ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Izabelka je pre mňa prioritou č.1

 Zuzana Beňová/ PR   29.10.2018   0

Dianu Hágerovú sme spoznali najskôr ako bývalú finalistku Miss Universe 2009, neskôr na obrazovkách ako moderátorku ranného vysielania najsledovanejšej slovenskej televízie. 

Jej optimizmus, svieža tvár a rozžiarený úsmev dokázali už od skorého rána divákov naplno budiť do života. 

 

Sviežosť, optimizmus a „rozžiarenosť“ jej nechýba ani dnes ako mame 10 mesačnej Izabelky. 

Meno, ktoré spolu s partnerom Romanom Juraškom svojej dcérke dali pochádza z hebrejského Isebel a znamená „bohom povýšená.“ Obaja rodičia však dnes úprimne priznávajú, že to skôr malá Izabelka povýšila ich život na úplne inú úroveň.

„Materstvo mi zmenilo život o 180 stupňov. Aj keď to znie ako klišé, ľudia, ktorí sa stali rodičmi vedia o čom hovorím. Pre každého je to jedinečná a neopakovateľná skúsenosť. Po narodení dieťaťa zrazu zistíte, čo má zmysel a ktoré priority sú pre vás v živote najdôležitejšie,“ hodnotí príchod dieťaťa do rodiny mladá mamička.  

Nevedela som si predstaviť, že budem mamou

Diana však úprimne priznáva, že aj keď nie je človek, ktorý si plánoval kariéru, pred šiestimi rokmi si vôbec nevedela predstaviť, že bude mamou. V jej okolí však začali pribúdať bábätká, o desať rokov starší partner Roman si sám seba vedel predstaviť ako otca, takže nebolo nad čím premýšľať.  

Tehotenstvo? Kyslé uhorky a zmrzlina

Budúca mamička tehotenstvo, okrem prvého trimestra, zvládala dobre. „Prvý trimester som nemala, tak ako mnohé ženy, celkom optimálny. Nevyhli sa mi nevoľnosti, únava, dokonca som  musela vypustiť moju milovanú jogu. Ale hneď ako mi bolo lepšie, usilovala som sa cvičiť, aj žiť tak ako predtým. K cvičeniu jogy som pridala cvičenia na fitlopte pre budúce mamičky, aj cvičenia na predpôrodnej príprave. Myslím, že aj vďaka tomu som mala zvyšok tehotenstva skvelý a bezproblémový. A že aj cvičenia mi pomohli k tomu, že som sa po pôrode dostala relatívne rýchlo postavou do poriadku.“ S úsmevom však spomína, že pokiaľ ide o tehotenské chute musela mať vždy po ruke kyslé uhorky a každý deň zmrzlinu.     

 

Kramáre, koktail emócií a všedné dni

Izabelka prišla na svet 30. októbra 2017 a aj keď sa jej príchod na svet nevyhol určitým komplikáciám, vďaka personálu pôrodnice na Kramároch sa podarilo všetko dobre zvládnuť. Po pôrode Dianu podľa jej slov zavalil doslova koktail emócií – eufória, radosť, aj dojatie. 

Potom sa však začnú všedné mamičkovské dni. Aj keď  starostlivosť o bábätko pripomína nekončiaci, niekedy monotónny kolotoč skladajúci sa z prebaľovania, jedenia, vychádzok, kúpania, spánku, hrania, Diana si ho dokáže naplno užívať aj preto, že napĺňanie potrieb dieťatka napĺňa aj ju ako matku.

„A nechceme zostávať pri tom každodennom stereotype. Myslím, že dnes už veľa mamičiek nezostáva s dieťatkom zatvorených doma, ale aj kvôli sebe a aj kvôli socializácii dieťaťa vychádza medzi ostatných ľudí. My chodíme plávať, cvičiť, stretávame sa s inými mamičkami, s rodinou a deň nám ubehne ani nevieme ako. Nudiť sa teda s Izabelkou vôbec nestíhame,“ hovorí Diana  s úsmevom.   

