ŽenaRozhovor s osobnosťou

Izabelka je pre mňa prioritou č.1

 Zuzana Beňová/ PR   29.10.2018   0

Dianu Hágerovú sme spoznali najskôr ako bývalú finalistku Miss Universe 2009, neskôr na obrazovkách ako moderátorku ranného vysielania najsledovanejšej slovenskej televízie. 

Jej optimizmus, svieža tvár a rozžiarený úsmev dokázali už od skorého rána divákov naplno budiť do života. 

 

Sviežosť, optimizmus a „rozžiarenosť“ jej nechýba ani dnes ako mame 10 mesačnej Izabelky. 

Meno, ktoré spolu s partnerom Romanom Juraškom svojej dcérke dali pochádza z hebrejského Isebel a znamená „bohom povýšená.“ Obaja rodičia však dnes úprimne priznávajú, že to skôr malá Izabelka povýšila ich život na úplne inú úroveň.

„Materstvo mi zmenilo život o 180 stupňov. Aj keď to znie ako klišé, ľudia, ktorí sa stali rodičmi vedia o čom hovorím. Pre každého je to jedinečná a neopakovateľná skúsenosť. Po narodení dieťaťa zrazu zistíte, čo má zmysel a ktoré priority sú pre vás v živote najdôležitejšie,“ hodnotí príchod dieťaťa do rodiny mladá mamička.  

Nevedela som si predstaviť, že budem mamou

Diana však úprimne priznáva, že aj keď nie je človek, ktorý si plánoval kariéru, pred šiestimi rokmi si vôbec nevedela predstaviť, že bude mamou. V jej okolí však začali pribúdať bábätká, o desať rokov starší partner Roman si sám seba vedel predstaviť ako otca, takže nebolo nad čím premýšľať.  

Tehotenstvo? Kyslé uhorky a zmrzlina

Budúca mamička tehotenstvo, okrem prvého trimestra, zvládala dobre. „Prvý trimester som nemala, tak ako mnohé ženy, celkom optimálny. Nevyhli sa mi nevoľnosti, únava, dokonca som  musela vypustiť moju milovanú jogu. Ale hneď ako mi bolo lepšie, usilovala som sa cvičiť, aj žiť tak ako predtým. K cvičeniu jogy som pridala cvičenia na fitlopte pre budúce mamičky, aj cvičenia na predpôrodnej príprave. Myslím, že aj vďaka tomu som mala zvyšok tehotenstva skvelý a bezproblémový. A že aj cvičenia mi pomohli k tomu, že som sa po pôrode dostala relatívne rýchlo postavou do poriadku.“ S úsmevom však spomína, že pokiaľ ide o tehotenské chute musela mať vždy po ruke kyslé uhorky a každý deň zmrzlinu.     

 

Kramáre, koktail emócií a všedné dni

Izabelka prišla na svet 30. októbra 2017 a aj keď sa jej príchod na svet nevyhol určitým komplikáciám, vďaka personálu pôrodnice na Kramároch sa podarilo všetko dobre zvládnuť. Po pôrode Dianu podľa jej slov zavalil doslova koktail emócií – eufória, radosť, aj dojatie. 

Potom sa však začnú všedné mamičkovské dni. Aj keď  starostlivosť o bábätko pripomína nekončiaci, niekedy monotónny kolotoč skladajúci sa z prebaľovania, jedenia, vychádzok, kúpania, spánku, hrania, Diana si ho dokáže naplno užívať aj preto, že napĺňanie potrieb dieťatka napĺňa aj ju ako matku.

„A nechceme zostávať pri tom každodennom stereotype. Myslím, že dnes už veľa mamičiek nezostáva s dieťatkom zatvorených doma, ale aj kvôli sebe a aj kvôli socializácii dieťaťa vychádza medzi ostatných ľudí. My chodíme plávať, cvičiť, stretávame sa s inými mamičkami, s rodinou a deň nám ubehne ani nevieme ako. Nudiť sa teda s Izabelkou vôbec nestíhame,“ hovorí Diana  s úsmevom.   

