ŽenaRozhovor s osobnosťou

Chcem mať osem detí!

 Dagmar Mozolová   01.03.2014   7

  • osem deti 1

Petra má tri sestry. Dve vlastné a jednu nevlastnú, s ktorou sa však tiež pravidelne navštevuje. Rodinu, v ktorej vyrastala, nikdy nepovažovala za viacdetnú, hoci v dnešnej dobe sa na rodinu s troma deťmi tak mnohí pozerajú.

Jej manžel má šesť súrodencov. A to už je čo povedať! Možno aj preto, že majú skúsenosť, aké je to žiť, keď je v rodine viac detí, nechcú zostať pri tých troch, ktoré sa im doteraz narodili...

Ako si spomínaš na detstvo so sestrami?

Vždy sme boli so sestrami jeden tým. Takže nám bolo super. Nebol jediný deň, že by som sa doma sama nudila. Vždy som mala dve kamarátky na hranie.

Keď sme boli s niekým vonku, tak sme mali hlavné slovo a išlo sa tam, kde sme navrhli, veď nás predsa bola skoro polovica skupiny.

Alebo raz, ešte na základnej škole, si ma zobral jeden chlapec od susedov na mušku a bil ma. Po týždni nás to nahnevalo, chytili sme si ho a vykvákali za vlasy. Viac ma nebil. Odvtedy sa s ním kamarátime.

Koľko bratov a sestier má manžel a čo hovorí o svojom detstve?

Manžel je najstarší zo súrodencov. Má dvoch bratov a štyri sestry. So súrodencami vychádza veľmi dobre. Niektorí sú ale o generáciu mladší, takže si rozumejú viac s našimi deťmi. :)

Jeho súrodenci majú od 26 do 3 rokov.

Jejda! Takže jeho rodičia chytili druhý dych?

Dá sa to tak povedať... Páčia sa im veľké rodiny a sú veriaci, takže sa otázkou ďalšieho dieťaťa zaoberali častejšie. Nemali to uzavreté, ako keď niekto pri svadbe povie, že chce dve deti a má.

Jedného dňa obaja začali spoločný večerný rozhovor otázkou: A čo keby sme mali ďalšie dieťa? Potom mama dvakrát potratila. Celá rodina sme to prežívali s nimi. A potom už nebolo ťažké chcieť radšej viac detí ako žiadne. A dokonca by aj teraz ešte jedno chceli.

Aký máš s nimi vzťah?

Máme výborný vzťah. Keď sme sa vzali, tak sme u nich asi rok bývali. Veľmi nám pomohli.

V ich rodine nikdy nie je nuda. Naozaj. U nás bol menší ruch, ale my sme boli dievčatá. U nich sa stále niečo deje. Mama má energie za troch ľudí. Dokáže všetkých dobre naladiť. Oco je taký, akého si správneho otca predstavujem. Citlivý a pevný. Myslím, že toto má môj manžel po ňom, tak sa teším. Je veľmi príjemné pozerať sa aj na ich vzťah.

Kde si sa zoznámila s manželom?

Na diskotéke. Chodili sme spolu 5 rokov. Za chvíľu bude 10 výročie od začiatku chodenia.

Minulý mesiac sme oslavovali 5 výročie svadby. Ako to letí...

Koľko máte detí?

Máme tri deti. Anna Mária má 4 roky, Margarétka 2,5 a Maťko má 7 mesiacov. Manžel má o 1,5 roka mladšieho brata, boli ako najlepší kamaráti. Tak sme chceli malé vekové rozdiely, aby aj naše deti mali kamarátov na hranie. Teraz ešte potrebujeme parťáka pre Mateja..

Obaja ste vstupovali do manželstva s tým, že budete mať veľa detí?

Keďže máme viac súrodencov a obom sa nám to veľmi páči, chceli by sme aj my mať takú veselú veľkú rodinu. Brali sme sa ale s tým, že sme nevedeli, či budeme môcť mať vôbec deti, lebo som v detstve prekonala vážnejšie operácie brucha, ktoré môžu byť príčinou neplodnosti.

Nebola som to pred svadbou konzultovať s lekármi. Moji rodičia mi to jemne naznačovali už od 15. rokov, lebo im to vravela lekárka po operácii. Rozmýšľali sme, že ak by sme nemohli mať vlastné, tak si adoptujeme. Možno aj preto sme veľmi vďační za každé naše dieťa.

Mala si teda problémy s otehotnením?

Nemala. Našťastie.

Teraz máš tri deti. Definitívny plán je aký?

To ešte nevieme. Ale aj štvrté chceme. A určite ešte aj nejaké ďalšie. Rozmýšľam, či 6 alebo 8. Ale 8 sa nám nezmestí do auta. A do 6 sa zase nezmestí moja vysnená zostava 4 chlapci, 4 dievčatá.

