ŽenaRozhovor s osobnosťou

Rado a Katarína Procházkovci. Taká bežná rodinka?

 Marie Stracenská   05.02.2014   2

Rodina dvoch právnikov, navyše dvoch veľmi aktívnych ľudí. On kandiduje za prezidenta, vedie katedru práva, píše knihy, predsedá parlamentnému výboru a prednáša po celom svete. 

Ona končí doktorandské štúdium na práve a rozbieha občianske združenie na pomoc chudobným, ktorí potrebujú právne rady a zastúpenie. Spolu sa starajú o dve deti a päť psov. Manželia Rado a Katarína Procházkovci. Od februára budú na našom portáli pravidelne odpovedať na vaše otázky o zákonoch, možných pochybeniach, vašich nárokoch, budú radiť, ako sa nestratiť v systéme.

 

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium práva? Bolo to dlhodobé rozhodnutie?

Popravde, vždy som chcela študovať egyptológiu alebo archeológiu. Ale nakoniec som sa rozhodla pre racionálnejší odbor - právo. Už v prvom ročníku som bola spokojná so svojim rozhodnutím, pretože právo ma chytilo a našťastie to trvá dodnes. 

Čomu sa v oblasti práva venujete?

V škole v rámci doktorandského štúdia sa venujem najmä pracovnému, rodinnému a občianskemu právu. Vo svojej ostatnej práci správnemu právu. Mojou srdcovkou je práve rodinné právo, ktoré je emotívnejšie.

Každý právnik by mal mať silne vyvinutý zmysel pre spravodlivosť. Ako sa to prejavuje u vás a vášho manžela?

Nie práve najlepšie, pretože naše hádky sú o to dlhšie. Nakoniec sa aj tak iba dohodneme, že sa dohodneme a ide sa ďalej.

Aké je manželstvo dvoch právnikov? Nevyzerá to u vás doma občas ako súboj dvoch silných argumentácií?

Nanešťastie vyzerá. Niekedy sa sami zastavíme až vtedy, keď si uvedomíme, že sa vlastne „hádame“ v právnych termínoch a definíciách. Smiešne to je napríklad, keď Rado musí synovi vysvetľovať, čo je vedomá a nevedomá nedbanlivosť, keďže to od nás začul. 

Aká ste rodina? Aké máte záujmy, čo spolu robíte, keď máte voľno?

Momentálne sú u detí veľmi obľúbené skákacie centrá. Tadeáš by sa tam najradšej chodil vyskákať aj každý deň, keby sa dalo. Ja, aj deti, sme také kaviarenské typy, sadneme si, čítame. Ja si dám kávičku, oni koláčiky a je nám dobre. Rado nám často vyčíta, že sme leniví, čo je vlastne pravda. Jeho posledným úspechom je, že Tadeáša začalo veľmi baviť lyžovanie a sám sa pýta, kedy zase niekam pôjdeme na lyže.

Zdedili vaše deti vašu lásku k zvieratám?

Áno, od narodenia sú v kontakte so psami a mačkami. Obaja už vedia, že zvieratá nie sú hračky. Napríklad Tadeáš cudzieho psíka len tak nepohladká, lebo má prirodzený rešpekt. Od malička sa snažím deťom vysvetľovať, ako sa k zvieratám správať a to aj napriek tomu, že naše psy sú pri deťoch veľmi spoľahlivé. Človek  nikdy nevie. 

Po kom sú viac vaše deti? Po vás alebo po manželovi?

Ako v čom. Tadeáš je veľmi hanblivý, čo má po Radovi, ale na druhej strane tak ako ja, nie je vytrvalý. Karolína je naopak po Radovi veľmi vytrvalá a po mne spoločenská. Sú zvláštnou zmeskou nás oboch a napriek tomu, že sú svojimi opakmi, si veľmi dobre rozumejú. 

Kedy vás vaše deti naposledy prekvapili?

Tadeáš prekvapil naposledy tým, že sa tak zapálil pre lyžovanie, ktoré ho doteraz vôbec nebavilo a lyžovať nechcel. Karolína nás prekvapuje každý deň, keďže je vo veku, kedy sa rýchlo mení a vyvíja. 

Kedy ste sa spolu naozaj poriadne zasmiali?

Naposledy sme sa zabavili na Karolíne, ktorá kričala na čašníka, že jej zobral tanier. Napriek tomu, že je maličká a celkom chudá, je to obrovský jedák, preto sa jej nepáčilo, že jej bral polievku, ku ktorej sa ešte chcela vrátiť. 

Prečo ste sa rozhodli na tomto portáli odpovedať na otázky ľudí? Robili ste to už veľa rokov. Musí to byť časovo dosť náročné.

Je to časovo náročné, ale je to dobrý spôsob, ako rýchlo a často efektívne pomôcť. Samozrejme, nedá sa bez stretnutia a detailov vždy pomôcť, ale aspoň človeka usmerníte, ako môže postupovať ďalej. 

Čo vás najviac ako právničku dokáže nahnevať?

Nekompetentnosť. To, ak ľudia robia svoju prácu s nechuťou, bez pocitu zodpovednosti a zle. V práve ide často o životy ľudí, vaša práca sa ich existenciálne dotýka a nie je možné ju brať na ľahkú váhu. 

Ako by sa dala zmeniť nedôvera ľudí k systému súdnictva?

To je veľmi ťažká otázka. V konkrétnom prípade je to pocit, že ste dosiahli spravodlivosť, že vo vašej veci bolo rozhodnuté spravodlivo. To je často možné práve vtedy, keď máte za sebou dobrého advokáta, ktorý koná vo vašom záujme.

O čom je projekt, ktorý ste založili, Právnici ľuďom?

Práve o tom, umožniť tým, ktorí potrebujú dosiahnuť spravodlivosť, nájsť právneho zástupcu. Našou ambíciou je nájsť ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, advokáta. Advokáta, ktorý ich bude plnohodnotne zastupovať, a to pro bono, teda bez nároku na odmenu. Mnoho advokátov pomáha na Slovensku zadarmo, my by sme ich radi spojili v jednom projekte a umožnili im pomáhať tam, kde je to najviac potrebné. 

Nie je to niekedy ťažké, zaoberať sa smutnými osudmi? Nie vždy sa asi dá pomôcť.

To je pravda, ale každý prípad, v ktorom pomôžete, vás posunie dopredu a dá vám motiváciu skúsiť to opäť. 


Právna poradňa na poradne.rodinka.sk

Máte otázky na právnika?

Pýtajte sa v našej právnej poradni ⇒» doc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Vaše menodill napísané 10.02.2014 20:47

Váš komentárMne fico.xi xi Big Grins

Klaudia napísané 07.02.2014 09:45

Prochazka by sa mi ako prezident pacil. Drzim palce

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?