ŽenaRozhovor s osobnosťou

Romantik so zmyslom pre spravodlivosť

 Marie Stracenská   09.03.2014   3

Pri čítaní vášho životopisu sme sa dozvedeli, že máte radi austrálskeho muzikanta Nicka Cavea. Jeho hudba je zemitá, rozpráva príbehy o ľuďoch, ktorí nežijú práve na slnečnej strane života. Čo vám dáva smútok, melanchólia?   

Schopnosť vcítiť sa do kože tých, ktorým sa v danej chvíli nedarí, cítia sa na dne. Každý máme občas také chvíle a práve hudba nám z nich dokáže pomôcť. Ale Cave nie je iba pochmúrny, vždy ponúka aj nádej, že po daždi zase vyjde slnko.

Ešte zostaňme pri vašom vkuse. V kontraste s hudbou je váš obľúbený film – Ružové sny od slovenského režiséra Dušana Hanáka. Hovorí poeticky o strastiach lásky dedinského poštára Jakuba a mladučkej cigánky Jolanky. To by o vás prezrádzalo, že ste aj romantik.

Tak to teda som. Myslím si, že neha je dôležitou súčasťou života a že čím viac jej rozdáme, tým viac dostávame späť. Ale žiadna láska medzi ľuďmi, ani tá Jakubova a Jolankina, nie je bez tŕňov a zákrut. Napokon, Hanák obnažuje aj naše predsudky a našu potrebu nachádzať vo svojom okolí porozumenie a pomoc. Učím sa to celý život a už som viackrát zistil, že nezištná pomoc prinesie človeku najväčšie zadosťučinenie.

Je podľa vášho názoru zmysel pre spravodlivosť nevyhnutnou výbavou právnika?

Mal by byť, lebo právo je nástrojom spravodlivosti. My sme zatiaľ v politike veľké šťastie na právnikov nemali, ale to sa práve teraz môže zmeniť. :) Ja totiž verím na starú rímsku pravdu, ktorá hovorí, že umenie spravodlivosti je čestne žiť, nikomu neškodiť a každému priznať, čo mu patrí.

Napokon, náprava pomerov v súdnictve je jedným z mojich hlavných plánov do úradu hlavy štátu.

Jeden by povedal, že spravodlivým sa človek rodí a pokaziť ho môže akurát tak jeho okolie. Ale nie je to asi tak. 

Ktovie, koľko zodpovednosti majú gény a koľko okolie. Asi naozaj musíte mať isté vrodené predpoklady. Ale zmysel pre spravodlivosť sa dá aj cibriť a najlepšie sa cibrí v službe pre konkrétnych ľudí.

 

V ktorej oblasti môže prezident najúčinnejšie zasiahnuť tak, aby vzbudil v občanoch na Slovensku pocit, že spravodlivý štát nemusí byť utópiou? 

V prvom rade by mal viesť vlastným príkladom. Odolávať sklonom k papalášstvu, ctiť si rovnosť pred zákonom a vždy byť schopný pevného postoja. A hovoriť ľuďom pravdu. Na to, aby sme na Slovensku mali poriadok, nepotrebujeme viac zákonov. Potrebujeme, aby tie, ktoré už máme, chránili to, čo je poctivé a rozumné a hlavne aby platili pre každého rovnako.

 

Energia by vám nemala chýbať, ale otázne sú možno vaše skúsenosti. Tam zrejme ľudia mieria, keď sa pozastavia nad tým, že kandidujete ako 41-ročný.

V čase inaugurácie už budem mať niekoľko mesiacov 42. Budem teda ešte starší, ako bol bývalý poľský prezident Kwasnievski, keď sa ujal úradu. A približne rovnako starý, ako napríklad Kennedy, Cameron či množstvo škandinávskych lídrov. V modernom svete je trendom poverovať verejnou službou práve aktívnych ľudí v plnej sile. Skúseností mám dosť, celý svoj dospelý život sa zaoberám vzťahom medzi občanom a mocou, osemnásť rokov učím na vysokej škole, zastupoval som Slovensko v európskych inštitúciách a už roky ma pozývajú prednášať aj do zahraničia. Od hlavy štátu potrebujeme plné nasadenie, nie pobyt v zotavovni.

Cieľom každého prezidenta, aspoň podľa ich vyjadrení, bolo spájať. Lenže doterajší prezidenti ľudí skôr rozdeľovali. V čom je podľa vás chyba?

Práve v tom, že sme od nich očakávali viac, ako len politický dôchodok, ale vyberali sme si opačne. Ponúkam aktívny výkon a zároveň blízkosť ľuďom. Som otcom rodiny s dvoma malými deťmi, žijem v trojgeneračnej domácnosti a záleží mi na tom, aby sme mali dôvod sa na svoj štát spoľahnúť vždy, keď to budeme potrebovať. Trúfam si ľudom odovzdať poctivú službu, postavenú na odbornej skúsenosti a vernosti základným hodnotám našej tradície.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Vašek napísané 10.03.2014 22:00

Keby tu nebol žiadny komentár, tak netuším, kto to je..

misa napísané 09.03.2014 12:36

toto je v kratkom cas uz treti prispevok o prochazkovi

ini kanditati tu priestor nedostali

nemyslim tym, ze by na tomto fore mali nutne dostavat priestor prezidentski (ci ini) kandidati

ale predsa, je to ok?

eva/ redakcia napísané 09.03.2014 16:37

Rado Prochazka s nami uz niekolko rokov spolupracuje. Ano, dohodli sme sa na troch clankoch pred volbami, toto bol treti.

Nikto iny nas pre spolupracu / prezentaciu pred volbami neoslovil, takze nie je to o "nedali sme priestor".

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.