ŽenaRozhovor s osobnosťou

Pán Lunter má 6 detí. Žije a podniká bio

 eva/ redakcia   30.09.2015   1

Slovenské tofu, zeleninové nátierky od Luntera, ... na našom rodinnom stole takmer ako „chlieb náš každodenný“.

A tak sme neveriacky sledovali správy o otrave 43-ročného muža, ktorý po konzumácii cícerovej nátierky Lunter upadol do kómy. To vážne? 

foto: Ján Lunter

 

Táto  poplašná správa sa v krátkom čase ukázala ako nepravdivá, certifikované testy vzorky z neotvoreného balenia baktériu nenašli. Najnovšie výsledky analýzy obsahu žalúdka pacienta dokonca nepotvrdili prítomnosť botulotoxínu ani u samotného pacienta.  

Nikto z nás, čo sa snažíme o „rodinný biznis“  by nechcel prejsť takouto medializáciou. A tak ma zaujímalo: 

Kto sú Lunterovci?  

Ján Lunter má 64 rokov. Pochádza z Telgártu, z rodiny so šiestimi deťmi. Svojich rodičov obdivoval v mnohom a tak prevzal aj matematický vzorec pre svoju rodinu.

Má so svojou manželkou rovnako - 6 detí.  2 dievčatá ešte študujú, z chlapcov sú úspešní muži. Traja pracujú pre rodinnú firmu Lunter a najstarší Ján možno prevezme zajtra ocenenie na IT gala  2015, kde má horúcu nomináciu.

Prečo zdravé potraviny?

Rodinnú firmu Alfa Bio založil pán Lunter pred viac ako 20 rokmi. Ako sa dostal k „ zdravým potravinám“? 

Keď začala bojovať jeho mama s rakovinou, začal hľada informácie o zdravšej forme stravovania.

„Informácie o zdravej strave som hľadal všade, šiel som úplne od začiatku. Potom som narazil na recept tofu,“ hovorí Ján Lunter. A tak recept na prvé slovenské tofu odštartoval v roku 1991 v pivnici ich rodinného domu.

Na začiatku bolo tofu


"Naše prvé výrobné stroje boli dosť primitívne. Lisovačka fungovala tak, že sme k nej horolezeckými lanami pripevnili kilové závažie, starý stabilizátor z nemocnice vyrábal paru,“ spomína Ján Lunter.  

Väčšina ľudí spočiatku netušila, čo nový produkt prináša, aké sú jeho účinky a ako si ho v kuchyni pripraviť.  Väčšiemu rozvoju firmy bránila aj nedôvera ľudí v nepoznané. 

Situácia sa zmenila až po vybudovaní základne stálych zákazníkov a aj vďaka záujmu verejnosti o zdravší štýl stravovania, ktorý sa vo svete objavil v  podobe flexitariánstava, ktorý vznikol kombináciou slov flexibilný a vegetarián.  Podstatou flexitariánstva je dosiahnuť správnu rovnováhu vitamínov, minerálov a ostatných nutričných zložiek.

Rodinná firma rástla

Výroba rástla, pôvodná výroba už nepostačovala a tak sa Alfa Bio presťahovalo do moderného priemyselného parku na okraji Banskej Bystrice.

V obchodoch nájdete širokú ponuku výrobkov spoločnosti predávané pod značkou LUNTER. Sú nimi LUNTER tofu, rastlinné nátierky, sójové nápoje či rastlinné varianty mäsových jedál. Ich kvalita oslovila aj trhy v okolitých krajinách, kde sa spotrebiteľmi LUNTER výrobkov stali nielen priaznivci zdravého životného štýlu.

Prečo zmena značky z  Alfa Bio na Lunter ?

„Komunikácia BIO produktov naštartovala za posledné obdobie medzi výrobcami veľký rozmach, čo postupne stráca na uveriteľnosti pre koncového zákazníka.  Tento fakt patril medzi dôvody, prečo sa spoločnosť Alfabio rozhodla pre zmenu značky svojich produktov na LUNTER“, povedal p.Lunter. Značka LUNTER prezentuje zároveň meno majiteľa a zakladateľa spoločnosti.

Firma s vlastnou studňou  

Zdravému životnému štýlu podriadili Lunterovci aj celý chod firmy. V priestoroch výroby majú vybudovanú  vlastnú studňu, kde použitú vodu recyklujú a následne viacnásobne využívajú.

Autá vo firme jazdia na zemný plyn a firma má už vyše 10 rokov vlastnú CNG stanicu.

Novinka leta - LUNTER Shop&bistro

 

V lete tohto roku bolo v Banskej Bystrici otvorené  LUNTER Shop&bistro, ktoré ponúka čerstvo pripravené wrapy, šaláty, ovocné šťavy, ovsené kaše s ovocím, atď. Je kompletne vybavené službami pre občerstvenie zákazníkov priamo na mieste alebo s možnosťou  take away. Ďalšou novinkou bolo zavedenie raňajkového menu v reštaurácia Lunter kuchyňa, ktorá sídli taktiež v Banskej Bystrici.  

Bizis sa dá robiť aj inak

Firemná filozofia, zdravý životný štýl, prístup k ekológii či starostlivosť o zamestnancov bola ocenená aj nadáciou Pontis, ktorá každoročne odovzdáva ocenenia spoločnostiam preukazujúcim, že biznis sa dá robiť aj inak.

 

Prestížne ocenenie sa udeľuje v 7 kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania. Práve oni sa stali víťazom v kategórii Zodpovedná stredná firma. K úspechu im osobne zablahoželal aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý navštívil priestory spoločnosti a  zúčastnil sa aj prehliadky výroby. 

 

Tak nech sa vám darí, Lunterovci! Máme sa čo od vás učiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Kajo napísané 30.05.2017 15:57

Tie pomazanky super chutia.Aj cicerova.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?