ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Radosť odkukaná od detí

 Mária Kohutiarová   02.04.2012   1

Má štyri nie veľké deti, na krku čerstvo vydanú interaktívnu detskú knihu na celý rok,  motká sa po televízii a ešte vedie svoju domácnosť. Občas mám z komunikácie s ňou pocit, že život je pre ňu nádherná hra. Skúste sa na Martinu Jokelovú-Ťuchovú pozrieť sami.

O čom snívalo dievčatko Martinka pred rokmi, keď dýchalo denne rovnaký vzduch, ako baťko Hviezdoslav? Chcela si byť fakt spisovateľkou?

Pamätám si, že v šiestich som chcela byť astronautkou – to mi tatko v obývačke na gauči pri encyklopédii  často vysvetľoval zloženie atómov, rýchlosť svetla  a veci okolo čiernych dier. Teraz to fascinuje nášho škôlkara Jonatána a ja som medzitým preletela popri  dráhe klaviristky obľubujúcej písanie slohov  a napokon pristála  na  planéte masmediálnej komunikácie (tak sa volá môj vyštudovaný odbor) s pedagogicko-psychologickými prstencami okolo ako hobby. Ale uvidíme, kam poletím  ďalej...

Aj my máme doma nádhernú knižku pre deti, na ktorej je napísané aj Tvoje meno. Vieš si trošku urobiť sama PR?

Kniha za pár mesiacov odcupkala vydavateľovi zo skladu a stihla zabehnúť do Írska, Izraela... Dnes je problém ju zohnať, a pri tomto konštatovaní by som mohla skončiť. Ale ešte niečo pridám: s ilustrátorkou Ľubkou Suchalovou dostávam(e) na ňu  povzbudzujúce ohlasy. 

A ako som mohla vidieť pri viacerých situáciách, interaktívny potenciál knihy sa napĺňa - v rukách detí  reálne ožíva. A viac si asi nemôžem priať. Teším sa, že deti rozumejú jej  nenútenému „partnerskému jazyku“ . Sedem rokov pripravujem stránku pre deti v Katolíckych novinách a veľakrát som hľadala inšpiráciu v rôznych metodických príručkách, knihách pre deti... Nenatrafila som však na niečo ucelené, čo by tematicky zastrešilo celý liturgický rok. Už to máme!

Dobromilka a Svetlúšik doslova lákajú v knižke deti nielen  na nový pohľad na liturgický rok, ale aj na množstvo nových informácií, nápadov, hier, tvorivých možností i vážnejšieho zamyslenia. Kde si chodíš na tú trefnú inšpiráciu pre deti?

Máme 4 deti, tak kde asi? Ale ono to začalo asi v 15-tich, keď som  animátorčila u dolnokubínskych sestier saleziánok.  Rýchlo mi došlo, že zaujať 40 rozjašených detí rôzneho veku  a ponúknuť im originálny, zmysluplný program s odkazom na láskavú Božiu dlaň, chce riadnu dávku kreativity. Našťastie, ja som jej zdedila celkom  výživnú porciu. 

Časom, v súvislosti so  zrýchľovaním  rodinného manažérskeho tempa, sa aj prísun inšpirácie musel zrýchliť. Netvrdím, že viem vymyslieť všetko „na  počkanie“, ale veľakrát mi tie najlepšie nápady prichádzajú paralelne s vysávaním, hrami v pieskovisku či gumovaním pokreslenej steny...  Veľa vecí som  „odkukala“  od (nielen svojich) detí – pri ich pozorovaní mi pomohli najmä informácie spojené s pedagogikou talianskej lekárky, vedkyne Marie Montessori, ale to je na samostatnú kapitolu.

Nie si len autorka knihy, píšeš do novín, moderuješ, pripravuješ scenáre a to najmä pre deti. To môže len človek, ktorý nie je tak celkom dospelý. Máš ty vôbec ozaj občianku?

No veď práve, niekedy si tak pripadám... Ale v niektorých oblastiach po dospelosti ani netúžim.

Za tvojím menom sa skrýva  napriek oficiálnej kolónke „MD“  množstvo pracovných rozmerov a   pracovných „detí“. Ako si na tom s časom pre tie svoje, v určite neštandardnom počte?

Okrem najmladšej Jordanky  Laury (7 mesiacov) majú už všetky naše dietky škôlkarsko-školácke povinnosti. Keď prídu s tatom domov, snažím sa tu byť pre nich, ale to neznamená, že by som tým prichádzala o „svoj život“. Robíme takmer všetko, čo sa dá, spolu – aj spolu s tatinkom.   Či je to varenie, upratovanie, prípravy na rôzne akcie... (Deti absolvovali s nami v bejbyšatke koncerty, divadelné predstavenia, všelijaké dobrodružstvá.)  

Rozprávam im o svojej práci, keď sa pýtajú. Pomáhajú mi vymýšľať, tvoriť, fotiť... Vlastne sa hráme, a pri tom je často aj úžitok pre iných. Zistila som, že život s príchodom detí nekončí – v mojom prípade, naopak, začal veľmi intenzívne,  až adrenalínovo. (Chalani ma naučili korčuľovať, vyrobiť pár efektných chemických pokusov,  strieľať  z luku, vďaka nim som zvládla „tarzaniu dráhu“ vo výške  6metrových stromov  6 týždňov po pôrode Johanky, nočný výlet v lese – takmer sme zablúdili; mám prečítané dve časti Troch pátračov, encyklopédie o vlakoch, ponorkách  a knihu o hovienkach, vďaka Johankinej tanečnej mánii mám zase príležitosť dosýta si denne zatancovať - jasné, že sme boli už aj na zumbeJ a viem, aký je to pocit mať 30 ružových sponiek vo vlasoch,  no jednoducho zažívam veci, ku ktorým by som sa zrejme bez detí  inak nedostala...

