ŽenaRozhovor s osobnosťou

James Stenson: Deti dospievajú cez drobné povinnosti, za ktoré sú zodpovedné

 Viki Marcinová   25.07.2016   1

O tom, že deti sú vlastne tajomstvom, o overených princípoch vo výchove, o nude a o tom, ako ju zlomiť,

sa rozprávame s Jamesom Stensonom, autorom známej a úspešnej príručky rodičovstva Kompas, ktorá nedávno vyšla aj v slovenčine.

 

Od začiatku vašej práce s mladými ľuďmi a ich rodičmi sa snažíte prísť na to, čo tvorí kľúčové prvky úspešného rodičovstva. Kniha Kompas je vlastne výsledkom tohto hľadania.

Už len to, že sa snažíte odhaľovať takéto princípy, prezrádza, že pochádzate zo zdravej rodiny. Aké bolo vaše detstvo a ako viedli rodičia vás?

Moje detstvo bolo typické pre americkú strednú triedu, no zároveň sa od nej aj trochu líšilo. Moji rodičia boli írski prisťahovalci a do Ameriky si so sebou priniesli pevnú vieru v Boha a tradičné morálne hodnoty. V tomto duchu formovali aj moje uvažovanie a pestovali vo mne lásku ku knihám.

Vraví sa, že naše svedomie je v skutočnosti hlasom našich rodičov. Je to vlastne Boží hlas, ktorý k nám prichádza prostredníctvom našich rodičov a prostredníctvom toho, ako nás učia, čo je správne a čo nie.

 

Naučili ma, že pre úspech a šťastie v živote je najdôležitejšia osobná integrita. Ako aj vysvetľujem vo svojej knihe, slovo „integrita“ znamená celistvosť, jednotnosť. V ľudskom živote integritu chápeme ako jednotu toho, čomu veríme, čo vravíme a ako konáme. Teda hovoríme pravdu a dodržiavame sľuby. Bez integrity sa život drobí na kúsky.

Prečo si myslíte, že osobný vzťah s Bohom je prvým a najvyšším princípom pre rodiča?

Rodičia, ktorí majú silnú vieru v Boha, budú mať tendenciu vnímať svoje deti ako zázračné a záhadné dary. Budú vidieť, že ich úlohou je vychovať z detí schopných, zodpovedných a pozorných dospelých, ktorí žijú podľa princípov integrity - teda prijmú zmýšľanie rodičov a podľa neho budú aj žiť.

Inými slovami, voči deťom vystupujú tak, ako Boh vystupuje voči nim - s láskavou ochranou, s vysokými morálnymi štandardmi, súcitným porozumením, s ochotou odpúšťať a láskou, ktorá neprestáva. Okrem toho dávajú svojim deťom aj jasný príklad toho, ako žiť podľa vnútorných morálnych princípov. Ich láskavá autorita nad deťmi je potom omnoho silnejšia.

 

Zastávate názor, že pre umenie vychovávať deti nejestvujú žiadne recepty ani overené formulky. Vlastne ani pre život ako taký. Prečo nás to tak veľmi ťahá k návodom?

Našou prirodzenou reakciou na akýkoľvek problém je pýtať sa: Ako sa mám vyrovnať s touto situáciou? Rodičia si uvedomujú – aj keď len veľmi hmlisto – všetky nebezpečenstvá, ktorým deti budú neskôr v živote čeliť. A moderná spoločnosť nás nabáda k tomu, aby sme hľadali jednoduché a rýchle riešenia.

Ja sa snažím rodičom ukazovať, že najlepšie - zdá sa na základe práce s mnohými rodinami - funguje jednoducho dodržiavanie niektorých princípov v živote a že v istých momentoch jednoducho budeme stáť zoči-voči tajomstvu. Keď toto človek prijme a spoľahne sa na Božiu pomoc, v životoch detí sa dejú úžasné veci. 

 

V knihe Kompas hovoríte, že myšlienka „domova ako miesta, kde sa iba odpočíva" je jednou z vážnych chýb modernej rodiny. Aké sú podľa vás možné dôsledky tohto javu?

Deti zdokonaľujú svoje čnosti (svoje návyky konať dobro) tak, že svoje schopnosti použijú na riešenie problémov. To znamená, že isté množstvo práce doma, za ktorú sú zodpovedné, ich dokáže veľmi veľa naučiť. Prispievajú tak ku životu rodiny a pripravujú sa na život dospelých.

