ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Chcem mať osem detí!

 Dagmar Mozolová   01.03.2014   7

  • osem deti 1

Petra má tri sestry. Dve vlastné a jednu nevlastnú, s ktorou sa však tiež pravidelne navštevuje. Rodinu, v ktorej vyrastala, nikdy nepovažovala za viacdetnú, hoci v dnešnej dobe sa na rodinu s troma deťmi tak mnohí pozerajú.

Jej manžel má šesť súrodencov. A to už je čo povedať! Možno aj preto, že majú skúsenosť, aké je to žiť, keď je v rodine viac detí, nechcú zostať pri tých troch, ktoré sa im doteraz narodili...

Ako si spomínaš na detstvo so sestrami?

Vždy sme boli so sestrami jeden tým. Takže nám bolo super. Nebol jediný deň, že by som sa doma sama nudila. Vždy som mala dve kamarátky na hranie.

Keď sme boli s niekým vonku, tak sme mali hlavné slovo a išlo sa tam, kde sme navrhli, veď nás predsa bola skoro polovica skupiny.

Alebo raz, ešte na základnej škole, si ma zobral jeden chlapec od susedov na mušku a bil ma. Po týždni nás to nahnevalo, chytili sme si ho a vykvákali za vlasy. Viac ma nebil. Odvtedy sa s ním kamarátime.

Koľko bratov a sestier má manžel a čo hovorí o svojom detstve?

Manžel je najstarší zo súrodencov. Má dvoch bratov a štyri sestry. So súrodencami vychádza veľmi dobre. Niektorí sú ale o generáciu mladší, takže si rozumejú viac s našimi deťmi. :)

Jeho súrodenci majú od 26 do 3 rokov.

Jejda! Takže jeho rodičia chytili druhý dych?

Dá sa to tak povedať... Páčia sa im veľké rodiny a sú veriaci, takže sa otázkou ďalšieho dieťaťa zaoberali častejšie. Nemali to uzavreté, ako keď niekto pri svadbe povie, že chce dve deti a má.

Jedného dňa obaja začali spoločný večerný rozhovor otázkou: A čo keby sme mali ďalšie dieťa? Potom mama dvakrát potratila. Celá rodina sme to prežívali s nimi. A potom už nebolo ťažké chcieť radšej viac detí ako žiadne. A dokonca by aj teraz ešte jedno chceli.

Aký máš s nimi vzťah?

Máme výborný vzťah. Keď sme sa vzali, tak sme u nich asi rok bývali. Veľmi nám pomohli.

V ich rodine nikdy nie je nuda. Naozaj. U nás bol menší ruch, ale my sme boli dievčatá. U nich sa stále niečo deje. Mama má energie za troch ľudí. Dokáže všetkých dobre naladiť. Oco je taký, akého si správneho otca predstavujem. Citlivý a pevný. Myslím, že toto má môj manžel po ňom, tak sa teším. Je veľmi príjemné pozerať sa aj na ich vzťah.

Kde si sa zoznámila s manželom?

Na diskotéke. Chodili sme spolu 5 rokov. Za chvíľu bude 10 výročie od začiatku chodenia.

Minulý mesiac sme oslavovali 5 výročie svadby. Ako to letí...

Koľko máte detí?

Máme tri deti. Anna Mária má 4 roky, Margarétka 2,5 a Maťko má 7 mesiacov. Manžel má o 1,5 roka mladšieho brata, boli ako najlepší kamaráti. Tak sme chceli malé vekové rozdiely, aby aj naše deti mali kamarátov na hranie. Teraz ešte potrebujeme parťáka pre Mateja..

Obaja ste vstupovali do manželstva s tým, že budete mať veľa detí?

Keďže máme viac súrodencov a obom sa nám to veľmi páči, chceli by sme aj my mať takú veselú veľkú rodinu. Brali sme sa ale s tým, že sme nevedeli, či budeme môcť mať vôbec deti, lebo som v detstve prekonala vážnejšie operácie brucha, ktoré môžu byť príčinou neplodnosti.

Nebola som to pred svadbou konzultovať s lekármi. Moji rodičia mi to jemne naznačovali už od 15. rokov, lebo im to vravela lekárka po operácii. Rozmýšľali sme, že ak by sme nemohli mať vlastné, tak si adoptujeme. Možno aj preto sme veľmi vďační za každé naše dieťa.

Mala si teda problémy s otehotnením?

Nemala. Našťastie.

Teraz máš tri deti. Definitívny plán je aký?

To ešte nevieme. Ale aj štvrté chceme. A určite ešte aj nejaké ďalšie. Rozmýšľam, či 6 alebo 8. Ale 8 sa nám nezmestí do auta. A do 6 sa zase nezmestí moja vysnená zostava 4 chlapci, 4 dievčatá.

