ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Palo Martanovič. Prečo by mal byť starostom.

 eva/ redakcia   21.10.2014   1

Palo Martanovič je detský lekár. Pamätám si ho ešte z Kramárov, kde ako detský kardiológ opravoval bábätkám a deťom srdiečka. Posledné roky som ho už v lekárskom plášti nestretla. S niekoľkými odvážnymi ľuďmi vybudoval polikliniku, kde sa ako menežér venuje neštátnemu zdravotníctvu.

Stretávam ho aj pri aktivitách neziskovej organizácia Vénia, ktorá sa stará najmä o starých ľudí a prevádzkuje domácu opatrovateľkú službu.

 

Kandiduješ na starostu v Bratislave. Prečo práve MČ Nové Mesto?

Som tu doma. Som rodený Bratislavčan. V Novom Meste bývam od svojej svadby, od roku 1993. Predtým som býval v Devínskej Novej Vsi a v Dúbravke.

Máš rodinu, si otec dvoch detí. Čo hovoria na tvoju kandidatúru?

Našťastie to berú pozitívne. Aj desaťročný syn ma propaguje medzi svojimi spolužiakmi v škole.

Stojí za tebou pravicová koalícia ôsmich strán, si pravicový kandidát na starostu bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Pravica je často spájaná len s podporou podnikateľov, často sa však zabúda na sociálny aspekt. Ako sa v tvojej osobe spája pravica so sociálnym pohľadom na svet?

Mnoho ľudí si myslí, že pravica je tu len na podporu podnikateľov, ale to nie je pravda. Som presvedčený, že aj pravica má silný a autentický sociálny program, ktorý spočíva v podpore ľudí tak, aby sa mohli postaviť na vlastné nohy.

Tento sociálny program sa môže prejaviť najmä v politike samosprávy. Ja sa viac ako 12 rokov sa venujem sociálnym otázkam aj prakticky. Prevádzkujeme s priateľmi neziskovú organizáciu, ktorá poskytuje domácu opatrovateľskú službu. Budujeme zároveň u nás v mestskej časti denný stacionár pre hendikepovaných a seniorov. Popritom sa samozrejme dostaneme aj k iným témam a problémom, ktorým musia ľudia čeliť.   

Spolupracuje vaša nezisková organizácia aj s ďalšími organizáciami, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi?

Samozrejme. Svoju činnosť v neziskovej organizácií nevykonávame izolovane, ale spolupracujeme s mnohými inými organizáciami, ktoré sa venujú opatrovateľstvu alebo pomoci tým, ktorí to potrebujú.

Napríklad Bratislavská arcidiecézna charita alebo Milosrdní bratia. 

 

Plánuješ niečo zmeniť v prístupe samotného miestneho úradu k ľuďom, ktorí sú odkázaní na pomoc? 

Určite. Ako starosta vytvorím bezbariérový miestny úrad. Bezbariérovosť vnímam aj ako bezbariérovosť časovú, teda s úradovňou otvorenou od rána do večera.

Myslím si, že úradovne by zároveň mali byť vytvorené aj v periférnych častiach, aby boli dostupnejšie. Okrem časovej bezbariérovosti sa však musíme venovať aj hendikepovaným obyvateľom. Vytvoríme napríklad orientačný systém pre nevidiacich alebo poskytneme online prekladateľa pre nepočujúcich, teda nepočujúci občan sa spojí s prekladateľom, ktorý s ním cez obrazovku môže komunikovať a zároveň prekladať posunkovú reč úradníkovi. Možností na vytvorenie čo najväčšieho komfortu pre občanov na miestnom úrade je veľa.

Hendikepovaní ľudia majú však aj množstvo každodenných problémov, napríklad s bývaním. Ako sa k tomu má postaviť miestna časť?

Obec musí vytvárať bezbariérové bytové priestory. Nielen na trvalý pobyt, ale musí vytvárať aj možnosti internátneho typu. Tak, aby hendikepovaní občania mohli cez týždeň pracovať, socializovať sa v skupine a ich rodiny budú mať dobrý pocit, že je o nich cez pracovný týždeň postarané. Takto treba vytvoriť komfortný priestor pre celú rodinu.

Pomoc od samosprávy však potrebujú viaceré skupiny obyvateľov, či už sú to seniori alebo deti. Ako sa pozeráš na to, ako by k nim malo vedenie miestneho úradu pristupovať?

Samosprávy si zvykli hrdiť sa tým, že majú dostatok miest pre deti v škôlkach. Podľa mňa by to však malo byť absolútnou samozrejmosťou. Tým sa netreba chváliť, to je akási hladina nula.

