ŽenaRozhovor s osobnosťou

Lucia Hablovičová: Do práce chodím s radosťou

 kika/redakcia   02.09.2015   0

S Luciou Hablovičovou, mamou malého Thea a riaditeľkou materskej škôlky, sa rozprávame o tom, či sa nenudí medzi škôlkarskymi papierovačkami, ako sa jej "úraduje" v škôlke so synom, z ktorého sa pomaly, ale isto stáva veľký škôlkar.

foto Lucie Hablovičovej

 

Akú má skúsenosť s adaptáciou detí rôzneho škôlkarskeho veku, čo pomáha pri škôlkarskych plačoch? Neodpustili sme si ani celkom bulvárnu témičku: patria sople do škôlky?

 

Študovala si učiteľstvo v MŠ, ale si riaditeľkou. Nie je to len taká nuda medzi papiermi? Neláka ťa to skôr na koberec, či na preliezky medzi deti? 

Papierovačky, ktoré súvisia s chodom škôlky, robím väčšinou doma, takže čas v práci trávim aj na koberci a medzi preliezkami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo do práce chodím s radosťou :)

Si riaditeľkou a mamou, ale asi viac mamou a potom riaditeľkou. Zmenil sa tvoj pohľad na „riaditeľovanie“, odkedy sa narodil Theo? Je to iný rozmer, keď si už mama? Začala si niečo vnímať inak pri svojej práci?

Odkedy som mamou, delím svoj čas medzi prácu a Thea, a preto sa snažím efektívnejšie pracovať, aby mi ostalo na synčeka čo najviac času. Snažím sa užívať si s ním každý deň, a aj tak sa mi zdá, že to neskutočne letí...

V škôlke vďaka materstvu dokážem vnímať aj iné potreby a pocity mamičiek, čo mi veľakrát pomohlo, či už z vlastnej skúsenosti alebo naopak, poučiť sa na chybách iných :)

 

Teraz v septembri nastúpi do škôlky veľa detí prvýkrát. Čaká aj vás táto premiéra?

Theuško chodil posledné týždne na adaptačný pobyt, takže pomaly sa z neho stáva veľký škôlkar.

Mať dieťa v škôlke, kde jeho mama pracuje, je trochu špecifické, ale verím, že to zvládneme, nechcem, aby Theo pociťoval protekciu, ani iné výhody, aj keď priestor škôlky vníma určite trochu osobnejšie, keďže tam chodíme skoro od narodenia.

foto Lucie Hablovičovej

 

S psychologičkou a mamou troch detí Evou Polákovou sme sa rozprávali o tom, kedy je vhodné dať dieťa do škôlky. Jej názor bol, že v 3 rokoch je ešte skoro, v 4 rokoch je to možné a v 5 rokoch je to pre dieťa nevyhnutné. Ako sa na to pozeráš Ty?

Z mojich skúseností si paradoxne ľahšie zvykajú deti okolo 2-2,5 roka ako tie staršie. Okolo troch rokov prichádza potreba detí ísť do kolektívu a tiež sa ľahko učia a nasávajú nové veci.

V škôlke sa vytvárajú prvé kamarátstva a dokonca detské lásky a bola by škoda, aby dieťa do 5 rokov o tieto zážitky prišlo.

A taká súvisiaca otázka s tým možno: Máte v škôlke deti, ktoré pôjdu prvýkrát do škôlky a rovno do predškolského ročníka? Je výhodou pri adaptácii detí na nové prostredie a režim, keď sú staršie?

Mali sme v škôlke deti, ktoré nastúpili až do predškolskej triedy a mali trošku problém pri nadväzovaní kamarátskych vzťahov a zapojení sa do kolektívnych hier, keďže boli zvyknuté pohybovať sa v domácom prostredí, v úzkom kruhu rodiny, hrať sa sami. Ale je to veľmi individuálne.

