ŽenaRozhovor s osobnosťou

Prof. Krčméry : Manželstvo je bezpečný prístav, ktorý v rozbúrenom mori potrebujeme

 Eva Pavlíková   21.12.2022   0

Vo veku 62 rokov zomrel 20. decembra 2022 profesor Vladimír Krčméry - svetový vedec, infektológ, odborník na tropickú medicínu, pedagóg, ktorý sa stal snáď najznámejšou mediálnou osobnosťou v témach súvisiacich s pandémiou.

Okrem profesných talentov a skúseností bol aj otcom a manželom. Chceme si pripomenúť náš spoločný rozhovor, ktorý vznikol pri príležitosti Národného týždňa manželstva a bol venovaný práve tejto jeho “domácej misii”.   

 

V čom je pre Vás Vaša manželka výnimočná?

Začal by som tým, že je moja manželka vykonáva 3 zamestnania, čo je podľa môjho názoru úžasné. Jednak je vysokoškolský pedagóg (docentka a prodekanka), učí a má na starosti študentov pre Erasmus.

Ďalšou významnou prácou je to, že pomáha pri výchove vnúčat a za tretie zamestnanie považujem udržiavanie domácnosti.  Často si myslíme, že ženy ktoré sú v domácnosti alebo na materskej sú na “dovolenke”. Myslím si, že slovo “dovolenka” by sa malo premenovať na ďalšiu pracovnú zmenu a to 12 až 24 hodinovú. 

Na mojej manželke si veľmi vážim jej pracovitosť. Momentálne býva v práci dlhšie ako ja, po odchode do dôchodku pracujem 6-8 hodín a ona niekedy aj 12 hodín denne.

Ďalšia vlastnosť ktorú na nej obdivujem, je tolerantnosť. Napriek tomu, že niekedy bolo pre ňu ťažké chápať čo robím a často s mojimi rozhodnutiami nesúhlasila.

 

Obdivujem ju, že vydržala, aj ked sa o mňa bála počas riskantných ciest. Napríklad, keď sme išli v 1989 do Rumunska - strielali na nás z helikoptér a my sme museli kráčať cez prestrielané vagóny. Alebo určite mala strach, keď sme išli na Haiti po zemetrasení, alebo inokedy či sa nenakazím.

Viete, nemyslím len strach o dedičské konanie, ktoré dlho trvá a je s ním veľa nákladov... ale že mala strach stratiť určitú oporu v svojom živote. Manželstvo trvajúce 35 rokov je takým bezpečným prístavom, ľudia si na seba aj zvyknú:) 

V prístave nestačí, že máte kapitána a prvého dôstojníka, ale je dobré, aby tam bola nejaká posádka. Manželstvo vnímam v kontexte celej rodiny. 

Pán Boh nám požehnal 4 žijúce deti, keď niečo potrebujeme navzájom si pomôžeme - to je súčasťou nášho prístavu. Tento rodinný kolektív stojí pevne, ak sa kapitán s dôstojníkom  na velení spolu podieľajú a potom s deťmi môžu tvoriť dobrú posádku lode.

Tých 35 rokov je pre mňa dôležitým bodom, aj ked človek vidí v treťom svete strašné scény a hroznú biedu, ktorá niekedy človeka psychicky zrujnuje. Manželstvo je bezpečným prístavom.

 

V manželstve ovplyvňujeme svojimi rozhodnutiami aj život toho druhého. Kvôli práci ste často odchádzali od svojej rodiny..

Raz alebo dvakrát si pamätám, že to bolo zložité. Niekedy ustúpila manželka, inokedy ja. Viem, že manželka nepovie “nie”, ale vidíte to na nej... buď sa bojí, alebo sa neteší.

Vtedy sa modlím, aby sa našlo iné riešenie. A tak sa raz  stalo, že deň pred mojim odchodom sa zjavil doktor, ktorý chcel vycestovať.

Musím uznať, že mám veľké šťastie. Okrem toho, že mám dobrú manželku a deti, tak mám okolo seba stovku veľmi obetavých doktorov a sociálnych pracovníkov, ktorí sú schopní sa zastúpiť.

 

Pred 10timi rokmi to bolo jednoduchšie, dnes už sme v takom veku, keď sa manželka viac bojí… najmä čo som prekonal infarkt a 5 malárií, z toho tá posledná bola zlá.

Ak by zostala manželka sama, už ťažko sa vydá druhý krát:) Takže vnímam aj to, že je v jej obave prítomné “racio” . A aj preto som posledný rok už nikde nevycestoval. Naposledy som bol pred rokom v Kambodži, kde som vážne ochorel. 

Vnímam, že aj tu sú projekty a pacienti, ktorí ma potrebujú. Ak človek chce, nemusí vycestovať na Timor, ale môže robiť charitu aj v najbližšom okolí a tým nevystavuje manžela a deti permanentnému stresu.

 

Ako sa v manželstve cítiť bezpečne?

Pre každého moreplavca, ktorý ide do neznámych vôd je bezpečný prístav dôležitým miesto. Či už na načerpanie zásob, ale aj určitý pocit bezpečia a úkrytu od neznámeho. 

Človek keď chce vykonávať svoje lekárske povolanie zodpovedne, chce aby fungovali charitatívne projekty, je veľmi dobré, keď má v manželstve zázemie. Ľudia si navzájom môžu pomôcť, modliť sa za seba a niesť si navzájom svoje bremená.

Každodenný život je v manželstve často jednoduchší ako keď žijete sám. Navzájom sa viete zdôveriť, dokonca manželka vie vypozorovať, že niečo sa deje skôr ako niekto iný.

 

Medziľudské vzťahy ovplyvňujú mnoho. V treťom svete som stretol niekoľko prípadov, kedy sa tam manželstvá dali dokopy. Najmä pod vplyvom ťažkých podmienok sa otvorili manželom oči a vtedy si začali vážiť čo majú. V týchto cudzích podmienkach si vedeli vybudovať manželský prístav, ktorý si neskôr preniesli aj domov.

Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 229 hlas(ov).
Tento článok ste už hodnotili.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

Najčítanejšie
Recept týždňa
tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.