Musíme však myslieť aj na tých, ktorí musia svoje deti dať do škôlky skôr, ako dosiahnu tri roky. Treba vytvoriť kapacity aj pre jasle a pre obyvateľov, ktorí potrebujú škôlku s 24 hodinovou prevádzkou. Príkladom sú osamelé matky s deťmi, ktoré pracujú na pracoviskách s nočnými smenami.

Nesmieme ale zabúdať na deti zo sociálne slabších rodín. Minimálne väčšie obce by mali vytvoriť štipendijný systém na ich podporu, aby rodinu v odôvodnených prípadoch škola a mimoškolské aktivity nič nestála. Hlavne u tých najšikovnejších by podpora mala byť výraznejšia, treba im umožniť štúdium na stredných a vysokých školách. 

 

Mladé rodiny s deťmi však majú často problémy aj počas trávenia voľného času, príkladom je žalostný stav niektorých detských ihrísk, ktoré sú špinavé a neudržiavané. Ako sa k tomu má postaviť samospráva? 

Často prichádza aj k stretom rodín s malými deťmi a psíčkarmi. Samospráva musí vytvoriť dostupné a veľké areály na venčenie. Samospráva by mala podľa mňa zabezpečiť aj základný výcvik pre psíkov.

Tým vytvoríme priestor na ihriskách a v parkoch, aby k stretom nedochádzalo a potom môžeme riešiť čistotu pieskovísk či bezpečnosť ihrísk. Z takých drobností spomeniem napríklad zastrešenie pieskovísk. Aj v tomto roku bolo cez leto pomerne veľa dažďa a s deťmi sa vtedy nedá vonku hrať. Pokiaľ by bolo napríklad pieskovisko zastrešené, mohli by sa v ňom deti hrať aj za dažďa. 

A čo podpora bicyklovania či iného aktívneho pohybu pre deti?

Máme aj na Slovensku príklady z niektorých obcí, že sa dá vytvoriť priestor na to, aby sa deti napríklad na kolobežke dostali do školy. Na jednej strane podporíme pohyb a na druhej strane aj ich samostatnosť, pokiaľ im vytvoríme bezpečnú trasu.

Ja si pamätám, že som sa ako malý chlapec dostal do školy bez toho, aby som musel prejsť cestu. Treba vytvoriť buď reálne cyklotrasy, mimo cesty, alebo vytvoriť trasy ku školám tak, aby sme sa nebáli naše deti pustiť do školy samé. Dnes ich musíme takmer všetci voziť a nebudujeme v nich samostatnosť.

Keďže máš už niekoľko rokov neziskovú organizáciu zameranú na domáce opatrovateľské služby, je ti blízka aj práca so seniormi. 

Seniorom treba ponúknuť silný program v komunitných centrách, kde si budú môcť sami organizovať svoje časové aktivity. Treba ich zapojiť aj do starostlivosti o iných seniorov, aby si pomáhali navzájom. Seniori by nemali byť len konzumenti sociálneho programu, ale mali by do neho svojimi vlastnými nápadmi a aktivitou prispievať. 

Tým, ktorí to už potrebujú, však treba ponúknuť dobre fungujúcu a komplexnú opatrovateľskú službu. Od domácej opatrovateľskej služby, cez systém stacionárov pre denný pobyt až po asistenčnú službu s domácim tiesňovým volaním.  Dožívame sa vyššieho veku, teda musíme vytvárať efektívny sociálny systém starostlivosti.

Predstavil si vo svojom programe tézu, že chceš vrátiť čulý ruch do Nového Mesta.

To je spojené s podporou mladých rodín, aby nemali dôvod odchádzať z mestskej časti, ale práve naopak, aby sa do nej chceli prisťahovať. 

Určite, dotkli sme sa problematiky nájomných bytov už pri starostlivosti o hendikepovaných. Dôležitou skupinou sú však aj mladé rodiny, mladí ľudia, ktorí v Novom Meste chcú ostať.

Nutne im treba ponúknuť bývanie, kým s budú schopní zabezpečiť vlastné. Samospráva musí stavať nájomné byty a vytvárať im takéto kapacity na bývanie, aby udržala mladých ľudí v obci. Zásadou by však malo byť vytvárať takéto kapacity už v jestvujúcich rezidenčných štvrtiach, nemusí sa predsa vždy stavať nový dom. Stačí opravená strecha, kde sa dá vytvoriť zopár bytov. Nesmieme výstavbou nájomých bytových domov vytvárať nedostupné a odrezané getá. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Jana napísané 26.10.2014 07:23

Pekné myšlienky s tou kolobežkou a tak...Skoda ze zijeme v inom obvodesmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.