Dodnes ďakujem sestričkám z pôrodnice, že mi pomohli dojčiť

Je prirodzené, že Diana si ako každá mama starostlivo vyberá, čo je pre jej dcérku najlepšie. Aj preto bolo pre ňu od začiatku dôležité dojčenie. „Väčšina žien v mojom okolí sa snaží a chcú dojčiť svoje bábätká a ja som o tom tiež nepochybovala ani chvíľu. A som rada, že od začiatku sme nemali s dojčením žiadny problém. Ani s tvorbou mlieka, ani s prisatím bábätka. Aj keď bola Izabelka po pôrode chvíľu v inkubátore. A sestričky v nemocnici mi boli pri spustení dojčenia veľmi nápomocné za čo im dodnes ďakujem.“   

Okolo šiesteho mesiaca života dcérky však musela Diana dojčenie kvôli zdravotným problémom načas prerušiť. „Prirodzene sme prešli na Sunar. Zaujímavé pre mňa bolo, že Izabelka ho vôbec neodmietala. Akoby ani nezistila rozdiel, že  ide o iné mlieko. Počula som príhody iných mám, že deťom trvá dlhšie zvyknúť si na náhradné mlieko, ale Izabelka je v tomto perfektná. A asi je to aj kvôli samotnému zloženiu umelého mlieka, že sa podobá tomu prirodzenému."

 

Pri zavádzaní stravovania dcérky pomocou umelého mlieka si dala mamička záležať, aby mala fľašku s extrémne malou dierkou: „Aby to nebolo pre Izabelku úplne jednoduché, aby nebol zasa problém pri dojčení, že si nechce sama potiahnuť. „Narobiť“ sa teda musela rovnako pri prsníku, ako pri fľaške,“ vysvetlila účinnú mamičkovskú fintu Diana.    

My sme sa trafili na prvý krát

Diana s úsmevom hovorí, pri voľbe značky umelej náhrady mlieka jej ani neprišlo na um, že by malo ísť o niečo iné ako mlieko, ktoré sama konzumovala ako bábätko. Jednoducho voľba padla na overenú značku. „Potešilo ma, že jeho zloženie sa usiluje čo najviac podobať originálu.“ Mamička oceňuje, že v tomto mlieku nechýba prirodzený mliečny tuk, ktorý zloženie umelého výrobku veľmi približuje zloženiu prirodzeného materského mlieka. „Asi sme dobre urobili. Viem, že niektorí rodičia musia vyskúšať niekoľko druhov, niekoľko značiek umelého mlieka, kým dieťatku zachutí. My sme sa trafili na prvý krát.“ 

Väčšina žien chce dojčiť svoje bábätko čo najdlhšie. „Stávajú sa však situácie, keď to už od začiatku nejde alebo, že žena musí z rôznych dôvodov, tak ako ja, načas prerušiť dojčenie. Preto je super, že my mamy máme možnosť, aby bábätko dostalo všetky potrebné výživné látky aspoň v podobe umelého mliečka, keď ho už nemôže dostať od mamy.“   

Diane sa podarilo materské mlieko udržať a po problémoch začala opäť Izabelku dojčiť. 

„Aj keď sme zostali aj pri Sunare, pretože večer nám viac vyhovuje takéto kŕmenie. Teraz to úplne bez problémov kombinujeme. Nemá problém prejsť z prsníka na fľašku a z fľašky na prsník.“ Izabelke stále chutí ráno mamine mlieko, večer sa teší na Sunar. Do jedálnička jej však už na obed pribudla aj normálna, resp. tuhá strava.   

„Od mliečka sme sa prirodzene dostali aj k príkrmom a snackom Sunarek, tie nás sprevádzajú na výletoch“ Diana nie je teda úplne rozhodnutá dokedy bude malú Izabelku dojčiť, ale predpokladá, že sama dcérka jej sama naznačí, že už stačí.  „Tým, že je to moje prvé dieťa nemám nejaké striktné predstavy, ani termíny o tom, čo a kedy  je správne.“ 

Veľkým vzorom v materstve je pre Dianu jej mama.

Práve ju najviac obdivuje a uznáva. Hovorí o nej, že ako žena vie byť tvrdá, aj rozhodná, ale aj veľmi ženská a citlivá. „Na jej  vzore som sa sama učila a doteraz sa učím byť dobrou mamou. Najviac verím práve jej „mamičkovským“ radám. Veď kto by mi ich vedel dať lepšie ako vlastná mama. A teraz robím ja všetko preto, aby som sa raz stala ako mama rovnakým vzorom aj pre našu Izabelku.“ 

A malá Izabelka to ako spokojné bábätko cíti. „Väčšina ľudí, ktorí ju vidia hovoria, že sa skoro stále usmieva a pôsobí ako neuveriteľne šťastné bábätko. Tak dúfam, že je to aj vďaka tomu, že sa jej usilujeme zo seba a zo sveta dávať to najlepšie, čo vieme,“ vyslovuje nádej šťastná mamička Diana. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?