ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Nepotrebujem okoliu nič dokazovať

 Mária Kopčíková/redakcia   03.05.2014   6

Ako vyzerá Váš rok 2014, dali ste si na Silvestra nejaký záväzok?

Nezvykla som si dávať nejaké výrazné predsavzatia, ale začiatkom tohto roka mi napadlo, že vyhľadám lektora a začnem chodiť pravidelne na intenzívny kurz taliančiny, kedže ten jazyk zbožňujem a brat žije už dvanásť rokov v Ríme. Takže je tam aj silná motivácia. Nadšenie ma chvalabohu po prvých hodinách neopustilo, dodnes poctivo popri rodine a svojich pracovných aktivitách aj študujem.

Hudobné plány na rok 2014 sú veľké, všetky info nájdete na mojom fanpage, chystám minimálne 4 spolupráce. Dve z nich už čakajú na svoju premiéru. 

Asi je to už klišé otázka, ale boli ste na vrchole kariéry, keď ste otehotneli. V súčasnosti je trend skôr tehotenstvo odkladať, prečo ste sa rozhodli mať deti skoro? 

Každý si pojem “vrchol kariéry” predstavuje po svojom. Pre niekoho som bola na vrchole vtedy, lebo som sa ako neznáme dievča začala objavovať v médiách a v rádiách sa hrával môj prvý singel Búrka. Ja som to však vnímala iba ako začiatok, od ktorého sa všetko môže odštartovať, ale môže to celé aj rýchlo zhasnúť. A kedže som deti túžila mať čo najskôr, vôbec som neuvažovala či mi to môže v kariére nejako ublížiť. Rozhodla som sa a som vďačná, za toto rozhodnutie, bola to najlepšia cesta akou som sa mohla vybrať. Robí ma šťastnou a výnimočnou.

Odporučili by ste to aj iným ženám? V čom je podľa vás výhoda?

Ja to môžem odporúčať tisíckrát, ale nedá sa to zovšeobecňovať. Ja som mala šťastie, že som si vo svojich devätnástich rokoch našla lásku svojho života. Stojí totiž pri mne zodpovedný muž, ktorý ma podrží, je mi oporou, radcom, ochrancom, anjelom a rešpektuje moju prácu. Máme rovnaký pohľad na život, rovnaké priority.

Výhoda mladej mamy je asi taká, že príliš nefilozofuje, ako, prečo a kedy čo robiť s dieťaťom. Necháva tomu voľnejší priebeh a teda si to môže aj viac užiť. Menej stresu, viac pohody

Čo je pre vás na materstve najprekvapivejšie? Čím vás obohatilo/zmenilo, čo vám naopak zobralo?

Prišla som o slobodu ísť si kam chcem a kedy chcem. Ale ak o ňu prídete v tom mladom veku štýlom “vybrala som si”, je to oveľa príjemnejšie vhupnutie do materského života ako “stalo sa.. čo už..”. My sme deti plánovali, takže keď to prišlo, bola som plná nadšenia a nevedela som sa dočkať dňa D. Po narodení nášho Huga u nás nebývala ani moja mama ani svokra, nikto. Chceli sme si všetko nové užívať iba v trojici.

Sme na webe, ktorý má samostatnú sekciu o tehotenstve, tak by sme sa chceli spýtať aj k tejto téme: ako ste prežívali tehotenstvo? Bol rozdiel medzi prvým a druhým?

Ja som mala dve rôzne tehotenstvá a dva rôzne pôrody. Pri Hugovi ma trápili nevoľnosti celých deväť mesiacov a pôrod bol ukončený sekciou, pri Zoe mi nebolo vôbec nič a narodila sa prirodzene.

Ako ste sa pripravovali na pôrod a rodičovstvo, čo vám najviac pomohlo?

Vyškolila som sa doma, pri svojej staršej sestre, ktorá v čase, keď som otehotnela mala už dve krásne detičky. Chodila som k nej, pomáhala, prebaľovala, kočíkovala. Veľa sme sa o materstve rozprávali a myslím že aj vďaka jej radám som bola na to všetko nové čo ma čakalo viac pripravená. 

