ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Lucia Hablovičová: Do práce chodím s radosťou

 kika/redakcia   02.09.2015   0

S Luciou Hablovičovou, mamou malého Thea a riaditeľkou materskej škôlky, sa rozprávame o tom, či sa nenudí medzi škôlkarskymi papierovačkami, ako sa jej "úraduje" v škôlke so synom, z ktorého sa pomaly, ale isto stáva veľký škôlkar.

foto Lucie Hablovičovej

 

Akú má skúsenosť s adaptáciou detí rôzneho škôlkarskeho veku, čo pomáha pri škôlkarskych plačoch? Neodpustili sme si ani celkom bulvárnu témičku: patria sople do škôlky?

 

Študovala si učiteľstvo v MŠ, ale si riaditeľkou. Nie je to len taká nuda medzi papiermi? Neláka ťa to skôr na koberec, či na preliezky medzi deti? 

Papierovačky, ktoré súvisia s chodom škôlky, robím väčšinou doma, takže čas v práci trávim aj na koberci a medzi preliezkami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo do práce chodím s radosťou :)

Si riaditeľkou a mamou, ale asi viac mamou a potom riaditeľkou. Zmenil sa tvoj pohľad na „riaditeľovanie“, odkedy sa narodil Theo? Je to iný rozmer, keď si už mama? Začala si niečo vnímať inak pri svojej práci?

Odkedy som mamou, delím svoj čas medzi prácu a Thea, a preto sa snažím efektívnejšie pracovať, aby mi ostalo na synčeka čo najviac času. Snažím sa užívať si s ním každý deň, a aj tak sa mi zdá, že to neskutočne letí...

V škôlke vďaka materstvu dokážem vnímať aj iné potreby a pocity mamičiek, čo mi veľakrát pomohlo, či už z vlastnej skúsenosti alebo naopak, poučiť sa na chybách iných :)

 

Teraz v septembri nastúpi do škôlky veľa detí prvýkrát. Čaká aj vás táto premiéra?

Theuško chodil posledné týždne na adaptačný pobyt, takže pomaly sa z neho stáva veľký škôlkar.

Mať dieťa v škôlke, kde jeho mama pracuje, je trochu špecifické, ale verím, že to zvládneme, nechcem, aby Theo pociťoval protekciu, ani iné výhody, aj keď priestor škôlky vníma určite trochu osobnejšie, keďže tam chodíme skoro od narodenia.

foto Lucie Hablovičovej

 

S psychologičkou a mamou troch detí Evou Polákovou sme sa rozprávali o tom, kedy je vhodné dať dieťa do škôlky. Jej názor bol, že v 3 rokoch je ešte skoro, v 4 rokoch je to možné a v 5 rokoch je to pre dieťa nevyhnutné. Ako sa na to pozeráš Ty?

Z mojich skúseností si paradoxne ľahšie zvykajú deti okolo 2-2,5 roka ako tie staršie. Okolo troch rokov prichádza potreba detí ísť do kolektívu a tiež sa ľahko učia a nasávajú nové veci.

V škôlke sa vytvárajú prvé kamarátstva a dokonca detské lásky a bola by škoda, aby dieťa do 5 rokov o tieto zážitky prišlo.

A taká súvisiaca otázka s tým možno: Máte v škôlke deti, ktoré pôjdu prvýkrát do škôlky a rovno do predškolského ročníka? Je výhodou pri adaptácii detí na nové prostredie a režim, keď sú staršie?

Mali sme v škôlke deti, ktoré nastúpili až do predškolskej triedy a mali trošku problém pri nadväzovaní kamarátskych vzťahov a zapojení sa do kolektívnych hier, keďže boli zvyknuté pohybovať sa v domácom prostredí, v úzkom kruhu rodiny, hrať sa sami. Ale je to veľmi individuálne.

