ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Rado a Katarína Procházkovci. Taká bežná rodinka?

 Marie Stracenská   05.02.2014   2

Rodina dvoch právnikov, navyše dvoch veľmi aktívnych ľudí. On kandiduje za prezidenta, vedie katedru práva, píše knihy, predsedá parlamentnému výboru a prednáša po celom svete. 

Ona končí doktorandské štúdium na práve a rozbieha občianske združenie na pomoc chudobným, ktorí potrebujú právne rady a zastúpenie. Spolu sa starajú o dve deti a päť psov. Manželia Rado a Katarína Procházkovci. Od februára budú na našom portáli pravidelne odpovedať na vaše otázky o zákonoch, možných pochybeniach, vašich nárokoch, budú radiť, ako sa nestratiť v systéme.

 

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium práva? Bolo to dlhodobé rozhodnutie?

Popravde, vždy som chcela študovať egyptológiu alebo archeológiu. Ale nakoniec som sa rozhodla pre racionálnejší odbor - právo. Už v prvom ročníku som bola spokojná so svojim rozhodnutím, pretože právo ma chytilo a našťastie to trvá dodnes. 

Čomu sa v oblasti práva venujete?

V škole v rámci doktorandského štúdia sa venujem najmä pracovnému, rodinnému a občianskemu právu. Vo svojej ostatnej práci správnemu právu. Mojou srdcovkou je práve rodinné právo, ktoré je emotívnejšie.

Každý právnik by mal mať silne vyvinutý zmysel pre spravodlivosť. Ako sa to prejavuje u vás a vášho manžela?

Nie práve najlepšie, pretože naše hádky sú o to dlhšie. Nakoniec sa aj tak iba dohodneme, že sa dohodneme a ide sa ďalej.

Aké je manželstvo dvoch právnikov? Nevyzerá to u vás doma občas ako súboj dvoch silných argumentácií?

Nanešťastie vyzerá. Niekedy sa sami zastavíme až vtedy, keď si uvedomíme, že sa vlastne „hádame“ v právnych termínoch a definíciách. Smiešne to je napríklad, keď Rado musí synovi vysvetľovať, čo je vedomá a nevedomá nedbanlivosť, keďže to od nás začul. 

Aká ste rodina? Aké máte záujmy, čo spolu robíte, keď máte voľno?

Momentálne sú u detí veľmi obľúbené skákacie centrá. Tadeáš by sa tam najradšej chodil vyskákať aj každý deň, keby sa dalo. Ja, aj deti, sme také kaviarenské typy, sadneme si, čítame. Ja si dám kávičku, oni koláčiky a je nám dobre. Rado nám často vyčíta, že sme leniví, čo je vlastne pravda. Jeho posledným úspechom je, že Tadeáša začalo veľmi baviť lyžovanie a sám sa pýta, kedy zase niekam pôjdeme na lyže.

Zdedili vaše deti vašu lásku k zvieratám?

Áno, od narodenia sú v kontakte so psami a mačkami. Obaja už vedia, že zvieratá nie sú hračky. Napríklad Tadeáš cudzieho psíka len tak nepohladká, lebo má prirodzený rešpekt. Od malička sa snažím deťom vysvetľovať, ako sa k zvieratám správať a to aj napriek tomu, že naše psy sú pri deťoch veľmi spoľahlivé. Človek  nikdy nevie. 

Po kom sú viac vaše deti? Po vás alebo po manželovi?

Ako v čom. Tadeáš je veľmi hanblivý, čo má po Radovi, ale na druhej strane tak ako ja, nie je vytrvalý. Karolína je naopak po Radovi veľmi vytrvalá a po mne spoločenská. Sú zvláštnou zmeskou nás oboch a napriek tomu, že sú svojimi opakmi, si veľmi dobre rozumejú. 

Kedy vás vaše deti naposledy prekvapili?

Tadeáš prekvapil naposledy tým, že sa tak zapálil pre lyžovanie, ktoré ho doteraz vôbec nebavilo a lyžovať nechcel. Karolína nás prekvapuje každý deň, keďže je vo veku, kedy sa rýchlo mení a vyvíja. 

Kedy ste sa spolu naozaj poriadne zasmiali?

Naposledy sme sa zabavili na Karolíne, ktorá kričala na čašníka, že jej zobral tanier. Napriek tomu, že je maličká a celkom chudá, je to obrovský jedák, preto sa jej nepáčilo, že jej bral polievku, ku ktorej sa ešte chcela vrátiť. 

Prečo ste sa rozhodli na tomto portáli odpovedať na otázky ľudí? Robili ste to už veľa rokov. Musí to byť časovo dosť náročné.

Je to časovo náročné, ale je to dobrý spôsob, ako rýchlo a často efektívne pomôcť. Samozrejme, nedá sa bez stretnutia a detailov vždy pomôcť, ale aspoň človeka usmerníte, ako môže postupovať ďalej. 

Čo vás najviac ako právničku dokáže nahnevať?

Nekompetentnosť. To, ak ľudia robia svoju prácu s nechuťou, bez pocitu zodpovednosti a zle. V práve ide často o životy ľudí, vaša práca sa ich existenciálne dotýka a nie je možné ju brať na ľahkú váhu. 

Ako by sa dala zmeniť nedôvera ľudí k systému súdnictva?

To je veľmi ťažká otázka. V konkrétnom prípade je to pocit, že ste dosiahli spravodlivosť, že vo vašej veci bolo rozhodnuté spravodlivo. To je často možné práve vtedy, keď máte za sebou dobrého advokáta, ktorý koná vo vašom záujme.

O čom je projekt, ktorý ste založili, Právnici ľuďom?

Práve o tom, umožniť tým, ktorí potrebujú dosiahnuť spravodlivosť, nájsť právneho zástupcu. Našou ambíciou je nájsť ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, advokáta. Advokáta, ktorý ich bude plnohodnotne zastupovať, a to pro bono, teda bez nároku na odmenu. Mnoho advokátov pomáha na Slovensku zadarmo, my by sme ich radi spojili v jednom projekte a umožnili im pomáhať tam, kde je to najviac potrebné. 

Nie je to niekedy ťažké, zaoberať sa smutnými osudmi? Nie vždy sa asi dá pomôcť.

To je pravda, ale každý prípad, v ktorom pomôžete, vás posunie dopredu a dá vám motiváciu skúsiť to opäť. 


Právna poradňa na poradne.rodinka.sk

Máte otázky na právnika?

Pýtajte sa v našej právnej poradni ⇒» doc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Vaše menodill napísané 10.02.2014 20:47

Váš komentárMne fico.xi xi Big Grins

Klaudia napísané 07.02.2014 09:45

Prochazka by sa mi ako prezident pacil. Drzim palce

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.