ŽenaRozhovor s osobnosťou

Farebný svet bašavelu

 Mária Kohutiarová   22.08.2013   0

Vladislava Dolníková, zdroj: divemaky.sk

Vidieť Rómov robiť neuveriteľné, nádherné veci, pri ktorých sa tají dych a hrajú žilky v nohách a pritom prispieť na pomoc tým, ktorí rastú a napredujú.

Toto všetko sa dá počas Cigánskeho bašavelu na Červenom Kameni . O všetkých vôňach, kútikoch, farbách, zvukoch, plánoch a inšpiráciách presahujúcich tento festival nám rozprávala jeho riaditeľka Vladislava Dolníková.

Množstvo farieb, živelnej hudby a nefalšovaného prejavu. Aj o tom bude tohtoročný Bašavel. Dá sa cez návrat ku koreňom rómskej kultúry nájsť spoločná reč a cesta s nami ostatnými?

Cigánsky bašavel už má takú tradíciu, že každý rok sa snažíme ukázať rómske umenie vždy inak. Minulý rok to boli fúzie a spájanie moderného umenia s rómskou hudbou, tento rok sme zvolili  návrat ku koreňom práve z toho dôvodu, že majorita nepozná tradičné rómske umenie, ktoré je veľmi zaujímavé a hlavne bohaté. Hlavnou myšlienkou je približovanie kultúr a ich vzájomné prepájanie. Je to nenásilná, krásna forma vzájomného spoznávania sa cez umenie  a vzájomný dialóg.

Mnohé z ponúkaných aktivít  sú zaujímavým objavovaním takého iného sveta. Aké spätné reakcie zažívate od návštevníkov festivalu?

Cieľovou skupinou Cigánskeho Bašavelu je hlavne stredná generácia  a rodiny s deťmi. Sme radi, že vyrastá nová generácia, ktorá automaticky spoznáva aj kultúru, ktorá žije vedľa nás. Okrem účinkujúcich dotvárajú atmosféru festivalu aj diváci.  Sme za nich vďační, pretože sú to otvorení ľudia, ktorí milujú rómske umenie a hlavne svojou účasťou aj podporujú mladé rómske talenty.

Na Bašaveli sa  nielenže zabávajú, ale aj pomáhajú integrácii Rómov. Doposiaľ sme sa nestretli s vyslovene negatívnymi reakciami ľudí, ani výtržnosťami. Skôr vládne veľmi dobrá a priateľská atmosféra. Veríme, že to tak aj ostane.

Na pódiu budú stáť aj deti, ktoré v rámci programu Divé maky podporujete....

Vystúpenie Divých makov  patrí medzi najobľúbenejšiu časť programu  festivalu. Tento rok sa predvedú divadelným predstavením, tanečným vystúpením spojeným s workshopom a hudobno-speváckym vystúpením pod vedením rómskych hudobných majstrov.

Každý rok prizývame na spoluprácu niekoho iného, aby decká získali čo najviac skúseností. Zároveň tak deti môžu spoznať seba samých, čo ich najviac baví a v čom sú najlepší. Držme im palce, je to pre nich vždy veľká výzva a na pódium sa veľmi tešia.

Čo pre ne a pre ich rovesníkov v pozícii divákov takéto vystúpenie znamená?

Verím, že je to pre ich motivácia, že keď na sebe makajú, môžu im za krátky čas tlieskať tisícky divákov.  Majú možnosť presvedčiť sa, že ponúknutú šancu treba využiť a pracovať na sebe.

Cigánsky bašavel je viac ako prehliadka toho, čo je v Rómoch  prirodzene ukryté – je predĺženou rukou pomoci deťom z Divých  makov. Koľko detí sa podarilo podporiť z vlaňajšieho ročníka a koľko na pomoc čaká tohto roku?

Každoročne máme v programe okolo 70 detí, ktoré už študujú na stredných školách, niektorí na vysokých a časť detí pripravujeme na vstup na stredné školy. Tento rok nám nastupuje do programu nových 18 detí, pre ktoré hľadáme darcov, aby im dali šancu na vzdelanie  a štúdium. Keďže sú zo sociálne slabých rodín, nemôžu si dovoliť študovať na stredných školách mimo svojho bydliska. Pre tieto deti tým pádom nie je šanca na to, aby študovali to, čo naozaj chcú a na čo majú talent.

Darcovia umožnia práve im plniť si svoje sny. Ale zadarmo to nie je. Musia makať a podávať výsledky, inak sú z programu vylúčené. Také sú podmienky programu. Spolupracujeme len s tými, ktorí chcú.

Červený Kameň bude pri pohľade na vlaňajšiu návštevnosť isto aj tento rok plný. Čo odporúčate z programu ako „naj“ pre deti, pre mladých a pre rodičov?

Pre deti jednoznačne divadlo Divých makov o 14:00 hod, ako aj atrakcie ako historický kolotoč, či pojazdná kováčska dielňa. Je pripravený aj výtvarný workshop, kde môžu spolu s umelcami tvoriť krásne diela.

Je ťažko vybrať  jedno, každému sa páči niečo iné, ale odporúčam určite tanečníkov z Rumunska pod názvom Romafest, ktorých vystúpenie je fascinujúce. Sme hrdí, že vystúpia na Bašaveli, pretože svojou profesionalitou a zameraním patria k svetovej špičke.

Od veštenia cez tradičné kováčstvo až po  košový kolotoč. A čo tak jedlo?

V celom areáli festivalu budú môcť návštevníci ochutnať rómske recepty, ktorých bude niekoľko. Bude aj tradičná goja, alebo ľuďmi obľúbené chumer s bukami ( slíže s pečienkami). Výborná je aj polievka žufka. Netreba sa báť to ochutnať,  patrí to k spoznávaniu kultúry.

Tým, ktorí sa chystajú na festival, radíte prísť v  riadne farebnej sukni...

Je takým našim snom, aby diváci podporili atmosféru svojim oblečením, ktoré môže spestriť celú festivalovú lúku. Naozaj odporúčame dať si niečo  pekné, farebné, aby  sa ľudia cítili pohodlne, dobre, ale hlavne veselo.  Veľmi sa tešíme na všetkých vašich čitateľov a veríme, že sa stretneme na Červenom kameni v romantickej atmosfére  návratu ku koreňom rómskej kultúry a umenia. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.