Jedno dieťatko ste rodili cisárskym rezom, druhé prirodzene. Aké to bolo pre vás, keby ste to mali porovnať?

Jednoznačne dávam svoj hlas prirodzenému pôrodu. To je neopísateľný pocit, ste pri zrode nového života. Cisársky rez je a bude operácia, aj so všetkými svojimi negatívami. Dobrovoľne by som si ju nevybrala určite.

Rodiť po cisárskom prirodzene nie je na Slovensku práve bežné. Prečo ste sa takto rozhodli? Mali ste pochopenie od svojho okolia a od odborníkov?

Nie je to bežné, to je pravda a zároveň sa pýtam prečo nám to tí lekári robia? Čoho sa tak strašne boja? Ako je možné, že cisársky rez percentuálne dobieha prirodzený pôrod? Ja netvrdím, v mnohých prípadoch je ten cisársky oprávnený a na mieste, treba sa vyhnúť komplikáciám, ak reálne hrozia a ohrozujú život či už matky, alebo dieťatka.

Ale v mojom prípade bol prvý pôrod o tom, že som sa zdala lekárke úzka, takže ani sa ma nepýtala a odviedla si svoju prácu v podobe operácie. V tichosti, s kľudom a do polhodiny vybavené. Nerozumela môjmu nesúhlasu, lebo predo mnou vraj ani jedna známa osoba nerodila normálne. A ak by sa niečo pri normálnom pôrode stalo, nechce byť v zajtrajších novinách. Hojenie som znášala veľmi ťažko aj vďaka faktu, že pri “bezpečnej” operácii skalpel zarezal môjmu Hugovi do pravého líčka, čiže bolo toho na mňa viac než dosť. Zaprisahala som sa, že ak budem mať ešte jednu príležitosť, pokúsim sa o výraznú zmenu.

Hoci som si svojho odvážneho lekára hľadala takmer celé druhé tehotenstvo, našli sme sa dva týždne pred oficiálnym termínom. MUDr. Pavol Janáč z nemocnice Antolská. Prvý lekár, ktorý ma s istotou ubezpečil, že ak je žena štíhla, neznamená to, že ma úzku panvu a nemôže rodiť prirodzene. Samozrejme platí to aj naopak. Ak je žena silnej postavy, neznamená to že porodí do 10 minút. Možno práve taká musí podstúpiť operáciu vďaka úzkej panve.

Tento lekár a nakoniec aj celý jeho tím mi dal nádej, v ktorú som neprestávala veriť a dotiahli sme to až do konca. Do úspešného konca. 

Odporučili by ste to aj iným ženám?

Určite áno, aj tá rekonvalescencia “po” sa nedá porovnať.

Ak chce ale žena po cisárskom odrodiť prirodzene, 80 percent robí psychika (pokoj, pripravenosť, informovanosť, odvaha). Musíte sa vnútorne zmieriť a naladiť napríklad na fakt, že vám nemôže byť podaná epidurálka, aby ste cítili svoje telo, ranu po cisárskom. Ak by však začala štípať, vtedy končí všetka sranda a ide sa na operáciu. Hovorím ale, že z veľkej časti je to o psychike a o vnútornom pokoji. Ja som svoju ranu po cisárskom nepocítila počas celých, zdĺhavých 17 hodín.

Ako si starší syn zvykol na sestričku?

Zvykol si, trvalo to asi dva mesiace kým sme sa dali dokopy. Teraz sú z nich parťáci. Občas sa tak pousmejem, že pre Huga je Zoe najlepším darčekom. Neviem si predstaviť, že by mal vyrastať sám.

Čo je pre vás na rodičovstve najväčšia výzva?

Ja som nepotrebovala sebe ani okoliu nič dokazovať, čiže neviem či som to brala ako nejaku výzvu. Ja som iba chcela žiť rodinný život. Normálny život. Mať ten pocit, že keď sa vraciate domov, čaká vás niekto pre koho ste nenahraditeľný.

