ŽenaRozhovor s osobnosťou

Nepotápajte dievčatá rečami: „Na to nemáš, čo tam, preboha, chceš robiť?“

 Eva Pavlíková   21.06.2018   0

Mama troch detí, Petra Kotuliaková,  je jedným z “hlasov volajúcich na púšti,”  ktorý sa vydal presvedčiť dievčatá, že svet IT a techniky je aj pre nich.

Počas práce pre Fakultu informatiky a inf. technológií STU založila neziskovú organizáciu AJ Ty v IT, ktorá búra stereotypy o tom, že IT je iba mužskou záležitosťou. 

foto: archív Petra Kotuliaková

 

Kto viac potrebuje zmenu v % zastúpení tímov? Opustení IT chlapci alebo dievčatá?

Potrebujeme ju všetci. Hlavne však zmenu v myslení, že technika a informatika sú iba pre mužov, pretože tí vedia „lepšie rozmýšľať.“ Ak žijeme od detstva v prostredí, ktoré nás dopredu klasifikuje, kam „patríme,“ veľmi ťažko sa to neskôr odbúrava.

Z pracovného pohľadu sú zmiešané tímy zložené z mužov a žien viac ako žiadúce. Jednak ovplyvňujú celkovú „klímu“ na pracovisku, vzájomnú komunikáciu a fungovanie a zároveň je vedecky dokázané, že majú až o 30 % vyššiu výkonnosť a vytvárajú vyššie zisky.

Na RODINKA.sk máme úspešný seriál rozhovorov so ženami “ Biznis po deťoch.” Inšpirujúce príbehy žien, ktoré niečo iné študovali a pracovali - zlom nastal po materskej. Máte návod, ako zalomiť svoju kariéru po deťoch smerom k IT?

Z našich doterajších skúseností, konkrétne z dvoch cyklov Women Tester Akademy (zameranej na softvérový testing) a Women Data Akademy (dátová analytika), je najdôležitejšie to, aby to chceli samotné ženy, nie ich okolie. Vtedy do toho naozaj dávajú maximum – pripravujú sa, študujú materiály, robia zadania a výsledok je krásny.

Ak do tejto zmeny idú s tým, že partner robí v IT a povedal mi, že chcú ženy a dá sa tam zarobiť veľa peňazí, to je zlé. Dovolím si tvrdiť, že je to potom trápenie hlavne pre tú ženu. Napreduje pomaly, výsledky takmer žiadne a navyše sa osobne cíti, že sklamala partnerovu dôveru. V tomto prípade radšej odporúčame vrhnúť sa na iný smer.

Ale máme ženy, ktoré úprimne obdivujem, ako rýchlo sa posúvajú dopredu. Vidím tam obrovskú chuť učiť sa, nadšenie z toho, že sú v skupine s ostatnými, ktorí majú podobné problémy a vedia sa navzájom motivovať a potiahnuť. Faktor súdržnosti je pre ženy veľmi dôležitý, lebo cítia väčšiu istotu a podporu.

shutterstock

Má teda teoreticky šancu profesne presedlať na technologického koňa aj žena v štyridsiatke, ktorá sa dovtedy venovala úplne inej oblasti?

Má. Treba si však uvedomiť, že to bude vyžadovať veľa času a energie venovanej štúdiu. Zároveň si tá žena musí položiť otázku, či je pripravená začínať vo svojom veku ako junior, pod výrazne mladšími senior kolegami. Ak si povie, že áno, potom jej radi pomôžeme.

Prvým strašiakom u zrelšej generácie je vždy angličtina. Môže to na jej ne/dokonalosti stáť a padať?

Pri technických pozíciách je angličtina naozaj dôležitá. Komunikujete v nej s partnermi, častokrát s kolegami (vzhľadom na národnostný mix v IT sektore), čítate podklady a zadania a v neposlednej miere je v angličtine veľa vzdelávacích materiálov, ktoré potrebujete pre svoj ďalší rozvoj.

Takže určite by som popri základoch programovania odporučila venovať sa aj angličtine. Aj keby vás nediskvalifikovala na začiatku vstupu do IT, časom, keď budete rásť, na tento problém určite narazíte.

Zopár dobrých rád pre ženy, ktoré chcú prísť pracovať do IT  sveta 

 

1/ IT Komunita je silná a podporujúca. Ak sa do nej dostanete, otvorí vám ďalšie dvere a vtiahne vás.

2./ To, že ste neboli dobrá v matike, nie je klincom do truhly. Svet technológií nie je zďaleka len o programovaní. 

3./  Čo môžete urobiť už teraz, je vybrať si správny kurz, ktorý vám otvorí svet technológií a softwéru, zavedie vás do komunity a podporí vás.  

