ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mamička autistickej dcéry vylúčila zo stravy lepok. Výsledok je viac než prekvapivý

 Marcela Beňová   15.05.2019   1

Blogujúcu mamičku zo Spolu aut, ktorá píše o živote so svojom autistickou dcérkou Paulínkou, si možno pamätáte z minuloročného rozhovoru.

Oslovili sme ju opäť. Tentokrát nám porozprávala o tom, prečo sa doma rozhodli vyskúšať bezlepkovú diétu, a ako to ovplyvnilo zdravie a spokojnosť ich dcéry.

instagram Spolu aut

 

Prečo ste sa rozhodli vylúčiť zo stravy práve lepok?

Čoraz častejšie sme počúvali, aká je bezlepková diéta prospešná u autistických detí. Mnoho Paulínkiných spolužiakov má zo stravy vylúčený nielen lepok, ale aj kazeín.

Už aj pri diagnostikovaní autizmu radia niektoré pedopsychiatričky takúto úpravu stravy. Je to všetko na základe skúsenosti a praxe. Pokiaľ viem, nemusí fungovať u všetkých autistických detí, ale za pokus nám to stálo.

Zvlášť, keď sa mi na internete každú chvíľu ozývali iné maminy, ako sa ich dieťa zmenilo, a videli evidentné zlepšenie stavu.

Čo teda v tele spôsobuje lepok?

Lepok, podobne ako kazeín, produkuje v našom tele opioidné peptidy.

Nie som odborník, ale pani doktorka nám vysvetlila, že cez presakovanie čreva u autistických detí (mnohé majú stabilne zvýšené zápalové faktory, ich tráviaca sústava je citlivá), sa tieto peptidy dostávajú do krvi a pôsobia na psychický stav dieťaťa.

Vtedy môže dieťa pôsobiť, ako by bolo na opiátoch. Čiže nesústredene alebo pasívne – doslova autisticky.

 

Aké zmeny vo varení a pečení u vás doma nastali?

My sme zamenili najmä pečivo, lebo dcéra je hlavne mäsová a chlebová Samozrejme, veci ako palacinky, koláče alebo halušky robíme len z bezlepkovej múky.

Paradoxne, nebolo to také hrozné, ako som si myslela. Človek len začne nakupovať v iných regáloch. Pokiaľ tieto veci vo svojom supermarkete dostupné má. Určite to ale pocíti peňaženka.

Máj je mesiacom bez lepku. Ako ste na tom Vy a lepok? Stále je možné urobiť si  test príznakov na webe, alebo si kúpiť  quicktest v sieti BENU lekarni s 50% zľavou. Prečítajte si na: https://dobrebezlepku.com/

 

Je bezlepková kuchyňa drahšia?

Všetko závisí od toho, či máte čas a priestor si napríklad chlebík alebo pečivo piecť sami, alebo si ho radšej (hoci drahé) kúpite. Povedala by som, že to je o kompromisoch.

Doma sa nestravujeme bezlepkovo celá rodina, lebo nie je dôvod. Strava malej upravená je, ale vzhľadom na to, že ona neobľubuje omáčky, zahustené polievky, knedle alebo cestoviny, odpadá mi starosť navyše.

Paulínka je najmä mäsová. Ak si dá niečo múčne, sú to bryndzové halušky alebo palacinky. A tam sa to dá krásne nahradiť. Čiže áno, bezlepkové múky a potraviny sú drahšie.

Na druhú stranu máte možnosť sa viac orientovať na potraviny, ktoré sú bezlepkové prirodzene - kukurica, ryža, mäso, syry, mliečne výrobky, pohánka, ovocie, zelenina, atď.

 

Aké potraviny naoapak do jedálneho lístka pribudli?

Ak nerátam niektoré bezlepkové sladkosti, ktoré sme predtým nekupovali, tak nič. Ale Paulínke začali veľmi chutiť kaše. Varím ich z pohánkových vločiek na sladko s medom a ovocím.

Podarilo sa vám po vylúčení lepku zaznamenať nejaké zmeny k lepšiemu?

Už behom prvých pár dní sa jej upravila markantne stolica. S tou majú mnohé autistické deti doslova kríž, a my sme si tiež užili svoje. Zrazu začalo všetko prebiehať hladko a každodenne a my sme neverili vlastným očiam.

V tomto sme zmenu nečakali, ale dostavila sa. Boli sme ohromení a dieťa vysmiate. Po dvoch týždňoch sme si všimli, že je prítomnejšia, viac vníma, čo jej hovoríme.

Zlepšila sa Pulínkina komunikácia?

Sama od seba začala siahať po slovách, keď sa chcela vyjadriť. Určitú slovnú zásobu už vybudovanú mala a komunikovala aj formou obrázkov, ale zrazu z nej tie slová začali lietať častejšie.

Dokonca aj také, ktoré sme sa nikdy cielene neučili. Vyťahovala z päty slovíčka a my sme nechápali.

