ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Kde som sa tu vzal - knižka, ktorá vám pomôže

 Eva Nipčová   17.07.2015   3

Možno sa vás už spýtalo vaše dieťa, ako sa dostalo do maminho bruška a možno vás táto otázka ešte len čaká. Ja som pri rozhovore o láske, intimite a počatí použila pomôcku - knihu „Kde som sa tu vzal?“ 

Je písaná formou rozhovoru mamy a syna, vnímavého škôlkara. Moje deti zaujala interaktivita knihy a mňa zas ich otázky, ktoré podnietila.

 

Knihu vydalo občianske združenie Slovo pre ženy v roku 2014 a pre veľký záujem tento rok prebehla jej dotlač. Autorkou textu je Mgr. Alena Ješková, ilustrovala ju Mgr. Adela Hroncová.

Porozprávala som sa s Alenou, ktorá okrem toho, že je mamou textu tejto knihy, je aj mamou dvoch synov a pracuje ako učiteľka nemčiny a slovenčiny a tiež ako šéfredaktorka ženského časopisu Miriam.

V spoločnosti na Slovensku tak ako v ostatných európskych krajinách je široké spektrum názorov na to, ako deťom podať informácie, týkajúce sa ľudskej intimity. Od snáh paušálne šíriť sexuálnu agendu na základných školách, cez nezáujem s postojom „veď deti sa to nejako dozvedia“, až po názor, že vysvetlenie zázraku zrodu nového života patrí plne do rúk rodičom.

Kde sa v tomto názorovom spektre nachádza tvoja kniha a čo ťa motivovalo na jej napísanie?

Ja sa s mojimi názormi pohybujem po rodinnej osi. Nie som proti kvalitnej výchove v školách a múdrym učiteľkám, ale prvé informácie by sa mali podľa mňa poskytovať o všetkom doma. (Čo sa u mojej generácie, žiaľ, nedialo.)

Viem, že nie vždy je možný tento ideál, lebo niektorí rodičia sa na osvetu v oblasti ľudskej sexuality necítia, nastupuje teda rola učiteľa či širšieho okolia. Práve pre tých, ktorí by aj radi hovorili s deťmi o vzniku bábätiek, ale nevedia začať, lebo nenachádzajú tie správne slová či formu, sme pripravili praktickú inšpiráciu.

Nakopla ma však už pred 10 rokmi iná mamina, ktorá čosi podobné priniesla z Čiech a jej 4 synovia tému podľa tejto publikácie úspešne „zmákli“. A keďže ja rada vypĺňam diery na trhu, čo je asi užitočnejšie než len kritizovať, že čosi veľmi chýba, rozhodla som sa sama napísať niečo slovenské.

Ako učiteľka som mala pri tom potrebu posunúť čítanie do trošku metodickej roviny, preto vznikol čierno-biely zošit na vyfarbovanie s jemnými náznakmi, čo všetko môže rodič spolu s dieťaťom pri vysvetľovaní problematiky podniknúť.  

Áno, kniha je zaujímavá nielen obsahom, ale aj svojou interaktivitou. Pre akú vekovú kategóriu detí je určená a čo v nej čitatelia nájdu?

Uf, s vekom je to náročné... najmä u nás na Slovensku. Toľkokrát som stretla šokovaných ľudí, keď som v 1.vydaní spomenula odporúčaný vek.

Ja osobne, keď hľadám pre deti knižku, sa pozriem dozadu na túto informáciu, ktorú beriem len ako inšpiráciu, nijako ma nezväzuje, že by som sa podľa nej musela zariadiť. Preto som túžila odporučiť moju knihu 5-ročným s vierou v rozumnosť a slobodu rodičov, že oni sami zvážia podľa poznania svojich detí, či je už pre ne vhodná.

Zatiaľ čo poniektorí najradšej pred deťmi o vzniku života v tele mamy mlčia, sú už i v našej krajine vytvorené, na trhu predávané a v školách dokonca používané knihy, ktoré by som ja teda rozhodne do rúk deťom nedala.