 

Škôlkarske plače. Máte ranné, keď sa dieťatko drží maminej sukne, alebo aj poobedné, keď sa niekomu nechce domov? 

Občas sa objavia oba, tie ranné väčšinou pri nástupe nových detí a našťastie netrvajú dlho, hlavne v septembri a januári je u nás malé slzavé údolie. Poobedné sa zas objavujú u detí, ktoré si už u nás zvykli, cítia sa dobre a pre nás je to najlepšie ohodnotenie našej práce, keď sa deťom nechce zo škôlky domov ;)

foto Lucie Hablovičovej

 

Máte nejaký recept, čo pomáha pri adaptácii? Do akej miery to môže ovplyvniť rodič? Čo by si odporúčala mamám, ktoré chcú dať dieťa do škôlky?

Je veľmi dôležité, aby na nástup do škôlky bola pripravená aj mamička, nielen dieťa. Podpora a pocit istoty u mamy je pre deti veľmi dôležitý a tiež je dôležité, aby bol adaptačný proces prispôsobený potrebám detí individuálne.

Niektorým deťom stačí jedna spoločná návšteva škôlky, iné potrebujú mamu pri sebe počas spoznávania nového prostredia dlhšie. U niektorých detí je tiež lepšie nastúpiť hneď na celý deň, iné si zvykajú pomalšie a je pre nich lepšie nastúpiť na pol dňa.

Preto je ideálne, aby mama aj dieťa nenastupovali do škôlky a do práce naraz, predsa len, je to veľká životná zmena pre oboch.

Prečítajte si tiež: Keď kvôli škôlke plačú mamy...

Pred časom sme mali diskusiu na našom portáli na tému, či je lepšie dať staršie dieťa do škôlky, keď je mama doma na materskej s mladším alebo ich mať doma obidvoch. Tvoj názor?

Netrúfam si hodnotiť túto situáciu, pretože mám len jedno dieťa. Máme však v škôlke veľa mamičiek na MD, ktoré dali staršie dieťa do škôlky.

Vnímam to pozitívne, pretože deti sú medzi rovesníkmi, učiteľky sa im odborne venujú, kým mamička sa môže venovať potrebám bábätka. Zároveň si aj mladší súrodenci od malička zvykajú na prostredie škôlky a keď k nám nastúpia, je to oveľa jednoduchšie, poznajú už učiteľky aj priestor.

Škôlky sú aj o chorobách a OČR, mamy sa boja, že budú vynechávať z práce a potom majú paniku, keď iné deti kýchnu v šatni alebo im tečie z nosa soplík. Ako vidíš Ty tú hranicu, čo je ešte v poriadku? Patria deti so sopľom do škôlky?

V detskom kolektíve sa prirodzené objavujú bacily a v určitých obdobiach roka aj soplíky. U nás priesvitný soplík bez ďalších prejavov choroby neriešime, môže súvisieť s alergiou či zúbkami, žiaľ, občas sa objavia aj prejavy, kedy už by rodičia mali nechať dieťa doma na preliečenie a neuvedomujú si, že tak ako ich dieťa niekoho nakazí, za mesiac nakazí niekto iný zas ich dieťa... Je to taký začarovaný kruh a bohužiaľ, je to len o vyspelosti a pochopení rodičov.

Je podľa Teba klišé, keď sa hovorí o dnešných deťoch, aké sú drzé, nevychované („za našich čias také nebolo, učiteľ bol autorita... a tak ďalej). Nie sú náhodou „iní“ dnešní rodičia?

Myslím, že sa veľmi zmenil štýl výchovy, prevláda voľnosť a rešpektovanie individuality detí, čo možno nie vždy dokážu rodičia správne uchopiť. Každé dieťa by malo mať pevné hranice a pravidlá, čo však neznamená, že by sme nemali vnímať ich potreby a byť tu pre nich vždy, keď to potrebujú.

Ďakujeme za rozhovor a Theovi za technickú podporu ;-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.