 

Mnoho mamičiek prekvapí, že medzi trávením a komunikáciou môže existovať súvislosť.

O súvise "hlavy a brucha”, čiže tráviacich organov sa vedelo už v staroveku. Ja som na tieto veci prišla až vtedy, keď som sa o to reálne začala zaujímať. A takisto mi to potvrdili lekári.

My sme doma vždy vnímali rozdiel u Paulínky, keď mávala problémy so stolicou. Ak dlhšie nekakala, bola zlá, výbušná, nevyspytateľná, takmer nespolupracovala.

Akonáhle sa vyprázdnila, bolo to slniečko. O súvislosti medzi opioidnými peptidmi a mozgom nám povedala samotná lekárka v metabolickej ambulancii.

Vysvetlila nám, že tieto veci sú známe, a prebiehajú mnohé výskumy, aj čo sa týka ich súvisu s autizmom. Niekedy sa dokonca metabolické poruchy môžu prejavovať ako autizmus.

Často sa deťom, u ktorých existuje podozrenie na autizmus, odporúčajú metabolické vyšetrenia, aby sa ukázalo, či problém nie je niekde inde.

 

Odporúčali by ste bezlepkovú stravu aj ostatným rodinám s autistickými deťmi?

Ja som dlho otáľala. Odrádzalo ma, že s tým bude viac roboty, ktovie, či jej to bude chutiť, veď to ani nemusí pomôcť... Ale človek sa snaží svojmu dieťaťu všakovako pomôcť.

Stále je to len výmena pár položiek v strave a za pokus to podľa mňa jednoznačne stojí. My sme zaznamenali jasné zlepšenie.

Ako prebiehali vyšetrenia, ktoré vás čakali v metabolickej ambulancii?

Ja som chcela mať celú túto vec "požehnanú" aj lekárom, preto sme sa objednali do metabolickej ambulancie. Pani doktorka sa nám dlho venovala. Mali sme za sebou dva bezlepkové mesiace a popisovali jej naše zistenia.

Keďže testovanie má význam len vtedy, keď má dieťa stravu klasickú, aby sa ukázali zvýšené markery v krvi, pred testami sme jej celý mesiac znova dávali bežnú stravu s lepkom.

A na vlastné oči sme videli, ako zle jej lepok robí. Aj v škôlke si všimli zhoršenie v správaní a spolupráci.

 Prečítajte si aj: Moje dieťa sa s nikým nechce hrať a rozprávať 

 

Ten mesiac opätovne na lepku bol peklo a vedeli sme, že hneď po testoch sa vraciame naspäť na diétu. Aj pani doktorka nám to vyslovene odporučila.

Dokonca povedala, že aj keby boli testy v norme, rozhodujúci je klinický stav dieťaťa. Čiže to, ako sa javí. Keď vidíme, že jej bezlepková strava robí dobre a stav sa zlepšil, nemáme nad čím rozmýšľať a diétu dodržiavame aj naďalej.

Podporte petíciu - rodiny s autistickými deťmi to potrebujú

Život rodičov s autistickými deťmi nie je jednoduchý. U nás ho majú rodiny ešte o niečo komplikovanejší - nedostatok odborníkov, nekonečné mesiace čakania na vyšetrenie, málo škôlok.

Rodičia sa preto rozhodli spojiť s verejnosťou a vytvoriť tlak na vládu, aby venovala väčšiu pozornosť problémom autistických detí a ich rodín. Do kampane na zlepšenie ich životných podmienok sa môžete zapojiť TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Karolina napísané 07.04.2020 06:17

Vynikajúci článok o lepku ovplyvňujúcom autizmus. Zo skúsenosti vieme potvrdiť, že odstránenie lepku, ale aj kazeínu, sóje a rafinovaného cukru, robí zázraky. Synove skóre ATEC v priebehu roka kleslo z 90 na 36 bodov a bol rediagnostikovaný z detského autizmu s mentálnou retardáciou na detský autizmus. Dnes je jeho skóre ATEC okolo 15 a stále sa znižuje, čiže jeho stav sa zlepšuje.

 

Špecificky o strave venovanej rodičom autistickej komunity, píšeme s manželom na webe RieseniaPreAutizmus . sk, stránka STRAVA. Mimochodom, je tam veľká štúdia, kde tisícky rodičov potvrdili zlepšenie stavu svojich detí po úprave rozličných typov diét napr.:

- odstránenie cukru, zlepšenie u 52% detí,

- odstránenie pšenice, zlepšenie u 55% detí,

- odstránenie gluténu a kazeínu, zlepšenie u 69% detí,

- špecifická nízkosacharidová diéta, zlepšenie u 71% detí

…a mnoho ďalších diét.

 

Všetko je potvrdené takmer 7 tisíckami rodičov autistických detí. Štatistiky sú postavené na osobných skúsenostiach tisícov rodičov a nie na vyjadrení niekoľkých ľudí a tomu my hovoríme objektívnosť :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...