ŽenaRozhovor s osobnosťou

Nevedela som kúpiť sviečku na krst

 Mária Kohutiarová   09.06.2015   1

Betka je sedem rokov na materskej. Dosť či málo? Popri tom tie krsty chodili ako na páse – a nielen u nich doma.

Pre Betku Bajtayovú, ktorá vyzerá skôr ako au-pair svojich troch nádherných detí, to bola pri pohľade do regálov obchodov výzva mať ešte jedno „dieťa“: internetový obchodík.  Dôvod bol veľmi jednoduchý – pekná sviečka na krst.

Ako vlastne človek začne maľovať sviečky na krst?

Sviečky som začala robiť preto, lebo som hľadala niečo, čím by sa dalo privyrobiť si počas rodičovskej a netreba na to babysitterku k deťom – predtým som učila angličtinu. No a učiť angličtinu, to musíš dochádzať za ľuďmi, niekto musí strážiť deti.  Maľovanie sviečok sa dá naplánovať, robím to väčšinou vtedy, keď mám čas – napríklad  večer, keď deti zaspia.

To je dosť veľký skok – od angličtiny k sviečkam...

Je to skok – ale viem si predstaviť, že v budúcnosti budem robiť oboje a že sa to bude dobre dopĺňať, jedno bude relax od toho druhého.

Mala si rada výtvarnú? Maľovať na sviečky je špecifické.

Ja som sa vždy považovala za antitalent na kreslenie a výtvarné veci. Niežeby ma to nebavilo, ale nevedela som pekne kresliť. Maľovať sviečky som nezačala preto, že by vo mne prekypovala nejaká umelecká múza. Skôr to bol taký čudný pocit, keď som zháňala po obchodoch sviečku pre naše krstniatka na krst, potom neskôr aj pre vlastné deti a akosi som stále nevedela nájsť niečo, čo by vyhovovalo môjmu vkusu.

Sviečky v obchodoch mi dizajnovo pripadali, akoby sa nezmenili od čias našich starých mám, a tematicky to boli len ozdôbky, kvietky, starodávny kalich s hostiou. Z môjho pohľadu nič, čo by sa mi páčilo.

zdroj: sxc.hu

Ale tvoje sviečky vyzerajú nádherne! Ako si sa nakoniec dostala do grifu?

Moja story pokračuje – videla som, aké sviečky na krst sa robia v zahraničí a povedala som si, že ak niekedy ešte pôjdeme za krstných, tak už na Slovensku kupovať nebudem, lebo sa to nedalo vôbec porovnať. A že ak bude príležitosť, skúsim takú sviečku vyrobiť doma. Sestra mi ukázala, že na sviečky sa dá nielen maľovať, ale dajú sa aj zdobiť pomocou takého špeciálneho modelovacieho vosku a že to nie je až také zložité.

Posledný rok-dva som sa pohrávala s myšlienkou založiť si vlastné podnikanie, podľa možnosti niečo menšie, čo sa bude stíhať aj popri deťoch a čo sa bude dať potom neskôr rozšíriť – a spomenula som si na sviečky a tak sa to nejako celé odštartovalo. Začiatky boli veľmi náročné, lebo som si veľmi neverila. A chvíľu trvalo, kým som zvládla techniku – a ešte sa ju stále učím.

Na začiatok treba veľkú podporu...

Mňa našťastie podporovali kamarátky a hlavne rodina. Mala som také obdobie, keď som volávala sestre každý deň s tým, že to a to mi nejde a že to možno aj zabalím – a ona ma dosť povzbudzovala, aby som to nevzdávala. Pamätám si, ako som poslala fotky prvých štyroch sviečok kamarátkam, aby mi napísali kritické stanovisko a ich hodnotenia a podpora ma tiež veľmi povzbudili.

Tvoje sviečky majú iné symboly, ako tie z obchodu, ktoré sa ti nepáčili. Vieš vysvetliť ich význam?

Na krstných sviečkach, ktoré sa mi páčili, som obdivovala nielen výtvarnú stránku, ale aj obsahovo mi boli oveľa bližšie – objavovali sa na nich symboly, ktoré súvisia priamo s krstom: holubica ako symbol Ducha Svätého, prúd alebo prameň vody, kríž ako hlavný symbol viery, dúha, ktorá predstavuje potvrdenie zmluvy Boha so svojím ľudom, stopy malého dieťaťa a podobne.  Tieto symboly sú aj na mojich sviecach.

zdroj: sxc.hu

Pamätáš si ešte na svoju prvú sviečku?

Prvú vyrobenú sviečku si pamätám – bola to sviečka s krížom a kalichom na prvé sväté prijímanie – ani som neverila, že by si niekto takú kúpil, ale záujemkyňa sa našla... J Zaujímavé na mojich sviečkach je, že s výnimkou dvoch, ktoré sa predávajú častejšie, sú ostatné u ľudí rovnomerne obľúbené – zatiaľ som nemala takú, ktorá by sa nikomu nepáčila a nik si ju nekúpil. Rozdiel oproti prvej sviečke vidím viac ja – v technike, v dizajne, v proporčnom rozložení...

V e-shope ponúkaš aj krstné košieľky...

Košieľky ponúkam len ako doplnok k mojim handmade sviečkam – teda košieľku kúpim, dám vyšiť podľa objednávky a predám.

Máš nejaké výzvy, čo ešte sa dá v maľovaní sviečok skúsiť?

Áno, teraz sa chystám urobiť zopár svadobných sviečok s menami a s dátumom, zatiaľ mám hotovú prvú.

Suma summarum: aký je to pocit, podnikať na materskej?

Zaujímavé je, že ma to celé baví oveľa viac, ako som si pôvodne predstavovala. Ten pocit, keď držím v ruke hotovú sviečku alebo keď ju balím do krabice alebo keď s ňou stojím v rade na pošte...  je to super pocit... veľa som sa pri tom naučila a stále učím ohľadne úpravy fotiek, účtovania, fakturovania a podobných vecí. To sú skúsenosti, ktoré budem môcť použiť aj inde.

Keď sa obzrieš dozadu, aké to bolo? Možno ako podpora pre tie mamy, ktoré by tiež chceli nejako začať?

Trošku som si to možno ľahko predstavovala, čo sa týka úvodných nákladov... myslela som si, že začnem pomaly, sviečku po sviečke. Ale v reáli sme na začiatok vrazili  do toho niekoľkonásobne viac peňazí, ako som čakala. No našťastie sa to všetko pekne rozbieha a peniažky sa vrátia späť. Začať podnikať chce odvahu čo sa týka investovania aj reklamy.

A vidím, že reklamu treba – sviečku na krst nehľadajú ľudia na nete, veď je krehká... Idú do obchodu a kúpia si. Ale mne sa zatiaľ ešte ani jedna nepoškodila -  a tak sa zo svojich sviečok teším, rovnako aj z toho, že príde čas, kedy to budem popri deťoch kombinovať znovu s angličtinou. A rovnako sa teším z podpory, ktorú dostávam od najbližších – aj od mojich detí, keď stoja pri stole a vyslovujú najúprimnejšie obdivy.

Ak teda hľadáte originálnu, sviežu a peknú sviečku či košieľku – už viete, kde máte hľadať. Za rozhovor ďakujeme a prajeme veľa dobrých zákazníkov a dosť fantázie pri tvorení.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Letitia napísané 12.06.2015 17:13

Krásne sviečky. Naozaj, pekná práca. smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   1
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?