ŽenaRozhovor s osobnosťou

Nespokojnosť Slovákov s ich životom narastá. Čo s tým?

 pr   31.01.2023   0

Nespokojnosť či preťaženosť v práci, neuspokojivé partnerské vzťahy, finančné alebo osobné problémy, sú súčasťou života už takmer každého Slováka. Kým zo sociálnych sietí sa na nás valí tlak dokonalosti, súčasná ekonomická a celospoločenská situácia vo väčšine vyvoláva obavy, stres a frustráciu z toho, čo bude zajtra.

Ľudí stratených vo vlastných životoch pribúda, no väčšina nevie, kde hľadať pomoc. Odpoveďou by pre nich mohlo byť nechať sa viesť transformačným koučom, ktorý im dokáže nielen poskytnúť nový pohľad na ich doterajší život, ale dať konkrétny návod, ako ho krok po kroku zmeniť k lepšiemu.

Katarína Runa

 

Už v roku 2016, sa Slováci v Európskom prieskume kvality života (EQLS) nevyjadrovali veľmi pozitívne o svojich životoch – pociťovaná spokojnosť bola pod európskym priemerom. Je možné, že s pribúdajúcimi spoločensko-ekonomickými problémami súčasnosti je naša spokojnosť so životom dnes ešte nižšia.

„Táto doba si od nás vyžaduje veľa úsilia a energie, no máme pocit, že naspäť dostávame len veľmi málo. Vnímam však, že ľudia majú stále väčšiu chuť svoju nespokojnosť riešiť. Vidím to na stúpajúcom počte ľudí, ktorí vyhľadávajú moje kurzy zamerané na vytváranie a udržiavanie zdravých partnerských vzťahov, na osobný rozvoj, či ako si vytvoriť hojnosť vo svojom živote,“ vysvetľuje Katarína Runa, skúsená transformačná koučka, ktorá za viac ako 10 rokov svojej praxe pomohla desaťtisícom ľudí na Slovensku a v zahraničí.

Čo Slovákov aktuálne trápi najviac?

Väčšina Slovákov dnes rieši problémy, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu ich každodenného života, a preto pociťujú celkovú nespokojnosť. „Najčastejšie spolupracujem s ľuďmi, ktorí zostávajú zaseknutí v práci, ktorá ich nebaví, a hoci im platí účty, nenecháva im nič nazvyš. Stúpa počet ľudí zranených rozchodom či rozvodom, alebo sú dlhodobo v nespokojnom vzťahu a nevedia, ako ďalej,“ hovorí životná koučka Katarína Runa.

Problémy dnešnej doby nekončia len v práci či vo vzťahoch, aj samotná dennodenná rutina starostlivosti o deti a domácnosť si berú svoju daň. „Vyčerpanie z výchovy a starostlivosti o deti a domácnosť, a najmä pochybnosti o tom, či som dobrý rodič, sa dnes netýka už len žien, postupne to zažíva čoraz viac mužov. Neustále spochybňovanie samého seba podrýva naše sebavedomie aj v iných oblastiach života, začína sa to hromadiť a človek cíti, že sa topí. Tlak z každej strany je obrovský a ľudia jednoducho potrebujú pomoc skúseného odborníka, ktorý im pomôže nájsť cestu von, aby mohli začať žiť krajší a spokojnejší život,“ dopĺňa Katarína Runa.

Katarína Runa

Všetci chceme žiť lepšie, no ako na to?

Ak sa nám pokazí práčka, zavoláme si opravára. Ak máme bolesti na tele, navštívime lekára. Prečo by tomu malo byť inak, keď sme nespokojní s vlastným životom? „Nestačí pýtať sa dookola, prečo práve mne sa nedarí, a prečo ja nemám to, čo ostatní majú s úplnou ľahkosťou. Ak niečo nespravíte, vy sami, váš život sa k lepšiemu žiadnym zázrakom nezmení. Ak sa budete hrať na obeť okolností a čakať, že sa svet okolo vás konečne uprace, aby ste vy mohli začať žiť tak, ako ste vždy snívali, asi budete sklamaní, pretože to sa s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nestane,” upozorňuje Katarína Runa.  

