ŽenaRozhovor s osobnosťou

Nevedela som kúpiť sviečku na krst

 Mária Kohutiarová   09.06.2015   1

Betka je sedem rokov na materskej. Dosť či málo? Popri tom tie krsty chodili ako na páse – a nielen u nich doma.

Pre Betku Bajtayovú, ktorá vyzerá skôr ako au-pair svojich troch nádherných detí, to bola pri pohľade do regálov obchodov výzva mať ešte jedno „dieťa“: internetový obchodík.  Dôvod bol veľmi jednoduchý – pekná sviečka na krst.

Ako vlastne človek začne maľovať sviečky na krst?

Sviečky som začala robiť preto, lebo som hľadala niečo, čím by sa dalo privyrobiť si počas rodičovskej a netreba na to babysitterku k deťom – predtým som učila angličtinu. No a učiť angličtinu, to musíš dochádzať za ľuďmi, niekto musí strážiť deti.  Maľovanie sviečok sa dá naplánovať, robím to väčšinou vtedy, keď mám čas – napríklad  večer, keď deti zaspia.

To je dosť veľký skok – od angličtiny k sviečkam...

Je to skok – ale viem si predstaviť, že v budúcnosti budem robiť oboje a že sa to bude dobre dopĺňať, jedno bude relax od toho druhého.

Mala si rada výtvarnú? Maľovať na sviečky je špecifické.

Ja som sa vždy považovala za antitalent na kreslenie a výtvarné veci. Niežeby ma to nebavilo, ale nevedela som pekne kresliť. Maľovať sviečky som nezačala preto, že by vo mne prekypovala nejaká umelecká múza. Skôr to bol taký čudný pocit, keď som zháňala po obchodoch sviečku pre naše krstniatka na krst, potom neskôr aj pre vlastné deti a akosi som stále nevedela nájsť niečo, čo by vyhovovalo môjmu vkusu.

Sviečky v obchodoch mi dizajnovo pripadali, akoby sa nezmenili od čias našich starých mám, a tematicky to boli len ozdôbky, kvietky, starodávny kalich s hostiou. Z môjho pohľadu nič, čo by sa mi páčilo.

zdroj: sxc.hu

Ale tvoje sviečky vyzerajú nádherne! Ako si sa nakoniec dostala do grifu?

Moja story pokračuje – videla som, aké sviečky na krst sa robia v zahraničí a povedala som si, že ak niekedy ešte pôjdeme za krstných, tak už na Slovensku kupovať nebudem, lebo sa to nedalo vôbec porovnať. A že ak bude príležitosť, skúsim takú sviečku vyrobiť doma. Sestra mi ukázala, že na sviečky sa dá nielen maľovať, ale dajú sa aj zdobiť pomocou takého špeciálneho modelovacieho vosku a že to nie je až také zložité.

Posledný rok-dva som sa pohrávala s myšlienkou založiť si vlastné podnikanie, podľa možnosti niečo menšie, čo sa bude stíhať aj popri deťoch a čo sa bude dať potom neskôr rozšíriť – a spomenula som si na sviečky a tak sa to nejako celé odštartovalo. Začiatky boli veľmi náročné, lebo som si veľmi neverila. A chvíľu trvalo, kým som zvládla techniku – a ešte sa ju stále učím.

Na začiatok treba veľkú podporu...

Mňa našťastie podporovali kamarátky a hlavne rodina. Mala som také obdobie, keď som volávala sestre každý deň s tým, že to a to mi nejde a že to možno aj zabalím – a ona ma dosť povzbudzovala, aby som to nevzdávala. Pamätám si, ako som poslala fotky prvých štyroch sviečok kamarátkam, aby mi napísali kritické stanovisko a ich hodnotenia a podpora ma tiež veľmi povzbudili.

Tvoje sviečky majú iné symboly, ako tie z obchodu, ktoré sa ti nepáčili. Vieš vysvetliť ich význam?

Na krstných sviečkach, ktoré sa mi páčili, som obdivovala nielen výtvarnú stránku, ale aj obsahovo mi boli oveľa bližšie – objavovali sa na nich symboly, ktoré súvisia priamo s krstom: holubica ako symbol Ducha Svätého, prúd alebo prameň vody, kríž ako hlavný symbol viery, dúha, ktorá predstavuje potvrdenie zmluvy Boha so svojím ľudom, stopy malého dieťaťa a podobne.  Tieto symboly sú aj na mojich sviecach.

zdroj: sxc.hu

Pamätáš si ešte na svoju prvú sviečku?

Prvú vyrobenú sviečku si pamätám – bola to sviečka s krížom a kalichom na prvé sväté prijímanie – ani som neverila, že by si niekto takú kúpil, ale záujemkyňa sa našla... J Zaujímavé na mojich sviečkach je, že s výnimkou dvoch, ktoré sa predávajú častejšie, sú ostatné u ľudí rovnomerne obľúbené – zatiaľ som nemala takú, ktorá by sa nikomu nepáčila a nik si ju nekúpil. Rozdiel oproti prvej sviečke vidím viac ja – v technike, v dizajne, v proporčnom rozložení...

V e-shope ponúkaš aj krstné košieľky...

Košieľky ponúkam len ako doplnok k mojim handmade sviečkam – teda košieľku kúpim, dám vyšiť podľa objednávky a predám.

Máš nejaké výzvy, čo ešte sa dá v maľovaní sviečok skúsiť?

Áno, teraz sa chystám urobiť zopár svadobných sviečok s menami a s dátumom, zatiaľ mám hotovú prvú.

Suma summarum: aký je to pocit, podnikať na materskej?

Zaujímavé je, že ma to celé baví oveľa viac, ako som si pôvodne predstavovala. Ten pocit, keď držím v ruke hotovú sviečku alebo keď ju balím do krabice alebo keď s ňou stojím v rade na pošte...  je to super pocit... veľa som sa pri tom naučila a stále učím ohľadne úpravy fotiek, účtovania, fakturovania a podobných vecí. To sú skúsenosti, ktoré budem môcť použiť aj inde.

Keď sa obzrieš dozadu, aké to bolo? Možno ako podpora pre tie mamy, ktoré by tiež chceli nejako začať?

Trošku som si to možno ľahko predstavovala, čo sa týka úvodných nákladov... myslela som si, že začnem pomaly, sviečku po sviečke. Ale v reáli sme na začiatok vrazili  do toho niekoľkonásobne viac peňazí, ako som čakala. No našťastie sa to všetko pekne rozbieha a peniažky sa vrátia späť. Začať podnikať chce odvahu čo sa týka investovania aj reklamy.

A vidím, že reklamu treba – sviečku na krst nehľadajú ľudia na nete, veď je krehká... Idú do obchodu a kúpia si. Ale mne sa zatiaľ ešte ani jedna nepoškodila -  a tak sa zo svojich sviečok teším, rovnako aj z toho, že príde čas, kedy to budem popri deťoch kombinovať znovu s angličtinou. A rovnako sa teším z podpory, ktorú dostávam od najbližších – aj od mojich detí, keď stoja pri stole a vyslovujú najúprimnejšie obdivy.

Ak teda hľadáte originálnu, sviežu a peknú sviečku či košieľku – už viete, kde máte hľadať. Za rozhovor ďakujeme a prajeme veľa dobrých zákazníkov a dosť fantázie pri tvorení.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Letitia napísané 12.06.2015 17:13

Krásne sviečky. Naozaj, pekná práca. smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.