ŽenaRozhovor s osobnosťou

Rado a Katarína Procházkovci. Taká bežná rodinka?

 Marie Stracenská   05.02.2014   2

Rodina dvoch právnikov, navyše dvoch veľmi aktívnych ľudí. On kandiduje za prezidenta, vedie katedru práva, píše knihy, predsedá parlamentnému výboru a prednáša po celom svete. 

Ona končí doktorandské štúdium na práve a rozbieha občianske združenie na pomoc chudobným, ktorí potrebujú právne rady a zastúpenie. Spolu sa starajú o dve deti a päť psov. Manželia Rado a Katarína Procházkovci. Od februára budú na našom portáli pravidelne odpovedať na vaše otázky o zákonoch, možných pochybeniach, vašich nárokoch, budú radiť, ako sa nestratiť v systéme.

 

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium práva? Bolo to dlhodobé rozhodnutie?

Popravde, vždy som chcela študovať egyptológiu alebo archeológiu. Ale nakoniec som sa rozhodla pre racionálnejší odbor - právo. Už v prvom ročníku som bola spokojná so svojim rozhodnutím, pretože právo ma chytilo a našťastie to trvá dodnes. 

Čomu sa v oblasti práva venujete?

V škole v rámci doktorandského štúdia sa venujem najmä pracovnému, rodinnému a občianskemu právu. Vo svojej ostatnej práci správnemu právu. Mojou srdcovkou je práve rodinné právo, ktoré je emotívnejšie.

Každý právnik by mal mať silne vyvinutý zmysel pre spravodlivosť. Ako sa to prejavuje u vás a vášho manžela?

Nie práve najlepšie, pretože naše hádky sú o to dlhšie. Nakoniec sa aj tak iba dohodneme, že sa dohodneme a ide sa ďalej.

Aké je manželstvo dvoch právnikov? Nevyzerá to u vás doma občas ako súboj dvoch silných argumentácií?

Nanešťastie vyzerá. Niekedy sa sami zastavíme až vtedy, keď si uvedomíme, že sa vlastne „hádame“ v právnych termínoch a definíciách. Smiešne to je napríklad, keď Rado musí synovi vysvetľovať, čo je vedomá a nevedomá nedbanlivosť, keďže to od nás začul. 

Aká ste rodina? Aké máte záujmy, čo spolu robíte, keď máte voľno?

Momentálne sú u detí veľmi obľúbené skákacie centrá. Tadeáš by sa tam najradšej chodil vyskákať aj každý deň, keby sa dalo. Ja, aj deti, sme také kaviarenské typy, sadneme si, čítame. Ja si dám kávičku, oni koláčiky a je nám dobre. Rado nám často vyčíta, že sme leniví, čo je vlastne pravda. Jeho posledným úspechom je, že Tadeáša začalo veľmi baviť lyžovanie a sám sa pýta, kedy zase niekam pôjdeme na lyže.

Zdedili vaše deti vašu lásku k zvieratám?

Áno, od narodenia sú v kontakte so psami a mačkami. Obaja už vedia, že zvieratá nie sú hračky. Napríklad Tadeáš cudzieho psíka len tak nepohladká, lebo má prirodzený rešpekt. Od malička sa snažím deťom vysvetľovať, ako sa k zvieratám správať a to aj napriek tomu, že naše psy sú pri deťoch veľmi spoľahlivé. Človek  nikdy nevie. 

Po kom sú viac vaše deti? Po vás alebo po manželovi?

Ako v čom. Tadeáš je veľmi hanblivý, čo má po Radovi, ale na druhej strane tak ako ja, nie je vytrvalý. Karolína je naopak po Radovi veľmi vytrvalá a po mne spoločenská. Sú zvláštnou zmeskou nás oboch a napriek tomu, že sú svojimi opakmi, si veľmi dobre rozumejú. 

Kedy vás vaše deti naposledy prekvapili?

Tadeáš prekvapil naposledy tým, že sa tak zapálil pre lyžovanie, ktoré ho doteraz vôbec nebavilo a lyžovať nechcel. Karolína nás prekvapuje každý deň, keďže je vo veku, kedy sa rýchlo mení a vyvíja. 

Kedy ste sa spolu naozaj poriadne zasmiali?

Naposledy sme sa zabavili na Karolíne, ktorá kričala na čašníka, že jej zobral tanier. Napriek tomu, že je maličká a celkom chudá, je to obrovský jedák, preto sa jej nepáčilo, že jej bral polievku, ku ktorej sa ešte chcela vrátiť. 

Prečo ste sa rozhodli na tomto portáli odpovedať na otázky ľudí? Robili ste to už veľa rokov. Musí to byť časovo dosť náročné.

Je to časovo náročné, ale je to dobrý spôsob, ako rýchlo a často efektívne pomôcť. Samozrejme, nedá sa bez stretnutia a detailov vždy pomôcť, ale aspoň človeka usmerníte, ako môže postupovať ďalej. 

Čo vás najviac ako právničku dokáže nahnevať?

Nekompetentnosť. To, ak ľudia robia svoju prácu s nechuťou, bez pocitu zodpovednosti a zle. V práve ide často o životy ľudí, vaša práca sa ich existenciálne dotýka a nie je možné ju brať na ľahkú váhu. 

Ako by sa dala zmeniť nedôvera ľudí k systému súdnictva?

To je veľmi ťažká otázka. V konkrétnom prípade je to pocit, že ste dosiahli spravodlivosť, že vo vašej veci bolo rozhodnuté spravodlivo. To je často možné práve vtedy, keď máte za sebou dobrého advokáta, ktorý koná vo vašom záujme.

O čom je projekt, ktorý ste založili, Právnici ľuďom?

Práve o tom, umožniť tým, ktorí potrebujú dosiahnuť spravodlivosť, nájsť právneho zástupcu. Našou ambíciou je nájsť ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, advokáta. Advokáta, ktorý ich bude plnohodnotne zastupovať, a to pro bono, teda bez nároku na odmenu. Mnoho advokátov pomáha na Slovensku zadarmo, my by sme ich radi spojili v jednom projekte a umožnili im pomáhať tam, kde je to najviac potrebné. 

Nie je to niekedy ťažké, zaoberať sa smutnými osudmi? Nie vždy sa asi dá pomôcť.

To je pravda, ale každý prípad, v ktorom pomôžete, vás posunie dopredu a dá vám motiváciu skúsiť to opäť. 


Právna poradňa na poradne.rodinka.sk

Máte otázky na právnika?

Pýtajte sa v našej právnej poradni ⇒» doc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Vaše menodill napísané 10.02.2014 20:47

Váš komentárMne fico.xi xi Big Grins

Klaudia napísané 07.02.2014 09:45

Prochazka by sa mi ako prezident pacil. Drzim palce

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.