ŽenaRozhovor s osobnosťou

Kde som sa tu vzal - knižka, ktorá vám pomôže

 Eva Nipčová   17.07.2015   3

Možno sa vás už spýtalo vaše dieťa, ako sa dostalo do maminho bruška a možno vás táto otázka ešte len čaká. Ja som pri rozhovore o láske, intimite a počatí použila pomôcku - knihu „Kde som sa tu vzal?“ 

Je písaná formou rozhovoru mamy a syna, vnímavého škôlkara. Moje deti zaujala interaktivita knihy a mňa zas ich otázky, ktoré podnietila.

 

Knihu vydalo občianske združenie Slovo pre ženy v roku 2014 a pre veľký záujem tento rok prebehla jej dotlač. Autorkou textu je Mgr. Alena Ješková, ilustrovala ju Mgr. Adela Hroncová.

Porozprávala som sa s Alenou, ktorá okrem toho, že je mamou textu tejto knihy, je aj mamou dvoch synov a pracuje ako učiteľka nemčiny a slovenčiny a tiež ako šéfredaktorka ženského časopisu Miriam.

V spoločnosti na Slovensku tak ako v ostatných európskych krajinách je široké spektrum názorov na to, ako deťom podať informácie, týkajúce sa ľudskej intimity. Od snáh paušálne šíriť sexuálnu agendu na základných školách, cez nezáujem s postojom „veď deti sa to nejako dozvedia“, až po názor, že vysvetlenie zázraku zrodu nového života patrí plne do rúk rodičom.

Kde sa v tomto názorovom spektre nachádza tvoja kniha a čo ťa motivovalo na jej napísanie?

Ja sa s mojimi názormi pohybujem po rodinnej osi. Nie som proti kvalitnej výchove v školách a múdrym učiteľkám, ale prvé informácie by sa mali podľa mňa poskytovať o všetkom doma. (Čo sa u mojej generácie, žiaľ, nedialo.)

Viem, že nie vždy je možný tento ideál, lebo niektorí rodičia sa na osvetu v oblasti ľudskej sexuality necítia, nastupuje teda rola učiteľa či širšieho okolia. Práve pre tých, ktorí by aj radi hovorili s deťmi o vzniku bábätiek, ale nevedia začať, lebo nenachádzajú tie správne slová či formu, sme pripravili praktickú inšpiráciu.

Nakopla ma však už pred 10 rokmi iná mamina, ktorá čosi podobné priniesla z Čiech a jej 4 synovia tému podľa tejto publikácie úspešne „zmákli“. A keďže ja rada vypĺňam diery na trhu, čo je asi užitočnejšie než len kritizovať, že čosi veľmi chýba, rozhodla som sa sama napísať niečo slovenské.

Ako učiteľka som mala pri tom potrebu posunúť čítanie do trošku metodickej roviny, preto vznikol čierno-biely zošit na vyfarbovanie s jemnými náznakmi, čo všetko môže rodič spolu s dieťaťom pri vysvetľovaní problematiky podniknúť.  

Áno, kniha je zaujímavá nielen obsahom, ale aj svojou interaktivitou. Pre akú vekovú kategóriu detí je určená a čo v nej čitatelia nájdu?

Uf, s vekom je to náročné... najmä u nás na Slovensku. Toľkokrát som stretla šokovaných ľudí, keď som v 1.vydaní spomenula odporúčaný vek.

Ja osobne, keď hľadám pre deti knižku, sa pozriem dozadu na túto informáciu, ktorú beriem len ako inšpiráciu, nijako ma nezväzuje, že by som sa podľa nej musela zariadiť. Preto som túžila odporučiť moju knihu 5-ročným s vierou v rozumnosť a slobodu rodičov, že oni sami zvážia podľa poznania svojich detí, či je už pre ne vhodná.

Zatiaľ čo poniektorí najradšej pred deťmi o vzniku života v tele mamy mlčia, sú už i v našej krajine vytvorené, na trhu predávané a v školách dokonca používané knihy, ktoré by som ja teda rozhodne do rúk deťom nedala.