A to chcú chlapci v blízkej budúcnosti  niekam letieť a niečo splaviť... Uvidíme, čo si na nás pripraví najmladšia  Jordanka.)  

Deň každej mamy má bez rozdielu 24 hodín. Vnímam to tak, že ide o kvalitu – aby som to nielen s deťmi „nejako prežila“, ale užila si, a oni so mnou a s manželom.  Prosto rodina.

Pribudne do rodiny Jokelovcov ešte nejaké „J“?

Keď nedávno u nás nakrúcal TV štáb jednu detskú reláciu, naši drobci na túto otázku odpovedali, že by chceli  ešte bračeka a sestričku. Majú svoje nároky, J. Ale v Biblii je ešte veľa krásnych mien na J. Len z prvých 250 stránok  Starého Zákona som si vypísala okolo 50 mužských mien na J.

Keby sme špicľovali, aká mama je teta Martina Jokelová –Ťuchová, čo by nám tie tvoje deti „bonzli“?

Predsa najlepšia na svete! Rada by som sa ich spýtala, no teraz už spia.

Máš veľkú rodinu a aj tvoj deň má 24 hodín. Na výške vás to asi neučili, tak daj svoj maminovský recept na to, ako to všetko zvládaš a ako sa nezblázniš...

Keď ma chytá panika z kôp bielizne túžiacej po vyžehlení či z pohľadu na zákutia bytu čakajúce na upratovaciu čatu, snažím sa opakovať si v duchu priority. Nechcem otročiť upratovaciemu nutkaniu, ale premyslieť a udržať si aspoň aký-taký systém, aby sa dali veci (i  tie nečakané, ktoré vedia vymyslieť len deti) vyriešiť čo najrýchlejšie, prakticky, s pokojom.

A snažím sa pripomínať si rovnicu, že spokojná mamina=spokojné deti. To sa týka aj mojej „vnútornej jaskyne“, nejakého pohybu (rada plávam), stretnutí s kamarátkami , napĺňania pracovných výziev, ktoré ma bavia alebo len-tak  hačkovania pri filme.  Naučila  som sa povedať manželovi , vieš čo, už si šliapem po svojej „hranici“ a potrebujem ťa v tejto a v tejto veci, lebo nevládzem. 

Vedieme deti k samostatnosti (to sme zas pri pedagogike Marie Montessori) a okrem toho, že im to dodáva radosť a sebadôveru, nám rodičom to zjednodušuje život.  Nezabudnem na Jonatánove nadšenie, keď si  v jednu sobotu ako 2-ročný urobil sám kakao a obslúžil aj staršieho Jakuba. Urobiť si kakao znamenalo preň – presunúť  stoličku ku chladničke, vytiahnuť škatuľu mlieka, nožnicami ju otvoriť, naliať mlieko do pohára, z vyššej skrinky si vybrať kakao a zmiešať, presunúť si zase stoličku k mikrovlnke, zohriať a utrieť prípadné vyliate kvapky a odložiť  zvyšné mlieko do chladničky... Bol na seba taký hrdý! Nikdy by sa to nestalo, keby sme mu predtým nedali šancu učiť sa po krôčkoch robiť veci samostatne. V to ráno sme z postele načúvali, ako to v tej „kakaukovej kuchyni“ dopadne, ale napokon sme mohli  pokojne dospať rušný týždeň.

Jakub ako 5-ročný šiel prvýkrát sám do obchodu. V reáli sa naučil porovnať ceny, zrátať, koľko čoho mu vyjde, či mu zostane „na lízatko“, popýtať si radu od dospelého...  A keby ste chceli nahnevať našu čoskoro 3-ročnú Johanku, spravte za ňu nejakú vec a dôrazným „Ja sama!“ vám dá najavo, čo si o tom myslí.  Pomôž mi, aby som to dokázal sám!- je najznámejším mottom M. Montessori.  A má to aj praktické výhody pre rodičov.

No a nakoniec: čo najradšej robí taká jedna Martina JŤ, ak práve nie je v štyroch pracovných a x stavovských pozíciách – teda keď je iba „Martina“?

Toto leto ma pochytilo háčkovanie – a zatiaľ nepustilo. Rada sa vŕtam vo fotoalbumoch detí , čítam, občas zapnem šijací stroj, alebo len tak sedím pri manželovi na gauči.

Vďaka za nakazenie detskou radosťou a chuťou do života!

Foto: DA Martiny Jokelovej Ťuchovej

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
iveta napísané 03.04.2012 16:59

Váš komentár

Ďakujem za nádherný článok! Túto moderátorku mám veľmi rada, vždy sa teším, keď ju vidím na obrazovke! smile Tento článok si skopírujem do svojich dokumentov, aby som sa nabila tou krásou zo slov, z hodnôt a všetkým tým obyčajným mamičkovaním, jednoducho, aby som sa nechala inšpirovať touto vzácnou osôbkou, keď sa mi bude zdať život šedý. Tiež som na MD.

Vďaka!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.