstvom je dôležitým základom Slovenska a zároveň je to to najlepšie pre deti. Práve tie z rozvedených rodín nám najlepšie povedia, že to tak je.

Na jednej strane miesto na kandidátke KDH máte, no na druhej na uplne smiešnom predposlednom mieste. Prečo sa vás táto strana bojí? 

:) Možno sa ma niekto aj bojí, lebo som známy, no ja som človekom spolupráce a robím aktivity pre vec, nie pre seba. Je to tak aj pri voľbách – ponúkam moju skúsenosti, logické myslenie a schopnosti, aby sa zlepšili veci na Slovensku. Ak nebudem poslancom, môj svet sa nezrúti, budem naďalej makať pre dobro tam, kde som. 

Je jedno, na akom mieste som. Ak bude mať KDH 15 poslancov, tak všetci od čísla 16 štartujeme z rovnakej štartovacej čiary – súťažíme o krúžky. Krúžky sa započítavajú rovnako kandidátovi č. 16 ako č. 149, ktoré mám ja. Na to, aby som preskočil tých predo mnou, potrebujem počet krúžkov, ktorý sa rovná 3% počtu hlasov KDH. Čiže povedzme pri 250 000 hlasov KDH potrebujem 7500 krúžkov a preskočím tak všetkých, ktorí budú mať krúžkov menej. Myslím, že toto číslo nie je nereálne prekročiť. 

Pozícia 149 zo 150. Myslíte, že už tu na zemi by mohlo platiť, že poslední budú prvými? Nie je to už taká tá  nebeská matematika,  ktorá nemá s pozemskou realitou nič společné? 

Predposledné miesto je pravdupovediac výhodné – štatisticky majú kandidáti od konca viac krúžkov ako tí v strede. Mňa si ľudia nemusia zložito vyhľadávať, som druhý od konca :)

Musím priznať, že toto celé dávam do rúk Božích, nech si to zrežíruje ako on chce. Ak ma chce mať v parlamente, tak tam budem. Ak nie, budem spokojne pracovať ďalej pre lepší svet tam kde som – ako výkonný riaditeľ Fóra života a učiteľ na FIIT STU. Ja som urobil, čo som vedel pri mojom príjme univerzitného učiteľa. 

s aktivistami Fórum života

 

 

Čomu by ste sa chceli v parlamente venovať?

Oblastí je veľa – chcem pomôcť rodinám znížením odovodov a daní, tiež aby deti prispievali svojim rodičom na dôchodok zo svojich odovodov, aby tak slušné mnohodetné rodiny neboli postihované 2x.

Chcem, aby mamy mohli ísť skôr do dôchodku – za každé dieťa aspoň o 1/2 roka. Opatrení, ktoré sme vypracovali v tímoch pochodu a Aliancie za rodinu je viac ako 60, máme sa čím inšpirovať. 

Prirodzene z môjho predchádzajúceho pôsobenia vyplýva snaha pomáhať ľuďom nebáť sa privádzať deti na svet – podporovať pôrodnosť, lebo deti sú to najviac čo máme a tiež je fakt, že pri tomto trende dôchodky mať vôbec nebudeme. 

Ďalej chcem pomáhať tehotným mamám v ťažkej situácii, aby im mal kto podať pomocnú ruku a aby mali všetky informácie počas ich rozhodovania sa o potrate (pozn. 70% ľudí nesúhlasí s potratom zo sociálnych dôvodov alebo bez udania dôvodu (FOCUS 2011, 2016) – zákony by to mali reflektovať)

Tiež ma hnevajú médiá, ktoré majú kultivovať národ, informovať a zabávať. Namiesto toho dezinformujú (viď ich „výber“ informácií o referende a pochodoch) a degenerujú národ vulgárnou „zábavou“, nevhodným zobrazovaním sexuality a agresivity. Podľa mňa by mali vysielať minimálne 20% výchovno-vzdelávacieho obsahu.

Niekoľko rokov sa tiež venujem reklame a viem, že SOI nemá dosť kompetencií, aby napr. prikázala stiahnuť billboard, hoci by na ňom bola úplná perverznosť. Toto treba zmeniť. 

