ŽenaRozhovor s osobnosťou

Dr. Francois Gasse: prezývajú ho Dr. Tetanus

 Eva Pavlíková / text +video   05.02.2009   2

François Gasse, priekopník svetového boja proti novorodeneckému tetanu,

francúzsky lekár a predstaviteľ organizácie UNICEF,

prišiel na jednodňovú návštevu Slovenska.

Moje dojmy z tohto stretnutia vám rada sprostredkovávam.    

Prečo práve táto diagnóza?

Pred 23. rokmi som ešte ako mladý pediater začal pracovať vo výukovej nemocnici v Zambii.  Prvý krát  som videl 5-6 dňového novorodenca v hrozných kŕčoch. Svalové kŕče ohýbali detské telíčko ako luk,  zatínalo pästičky. Dieťatko vnímalo bolesť pri plnom mentálnom vedomí.  Povedali mi  - toto je novorodenecký tetanus. Dieťa o 2 hodiny zomrelo.

Ak nie je v blízkosti nemocnica, a to dostatočne vybavená prístrojmi , nedá sa mu nijako pomôcť. I v prípade „plnej nemocničnej výbavy“ je šanca na prežitie len malá. Prihliadať sa a nič nemôcť nerobiť, je zúfalé.

Čo je novorodenecký tetanus? 

Baktérie tetanu sa nachádzajú v pôde, vo zvieracom truse ako aj vo výkaloch a k dieťatku sa môžu dostať už v okamihu jeho narodenia – v nehygienických podmienkach. Novorodenecký tetanus sa u detí začne prejavovať niekoľko dní od ich kontaktu s baktériou a bez lekárskej pomoci takmer vždy spôsobí rýchlu a bolestivú smrť.

V rozvojových krajinách pomáhajú pri pôrode nekvalifikovaní asistenti, rodina, alebo matky rodia samé. Pupočnú šnúru prestrihávajú nesterilnými nástrojmi, dlhodobou tradíciou je nezaväzovať pupočníkovú šnúru vôbec, alebo ju iba „zalepiť“ trusom či blatom. Toto sú priame cesty infekcie.

Aký veľký je tento "problém"?

Každé 3 minúty si tetanus vyžiada život 1 novorodeniatka. Každý rok si vezme životy 30 000 žien a 140 000 detí.

„Je nepredstaviteľné, aby dnes ľudia zomierali na chorobu, ktorej vieme tak ľahko a lacno predchádzať,“ hovorí Dr. Gasse 

Akú rolu tu hrá očkovanie?

Ak matka dostane 2 dávky vakcíny proti tetanu, prenesie svoju imunitu na dieťa, ktoré je potom chránené počas prvých dvoch mesiacov života. Ona sama je potom chránená ešte ďalšie 3 roky.

Sme ohrození aj my a naše deti?  

Vo vyspelých krajinách sa už viac ako 80 rokov používa lacná a účinná vakcína. Na Slovensku sme sa s tetanom nestretli od roku 1960. S výnimkou 2. prípadov dospelých v 90.tych rokoch. Vďačíme za to hygienicky vedeným pôrodom a vakcináciou, ktorú majú naše deti v základnej očkovanej schéme<//a> , a my dospelí by sme si mali každých 10 rokov vakcináciu zopakovať.

Prijímajú tieto ohrozené ženy očkovanie ako pomoc?  

Zdalo by sa, že najťažšie je zohnať finančné prostriedky, materiál, zariadiť logistiku a ľudí, ktorí budú vakcináciu realizovať. Ale často krát môžete byť na štartovnej čiare s plnou výbavou, a zastanete na mentalite a zvykoch domáceho človeka. – hovorí Dr. Gasse.

V Sírii vám žena na otázku, či ju smiete zaočkovať odpovie: „Opýtajte sa môjho muža“. Muž porozmýšľa a odvolá sa: „Rozhodnem podľa toho, ako rozhodne naša cirkev“ . A tak riešite, vysvetľujete a rokujete s náboženským vodcom v Damašku. Až keď ten povedal „áno“, muži dovolia svojim ženám nechať sa zaočkovať. 

Na Filipínach sme sa stretli so stúpencami silného hnutia PRO LIVE, ktorí nadobudli presvedčenie, že vakcinácia proti tetanu je akousi antikoncepciou. A tak muselo VHO skôr, ako nás prijali na Filipínach, vysvetľovať naše úmyslu vo Vatikáne.  

Úplne nová situácia bola v Pakistane. Keďže tunajšie zvyky vám nedovolia vakcinovať ženy na ulici, a do príbytku nesmie vstúpiť cudzí muž, museli sme vyškoliť na vakcináciu ženy. S pomocou Pakistanskej vlády sme za 2 roky vyškolili 50 000 asistentiek a zaočkovali ďalších 10 miliónov žien.

Očkovanie prebieha aj v krajinách, ktoré sú práve vo vojnovom stave. K roku 2009 sa podarilo pokryť očkovacím programom až 90% územia Afganistanu.

Môžeme pomôcť?

Od októbra 2008 sa pridalo aj Slovensko k celosvetovej kampani

Pampers Unicef

1 balenie=1 vakcína.

Za každé zakúpené balenie výrobkov Pampers, kotré je označené logom kampane, daruje Pampers Unicefu finančné prostriedky na jednu vakcínu proti tetanu, ktorá pomôe zachrániť život mamičke alebo dieťatku.

Do dnešného dňa pomohla táto celosvetová kampaň získať viac ako 50 miliónov vakcín a jej cieľom je počas nasledujúcich 3.rokov získať ďalších 200 miliónov vakcín, čo je 1/2 ich celosvetovej potreby.

Táto práca nie je len o získavaní podpory, dobrovoľníkoch, osvete, a očkovaní v terénne. Na tú príde až po lobbingu u „mocných krajiny“.

Niekedy je ťažké vôbec presvedčiť, že problém s tetanom v krajine existuje. V 80. rokoch nás vláda Bangladéžu presviedčala, že novorodenecký tetanus u nich nie je. Argumentovali štatistikami z nemocníc, z ktorých vypadlo naozaj len veľmi malé číslo. Nikto vtedy neuvažoval nad tým, že v pôrodniciach tam rodí len naozaj málo rodičiek, a do nemocnice má väčšina obyvateľov veľmi ďaleko. O prípadoch týchto úmrtí vlastne neexitovali štatistiky.

A tak sme metodikou prieskumu, vyvinutou WHO, prechádzali osady , dedinky, a postupne celé územia a pýtali sa, koľko novorodencov zomrelo v poslednom roku,  v priebehu niekoľkých dní po pôrode s konkrétnymi príznakmi. Čísla boli ohromujúce. Bolo to viac ako 100 000 novorodencov za posledný rok. Na základe tohto prieskumu sa Bangladéžska vláda rozhodla okamžite začať s vakcináciou a robí ju dodnes vlastnými pracovnými silami s podporou a metodológiou od UNICEF.

Podobne sme vlastným prieskumom o „existencii problému“ presvedčili Ministerstvo zdravotníctva Laosu, ktoré sa pripravuje na spustenie vakcinácie od 3. štvrťroka 2009.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
silvia napísané 07.03.2009 13:49

je to skvelé, že sa aj Slovensko zapojilo do takejto kampane. Som veľmi rada, že aj naša rodina mohla čiastočne pomôcť. želám všetkým veľa zdravia.

Tibor napísané 05.02.2009 08:26

Vdaka, vyborny clanok. Oslovil ´ma.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.