ŽenaRozhovor s osobnosťou

Izabelka je pre mňa prioritou č.1

 Zuzana Beňová/ PR   29.10.2018   0

Dianu Hágerovú sme spoznali najskôr ako bývalú finalistku Miss Universe 2009, neskôr na obrazovkách ako moderátorku ranného vysielania najsledovanejšej slovenskej televízie. 

Jej optimizmus, svieža tvár a rozžiarený úsmev dokázali už od skorého rána divákov naplno budiť do života. 

 

Sviežosť, optimizmus a „rozžiarenosť“ jej nechýba ani dnes ako mame 10 mesačnej Izabelky. 

Meno, ktoré spolu s partnerom Romanom Juraškom svojej dcérke dali pochádza z hebrejského Isebel a znamená „bohom povýšená.“ Obaja rodičia však dnes úprimne priznávajú, že to skôr malá Izabelka povýšila ich život na úplne inú úroveň.

„Materstvo mi zmenilo život o 180 stupňov. Aj keď to znie ako klišé, ľudia, ktorí sa stali rodičmi vedia o čom hovorím. Pre každého je to jedinečná a neopakovateľná skúsenosť. Po narodení dieťaťa zrazu zistíte, čo má zmysel a ktoré priority sú pre vás v živote najdôležitejšie,“ hodnotí príchod dieťaťa do rodiny mladá mamička.  

Nevedela som si predstaviť, že budem mamou

Diana však úprimne priznáva, že aj keď nie je človek, ktorý si plánoval kariéru, pred šiestimi rokmi si vôbec nevedela predstaviť, že bude mamou. V jej okolí však začali pribúdať bábätká, o desať rokov starší partner Roman si sám seba vedel predstaviť ako otca, takže nebolo nad čím premýšľať.  

Tehotenstvo? Kyslé uhorky a zmrzlina

Budúca mamička tehotenstvo, okrem prvého trimestra, zvládala dobre. „Prvý trimester som nemala, tak ako mnohé ženy, celkom optimálny. Nevyhli sa mi nevoľnosti, únava, dokonca som  musela vypustiť moju milovanú jogu. Ale hneď ako mi bolo lepšie, usilovala som sa cvičiť, aj žiť tak ako predtým. K cvičeniu jogy som pridala cvičenia na fitlopte pre budúce mamičky, aj cvičenia na predpôrodnej príprave. Myslím, že aj vďaka tomu som mala zvyšok tehotenstva skvelý a bezproblémový. A že aj cvičenia mi pomohli k tomu, že som sa po pôrode dostala relatívne rýchlo postavou do poriadku.“ S úsmevom však spomína, že pokiaľ ide o tehotenské chute musela mať vždy po ruke kyslé uhorky a každý deň zmrzlinu.     

 

Kramáre, koktail emócií a všedné dni

Izabelka prišla na svet 30. októbra 2017 a aj keď sa jej príchod na svet nevyhol určitým komplikáciám, vďaka personálu pôrodnice na Kramároch sa podarilo všetko dobre zvládnuť. Po pôrode Dianu podľa jej slov zavalil doslova koktail emócií – eufória, radosť, aj dojatie. 

Potom sa však začnú všedné mamičkovské dni. Aj keď  starostlivosť o bábätko pripomína nekončiaci, niekedy monotónny kolotoč skladajúci sa z prebaľovania, jedenia, vychádzok, kúpania, spánku, hrania, Diana si ho dokáže naplno užívať aj preto, že napĺňanie potrieb dieťatka napĺňa aj ju ako matku.

„A nechceme zostávať pri tom každodennom stereotype. Myslím, že dnes už veľa mamičiek nezostáva s dieťatkom zatvorených doma, ale aj kvôli sebe a aj kvôli socializácii dieťaťa vychádza medzi ostatných ľudí. My chodíme plávať, cvičiť, stretávame sa s inými mamičkami, s rodinou a deň nám ubehne ani nevieme ako. Nudiť sa teda s Izabelkou vôbec nestíhame,“ hovorí Diana  s úsmevom.   