Čo budete robiť, keď prídú do pléna veci, ktorým vôbec nerozumiete. Akými cestami si vytvrotíte vlastný názor?  (málokto z nás je špecialistom na bioetiku a súčastne napr na jadrovú fyziku…)

Pohybujem sa niekoľko rokov medzi mnohými aktivistami a odborníkmi, s ktorými budem prirodzene pokračovať v debatách a konzultáciách. Tiež je faktom, že kandidujem za hnutie staré 26 rokov, za ktorým stoja odborníci.

Dôkazom je aj veľmi dobre hodnotený volebný program hnutia nezávislými inštitúciami. Verím teda, že sa budem mať s kým radiť aj o jadrovej fyzike :)

 

Venujete sa mnohým veciam, témam, aktivitám. Vymenujeme ich?  

 • pomoc mamám v núdzi a nespravodlivosť voči nenarodeným deťom ma začala vyrušovať už na vysokej škole a začal som sa v tejto veci angažovať (cca od r. 2007). 
 • angažoval som sa proti reklamám zneužívajúcim nahé ženy na predaj topánok (Danea), športových potrieb (Exisport), diskoték (odkiaľ sa mi dokonca vyhrážali), atď. (od r. 2010)
 • ako koordinátor Univerzitného pastoračného centra v Bratislave som pracoval s mladými, organizoval podujatia, motivoval mladých… (2007-08)
 • získal som grant a realizovali sme čistenie časti Mlynskej doliny (r. 2009)
 • revitalizovali sme kresťanskú evanjelizačnú kaviareň QUO VADIS v r. 2011 (leto som strávil pílením, brúsením, maľovaním a dnes je známa po celej Bratislave ako príjemné miesto evanjelizácie :)
 • intenzívne som dobrovoľnícky pripravoval kampaň, dokumenty (manifest, ciele, tlačové správy atď) a spolurealizoval som Národný pochod za život, ktorému som robil aj hovorcu (r. 2013)
 • tvorba dokumentov, argumentov, webu, facebooku, komunikácia s jednotlivcami aj podporujúcimi organizáciami pred referendom (r. 2014)
 • bezprostredná referendová kampaň  (r. 2015)
 • intenzívna príprava Národného pochodu za život v Bratislave (r. 2015)
 • petícia za vyvážené informovanie v RTVS (2015-2016)
 • pripomienkovali sme viaceré vládne dokumenty, ktoré sa namiesto pomoci rodinám zaoberajú ideologickými rodovými teóriami a vymysleným diskrimináciám (Stratégia ľudských práv, akčné plány...)
 • spolupracoval som s Fórom života, Fórom kresťanských inštitúcií, Cirkvou na rôznych úrovniach
 • to všetko popri doktoráte v aplikovanej informatike na FIIT STU, kde učím od r. 2009
 • parádne sú aj úspechy študentov – viď medializovaná aplikácia na automatické zaznamenávanie výtlkov

Dnes pracujem ako výkonný riaditeľ Fóra života, najväčšej platformovej pro-life organizácie s konkrétnymi výsledkami pomoci životu. Práve pripravujeme kampaň Oslavy počatín – chceme k ľuďom vyjsť na ulice a obdarovať ich k ich sviatku – Dňu počatého dieťaťa – pozývam všetkých zapojiť sa -> www.forumzivota.sk 

 

Poradňa ALEXIS je tiež jednou z užitočných aktivít, za ktorou stojíte. 

Poradňa vznikla z Fóra života a poskytuje poradenstvo v prípade neplánovaného tehotenstva a v prípade psychických problémov spojených so spontánnym alebo umelým potratom.

Je to výborná vec, hoci málo známa. Aj preto som sa jej snažil trochu pomôcť rozhovorom o jej fungovaní spred pár dní: 

Nečakane tehotná? Pomôžeme. Poradňa Alexis. 

 

Ste Hyperaktivista. Čo na to vaša manželka? Nechcela by vás mať radšej doma za stolom? 