Dodnes ďakujem sestričkám z pôrodnice, že mi pomohli dojčiť

Je prirodzené, že Diana si ako každá mama starostlivo vyberá, čo je pre jej dcérku najlepšie. Aj preto bolo pre ňu od začiatku dôležité dojčenie. „Väčšina žien v mojom okolí sa snaží a chcú dojčiť svoje bábätká a ja som o tom tiež nepochybovala ani chvíľu. A som rada, že od začiatku sme nemali s dojčením žiadny problém. Ani s tvorbou mlieka, ani s prisatím bábätka. Aj keď bola Izabelka po pôrode chvíľu v inkubátore. A sestričky v nemocnici mi boli pri spustení dojčenia veľmi nápomocné za čo im dodnes ďakujem.“   

Okolo šiesteho mesiaca života dcérky však musela Diana dojčenie kvôli zdravotným problémom načas prerušiť. „Prirodzene sme prešli na Sunar. Zaujímavé pre mňa bolo, že Izabelka ho vôbec neodmietala. Akoby ani nezistila rozdiel, že  ide o iné mlieko. Počula som príhody iných mám, že deťom trvá dlhšie zvyknúť si na náhradné mlieko, ale Izabelka je v tomto perfektná. A asi je to aj kvôli samotnému zloženiu umelého mlieka, že sa podobá tomu prirodzenému."

 

Pri zavádzaní stravovania dcérky pomocou umelého mlieka si dala mamička záležať, aby mala fľašku s extrémne malou dierkou: „Aby to nebolo pre Izabelku úplne jednoduché, aby nebol zasa problém pri dojčení, že si nechce sama potiahnuť. „Narobiť“ sa teda musela rovnako pri prsníku, ako pri fľaške,“ vysvetlila účinnú mamičkovskú fintu Diana.    

My sme sa trafili na prvý krát

Diana s úsmevom hovorí, pri voľbe značky umelej náhrady mlieka jej ani neprišlo na um, že by malo ísť o niečo iné ako mlieko, ktoré sama konzumovala ako bábätko. Jednoducho voľba padla na overenú značku. „Potešilo ma, že jeho zloženie sa usiluje čo najviac podobať originálu.“ Mamička oceňuje, že v tomto mlieku nechýba prirodzený mliečny tuk, ktorý zloženie umelého výrobku veľmi približuje zloženiu prirodzeného materského mlieka. „Asi sme dobre urobili. Viem, že niektorí rodičia musia vyskúšať niekoľko druhov, niekoľko značiek umelého mlieka, kým dieťatku zachutí. My sme sa trafili na prvý krát.“ 

Väčšina žien chce dojčiť svoje bábätko čo najdlhšie. „Stávajú sa však situácie, keď to už od začiatku nejde alebo, že žena musí z rôznych dôvodov, tak ako ja, načas prerušiť dojčenie. Preto je super, že my mamy máme možnosť, aby bábätko dostalo všetky potrebné výživné látky aspoň v podobe umelého mliečka, keď ho už nemôže dostať od mamy.“   

Diane sa podarilo materské mlieko udržať a po problémoch začala opäť Izabelku dojčiť. 

„Aj keď sme zostali aj pri Sunare, pretože večer nám viac vyhovuje takéto kŕmenie. Teraz to úplne bez problémov kombinujeme. Nemá problém prejsť z prsníka na fľašku a z fľašky na prsník.“ Izabelke stále chutí ráno mamine mlieko, večer sa teší na Sunar. Do jedálnička jej však už na obed pribudla aj normálna, resp. tuhá strava.   

„Od mliečka sme sa prirodzene dostali aj k príkrmom a snackom Sunarek, tie nás sprevádzajú na výletoch“ Diana nie je teda úplne rozhodnutá dokedy bude malú Izabelku dojčiť, ale predpokladá, že sama dcérka jej sama naznačí, že už stačí.  „Tým, že je to moje prvé dieťa nemám nejaké striktné predstavy, ani termíny o tom, čo a kedy  je správne.“ 

Veľkým vzorom v materstve je pre Dianu jej mama.

Práve ju najviac obdivuje a uznáva. Hovorí o nej, že ako žena vie byť tvrdá, aj rozhodná, ale aj veľmi ženská a citlivá. „Na jej  vzore som sa sama učila a doteraz sa učím byť dobrou mamou. Najviac verím práve jej „mamičkovským“ radám. Veď kto by mi ich vedel dať lepšie ako vlastná mama. A teraz robím ja všetko preto, aby som sa raz stala ako mama rovnakým vzorom aj pre našu Izabelku.“ 

A malá Izabelka to ako spokojné bábätko cíti. „Väčšina ľudí, ktorí ju vidia hovoria, že sa skoro stále usmieva a pôsobí ako neuveriteľne šťastné bábätko. Tak dúfam, že je to aj vďaka tomu, že sa jej usilujeme zo seba a zo sveta dávať to najlepšie, čo vieme,“ vyslovuje nádej šťastná mamička Diana. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.