Ako sa vám darí ladiť rodinu a prácu, ako si delíte sily a čas? Kde čerpáte inšpiráciu a energiu?

Moja práca našťastie nie je až tak časovo náročná a teda zlaďovanie veľmi neriešim. S rodinou som v podstate stále, dokonca sú so mnou veľmi často aj na akciách kde vystupujem alebo moderujem. Samozrejme občas, hlavne keď musím byť preč večer, si musíme s Marošom dohodnúť denný harmonogram. Energiu dokážem načerpať rôzne – niekedy mi stačí malé posedenie s priateľmi na terase, niekedy by som potrebovala dlhšiu dovolenku.

Je nejaké obľúbené miesto, kam chodíte dobíjať baterky?

Tých miest je viac, ale ak mám čas ísť na dlhšie preč z Bratislavy, najradšej idem niekam do prírody. Veľmi som si obľúbila hotel Salamandra pri Banskej Štiavnici. Je umiestnený v nádhernom prostredí, v zime sa dá lyžovať a počas celého roka sú tam perfektné trasy na prechádzky alebo bicykle. Majú aj skvelý wellness a navyše, čo mňa veľmi potešilo, je tam dokonalá kuchyňa, ktorú vedie môj kamarát šéfkuchár Ľuboš Herko.

Sú pre vás deti inšpiráciou? Môžeme sa tešiť na pesničky pre deti?

Deti ma inšpirujú k mnohým veciam, najčastejšie k radosti zo života. Ale k detským pesničkám som sa ešte nedostala.

Ozaj, uspávate svoje deti spevom? Prípadne, ako reagujú, keď im zaspievate?

Doma si spievame veľmi často. Máme dosť hudobných nástrojov, čiže kedykoľvek si celá rodina aj spolu zahráme. Deti síce hlavne na rytmické nástroje typu panvica alebo hrnček, ale o to ich to viac baví. Samozrejme spievala som im veľakrát aj pred spánkom, ale uspať sa mi ich takto ešte nepodarilo. Skôr ich ešte viac preberiem, lebo chcú spievať so mnou.

Keby ste mali čarovný prútik, ako by vyzerala krajina, v ktorej by mali vaše deti vyrastať?

Mala by byť bez závisti a zlomyseľnosti. Krajina sa mi táto páči veľmi, je to ale hlavne o tom ako sa v nej budeme k sebe správať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Zuzana napísané 03.05.2014 13:26

tiez mi trosku vadi, ze uz vykuka z kazdej konzervy, trosku moc sebaprezentacie ako o idylickej rodinke, i ked pomery su vsetkym zname..a furt dokola o detoch, porodoch atd...sorry, maria, ale je to tak smile

wanda napísané 03.05.2014 13:36

No ale predpokladam, ze to nenapisala len tak sama od seba, ale redakcia ju pozadala o rozhovor, nie? A o com ma na takomto webe rozpravat? O uprave predzahradky a separovanom odpade?

Zuzana napísané 03.05.2014 14:34

nuz nie Big Grins ..ale nie, nechajme to, nexcem byt zla, lahko sa to asi hodnoti, co clovek zije. zial, osud znamych ludi...

Goronzo Dosolič napísané 03.05.2014 10:11

Az na to,ze slecna Cirova ma sice dve krasne deti,ale je stale slecna a zije v nemanzelskom zvazku s rozvedenym muzom-cize v smilstve.A este sa tym ako veriaca katolicka prezentuje pred svetom ako s niecim normalnym. Urcite to nie je normalne ani dobre.Nemyslim,ze je prikladom pre mladych ludi.

Romana napísané 03.05.2014 11:49

Kto je bez hriechu, nech prvý hodí kamenom.

Nesúď a nebudeš súdený.

Viera napísané 02.05.2014 18:34

Tak mlade ziena a ma take vyspele nazory. Ja som k poznaniu, ze nepotrebujem nikomu nic dokazovat dospela osobnostne az v 38 rokochsmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.