Ak sa však toto nedeje, deti síce rastú, no nedospievajú. Zostávajú na pomedzí dospelosti a detstva. Majú v sebe hlboko zakorenený pocit nároku na neustále užívanie si, zábavu, na zmyslové potešenie. Ako dospelí budú ďaleko zaostávať za tými, ktorí, na rozdiel od nich, majú pevný charakter a integritu. Ako povedal jeden kritik: „Tí, ktorí si nebudú nič nárokovať, budú dedičmi zeme.“

 

Súčasná generácia rodičov je vlastne prvou, ktorá vychováva deti zároveň s Facebookom (a Facebook používam skôr ako všeobecný pojem pre sociálne siete, ktoré mladí ľudia používajú denne).

Aké výzvy prináša táto skutočnosť?

Poviem iba toto: akákoľvek vonkajšia elektronická „autorita“ v domácnosti - či je to televízia alebo internet - oslabuje rodičovskú autoritu nad deťmi. Všimol som si, že vždy, keď sa rodič snaží dieťaťu povedať niečo dôležité či nejako ho poučiť, musí sa mu dívať do očí. Čokoľvek, čo ľudí vyruší a odťahuje od pohľadu z očí do očí, spôsobuje, že vzťahy detí a rodičov sa oslabujú.

Prečo je nuda v súčasnosti takou hrozbou?

Tolstoj v Anne Kareninovej povedal, že nuda je „túžba po túžbach“. Presne to sa stane, keď schopnosti dieťaťa nie sú vystavené námahe. To sa týka aj toho, keď dieťa neprecvičuje lásku voči iným ľuďom a lásku voči cieľom v živote. V podstate je to nedostatok lásky v živote, a to je extrémne nezdravé.

Práve preto jedným z najlepších liekov na nudu je štedrosť, teda konanie dobra iným ľuďom. Ľudia, ktorých zamestnáva starostlivosť o iných, ako napríklad rodičia početných rodín alebo ľudia, ktorí pracujú v zdravotníctve či vzdelávaní, pociťujú nudu iba zriedkavo alebo ju nepociťujú vôbec. Ako spomínam vo svojej práci, miera samovrážd mladých v USA je priamo úmerná rodinnému príjmu. Bolo by zaujímavé diskutovať o tom, prečo to tak je. 

 

Akým spôsobom môžu rodičia budovať svoje rodičovské zručnosti?

Môžu ich posilňovať tak, že sa budú opierať o rady iných, skúsenejších rodičov. Ak rodičia skúsia žiť podľa pravidiel, ktoré opisujem v Kompase, ich zručnosti a sebadôvera budú vzrastať.

Okrem toho, ak sa budú stretávať s priateľmi (povedzme raz za mesiac) a zhovárať sa o rodičovstve, môžu sa veľmi veľa naučiť. Toto je jeden z dôvodov, pre ktoré som Kompas vytvoril ako príručku do diskusie. Mnohí rodičia mi už povedali, že im skutočne veľmi pomohla. 

Radíte rodičom, aby Kompas čítali spolu, otcovia a matky. Čo by ste odporúčali, ak jeden z rodičov nechce spolupracovať? Čo by ste odporúčali tam, kde je iba jeden rodič? 

Mnohí rodičia, medzi nimi aj slobodní rodičia, mi povedali, že kniha im veľmi pomohla, dokonca aj bez spolupráce manželského partnera. Podľa mojej skúsenosti, ak sa rodič skutočne snaží dieťa vychovať dobre (teda formovať jeho zmýšľanie a charakter), veľmi často je to úspešné. Ľudské bytosti sú nesmierne odolné. Mnohé významné osobnosti z histórie pochádzajú z rodín s jedným rodičom...

 

A nakoniec, ktoré vaše knihy by ste ešte odporúčali?

Zdá sa, že v súčasnosti tu jestvuje naozaj hlboký dopyt po otcoch, ktorí by mali na životy svojich detí väčší vplyv. Preto som napísal knihu pre mužov, ktorá sa volá Otec, ochranca rodiny. Mnoho mužov mi ďakovalo za rady, ktoré som v nej menoval. Určite dúfam, že sa podarí preložiť ju aj do slovenského jazyka.

 

Knihu Kompas si môžete kúpiť

prostredníctvom tohto 

objednávkového formulára.

 

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Andrej Burianek napísané 29.07.2016 09:10

Od tohto autora je k dispozícii aj ďalšia skvelá kniha: Úspešní otcovia.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?