Program Mini Tech MBA for Women otvára nový semester na jeseň. Už teraz je možné prihlásiť sa cez ich web

foto: kurz Mini Tech MBA for Women

 

Máte aj vy svoju vlastnú profesnú “premenu po deťoch?"

Som vyštudovaný ekonóm, viac som sa venovala marketingu a komunikácii, pracovala som určité obdobie v Paríži (opäť na marketingových pozíciách), preto všetko v IT je pre mňa nové.

Keďže už dávno nie som na FIIT STU, veľa ľudí sa ma pýta, prečo sa venujem AJ Ty v IT.  Pýtajú sa to s veľkým otáznikom v očiach, pretože AJ Ty v IT je „neziskovka,“ teda žiadna vidina „veľkého“ zárobku či korporátneho pracovného rastu :) 

Môj prechod k IT a neziskovému sektoru je teda pre mňa dosť veľká premena. A prečo teda? Vidím v tom zmysel. Vidím, že môžem reálne niekomu pomôcť, zmeniť mu život, priviesť ho k práci, ktorá ho bude baviť.

Zároveň vidím všetky problémy nášho školstva (mám sama tri školopovinné deti) a to, ako sa vyučuje matematika napríklad, smeruje iba k tomu, že všetky dievčatá a časť chalanov je presvedčených, že ničomu nerozumejú, je to ťažké a špeciálne si vyberajú štúdium podľa kritéria „kde nie je matika.“ A to je úplne zle.

Môj druhý dôvod je veľmi prostý. Ekonómiu som vyštudovala na základe dobrej rady mojich rodičov, ktorí mi týmto nevedomky určili „čiaru“ života. Stretávam sa s tým stále aj teraz, že rodičia v dobrej viere deťom „radia“ podľa seba, bez toho, aby sa oni sami skúsili poradiť s niekým iným. A tak poznám veľa právničiek, ekonómiek, psychologičiek, ktoré za nami chodia s tým, že mali vždy vzťah k technike, ale vyštudovali na základe rady rodičov niečo úplne iné... A ako im môžeme pomôcť prísť do IT.

Takže mojím veľmi osobným dôvodom je neopakovať to, čo sa stalo mne, teda, že rodičia určia dcére jej život.

foto: Aj ty v IT Scratch finale

 

Staviame si vlastné sebarealizácie, ale stojíme súčasne aj na štarte budúcich kariér našich detí. Ako ich podporiť, usmerniť, hľadať ich talenty...

Ťažká dilema mnohých rodičov. Veľmi to vnímam na svojich vlastných deťoch, keď si uvedomujem, ako sa ich snažíme usmerňovať, posúvať a nevedomky ovplyvňovať. Nastavovať mantinely, ale nebrániť ich vlastnému „chceniu.“ Rady formulovať v podmieňovacom tvare (urobila by som), nie v prikazovacom (urob). Výchova detí je niekedy celá alchýmia :)

Zároveň si však veľmi uvedomujem, že je obrovský kopec detí, ktoré takéto usmerňovanie nemajú. Pritom sú skvelé, múdre, šikovné. Ako im môžeme pomôcť, ako poradiť? Ak kočka nikdy nevidela IT firmu, ťažko jej budeme hovoriť, aké je skvelé byť ženou v IT, tak čo s tým?

Snažíme sa chodiť v rámci Aj Ty v IT aj do malých miest, vidíme to nadšenie z objavovania a veľkú chuť učiť sa ďalej. Preto stále riešime, ako byť čo najviac prítomní práve tu, kde nás najviac treba.

Pretože napriek všetkým PISA výsledkom a veľkým rečiam politikov si dovolím tvrdiť, že naše deti vedia rozmýšľať a hlavne sú ako špongie – pripravené nasávať nové veci. Dôležité je, čo im ponúkneme, aby nasávali. Dôležité je ukázať im ten smer, naučiť ich aspoň základy a následne sledovať ich pokroky, pomáhať im pri zložitejších postupoch. 

Zopár dobrých rád pre rodičov od Aj Ty v IT 

 

1/ Dôverujte svojim deťom. Aj keď sa vám niekedy zdá, že sú príliš mladé a neskúsené a vy ich musíte chrániť.

2./ Poraďte im, ale prosím, netlačte ich do vašich predstáv o živote a vašich nenaplnených snov. Je to predsa ich život, ktorý budú žiť.

3./  Áno. IT je naozaj super aj pre ženy. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na nás, radi sa s vami porozprávame. Ale „nepotápajte“ dievčatá rečami: „Na to nemáš, čo tam, preboha, chceš robiť?“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.