ŽenaRozhovor s osobnosťou

Pán Lunter má 6 detí. Žije a podniká bio

 eva/ redakcia   30.09.2015   1

Slovenské tofu, zeleninové nátierky od Luntera, ... na našom rodinnom stole takmer ako „chlieb náš každodenný“.

A tak sme neveriacky sledovali správy o otrave 43-ročného muža, ktorý po konzumácii cícerovej nátierky Lunter upadol do kómy. To vážne? 

foto: Ján Lunter

 

Táto  poplašná správa sa v krátkom čase ukázala ako nepravdivá, certifikované testy vzorky z neotvoreného balenia baktériu nenašli. Najnovšie výsledky analýzy obsahu žalúdka pacienta dokonca nepotvrdili prítomnosť botulotoxínu ani u samotného pacienta.  

Nikto z nás, čo sa snažíme o „rodinný biznis“  by nechcel prejsť takouto medializáciou. A tak ma zaujímalo: 

Kto sú Lunterovci?  

Ján Lunter má 64 rokov. Pochádza z Telgártu, z rodiny so šiestimi deťmi. Svojich rodičov obdivoval v mnohom a tak prevzal aj matematický vzorec pre svoju rodinu.

Má so svojou manželkou rovnako - 6 detí.  2 dievčatá ešte študujú, z chlapcov sú úspešní muži. Traja pracujú pre rodinnú firmu Lunter a najstarší Ján možno prevezme zajtra ocenenie na IT gala  2015, kde má horúcu nomináciu.

Prečo zdravé potraviny?

Rodinnú firmu Alfa Bio založil pán Lunter pred viac ako 20 rokmi. Ako sa dostal k „ zdravým potravinám“? 

Keď začala bojovať jeho mama s rakovinou, začal hľada informácie o zdravšej forme stravovania.

„Informácie o zdravej strave som hľadal všade, šiel som úplne od začiatku. Potom som narazil na recept tofu,“ hovorí Ján Lunter. A tak recept na prvé slovenské tofu odštartoval v roku 1991 v pivnici ich rodinného domu.

Na začiatku bolo tofu


"Naše prvé výrobné stroje boli dosť primitívne. Lisovačka fungovala tak, že sme k nej horolezeckými lanami pripevnili kilové závažie, starý stabilizátor z nemocnice vyrábal paru,“ spomína Ján Lunter.  

Väčšina ľudí spočiatku netušila, čo nový produkt prináša, aké sú jeho účinky a ako si ho v kuchyni pripraviť.  Väčšiemu rozvoju firmy bránila aj nedôvera ľudí v nepoznané. 

Situácia sa zmenila až po vybudovaní základne stálych zákazníkov a aj vďaka záujmu verejnosti o zdravší štýl stravovania, ktorý sa vo svete objavil v  podobe flexitariánstava, ktorý vznikol kombináciou slov flexibilný a vegetarián.  Podstatou flexitariánstva je dosiahnuť správnu rovnováhu vitamínov, minerálov a ostatných nutričných zložiek.

Rodinná firma rástla

Výroba rástla, pôvodná výroba už nepostačovala a tak sa Alfa Bio presťahovalo do moderného priemyselného parku na okraji Banskej Bystrice.

V obchodoch nájdete širokú ponuku výrobkov spoločnosti predávané pod značkou LUNTER. Sú nimi LUNTER tofu, rastlinné nátierky, sójové nápoje či rastlinné varianty mäsových jedál. Ich kvalita oslovila aj trhy v okolitých krajinách, kde sa spotrebiteľmi LUNTER výrobkov stali nielen priaznivci zdravého životného štýlu.

Prečo zmena značky z  Alfa Bio na Lunter ?

„Komunikácia BIO produktov naštartovala za posledné obdobie medzi výrobcami veľký rozmach, čo postupne stráca na uveriteľnosti pre koncového zákazníka.  Tento fakt patril medzi dôvody, prečo sa spoločnosť Alfabio rozhodla pre zmenu značky svojich produktov na LUNTER“, povedal p.Lunter. Značka LUNTER prezentuje zároveň meno majiteľa a zakladateľa spoločnosti.

Firma s vlastnou studňou  

Zdravému životnému štýlu podriadili Lunterovci aj celý chod firmy. V priestoroch výroby majú vybudovanú  vlastnú studňu, kde použitú vodu recyklujú a následne viacnásobne využívajú.

Autá vo firme jazdia na zemný plyn a firma má už vyše 10 rokov vlastnú CNG stanicu.

Novinka leta - LUNTER Shop&bistro

 

V lete tohto roku bolo v Banskej Bystrici otvorené  LUNTER Shop&bistro, ktoré ponúka čerstvo pripravené wrapy, šaláty, ovocné šťavy, ovsené kaše s ovocím, atď. Je kompletne vybavené službami pre občerstvenie zákazníkov priamo na mieste alebo s možnosťou  take away. Ďalšou novinkou bolo zavedenie raňajkového menu v reštaurácia Lunter kuchyňa, ktorá sídli taktiež v Banskej Bystrici.  

Bizis sa dá robiť aj inak

Firemná filozofia, zdravý životný štýl, prístup k ekológii či starostlivosť o zamestnancov bola ocenená aj nadáciou Pontis, ktorá každoročne odovzdáva ocenenia spoločnostiam preukazujúcim, že biznis sa dá robiť aj inak.

 

Prestížne ocenenie sa udeľuje v 7 kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania. Práve oni sa stali víťazom v kategórii Zodpovedná stredná firma. K úspechu im osobne zablahoželal aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý navštívil priestory spoločnosti a  zúčastnil sa aj prehliadky výroby. 

 

Tak nech sa vám darí, Lunterovci! Máme sa čo od vás učiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Kajo napísané 30.05.2017 15:57

Tie pomazanky super chutia.Aj cicerova.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.