Našťastie, spolu so zvyšujúcou sa nespokojnosťou ľudí, rastie záujem žien, ale aj mužov, svoju životnú situáciu riešiť a do popredia vystupuje nový trend - obrátiť sa na skúseného životného kouča ako na svojho sprievodcu. Jeho úlohou je identifikovať bloky a problematické miesta v živote, postupne sa ich zbaviť zdravým a konštruktívnym spôsobom a pomôcť klientom naplniť ich potenciál.

„Ak sa na osobný koučing vo formáte jeden na jedného necítite, vyskúšať môžete aj tréningy vo forme webinárov zostavené transformačným koučom. Ja pravidelne robievam online naživo tréningy a webináre zamerané na aktuálne témy, aby sa potrebné informácie dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí, ktorí hľadajú pomoc. Ich výhodou je, že si ich môžete pozrieť naživo alebo zo záznamu, a buď sú zadarmo alebo za cenu dvoch káv v centre mesta. Napríklad už začiatkom februára bude prebiehať online tréning Prečo nemám, na ktorom sa zameriam práve na to, odkiaľ sa berie nespokojnosť v našom živote a čo s tým spraviť,“ vysvetľuje Katarína Runa. 

Najväčší tlak pociťujú ženy

Intenzívny tlak toho, že všetko musí byť dokonalé, pociťujú o niečo viac ženy ako muži. „Sme emocionálnejšie, viac „riešime“, aj sa viac spochybňujeme, neveríme si, častokrát si na seba berieme priveľa zodpovednosti, doma aj v práci, a tak na seba vytvárame enormný tlak. Túžime všetko robiť „dobre“, zameriavame sa na tých okolo, a len veľmi málo pozornosti nám zostáva, aby sme sa venovali samé sebe. A to je jedna z najväčších chýb, ktoré ženy robia,“ vysvetľuje Katarína Runa.

Kľúčovým pre zmenu k lepšiemu je pochopiť, ako s týmto tlakom správne naložiť. „Staviame sa do role silnej ženy, ktorá okrem svojich „ženských“ povinností, ako je byť dobrou mamou, zvládať domácnosť, starať sa o dobré vzťahy nielen s partnerom, ale aj v rámci širšej rodiny, chce zvládať aj kedysi typicky „mužské“ povinnosti, ako je byť úspešná v práci a zarábať rovnako alebo dokonca viac ako partner.

Problém je, že si často neuvedomujeme, kedy je toho už príliš a jednoducho nám chýba čas alebo sily. Nie je to o emancipácii, je to o našich prirodzených ľudských limitoch. To, čo súčasné ženy akútne potrebujú, je zvoľniť a/lebo si to lepšie rozložiť – vedieť si určiť tie aktuálne priority a vedieť sa o všetku tú zodpovednosť podeliť s partnerom tak, aby im zostal aj čas postarať sa samé o seba. Len skutočne spokojná a vyrovnaná žena totiž môže byť dobrá mama, partnerka či úspešná profesionálka. No potrebuje pritom pomôcť,“ dopĺňa na základe svojich mnohoročných skúseností Katarína Runa.

Spravte prvý krok k pozitívnej zmene

Nedostatok je to, čo v dnešnej dobe pociťujú mnohí. Najčastejšie sa objavujú pocity túžby po láskyplnom partnerskom vzťahu, hojnosti peňazí či príležitostí, práci, ktorú by robili robiť s radosťou, čase na seba či dobrom vzťahu k sebe samému, alebo jednoducho túžba po ľahkom a pohodovom živote.

„Ak aj vás zaplavujú podobné pocity, dovoľte mi pozvať vás na môj 5-dňový online tréning naživo na tému PREČO NEMÁM. Tento úspešný tréning opakujem už po tretíkrát, a je mimoriadne obľúbený, dokopy sa ho zúčastilo už viac ako osem tisíc ľudí. Za cenu dvoch kávičiek sa počas piatich online stretnutí zameriame na prvé, no zásadné kroky na ceste k zlepšeniu životnej situácie a úrovne spokojnosti. Posvietime si na to, čo nás opakovane privádza v živote do situácií, kedy pociťujeme, že vám niečo zásadné v živote chýba, čo vás drží v zóne nespokojnosti. Vďaka tomuto poznaniu budete môcť vykročiť za svojím lepším životom,“ uzatvára skúsená transformačná koučka Katarína Runa.

Viac informácií o tréningu PREČO NEMÁM nájdete tu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.