Určite áno. Milujem môjho syna, bábo v brušku - naše druhé očakávané babätko a manželku a snažím sa s nimi tráviť maximum času. Je to ťažké a preto pozývam aj ďalších ľudí, aby sa zaujímali o svoje okolie – od opravy rozbitého chodníka, cez záujem o projekty zlepšujúce ich okolie až po konkrétnu finančnú pomoc matkám v núdzi napr. cez projekt www.zachranmezivoty.sk

Samozrejme, že veľmi dôležité je volenie zástupcov do parlamentu 5. marca – zodpovedne a podľa svojich hodnotových preferencií. Nenechávajme veci zmeniť sa „samé od seba“, lebo budeme v problémoch donekonečna. Radšej priložme ruku k dielu. 

Plány s vašom mladou rodinkou. Máte nejaké méty, ako si predstavujete vasu vlastnu rodinu? Kolko detí ... čím by mali byť,  keď vyrastú....

Fúúúha :) Premýšľam nad 4 deťmi, no keďže naozaj platí, že človek mieni a Boh mení, snažím sa mu dôverovať a nechať to na neho. Opláca sa mi takýto prístup dôvery Otcovi, ktorý pre nás chce len to dobré.

Kedysi som chcel byť úspešný a bohatý, mať dokonca lietadlo a veľa áut :) Časom som došiel k tomu, že sú to hlúposti, že nie je na svete nič lepšie ako pocit, keď niekomu pomôžete, zlepšíte život deťom v Afrike financovaním ich štúdia či zachránite život vďaka podpore Alexis. Čo je viac, ako keď sa môže na tento svet usmievať o pár detských očí viac. To je to skutočné bohatstvo :)

foto: cestaplus.sk

 

Ako uspavate vášho malého Miška? 

Najskôr zaspievame „Ježiškovi“, potom poďakujeme Bohu za dobré veci počas dňa, pomodlíme sa Otče náš, 4x Zdravas Mária a pár ďalších modlitieb. Nášho skoro dvojročného Miška nechávame niektoré pasáže modlitieb dopĺňať a už mu to celkom ide :) Počas toho postupne zaspáva a ja ho potom uložím do jeho postieľky. Je to najkrajšia chvíľa dňa, kto nezažil, odporúčam.

Ako sa staráte o vlastné manželstvo 

V tieto predvolebné dni je to ťažké, no bežne máme pre seba vyhradené piatky večer. Okrem toho večer po uspaní Miška sme spolu robievali desaťminútovky – zahrali sme si pexeso, vedomostnú hru Slovensko či pozreli MASH. Mám veľmi obetavú manželku a aj touto cestou jej za všetko ďakujem.

foto: Katarína Karšňáková

 

Čo by primälo mladých ľudí, aby  chceli budovať vlastné rodiny, nebáť sa manželstva, mať deti a možno aj viacero ... V okolí vidíme množstvo 30 – 40 ročných mužov a žien, ktorí nemajú pevné vzťahy, boja sa ich, neprijímajú zaväzky.

Čo ich rodičia urobili zle, že vychovali taktúto generáciu? Čo máme robiť inak my, aby sa naše deti nebáli rodiny a chceli žiť aj pre niečo iné, ako pre vlastné pohodlie?

Myslím, že vidíme okolo seba veľa zlých príkladov – od spochybňovania hodnoty rodiny, manželstva, detí kadejakými ideológmi cez našich rozvedených rodičov, násilie, alkoholizmus a zlyhania mužov v ich úlohe otcov až po hnusný obsah v televízii. Mediá nás kŕmia hlúposťami ako (ne)reality show a príbehy 4x rozvedených „celebrít“. 

Tu, žiaľ, nikto cielene nebuduje atmosféru, že žiť v stabilnej rodine je to najlepšie na svete, že nie je nič lepšie ako titul OTEC a MAMA. Áno, je to ťažké, ale čo nič nestojí, za nič nestojí. Je to obeta, ktorá sa nekonečne viac krát vráti. 

Chcem povzbudiť tých, čo sa boja záväzkov – čo viac by sme mali chcieť, ako prísľub, že pri mne niekto bude aj v chorobe a starobe? Čo viac by sme mali chcieť, ako objatie vlastného syna okolo krku s výkrikom „Oco/mama!“.  Tí, ktorí to zažili, vedia o čom hovorím a povzbudzujem ich, aby o tom hovorili aj ďalej. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.