ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

James Stenson: Deti dospievajú cez drobné povinnosti, za ktoré sú zodpovedné

 Viki Marcinová   25.07.2016   1

O tom, že deti sú vlastne tajomstvom, o overených princípoch vo výchove, o nude a o tom, ako ju zlomiť,

sa rozprávame s Jamesom Stensonom, autorom známej a úspešnej príručky rodičovstva Kompas, ktorá nedávno vyšla aj v slovenčine.

 

Od začiatku vašej práce s mladými ľuďmi a ich rodičmi sa snažíte prísť na to, čo tvorí kľúčové prvky úspešného rodičovstva. Kniha Kompas je vlastne výsledkom tohto hľadania.

Už len to, že sa snažíte odhaľovať takéto princípy, prezrádza, že pochádzate zo zdravej rodiny. Aké bolo vaše detstvo a ako viedli rodičia vás?

Moje detstvo bolo typické pre americkú strednú triedu, no zároveň sa od nej aj trochu líšilo. Moji rodičia boli írski prisťahovalci a do Ameriky si so sebou priniesli pevnú vieru v Boha a tradičné morálne hodnoty. V tomto duchu formovali aj moje uvažovanie a pestovali vo mne lásku ku knihám.

Vraví sa, že naše svedomie je v skutočnosti hlasom našich rodičov. Je to vlastne Boží hlas, ktorý k nám prichádza prostredníctvom našich rodičov a prostredníctvom toho, ako nás učia, čo je správne a čo nie.

 

Naučili ma, že pre úspech a šťastie v živote je najdôležitejšia osobná integrita. Ako aj vysvetľujem vo svojej knihe, slovo „integrita“ znamená celistvosť, jednotnosť. V ľudskom živote integritu chápeme ako jednotu toho, čomu veríme, čo vravíme a ako konáme. Teda hovoríme pravdu a dodržiavame sľuby. Bez integrity sa život drobí na kúsky.

Prečo si myslíte, že osobný vzťah s Bohom je prvým a najvyšším princípom pre rodiča?

Rodičia, ktorí majú silnú vieru v Boha, budú mať tendenciu vnímať svoje deti ako zázračné a záhadné dary. Budú vidieť, že ich úlohou je vychovať z detí schopných, zodpovedných a pozorných dospelých, ktorí žijú podľa princípov integrity - teda prijmú zmýšľanie rodičov a podľa neho budú aj žiť.

Inými slovami, voči deťom vystupujú tak, ako Boh vystupuje voči nim - s láskavou ochranou, s vysokými morálnymi štandardmi, súcitným porozumením, s ochotou odpúšťať a láskou, ktorá neprestáva. Okrem toho dávajú svojim deťom aj jasný príklad toho, ako žiť podľa vnútorných morálnych princípov. Ich láskavá autorita nad deťmi je potom omnoho silnejšia.

 

Zastávate názor, že pre umenie vychovávať deti nejestvujú žiadne recepty ani overené formulky. Vlastne ani pre život ako taký. Prečo nás to tak veľmi ťahá k návodom?

Našou prirodzenou reakciou na akýkoľvek problém je pýtať sa: Ako sa mám vyrovnať s touto situáciou? Rodičia si uvedomujú – aj keď len veľmi hmlisto – všetky nebezpečenstvá, ktorým deti budú neskôr v živote čeliť. A moderná spoločnosť nás nabáda k tomu, aby sme hľadali jednoduché a rýchle riešenia.

Ja sa snažím rodičom ukazovať, že najlepšie - zdá sa na základe práce s mnohými rodinami - funguje jednoducho dodržiavanie niektorých princípov v živote a že v istých momentoch jednoducho budeme stáť zoči-voči tajomstvu. Keď toto človek prijme a spoľahne sa na Božiu pomoc, v životoch detí sa dejú úžasné veci. 

 

V knihe Kompas hovoríte, že myšlienka „domova ako miesta, kde sa iba odpočíva" je jednou z vážnych chýb modernej rodiny. Aké sú podľa vás možné dôsledky tohto javu?

Deti zdokonaľujú svoje čnosti (svoje návyky konať dobro) tak, že svoje schopnosti použijú na riešenie problémov. To znamená, že isté množstvo práce doma, za ktorú sú zodpovedné, ich dokáže veľmi veľa naučiť. Prispievajú tak ku životu rodiny a pripravujú sa na život dospelých.

