ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Nevedela som kúpiť sviečku na krst

 Mária Kohutiarová   09.06.2015   1

Betka je sedem rokov na materskej. Dosť či málo? Popri tom tie krsty chodili ako na páse – a nielen u nich doma.

Pre Betku Bajtayovú, ktorá vyzerá skôr ako au-pair svojich troch nádherných detí, to bola pri pohľade do regálov obchodov výzva mať ešte jedno „dieťa“: internetový obchodík.  Dôvod bol veľmi jednoduchý – pekná sviečka na krst.

Ako vlastne človek začne maľovať sviečky na krst?

Sviečky som začala robiť preto, lebo som hľadala niečo, čím by sa dalo privyrobiť si počas rodičovskej a netreba na to babysitterku k deťom – predtým som učila angličtinu. No a učiť angličtinu, to musíš dochádzať za ľuďmi, niekto musí strážiť deti.  Maľovanie sviečok sa dá naplánovať, robím to väčšinou vtedy, keď mám čas – napríklad  večer, keď deti zaspia.

To je dosť veľký skok – od angličtiny k sviečkam...

Je to skok – ale viem si predstaviť, že v budúcnosti budem robiť oboje a že sa to bude dobre dopĺňať, jedno bude relax od toho druhého.

Mala si rada výtvarnú? Maľovať na sviečky je špecifické.

Ja som sa vždy považovala za antitalent na kreslenie a výtvarné veci. Niežeby ma to nebavilo, ale nevedela som pekne kresliť. Maľovať sviečky som nezačala preto, že by vo mne prekypovala nejaká umelecká múza. Skôr to bol taký čudný pocit, keď som zháňala po obchodoch sviečku pre naše krstniatka na krst, potom neskôr aj pre vlastné deti a akosi som stále nevedela nájsť niečo, čo by vyhovovalo môjmu vkusu.

Sviečky v obchodoch mi dizajnovo pripadali, akoby sa nezmenili od čias našich starých mám, a tematicky to boli len ozdôbky, kvietky, starodávny kalich s hostiou. Z môjho pohľadu nič, čo by sa mi páčilo.

zdroj: sxc.hu

Ale tvoje sviečky vyzerajú nádherne! Ako si sa nakoniec dostala do grifu?

Moja story pokračuje – videla som, aké sviečky na krst sa robia v zahraničí a povedala som si, že ak niekedy ešte pôjdeme za krstných, tak už na Slovensku kupovať nebudem, lebo sa to nedalo vôbec porovnať. A že ak bude príležitosť, skúsim takú sviečku vyrobiť doma. Sestra mi ukázala, že na sviečky sa dá nielen maľovať, ale dajú sa aj zdobiť pomocou takého špeciálneho modelovacieho vosku a že to nie je až také zložité.

Posledný rok-dva som sa pohrávala s myšlienkou založiť si vlastné podnikanie, podľa možnosti niečo menšie, čo sa bude stíhať aj popri deťoch a čo sa bude dať potom neskôr rozšíriť – a spomenula som si na sviečky a tak sa to nejako celé odštartovalo. Začiatky boli veľmi náročné, lebo som si veľmi neverila. A chvíľu trvalo, kým som zvládla techniku – a ešte sa ju stále učím.

Na začiatok treba veľkú podporu...

Mňa našťastie podporovali kamarátky a hlavne rodina. Mala som také obdobie, keď som volávala sestre každý deň s tým, že to a to mi nejde a že to možno aj zabalím – a ona ma dosť povzbudzovala, aby som to nevzdávala. Pamätám si, ako som poslala fotky prvých štyroch sviečok kamarátkam, aby mi napísali kritické stanovisko a ich hodnotenia a podpora ma tiež veľmi povzbudili.

Tvoje sviečky majú iné symboly, ako tie z obchodu, ktoré sa ti nepáčili. Vieš vysvetliť ich význam?

Na krstných sviečkach, ktoré sa mi páčili, som obdivovala nielen výtvarnú stránku, ale aj obsahovo mi boli oveľa bližšie – objavovali sa na nich symboly, ktoré súvisia priamo s krstom: holubica ako symbol Ducha Svätého, prúd alebo prameň vody, kríž ako hlavný symbol viery, dúha, ktorá predstavuje potvrdenie zmluvy Boha so svojím ľudom, stopy malého dieťaťa a podobne.  Tieto symboly sú aj na mojich sviecach.

zdroj: sxc.hu

Pamätáš si ešte na svoju prvú sviečku?

Prvú vyrobenú sviečku si pamätám – bola to sviečka s krížom a kalichom na prvé sväté prijímanie – ani som neverila, že by si niekto takú kúpil, ale záujemkyňa sa našla... J Zaujímavé na mojich sviečkach je, že s výnimkou dvoch, ktoré sa predávajú častejšie, sú ostatné u ľudí rovnomerne obľúbené – zatiaľ som nemala takú, ktorá by sa nikomu nepáčila a nik si ju nekúpil. Rozdiel oproti prvej sviečke vidím viac ja – v technike, v dizajne, v proporčnom rozložení...

V e-shope ponúkaš aj krstné košieľky...

Košieľky ponúkam len ako doplnok k mojim handmade sviečkam – teda košieľku kúpim, dám vyšiť podľa objednávky a predám.

Máš nejaké výzvy, čo ešte sa dá v maľovaní sviečok skúsiť?

Áno, teraz sa chystám urobiť zopár svadobných sviečok s menami a s dátumom, zatiaľ mám hotovú prvú.

Suma summarum: aký je to pocit, podnikať na materskej?

Zaujímavé je, že ma to celé baví oveľa viac, ako som si pôvodne predstavovala. Ten pocit, keď držím v ruke hotovú sviečku alebo keď ju balím do krabice alebo keď s ňou stojím v rade na pošte...  je to super pocit... veľa som sa pri tom naučila a stále učím ohľadne úpravy fotiek, účtovania, fakturovania a podobných vecí. To sú skúsenosti, ktoré budem môcť použiť aj inde.

Keď sa obzrieš dozadu, aké to bolo? Možno ako podpora pre tie mamy, ktoré by tiež chceli nejako začať?

Trošku som si to možno ľahko predstavovala, čo sa týka úvodných nákladov... myslela som si, že začnem pomaly, sviečku po sviečke. Ale v reáli sme na začiatok vrazili  do toho niekoľkonásobne viac peňazí, ako som čakala. No našťastie sa to všetko pekne rozbieha a peniažky sa vrátia späť. Začať podnikať chce odvahu čo sa týka investovania aj reklamy.

A vidím, že reklamu treba – sviečku na krst nehľadajú ľudia na nete, veď je krehká... Idú do obchodu a kúpia si. Ale mne sa zatiaľ ešte ani jedna nepoškodila -  a tak sa zo svojich sviečok teším, rovnako aj z toho, že príde čas, kedy to budem popri deťoch kombinovať znovu s angličtinou. A rovnako sa teším z podpory, ktorú dostávam od najbližších – aj od mojich detí, keď stoja pri stole a vyslovujú najúprimnejšie obdivy.

Ak teda hľadáte originálnu, sviežu a peknú sviečku či košieľku – už viete, kde máte hľadať. Za rozhovor ďakujeme a prajeme veľa dobrých zákazníkov a dosť fantázie pri tvorení.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Letitia napísané 12.06.2015 17:13

Krásne sviečky. Naozaj, pekná práca. smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.