ŽenaRozhovor s osobnosťou

Byť šťastná medzi hrncami?

 Mária Kohutiarová   09.05.2013   0

Jej prvú knižku som dostala od priateľky a stala sa pre mňa zdrojom útechy, keď mi „dochádzala para“. Strčená vo vrecku, v kabelke, pod vankúšom – malá, ale nabitá emóciami a pozitívnym videním sveta, materstva, ženstva a to všetko bez sladkastého úsmevu mimo reality.

Rovnako reálna, radostná a vychutnávajúca si život je aj Hana Pinknerová, autorka množstva fejtónov a zamyslení na rýdzo žensku nôtu. Presvedčte sa samé.

shutterstock

1. Kým si Vás našlo dnešné písanie, preskákali ste neuveriteľné množstvo zamestnaní. Ak by ste mali sama seba charakterizovať, čím  teda Hana Pinknerová je a čo vie robiť najlepšie?

/smiech/ Úplne na prvom mieste a v samotnej podstate som milovaná Božia dcéra, to zisťujem čím ďalej, tým hlbšie a bezpečnejšie, pretože – ako pozerám – ostatné moje životné role sú veľmi pominuteľné. Keď sa z matky neskôr stanem svokrou a neskôr babičkou, tak si myslím, že na tom veľmi stáť nemôžem, ale to, že som milovaná Božia dcéra, to už mi nik nevezme. A čo viem najlepšie? Hm, možno uvariť zelňačku – veľmi dobrú. 

2. Vaše zamyslenia a fejtóny vrátane Vašej necelebritnej vizáže dodávajú mnohým mamám a ženám pocit, že sú normálne. Aké je to podľa Vás byť ženou a mamou?

No, byť maminkou to bolo najlepšie zamestnanie, aké som kedy mala a byť ženou,  tak sa cítim dobre, to sa mi veľmi páči. Ja sa rada zdobím, rada sa maľujem, rada robím ženské veci, ako trebárs pestovanie kvetiniek alebo rada dostávam kytičky... rada varím, rada sa starám o domácnosť, aby bolo u nás útulne... a neviem, čo by som mohla robiť iné radšej, ako práve tieto ženské veci.

3. Niekedy sa z Vašich textov zdá, akoby Vám výchova šla podstatne jednoduchšie ako iným...

No, keď to po sebe čítam, tak mi to tiež tak pripadá! /smiech/ Ale myslím, že ono to tak vypadá, len keď je to napísané...  Je to normálna drina, je to práca, je to na plný úväzok. Je to veľmi náročný hlavný pracovný úväzok na dobu určitú.

4. Prezraďte tým zo žien, ktorým sa to nedarí: akou optikou sa dá naozaj dobre vidieť Boh medzi hrncami?

Ja fakt neznášam, keď muži tvrdia ženám, že buďte šťastné medzi tými hrncami, pretože Boh je medzi hrncami. No jasné, že tam je! Ale prečo o tom musia takto hovoriť? Prečo nehovoria o tom, že Boh je trebárs za počítačom alebo v kabíne autobusu alebo v hasičskom aute – On je predsa všade. A nejde v prvom rade o to, aby   žena presvedčila sama seba, že má byť tá gazdinká, že má byť za tými hrncami, pretože to nikto iný okrem nej nemôže zistiť, či je tam jej miesto. Ja by som sa bála hovoriť, že žena môže byť spokojná jedine v kuchyni medzi tými hrncami, pretože tam je môj Boh. Ako to môže vedieť? Možno je lekárka a nemá čas byť medzi hrncami alebo je automobilová pretekárka alebo ... ja to fakt netuším. Takže ak sa niektorá žena cíti zle medzi hrncami, tak by som jej poradila, aby si v prvom rade hľadala Božiu vôľu pre svoj život. Nech skúsi nájsť to, čo jej Boh hovorí. Ak jej hovorí, milujem ťa medzi týmito hrncami a pozri, koľko radosti tu pre teba mám, tak tam môže byť spokojná, ale možno ju povedie niekam inam... ja neviem. Mňa urobil šťastnou a spokojnou medzi tými hrncami, ale musím povedať, že som nikdy nebola len tá žena medzi hrncami. Vždy som robila iné veci. Vždy som niečo písala, nahrávala pre rádio alebo robila korektúry alebo záhradku alebo  ... no nikdy som nebola len puťka domáca. A možno preto ma to doma tak veľmi baví. 

5. Mnohé ženy trpia dnes stratou identity a pocitom, že nemôžu byť naraz dobrou mamou, manželkou aj vynikajúcou odborníčkou a kolegyňou. Máte na to recept?

Jedno po druhom.

6. V riadkoch Vašich knižiek vonia čokoláda, láka brusnice a cítiť pohodu. Čo ale robí Hana Pinknerová, keď je v strese, nestíha, kopia sa jej problémy a ona cíti, že je tiež len žena?

No, zlostím sa, jačím, plačem – ako všetky tie ostatné ženy. Niekedy je možno celkom strategické sa občas zrútiť. 

7. Písanie, vysielanie v rozhlase, termíny uzávierok,  domácnosť, manželstvo, výchova, ľudia okolo. Prezraďte potichu, čo robíte najradšej, keď už je po všetkom a všetci dostanú, čo treba?

Idem spať. Ja rada spím. Alebo vleziem do vane a tam si čítam buď nejakú „desnú“ detektívku alebo nejaký slaďák. Alebo sedím v záhrade alebo na balkóne....  ale najradšej naozaj spím. Najsladší je iba sen.

8. Na všetkých vašich fotografiách sa usmievate a je jasné, že vám chutí žiť po žensky. Mohli by ste na záver prezradiť, ako na to?

Ja myslím, že hovorím celý čas len o tom, ako nájsť v živote  spokojnosť s tým miestom, ktoré nás Boh v živote vyhradil alebo do ktorého nás  posadil a myslím, že to celé vyplýva z toho, mať spokojnosť vo vzťahu s Ním. Fakt si byť istá, že On je so mnou spokojný,  to že som maminka, že je to fajn, že to stačí a že v tomto okamihu nemusím robiť nič viac. A potom -  buď aj keď ešte maminka som, tak mám poriadne robiť niečo iné, čo vidím, že robiť mám, alebo keď deti odrastú, čo je už aj môj prípad, tak zas hľadám, kde mám byť – a nikdy to veľmi dopredu neviem, ako dlho budem ešte spisovateľka, alebo zo mňa urobí niečo iné. Či mi dá iné zamestnanie alebo niečo iné.. neviem. Som stále na ceste. Stále chcem byť v strehu, či Boh nezmenil zadanie. Či ma už nevedie k niečomu inému. Je mi jasné, že už ťažko budem krasokorčuliarka, ale – človek nikdy nevie. 

 

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.