Eurovoľby: kandidátka Renáta Ocilková

MikSa 0

„Mojím prvým a najväčším pokladom a naplnením je moja rodina.

Pre ňu žijem a keby nebolo jej, nebola by som tým, čím som.

 Materstvo ma denne učí pokore, slobode a nadhľadu.“

Renáta Ocilková

 

6. júna 2009 si budeme voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu (EP). Dnes Vám predstavíme kandidátku na europoslankyňu Renátu Ocilkovú.

Renátku poznám zo škôlky, kam spolu chodia naše deti. Pričinila sa o vznik tejto i ďalšej novej škôlky v Bratislave. Renátka je žena, mama, kamarátka, plná optimizmu, energie, nápadov, dobrej vôle a úprimnosti. Po stretnutí s ňou sa aj ja týmto všetkým často nakazím a hneď vidím svet vo veselších farbách a mám túžbu meniť veci k lepšiemu. Renátka vie nadchnúť a zapáliť ľudí pre dobrú vec…preto som rada, že som ju našla na kandidátskej listine do EP.

Renátka, ako si vstúpila do politiky? Je ťažké stať sa politikom?

Nemyslím si, že by som vstúpila do politiky. Skôr ma stále priťahovala ochrana  spravodlivosti a dobra. Blízko politiky ma doviedla možno kombinácia genetických dispozícií, povahy a toho, že som musela v devätnástich bojovať aj o môj vlastný život kvôli zákernej chorobe.

Nie je v politike stále ešte hendikep, že si žena?

Čo sa týka kandidatúry či účasti žien v politike, tu neplatia žiadne povinné kvóty. Buď je žena dobrá (spravidla musí byť lepšia ako muž – politik) a presadí sa alebo sa nepresadí. Okrem toho, niektorí politici majú stále problém prijať medzi seba (do politiky) ženy. Ale myslím, že rovnaký problém majú ženy aj v iných oblastiach, hlavne na manažérskych pozíciach.

Čo sa pre teba osobne skrýva pod pojmom politika? Nie sú to len žabo-myšie vojny, lobby a ustavičné spory o moc a boj o pravdu?

Niekedy mám pocit, že si muži mýlia politiku s politikárčením. To mi ako matke nie je a nikdy nebude vlastné, to je strata času, investícia energie do nedôležitých vecí. Politika je podľa mňa a pre mňa služba ľuďom prostredníctvom ovplyvňovania tvorby legislatívy, prostredníctvom správy vecí verejných.

Máš dve deti –škôlkárky. Ide rodina a politika dohromady? Čo na to manžel?

Je to ťažké, ale keby ma v tom nepodporoval, ba priam do toho nepovzbudzoval môj manžel, už dávno by som z toho vystúpila. Doteraz sa mi vždy podarilo zladiť rodinu a prácu (politiku) a keď som mala dilemu – keď bola situácia, že som sa musela rozhodnúť v tom istom čase medzi politickou aktivitou a nejakou akciou s deťmi, rozhodla som sa pre deti, pre rodinu.

Kto je u vás doma prezidentom, premiérom či poslancom?

Prezident je u nás Marek (manžel): múdry, rozvážny, v úzadí. Občas niečo odmietne J. Poslancom som asi ja – dávam najviac návrhov, akcií, organizujem, robím, možno aj riadim. A to, čo navrhnem, musím aj urobiť J.  A premiérom sú asi deti J. Ich je počuť najviac, od nich sa všetko odvíja.

Ak by si vyhrala kandidatúru do EP, musela by si sa s rodinou odsťahovať do Belgicka. Čo by si tam konkrétnejšie v tom EP robila? Musíš tam byť normálne celých 8 hodín ako v bežnej pracovnej dobe? 

Určite by sme sa odsťahovali všetci spolu. Napriek tomu, že som bola asi do „tridsiatky“ dosť rozcestovaný typ človeka, absolvovala som zahraničné stáže, študijné pobyty, materstvo zo mňa urobila iného človeka. Určite by som chcela, aby sme tam boli spolu.

Pracovná doba europoslanca (podobne ako slovenského poslanca) nespočíva len v účasti na rokovaní parlamentu. Spočíva v príprave podkladov, správ, stanovísk, interpelácií, deklarácií, v rokovaniach, stretnutiach, atď. Ako europoslankyňa by som rovnako chcela mať kanceláriu aj na Slovensku (minimálne jednu), aby som bola v priamejšom kontakte s ľuďmi, ktorých chcem v Bruseli zastupovať, a ktorým chcem svojou činnosťou slúžiť.

Máš nejaký svoj vzor politika, političky z histórie, prípadne zo súčasnosti?

Mám, Roberta Schumana, ktorý každý deň začínal sv. omšou a  zo súčasných politikov – Jána Figeľa. On dokáže aj problémy obrátiť na dobro a využiť pre osobnostný rast jeho i druhých ľudí.

Máš nejaký recept ako uspieť v politike? Ako si presadiť svoj názor bez násilia a podvodov?

Môj recept je sloboda. Čím som od politiky a práce vo veciach verejných slobodnejšia, tým viac som tam akoby vonkajšími okolnosťami vťahovaná.

Vo volebnom programe máš napísané: podporovať mladé rodiny. Nie je to len fráza? Ako si to konkrétne predstavuješ? Čo je pre teba tradičná rodina a kvalitný život?

Tradičná rodina je mama, otec a deti.

Mladé rodiny často bojujú s problémami finančnými, ale aj s tým, ako pracovať, mať príjmy a zároveň mať čas na rodinu. Budúci Európsky parlament sa bude zaoberať aj flexibilným pracovným časom, možnosťou pracovať z domova, deliť pracovný úväzok na dve pracovné miesta, podporovať na materskej dovolenke aj matky živnostníčky či vypomáhajúce manželky. A do tohto by som ako mladá matka chcela vstupovať, aby som pomohla mladým rodinám žiť kvalitne. Aby, ak potrebujú pracovať obidvaja rodičia, mohli mať čas na prácu, ale aj na seba navzájom, na rodinu.

 

Profil: PaedDr. Mgr. Renáta Ocilková

Rodisko:

Humenné

Bydlisko:

Bratislava, Lamač (od r. 2002)

Vek:

37 rokov

Vzdelanie:

Univerzita Komenského, BA, Pedag. fak.;

Humboldtova univerzita, Berlín, Politológia;  

t.č. štúdium Verejnej politiky, Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK, BA

Súčasné zamestnanie:

Kancelária NR SR

Rodina:

manžel Marek, lekár, dve deti:

Laura (5 rokov) a Lea (4 roky)

Hobby:

hra na klavíri, lyžovanie

Webstránka:

www.ocilkova.sk

Rada klikám na:

www.rodinka.sk

www.miriam.sk

www.christnet.sk

www.verime.kdh.sk

www.koncertypredeti.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár