ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Pán Lunter má 6 detí. Žije a podniká bio

 eva/ redakcia   30.09.2015   1

Slovenské tofu, zeleninové nátierky od Luntera, ... na našom rodinnom stole takmer ako „chlieb náš každodenný“.

A tak sme neveriacky sledovali správy o otrave 43-ročného muža, ktorý po konzumácii cícerovej nátierky Lunter upadol do kómy. To vážne? 

foto: Ján Lunter

 

Táto  poplašná správa sa v krátkom čase ukázala ako nepravdivá, certifikované testy vzorky z neotvoreného balenia baktériu nenašli. Najnovšie výsledky analýzy obsahu žalúdka pacienta dokonca nepotvrdili prítomnosť botulotoxínu ani u samotného pacienta.  

Nikto z nás, čo sa snažíme o „rodinný biznis“  by nechcel prejsť takouto medializáciou. A tak ma zaujímalo: 

Kto sú Lunterovci?  

Ján Lunter má 64 rokov. Pochádza z Telgártu, z rodiny so šiestimi deťmi. Svojich rodičov obdivoval v mnohom a tak prevzal aj matematický vzorec pre svoju rodinu.

Má so svojou manželkou rovnako - 6 detí.  2 dievčatá ešte študujú, z chlapcov sú úspešní muži. Traja pracujú pre rodinnú firmu Lunter a najstarší Ján možno prevezme zajtra ocenenie na IT gala  2015, kde má horúcu nomináciu.

Prečo zdravé potraviny?

Rodinnú firmu Alfa Bio založil pán Lunter pred viac ako 20 rokmi. Ako sa dostal k „ zdravým potravinám“? 

Keď začala bojovať jeho mama s rakovinou, začal hľada informácie o zdravšej forme stravovania.

„Informácie o zdravej strave som hľadal všade, šiel som úplne od začiatku. Potom som narazil na recept tofu,“ hovorí Ján Lunter. A tak recept na prvé slovenské tofu odštartoval v roku 1991 v pivnici ich rodinného domu.

Na začiatku bolo tofu


"Naše prvé výrobné stroje boli dosť primitívne. Lisovačka fungovala tak, že sme k nej horolezeckými lanami pripevnili kilové závažie, starý stabilizátor z nemocnice vyrábal paru,“ spomína Ján Lunter.  

Väčšina ľudí spočiatku netušila, čo nový produkt prináša, aké sú jeho účinky a ako si ho v kuchyni pripraviť.  Väčšiemu rozvoju firmy bránila aj nedôvera ľudí v nepoznané. 

Situácia sa zmenila až po vybudovaní základne stálych zákazníkov a aj vďaka záujmu verejnosti o zdravší štýl stravovania, ktorý sa vo svete objavil v  podobe flexitariánstava, ktorý vznikol kombináciou slov flexibilný a vegetarián.  Podstatou flexitariánstva je dosiahnuť správnu rovnováhu vitamínov, minerálov a ostatných nutričných zložiek.

Rodinná firma rástla

Výroba rástla, pôvodná výroba už nepostačovala a tak sa Alfa Bio presťahovalo do moderného priemyselného parku na okraji Banskej Bystrice.

V obchodoch nájdete širokú ponuku výrobkov spoločnosti predávané pod značkou LUNTER. Sú nimi LUNTER tofu, rastlinné nátierky, sójové nápoje či rastlinné varianty mäsových jedál. Ich kvalita oslovila aj trhy v okolitých krajinách, kde sa spotrebiteľmi LUNTER výrobkov stali nielen priaznivci zdravého životného štýlu.

Prečo zmena značky z  Alfa Bio na Lunter ?

„Komunikácia BIO produktov naštartovala za posledné obdobie medzi výrobcami veľký rozmach, čo postupne stráca na uveriteľnosti pre koncového zákazníka.  Tento fakt patril medzi dôvody, prečo sa spoločnosť Alfabio rozhodla pre zmenu značky svojich produktov na LUNTER“, povedal p.Lunter. Značka LUNTER prezentuje zároveň meno majiteľa a zakladateľa spoločnosti.

Firma s vlastnou studňou  

Zdravému životnému štýlu podriadili Lunterovci aj celý chod firmy. V priestoroch výroby majú vybudovanú  vlastnú studňu, kde použitú vodu recyklujú a následne viacnásobne využívajú.

Autá vo firme jazdia na zemný plyn a firma má už vyše 10 rokov vlastnú CNG stanicu.

Novinka leta - LUNTER Shop&bistro

 

V lete tohto roku bolo v Banskej Bystrici otvorené  LUNTER Shop&bistro, ktoré ponúka čerstvo pripravené wrapy, šaláty, ovocné šťavy, ovsené kaše s ovocím, atď. Je kompletne vybavené službami pre občerstvenie zákazníkov priamo na mieste alebo s možnosťou  take away. Ďalšou novinkou bolo zavedenie raňajkového menu v reštaurácia Lunter kuchyňa, ktorá sídli taktiež v Banskej Bystrici.  

Bizis sa dá robiť aj inak

Firemná filozofia, zdravý životný štýl, prístup k ekológii či starostlivosť o zamestnancov bola ocenená aj nadáciou Pontis, ktorá každoročne odovzdáva ocenenia spoločnostiam preukazujúcim, že biznis sa dá robiť aj inak.

 

Prestížne ocenenie sa udeľuje v 7 kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania. Práve oni sa stali víťazom v kategórii Zodpovedná stredná firma. K úspechu im osobne zablahoželal aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý navštívil priestory spoločnosti a  zúčastnil sa aj prehliadky výroby. 

 

Tak nech sa vám darí, Lunterovci! Máme sa čo od vás učiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Kajo napísané 30.05.2017 15:57

Tie pomazanky super chutia.Aj cicerova.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.