ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Dámy z politiky. Jana a Lucia Žitňanské.

 eva/redakcia   15.03.2010   3

Priezvisko "Žitňanská" začalo v Slovenskej politike rezonovať výrazne častejšie. Tým, ktorí nepovažujú našu politickú scénu za pozorovania hodnú, dokonca mohlo uniknúť, že ide o dve rôzne osoby.  A zdá sa, že okrem rovnakého priezviska toho majú spoločného viac.

Obe sú mamy, obe majú po tri deti, a obe sú podprededníčkami politickej strany. S  tým detailom, že každá oblieka iný dres.  Jana je podpredsedníčkou KDH pre kultúru, vedomostnú a občiansku spoločnosť, Lucia vedie tím pre právo, poriadok a spravodlivosť v strane SDKU-DS.Napovedá priezvisko, ktoré obe nosíte, nejakú rodinnú väzbu?

Jana: Lucia je vlastne moja druhá svokra .

Lucia: Alebo Janin manžel je syn môjho manžela. Jednoduchšie to už byť nemôže.

foto: rodinný archív Jana Žitňanská

Obidve ste mamy. Prezradíte niečo viac o vašich deťoch?  

Jana: Máme dve dcéry a syna. Každé z detí je iné – najstaršia dcéra je umelecky nadaná a veľmi kreatívna, skôr vážna a už od malička bola skôr typ do partie dospelých. Stredná dcéra je oveľa hravejšia, šťastná povaha, ktorá sa len máločím dlhšie trápi, a postupne sa u nej tiež prejavujú umelecké sklony. Najmladší chlapec je momentálne väčšinou v kostýme indiána, má „obdobie Vinnetoua“. Ja som preňho Ribana a ostatní členovia rodiny podľa toho, akú úlohu im zadelí náčelník... Máme doma dosť veselo :)

Lucia: Mám tri deti s veľkým rozptylom. Najstaršia dcéra má 25, syn 18 a najmladšia má 5. Mám teda troch jedináčkov, čo z ich hľadiska je ideálna situácia. Pre ich rodičov to znamená, že už viac ako 20 rokov zbierajú kaýdý večer po byte hračky. 

foto: archív Lucia Žitňanská

Narazili ste už na názor, že matky sa majú doma starať o deti a nie „pchať sa do politiky“? Napadá ma to v súvislosti s tým, že vždy keď robíme rozhovory s matkami vo verejných funkciách, takáto rétorika sa v diskucii zákonite objaví...

Lucia: U nás doma sme si to v poslednom období vymenili, manžel je dnes zásobovací dôstojník, opatrovateľ...znáša to dobre. Zaujímavé, že nik ho od varechy nevyháňa do parlamentu. Asi to vždy nefunguje. :-)

Jana: Stretla som sa so všeličím, ale asi častejšie s podporou než s tým, že by ma niekto „posielal domov“. Je to vec každej rodiny, veľmi záleží na konkrétnej situácii, ale žena by mala mať úplnú slobodu, aby sa mohla rozhodnúť, či a ako chce popri deťoch pracovať. Často je to dokonca nutnosť kvôli peniazom, aj keď na Slovensku sú zatiaľ sociálne služby na veľmi slabej úrovni a príliš nám pri skĺbení rodinného a pracovného života nepomáhajú. A okrem toho, veľmi záleží aj na mužovi. Ale môj ma v pracovných aktivitách veľmi podporuje, čo veľmi pomáha mne, deťom aj celkovej rodinnej pohode.

Lucia, boli ste tehotná, a mali ste malé dieťatko v čase vykonávania dôležitej štátnickej funkcie. Dá sa to?

Lucia: Najmladšia dcéra sa mi narodila ako štátnej tajomníčke na Ministerstve spravodlivosti. Ak sa pýtate, či sa to dá, tak sa to dá, vrátane dojčenia. S pomocou opatrovateľky a trpezlivosťou celej rodiny. Niekedy s kočíkom na balkóne ministerstva počas rokovania. A s hračkami na sekretariáte:)  

foto: archív Jana Žitňanská

Čo považujete za témy, ktoré by  Slovensko „pre rodinu“ malo  riešit a za ktoré sa v budúcnosti aj chcete osobne postaviť? 

Jana: Z mojich materských skúseností aj z rozhovorov s odborníkmi v tejto oblasti vyplýva, že tých tém je pomerne dosť. Napríklad odbúranie byrokracie či odstránenie finančnej diskriminácie mamičiek, ktoré popri materstvu pracujú. Podporu si zaslúži aj vyšší počet  škôlok a kvalitnejších škôl. Úplne nepochopiteľný je nedostatok pôrodníc v bratislavskom kraji, čo má za následok, že mamičky často musia rodiť v podmienkach bez súkromia, aspoň základného komfortu – skrátka v podmienkach, ktoré sú nedôstojné a neprípustné.

Určite budem presadzovať opatrenia, ktoré uľahčia skĺbenie rodinného a pracovného života. A ktoré budú zvyšovať kvalitu života. Aby rodina mala viac času na seba.

Nerada zostávam pri tom, že o veciach len rečním. Keď mi pred 4 rokmi ako mamičke malých detí chýbalo v Bratislave miesto, kam sa ísť s deťmi hrať v zlom počasí či oslavovať narodeniny, spolu s kamarátom som založila detský Klub Palisády. Ani dnes nechcem len rečniť, ale chcem presadzovať riešenia problémov, ktoré pociťujú mladé rodiny a ktorým sa žiaľ nedostáva dostatok pozornosti v politickom prostredí, tvorenom najmä ľuďmi okolo päťdesiatky. 

foto: archív Lucia Žitňanská

Ako by ste hodnotili novú legislatívnu úpravu rodičovského príspevku, ktorá nás opäť vracia pár rokov spät, a trestá matky na rodičovskej dovolenke za pracovnú aktivitu.

Lucia: Nesúhlasím s týmto návrhom, je hlúpy.

Jana: Je neuveriteľné, že v čase, keď všade na svete hľadajú spôsoby, ako čo najviac podporiť rodiny s deťmi, sa na Slovensku môže stať niečo takéto. Súčasná vláda úplne nezmyselne trestá rodičov, najmä matky, ktoré si potrebujú zarobiť a chcú tiež udržiavať kontakt s okolitým pracovným svetom. Ten zákon nerieši nijaký aktuálny problém, len vyrába nový. 

Prečo ste sa rozhodli práve pre tričko KDH/SDKU?

Lucia: Máte nejaké lepšie?

Jana: Vždy som volila KDH a táto strana mi bola svojimi hodnotami najbližšia. Preto keď som dostala ponuku od nového predsedu, s radosťou som ju prijala. Chcem byť súčasťou tímu, ktorý chce, aby Slovensko malo slušnejšiu a schopnejšiu vládu.

Vnímate sa v politike ako konkurentky?  

Lucia: Nie, aj keď naše strany si konkurujú vo voľbách. Verím, že po nich si nebudú konkurovať, ale spolupracovať.

Jana: Určite nie. Naša agenda je úplne iná. Skôr si myslím, že tak ako strany, ktoré zastupujeme, aj my sa môžeme skôr synergicky dopĺňať.

 

Ďakujem za rozhovor.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 31 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
DIDA01 napísané 03.04.2011 23:05

Dobrý den Lucia žitnanska je správna a mudrá žena, a prajem takym ludom vela zdravia a stastia smile

ivon napísané 15.03.2010 12:49

len tak medzi nami. existuje na slovensku nejaka organizacia, ktora by hajila zaujmy matiek? Sloboda zvierat zastupuje chudak týrané zvierat, potom je kopec organizácií zastresujúce rôzne zdravotné postihnutia, deti v detkych domovoch.. a co tak obycajne mamy? Ja ziadnu aktivnu nepoznam. vy?