Dodnes ďakujem sestričkám z pôrodnice, že mi pomohli dojčiť

Je prirodzené, že Diana si ako každá mama starostlivo vyberá, čo je pre jej dcérku najlepšie. Aj preto bolo pre ňu od začiatku dôležité dojčenie. „Väčšina žien v mojom okolí sa snaží a chcú dojčiť svoje bábätká a ja som o tom tiež nepochybovala ani chvíľu. A som rada, že od začiatku sme nemali s dojčením žiadny problém. Ani s tvorbou mlieka, ani s prisatím bábätka. Aj keď bola Izabelka po pôrode chvíľu v inkubátore. A sestričky v nemocnici mi boli pri spustení dojčenia veľmi nápomocné za čo im dodnes ďakujem.“   

Okolo šiesteho mesiaca života dcérky však musela Diana dojčenie kvôli zdravotným problémom načas prerušiť. „Prirodzene sme prešli na Sunar. Zaujímavé pre mňa bolo, že Izabelka ho vôbec neodmietala. Akoby ani nezistila rozdiel, že  ide o iné mlieko. Počula som príhody iných mám, že deťom trvá dlhšie zvyknúť si na náhradné mlieko, ale Izabelka je v tomto perfektná. A asi je to aj kvôli samotnému zloženiu umelého mlieka, že sa podobá tomu prirodzenému."

 

Pri zavádzaní stravovania dcérky pomocou umelého mlieka si dala mamička záležať, aby mala fľašku s extrémne malou dierkou: „Aby to nebolo pre Izabelku úplne jednoduché, aby nebol zasa problém pri dojčení, že si nechce sama potiahnuť. „Narobiť“ sa teda musela rovnako pri prsníku, ako pri fľaške,“ vysvetlila účinnú mamičkovskú fintu Diana.    

My sme sa trafili na prvý krát

Diana s úsmevom hovorí, pri voľbe značky umelej náhrady mlieka jej ani neprišlo na um, že by malo ísť o niečo iné ako mlieko, ktoré sama konzumovala ako bábätko. Jednoducho voľba padla na overenú značku. „Potešilo ma, že jeho zloženie sa usiluje čo najviac podobať originálu.“ Mamička oceňuje, že v tomto mlieku nechýba prirodzený mliečny tuk, ktorý zloženie umelého výrobku veľmi približuje zloženiu prirodzeného materského mlieka. „Asi sme dobre urobili. Viem, že niektorí rodičia musia vyskúšať niekoľko druhov, niekoľko značiek umelého mlieka, kým dieťatku zachutí. My sme sa trafili na prvý krát.“ 

Väčšina žien chce dojčiť svoje bábätko čo najdlhšie. „Stávajú sa však situácie, keď to už od začiatku nejde alebo, že žena musí z rôznych dôvodov, tak ako ja, načas prerušiť dojčenie. Preto je super, že my mamy máme možnosť, aby bábätko dostalo všetky potrebné výživné látky aspoň v podobe umelého mliečka, keď ho už nemôže dostať od mamy.“   

Diane sa podarilo materské mlieko udržať a po problémoch začala opäť Izabelku dojčiť. 

„Aj keď sme zostali aj pri Sunare, pretože večer nám viac vyhovuje takéto kŕmenie. Teraz to úplne bez problémov kombinujeme. Nemá problém prejsť z prsníka na fľašku a z fľašky na prsník.“ Izabelke stále chutí ráno mamine mlieko, večer sa teší na Sunar. Do jedálnička jej však už na obed pribudla aj normálna, resp. tuhá strava.   

„Od mliečka sme sa prirodzene dostali aj k príkrmom a snackom Sunarek, tie nás sprevádzajú na výletoch“ Diana nie je teda úplne rozhodnutá dokedy bude malú Izabelku dojčiť, ale predpokladá, že sama dcérka jej sama naznačí, že už stačí.  „Tým, že je to moje prvé dieťa nemám nejaké striktné predstavy, ani termíny o tom, čo a kedy  je správne.“ 

Veľkým vzorom v materstve je pre Dianu jej mama.

Práve ju najviac obdivuje a uznáva. Hovorí o nej, že ako žena vie byť tvrdá, aj rozhodná, ale aj veľmi ženská a citlivá. „Na jej  vzore som sa sama učila a doteraz sa učím byť dobrou mamou. Najviac verím práve jej „mamičkovským“ radám. Veď kto by mi ich vedel dať lepšie ako vlastná mama. A teraz robím ja všetko preto, aby som sa raz stala ako mama rovnakým vzorom aj pre našu Izabelku.“ 

A malá Izabelka to ako spokojné bábätko cíti. „Väčšina ľudí, ktorí ju vidia hovoria, že sa skoro stále usmieva a pôsobí ako neuveriteľne šťastné bábätko. Tak dúfam, že je to aj vďaka tomu, že sa jej usilujeme zo seba a zo sveta dávať to najlepšie, čo vieme,“ vyslovuje nádej šťastná mamička Diana. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?