 

Škôlkarske plače. Máte ranné, keď sa dieťatko drží maminej sukne, alebo aj poobedné, keď sa niekomu nechce domov? 

Občas sa objavia oba, tie ranné väčšinou pri nástupe nových detí a našťastie netrvajú dlho, hlavne v septembri a januári je u nás malé slzavé údolie. Poobedné sa zas objavujú u detí, ktoré si už u nás zvykli, cítia sa dobre a pre nás je to najlepšie ohodnotenie našej práce, keď sa deťom nechce zo škôlky domov ;)

foto Lucie Hablovičovej

 

Máte nejaký recept, čo pomáha pri adaptácii? Do akej miery to môže ovplyvniť rodič? Čo by si odporúčala mamám, ktoré chcú dať dieťa do škôlky?

Je veľmi dôležité, aby na nástup do škôlky bola pripravená aj mamička, nielen dieťa. Podpora a pocit istoty u mamy je pre deti veľmi dôležitý a tiež je dôležité, aby bol adaptačný proces prispôsobený potrebám detí individuálne.

Niektorým deťom stačí jedna spoločná návšteva škôlky, iné potrebujú mamu pri sebe počas spoznávania nového prostredia dlhšie. U niektorých detí je tiež lepšie nastúpiť hneď na celý deň, iné si zvykajú pomalšie a je pre nich lepšie nastúpiť na pol dňa.

Preto je ideálne, aby mama aj dieťa nenastupovali do škôlky a do práce naraz, predsa len, je to veľká životná zmena pre oboch.

Prečítajte si tiež: Keď kvôli škôlke plačú mamy...

Pred časom sme mali diskusiu na našom portáli na tému, či je lepšie dať staršie dieťa do škôlky, keď je mama doma na materskej s mladším alebo ich mať doma obidvoch. Tvoj názor?

Netrúfam si hodnotiť túto situáciu, pretože mám len jedno dieťa. Máme však v škôlke veľa mamičiek na MD, ktoré dali staršie dieťa do škôlky.

Vnímam to pozitívne, pretože deti sú medzi rovesníkmi, učiteľky sa im odborne venujú, kým mamička sa môže venovať potrebám bábätka. Zároveň si aj mladší súrodenci od malička zvykajú na prostredie škôlky a keď k nám nastúpia, je to oveľa jednoduchšie, poznajú už učiteľky aj priestor.

Škôlky sú aj o chorobách a OČR, mamy sa boja, že budú vynechávať z práce a potom majú paniku, keď iné deti kýchnu v šatni alebo im tečie z nosa soplík. Ako vidíš Ty tú hranicu, čo je ešte v poriadku? Patria deti so sopľom do škôlky?

V detskom kolektíve sa prirodzené objavujú bacily a v určitých obdobiach roka aj soplíky. U nás priesvitný soplík bez ďalších prejavov choroby neriešime, môže súvisieť s alergiou či zúbkami, žiaľ, občas sa objavia aj prejavy, kedy už by rodičia mali nechať dieťa doma na preliečenie a neuvedomujú si, že tak ako ich dieťa niekoho nakazí, za mesiac nakazí niekto iný zas ich dieťa... Je to taký začarovaný kruh a bohužiaľ, je to len o vyspelosti a pochopení rodičov.

Je podľa Teba klišé, keď sa hovorí o dnešných deťoch, aké sú drzé, nevychované („za našich čias také nebolo, učiteľ bol autorita... a tak ďalej). Nie sú náhodou „iní“ dnešní rodičia?

Myslím, že sa veľmi zmenil štýl výchovy, prevláda voľnosť a rešpektovanie individuality detí, čo možno nie vždy dokážu rodičia správne uchopiť. Každé dieťa by malo mať pevné hranice a pravidlá, čo však neznamená, že by sme nemali vnímať ich potreby a byť tu pre nich vždy, keď to potrebujú.

Ďakujeme za rozhovor a Theovi za technickú podporu ;-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?