Monča napísané 15.03.2010 08:42

Váš komentár

A prečo damy neboli aktívne keď sa prijímal zákon o úprave rodičovského príspevku...veď mohli oni ako zaslúžilé a mediálne známe mamy otvoriť verejnú diskusiu, robiť petície - keď už Únia materských centier neplní túto funkciu?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
3D animácie pôrodu (video)
20.04.2018   0
Zamysleli ste sa už niekedy, ako vlastne prebieha pôrodný proces z vnútra? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
10 stravovacích rád proti nevoľnostiam v tehotenstve
19.04.2018   27
Trpíte tehotenskými nevoľnosťami? Nielen ráno, ale aj kedykoľvek počas dňa? Neustupujú ani po prvom trimestri? Nasledujúcich 10 rád vám pomôže udržať hladinu cukru v krvi bez náhlych poklesov, a tak predchádzať nevoľnostiam.
Mal by to byť náš „údel“
18.04.2018   16
Po druhom pôrode sa konečne cítim ako žena. Narodenie nového človiečika je rodinná záležitosť, nie stav ohrozenia, patriaci za každú cenu pod dohľad odborníkov na patológie.
babetko
Ach, vy moderné mamičky
23.04.2018   2
Strašná doba, čo vám poviem. Ako keby to, že moje deti nadávajú, trieskajú dvermi, prípadne neumývajú si ruky, keď idú na wc, malo príčinnú súvislosť s tým, koľko času trávim na virtuálnom pieskovisku s podobne postihnutými matkami.
Ak budete používať samé "ne", deti sa budú báť urobiť čokoľvek
22.04.2018   0
Ak dieťa nesie tanier od stola do kuchynského drezu, povedzme mu, že ho má držať oboma rukami a pevne. Informácia typu Nerozbi tanier! dieťa ničomu nenaučí, práve naopak, vyvolá v ňom obavu, že práve to nechcené sa stane realitou.
Kukuričná kaša s mangom (od 8 mesiacov)
21.04.2018   0
Strava dieťaťa by mala denne obsahovať potraviny bohaté na vitamín C.
detské choroby
5 vecí, ktoré ste nevedeli o sezónnej alergii u detí
20.04.2018   1
Ak má vaše dieťa sezónnu alergiu, malo by začať užívať lieky najneskôr 2 – 3 týždne predtým, než začne „jeho“ sezóna. V liečbe alergie môže zafungovať aj med.
Rastové bolesti
16.04.2018   4
Sú deti, ktoré sa v noci budia s plačom a hovoria, že ich bolia nožičky. Rodičia nôžky masírujú, natierajú, dieťa upokojujú a často váhajú, či je to OK alebo majú zobrať dieťa k lekárovi. Môže sa jednať o rastové bolesti.
Hemangiómy
12.04.2018   1
Po narodení dieťaťa ešte niekoľko dní nemusí byť jasné, že ide o hemangióm. Často si rodičia a nezriedka aj detský lekár myslia, že ide o modrinku, ktorá však nemá vysvetlenie.
zvery
Chovajme Sliepky, Sliepočky, Mládky
19.04.2018   0
Konečne sme sa z mesta presťahovali na dedinu. Máme malý dvor, psa, kocúrika, záhradku. Deti sa ale pýtajú, prečo nemáme sliepky? Čo potrebujú sliepky k šťastnému životu? Zvládli by sme sa aj my o ne postarať?
Dve dievčatá a ich hobby - kone.
17.04.2018   0
Barbora Okatá (14 rokov) a Janka Gaťová (16 rokov). Dievčatá si popri láske ku koňom našli kamarátstva, miesto kde prekonávať ťažké chvíle dospievania a spôsob, ako sa učiť zodpovednosti a vytrvalosti.
Ako naučiť mláďatá behať po schodoch
15.04.2018   0
Ako učí psia mama behať šteniatko po schodoch? Je trpezlivá a pomáha? A je taká šikovná aj mama mačka?