Zdá sa mi, že ťa manžel nemusí prehovárať, aby si sa priblížila k jeho mame.

Nemusí, ale snažím sa ho prehovoriť, nech je aspoň párkrát tehotný on miesto mňa...

Ako sa uživíte? Pýtam sa preto, lebo mnohí ľudia si myslia o tých pároch, ktoré majú viac ako dve deti, že sú nezodpovední...

Samozrejme, že aj peniaze sú dôležité. Zatiaľ nemáme problém. Aj na štvrté si trúfame. A pri každom ďalšom zohľadníme aj toto, ale deti sa nedajú merať peniazmi. Niekto potrebuje pre jedno dieťa mesačne 1 000 eur, niekto 100. Moji rodičia nemali veľa peňazí, bolo to ťažké, ale ani jednej sestry by som sa nevzdala. A ešte sme rodičov nahovárali na brata!

Ale aj tak človek musí mať pocit zodpovednosti.

Áno, to je jasné. Pre mňa je merítko, či to budeme zvládať s láskou a radosťou. Lebo ak nemáme mať radosť a máme to robiť nasilu, tak by to bolo naozaj ťažké. Ak budem cítiť, že som unavená, že deti nestíham, tak budem rozmýšľať, kedy mať ďalšie dieťa.

Kde čerpáš radosť, o ktorej hovoríš?

V manželovi a Bohu.

Čo robí manžel?

Manžel je programátor a ja som na materskej.

Nechýba ti práca či spoločnosť ľudí?

Sestry sú obe na materskej, manželova sestra tiež, takže sa mám s kým stretávať. Chodím aj do materského centra. A bavia ma ručné práce. Pri nich si dokonca aj ponamáham často mozog, lebo vymýšľam nové a nové nápady.

Už rozmýšľam aj nad nejakým podnikaním, nech sa doma nenudím... Niekedy ma chytí chuť sa vzdelávať, tak rozmýšľam, že sa prihlásim niekde do školy, na angličtinu.

Čo je podľa teba potrebné, aby človek mal veľa detí a nebál sa toho?

Možno skúsiť to...

Tvoja rodina ťa podporuje v tvojej predstave o počte detí?

Áno. Tešia sa s nami. Ale rátajú so šiestimi...

Čo je tvojím životným krédom?

Chceme život žiť podľa svedomia najlepšie, ako vieme.

Si šťastne vydatá, máš deti, chceš ešte viac, máš podporu všetkých naokolo, super svokru – priam idylka...

Nechcem nás opísať idylicky. Len neviem písať o problémoch. To mám v povahe, že vždy hľadám to dobré. Čítala si Polyannu? Tak sa snažím robiť to podobne. Dakedy ľuďom aj leziem na nervy, že je u nás vždy všetko fajn.

Splnili sa tvoje predstavy o materstve?

Nemala som žiadne predstavy o materstve. Nikdy som nekočíkovala cudzie dieťa, keď som bola malá. Mala som panický strach, že sa rozplače. Pri našich je to automatické. Plače, tak ho utíšim. Konečne tretie dieťa si najviac užívam... Materstvo ma napĺňa.

Takže pri ôsmom budeš v siedmom nebi?

No, to dúfam!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Petra. napísané 03.03.2014 20:35

Ahojte, tak aktualizujem. :-)

Máme Aninku, Margarétku, Maťka, Miška, Karolínku a Jurka. :-) A stále si to užívame. :-)

marka napísané 02.03.2014 22:02

Pekne stary clanok.. preco babetko.sk uverejnuje stare clanky pod novym datumom? Peti, mala by si to tu vsetko aktualizovat, aj pocet:-) Inak mas moj velky obdiv, nech sa vam dari. Maja

eva/ redakcia napísané 03.03.2014 08:12

Preto, lebo sú dobré, a rovnako ako pred rokmi majú čo povedať aj teraz smile A rada by som zaktualizovala, ale nemam na " interviovanu osobu" kontakt. Potesim sa, ked mi ho poslete, teda ak bude suhlasit. Vdaka.

pehava napísané 02.03.2014 21:30

teším sa... konečne niekto v klube... áno, každé ďalšie dieťa som si oveľa viac vychytnávala a zdalo sa mi, že každé ďalšie je lepšie a lepšie... :-)

LindaN napísané 02.03.2014 07:25

no pri programatoroch naozaj nie je problem mat vela deti.

Zuz napísané 02.03.2014 13:55

Akoze lebo su furt v robote a mame od nich pokoj, mozeme sa v pokoji starat o deti? Ak toto- potvrdzujem.smile

LindaN napísané 03.03.2014 08:37

Zuz, ano aj preto smile len oni su potom trochu mimo, myslim vychovne a zivotne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.