Ale keďže poznám mudráčikov, ktorí sa spýtajú na pôrod a ako sa to bábo dostalo dnu už v 5-tich rokoch (tak to bolo u môjho synčeka), som mienky, že im treba vhodne odpovedať a neodbiť ich preč. A sú samozrejme i deti, ktoré to nezaujíma ani v 10-tich.

Tu prichádzajú k slovu už ozaj rozdielne názory: či hovoriť s deťmi napriek ich nezáujmu o tému, aby sme ostali prví a vyhli sa neželaným hodnotám a postojom z okolia, alebo si skutočne počkať na prvé otázky. Obávam sa však, že vo vyššom veku si deti už chodia po odpovede inde, ku kamarátom, na internet a ani sa nepriznajú rodičom, čo všetko už vedia a čo zamestnáva ich myseľ.

No, ale keďže v mojej knižke sú ilustrácie detské a úlohy pripravené pre nižší školský vek, treba sa poponáhľať, aby ste to stihli a deti ešte bavilo vyfarbovanie, strihanie a lepenie šiat, dokresľovanie domčekov a cestičiek. Naši malí čitatelia tu nájdu aj učenie o tele, duši a duchu. A tiež kapitolku o detičkách z detských domovov. 

Podstatnou súčasťou dobrej detskej knihy sú kvalitné ilustrácie. Tak je tomu aj v knihe „Kde so sa tu vzal?“ Mohla by si nám predstaviť ilustrátorku Mgr. Adelu Hroncovú a vašu vzájomnú spoluprácu pri tvorbe knižky?


Adelka je špeciálna pedagogička, muzikantka a ilustrovala už nejednu detskú knižku. Je mojou kamarátkou, s ktorou chodím plávať a korčuľovať, už ju trošku hlbšie poznám, preto som mala odvahu ísť s ňou do projektu. Pre mňa je v práci podstatné vnútorné porozumenie, rovnaké názory v principiálnych veciach ako hodnoty, svetonázor, ľudský život, výchova a pod.

Adelka je okrem tohto aj kreatívna a priniesla úžasné nápady – pridala ku každej kapitole ikonky, čo môžu deti okrem čítania robiť: 

hovoríme spolu, kreslíme, tvorímevyfarbujeme.

Osobne považujem tú o hovorení za najdôležitejšiu pre dnešnú dobu, lebo sa veľmi vytráca hlbšia komunikácia medzi rodičmi a deťmi. Pri tejto knižke vám deti tie svoje otázočky určite položia! Aj vďaka Adelkiným rámčekom na fotky, rodostromu, tváričkám s rozličnými náladami, rastlinám, zvieratkám, farbám, ktoré uvidia v kontexte celého stvoreného života. A vy máte úžasné privilégium nájsť si na ne aspoň teraz čas a odpovedať, prípadne rozvinúť úplne inú debatu. 

 

 

Kniha „Kde som sa tu vzal?" môže byť ideálnou ponukou pre rodičov, ktorí chcú svojim deťom podať prvé informácie o zázraku vzniku nového človeka v zázemí rodiny.

Ako sa k nej môžu dostať, kde sa dá kúpiť?

V kníhkupectvách siete Lúč, František, Spolok sv.Vojtecha, Dobrá kniha a cez objednávkový formulár na www.miriam.sk, príp.na tel.č.: 0907 160 854.

Za rozhovor ďakuje Eva Nipčová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
alenaVaše meno napísané 29.07.2015 09:32

Prepacte, az dnes citam vas komentar a otazku. Nemam osobne rada slovo nabozensky. Skor hovorim o priatelskom a osobnom vztahu s Bohom. Knizka rata s Bohom Stvoritelom, povodcom zivota a sexuality. Neviem, ci som vas tym odradila, ci naopak upokojila. smile Ale kazdopadne sa tam pise, ze On vymyslel cloveka.

Sisi napísané 29.07.2015 14:36

odradila...

Ale urcite sa na nu pozriem.

Dakujem za odpoved smile

Sisi napísané 21.07.2015 15:25

Aj ja vzdy pozeram na zadnu starnu knihy v nadeji, ze tam najdem odporucany vek, ale velakrat marne :( Zaujimalo by ma, kedze som si precitala, v akych predajniach sa da kupit, ci je nabozensky ladena...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.