Ak sa však toto nedeje, deti síce rastú, no nedospievajú. Zostávajú na pomedzí dospelosti a detstva. Majú v sebe hlboko zakorenený pocit nároku na neustále užívanie si, zábavu, na zmyslové potešenie. Ako dospelí budú ďaleko zaostávať za tými, ktorí, na rozdiel od nich, majú pevný charakter a integritu. Ako povedal jeden kritik: „Tí, ktorí si nebudú nič nárokovať, budú dedičmi zeme.“

 

Súčasná generácia rodičov je vlastne prvou, ktorá vychováva deti zároveň s Facebookom (a Facebook používam skôr ako všeobecný pojem pre sociálne siete, ktoré mladí ľudia používajú denne).

Aké výzvy prináša táto skutočnosť?

Poviem iba toto: akákoľvek vonkajšia elektronická „autorita“ v domácnosti - či je to televízia alebo internet - oslabuje rodičovskú autoritu nad deťmi. Všimol som si, že vždy, keď sa rodič snaží dieťaťu povedať niečo dôležité či nejako ho poučiť, musí sa mu dívať do očí. Čokoľvek, čo ľudí vyruší a odťahuje od pohľadu z očí do očí, spôsobuje, že vzťahy detí a rodičov sa oslabujú.

Prečo je nuda v súčasnosti takou hrozbou?

Tolstoj v Anne Kareninovej povedal, že nuda je „túžba po túžbach“. Presne to sa stane, keď schopnosti dieťaťa nie sú vystavené námahe. To sa týka aj toho, keď dieťa neprecvičuje lásku voči iným ľuďom a lásku voči cieľom v živote. V podstate je to nedostatok lásky v živote, a to je extrémne nezdravé.

Práve preto jedným z najlepších liekov na nudu je štedrosť, teda konanie dobra iným ľuďom. Ľudia, ktorých zamestnáva starostlivosť o iných, ako napríklad rodičia početných rodín alebo ľudia, ktorí pracujú v zdravotníctve či vzdelávaní, pociťujú nudu iba zriedkavo alebo ju nepociťujú vôbec. Ako spomínam vo svojej práci, miera samovrážd mladých v USA je priamo úmerná rodinnému príjmu. Bolo by zaujímavé diskutovať o tom, prečo to tak je. 

 

Akým spôsobom môžu rodičia budovať svoje rodičovské zručnosti?

Môžu ich posilňovať tak, že sa budú opierať o rady iných, skúsenejších rodičov. Ak rodičia skúsia žiť podľa pravidiel, ktoré opisujem v Kompase, ich zručnosti a sebadôvera budú vzrastať.

Okrem toho, ak sa budú stretávať s priateľmi (povedzme raz za mesiac) a zhovárať sa o rodičovstve, môžu sa veľmi veľa naučiť. Toto je jeden z dôvodov, pre ktoré som Kompas vytvoril ako príručku do diskusie. Mnohí rodičia mi už povedali, že im skutočne veľmi pomohla. 

Radíte rodičom, aby Kompas čítali spolu, otcovia a matky. Čo by ste odporúčali, ak jeden z rodičov nechce spolupracovať? Čo by ste odporúčali tam, kde je iba jeden rodič? 

Mnohí rodičia, medzi nimi aj slobodní rodičia, mi povedali, že kniha im veľmi pomohla, dokonca aj bez spolupráce manželského partnera. Podľa mojej skúsenosti, ak sa rodič skutočne snaží dieťa vychovať dobre (teda formovať jeho zmýšľanie a charakter), veľmi často je to úspešné. Ľudské bytosti sú nesmierne odolné. Mnohé významné osobnosti z histórie pochádzajú z rodín s jedným rodičom...

 

A nakoniec, ktoré vaše knihy by ste ešte odporúčali?

Zdá sa, že v súčasnosti tu jestvuje naozaj hlboký dopyt po otcoch, ktorí by mali na životy svojich detí väčší vplyv. Preto som napísal knihu pre mužov, ktorá sa volá Otec, ochranca rodiny. Mnoho mužov mi ďakovalo za rady, ktoré som v nej menoval. Určite dúfam, že sa podarí preložiť ju aj do slovenského jazyka.

 

Knihu Kompas si môžete kúpiť

prostredníctvom tohto 

objednávkového formulára.

 

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Andrej Burianek napísané 29.07.2016 09:10

Od tohto autora je k dispozícii aj ďalšia skvelá kniha: Úspešní otcovia.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.