Ale keďže poznám mudráčikov, ktorí sa spýtajú na pôrod a ako sa to bábo dostalo dnu už v 5-tich rokoch (tak to bolo u môjho synčeka), som mienky, že im treba vhodne odpovedať a neodbiť ich preč. A sú samozrejme i deti, ktoré to nezaujíma ani v 10-tich.

Tu prichádzajú k slovu už ozaj rozdielne názory: či hovoriť s deťmi napriek ich nezáujmu o tému, aby sme ostali prví a vyhli sa neželaným hodnotám a postojom z okolia, alebo si skutočne počkať na prvé otázky. Obávam sa však, že vo vyššom veku si deti už chodia po odpovede inde, ku kamarátom, na internet a ani sa nepriznajú rodičom, čo všetko už vedia a čo zamestnáva ich myseľ.

No, ale keďže v mojej knižke sú ilustrácie detské a úlohy pripravené pre nižší školský vek, treba sa poponáhľať, aby ste to stihli a deti ešte bavilo vyfarbovanie, strihanie a lepenie šiat, dokresľovanie domčekov a cestičiek. Naši malí čitatelia tu nájdu aj učenie o tele, duši a duchu. A tiež kapitolku o detičkách z detských domovov. 

Podstatnou súčasťou dobrej detskej knihy sú kvalitné ilustrácie. Tak je tomu aj v knihe „Kde so sa tu vzal?“ Mohla by si nám predstaviť ilustrátorku Mgr. Adelu Hroncovú a vašu vzájomnú spoluprácu pri tvorbe knižky?


Adelka je špeciálna pedagogička, muzikantka a ilustrovala už nejednu detskú knižku. Je mojou kamarátkou, s ktorou chodím plávať a korčuľovať, už ju trošku hlbšie poznám, preto som mala odvahu ísť s ňou do projektu. Pre mňa je v práci podstatné vnútorné porozumenie, rovnaké názory v principiálnych veciach ako hodnoty, svetonázor, ľudský život, výchova a pod.

Adelka je okrem tohto aj kreatívna a priniesla úžasné nápady – pridala ku každej kapitole ikonky, čo môžu deti okrem čítania robiť: 

hovoríme spolu, kreslíme, tvorímevyfarbujeme.

Osobne považujem tú o hovorení za najdôležitejšiu pre dnešnú dobu, lebo sa veľmi vytráca hlbšia komunikácia medzi rodičmi a deťmi. Pri tejto knižke vám deti tie svoje otázočky určite položia! Aj vďaka Adelkiným rámčekom na fotky, rodostromu, tváričkám s rozličnými náladami, rastlinám, zvieratkám, farbám, ktoré uvidia v kontexte celého stvoreného života. A vy máte úžasné privilégium nájsť si na ne aspoň teraz čas a odpovedať, prípadne rozvinúť úplne inú debatu. 

 

 

Kniha „Kde som sa tu vzal?" môže byť ideálnou ponukou pre rodičov, ktorí chcú svojim deťom podať prvé informácie o zázraku vzniku nového človeka v zázemí rodiny.

Ako sa k nej môžu dostať, kde sa dá kúpiť?

V kníhkupectvách siete Lúč, František, Spolok sv.Vojtecha, Dobrá kniha a cez objednávkový formulár na www.miriam.sk, príp.na tel.č.: 0907 160 854.

Za rozhovor ďakuje Eva Nipčová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
alenaVaše meno napísané 29.07.2015 09:32

Prepacte, az dnes citam vas komentar a otazku. Nemam osobne rada slovo nabozensky. Skor hovorim o priatelskom a osobnom vztahu s Bohom. Knizka rata s Bohom Stvoritelom, povodcom zivota a sexuality. Neviem, ci som vas tym odradila, ci naopak upokojila. smile Ale kazdopadne sa tam pise, ze On vymyslel cloveka.

Sisi napísané 29.07.2015 14:36

odradila...

Ale urcite sa na nu pozriem.

Dakujem za odpoved smile

Sisi napísané 21.07.2015 15:25

Aj ja vzdy pozeram na zadnu starnu knihy v nadeji, ze tam najdem odporucany vek, ale velakrat marne :( Zaujimalo by ma, kedze som si precitala, v akych predajniach sa da kupit, ci je nabozensky ladena...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.