Zdá sa mi, že ťa manžel nemusí prehovárať, aby si sa priblížila k jeho mame.

Nemusí, ale snažím sa ho prehovoriť, nech je aspoň párkrát tehotný on miesto mňa...

Ako sa uživíte? Pýtam sa preto, lebo mnohí ľudia si myslia o tých pároch, ktoré majú viac ako dve deti, že sú nezodpovední...

Samozrejme, že aj peniaze sú dôležité. Zatiaľ nemáme problém. Aj na štvrté si trúfame. A pri každom ďalšom zohľadníme aj toto, ale deti sa nedajú merať peniazmi. Niekto potrebuje pre jedno dieťa mesačne 1 000 eur, niekto 100. Moji rodičia nemali veľa peňazí, bolo to ťažké, ale ani jednej sestry by som sa nevzdala. A ešte sme rodičov nahovárali na brata!

Ale aj tak človek musí mať pocit zodpovednosti.

Áno, to je jasné. Pre mňa je merítko, či to budeme zvládať s láskou a radosťou. Lebo ak nemáme mať radosť a máme to robiť nasilu, tak by to bolo naozaj ťažké. Ak budem cítiť, že som unavená, že deti nestíham, tak budem rozmýšľať, kedy mať ďalšie dieťa.

Kde čerpáš radosť, o ktorej hovoríš?

V manželovi a Bohu.

Čo robí manžel?

Manžel je programátor a ja som na materskej.

Nechýba ti práca či spoločnosť ľudí?

Sestry sú obe na materskej, manželova sestra tiež, takže sa mám s kým stretávať. Chodím aj do materského centra. A bavia ma ručné práce. Pri nich si dokonca aj ponamáham často mozog, lebo vymýšľam nové a nové nápady.

Už rozmýšľam aj nad nejakým podnikaním, nech sa doma nenudím... Niekedy ma chytí chuť sa vzdelávať, tak rozmýšľam, že sa prihlásim niekde do školy, na angličtinu.

Čo je podľa teba potrebné, aby človek mal veľa detí a nebál sa toho?

Možno skúsiť to...

Tvoja rodina ťa podporuje v tvojej predstave o počte detí?

Áno. Tešia sa s nami. Ale rátajú so šiestimi...

Čo je tvojím životným krédom?

Chceme život žiť podľa svedomia najlepšie, ako vieme.

Si šťastne vydatá, máš deti, chceš ešte viac, máš podporu všetkých naokolo, super svokru – priam idylka...

Nechcem nás opísať idylicky. Len neviem písať o problémoch. To mám v povahe, že vždy hľadám to dobré. Čítala si Polyannu? Tak sa snažím robiť to podobne. Dakedy ľuďom aj leziem na nervy, že je u nás vždy všetko fajn.

Splnili sa tvoje predstavy o materstve?

Nemala som žiadne predstavy o materstve. Nikdy som nekočíkovala cudzie dieťa, keď som bola malá. Mala som panický strach, že sa rozplače. Pri našich je to automatické. Plače, tak ho utíšim. Konečne tretie dieťa si najviac užívam... Materstvo ma napĺňa.

Takže pri ôsmom budeš v siedmom nebi?

No, to dúfam!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Petra. napísané 03.03.2014 20:35

Ahojte, tak aktualizujem. :-)

Máme Aninku, Margarétku, Maťka, Miška, Karolínku a Jurka. :-) A stále si to užívame. :-)

marka napísané 02.03.2014 22:02

Pekne stary clanok.. preco babetko.sk uverejnuje stare clanky pod novym datumom? Peti, mala by si to tu vsetko aktualizovat, aj pocet:-) Inak mas moj velky obdiv, nech sa vam dari. Maja

eva/ redakcia napísané 03.03.2014 08:12

Preto, lebo sú dobré, a rovnako ako pred rokmi majú čo povedať aj teraz smile A rada by som zaktualizovala, ale nemam na " interviovanu osobu" kontakt. Potesim sa, ked mi ho poslete, teda ak bude suhlasit. Vdaka.

pehava napísané 02.03.2014 21:30

teším sa... konečne niekto v klube... áno, každé ďalšie dieťa som si oveľa viac vychytnávala a zdalo sa mi, že každé ďalšie je lepšie a lepšie... :-)

LindaN napísané 02.03.2014 07:25

no pri programatoroch naozaj nie je problem mat vela deti.

Zuz napísané 02.03.2014 13:55

Akoze lebo su furt v robote a mame od nich pokoj, mozeme sa v pokoji starat o deti? Ak toto- potvrdzujem.smile

LindaN napísané 03.03.2014 08:37

Zuz, ano aj preto smile len oni su potom trochu mimo, myslim vychovne a zivotne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?