ŽenaRozhovor s osobnosťou

Barbora Yurkovic: Štylistkou až na druhom mieste

 Marcela Beňová   18.12.2018   0

Barbora Yurkovic je popredná slovenská štylistka a mladá mamička sedemnásťmesačnej dcérky Malvínky.

Popri materských povinnostiach si nájde čas aj na prácu. Od domácnosti a hier s dcérkou odbehne do štúdia či na fotenie, aby sa postarala o styling známych osobností. 

Mirka Belohorcová Mibells

 

Nedávno sa napríklad podieľala na prípravách galakoncertu Márie Čírovej k jej tridsiatym narodeninám. Popri rodine a práci si našla čas aj na rozhovor s nami. O móde, materstve, aj ťažkostiach, ktoré ju sprevádzali prvé mesiace po narodení dcérky.

Nie všetky mamičky nastúpia po pôrode na klasickú materskú. Ako to bolo u vás?

Prvá práca ma čakala, keď mala Malvína 3 týždne. Bola to nevesta, ktorá si ma dohodla rok a pol dopredu. Tak sme šli všetci spolu. Malvína vtedy skoro stále spinkala, takže to bolo jednoduché. 

Ako vyzerá pracovný deň profesionálnej štylistky?

Ráno nám začína vždy rovnako. Vstaneme, keď zavelí dieťa, a spravíme si raňajky. Ak ma čaká práca, vyrážame. Záleží, či idem na fotenie, alebo ho ešte len pripravujem.

Ak je projekt ešte len na začiatku, potrebujem komunikovať a vyhľadávať na počítači. Spraviť si predprípravu, aby som v nákupných centrách strávila čo najmenej času.

V taký deň ideme do Novej Cvernovky, kde mám ateliér. Je tam aj alternatívna škôlka, kam chodí Malvína raz - dvakrát do týždňa. 

Potom sú dni, keď behám po obchodných centrách.  Pokiaľ viem, že to zvládnem do pol hodiny, beriem ju so sebou. Väčšinou to naplánujem tak, že ju vyložím u svokry, ktorú má veľmi rada.

Ak idem na fotenie, zvážim lokalitu, na ako dlho tu bude a aký náročný je projekt. Vtedy ju buď beriem so sebou, alebo je s ňou manžel. 

Mirka Belohorcová Mibells

 

Zvláda Malvínka takýto pestrý program dobre?

Vždy sa snažím prispôsobovať jej. Ako rastie, mení sa, menia sa jej potreby. Čo bolo ok pred mesiacom, už dnes nie je dobré.

Napríklad minulý týždeň sme mali dvojhodinové fotenie v bratislavskej zoo. Manžel ju vzal, prechádzali sa a pozerali zvieratká. To ju teraz veľmi baví.

Lenže v jednej chvíli som prešla okolo nich na aute a ona ma zbadala. Nevedela pochopiť, prečo som šla preč, a rozplakala sa tak, ako ešte nikdy.

Všetci vedia, že mám dieťa. Kto nie, tomu to poviem. Prioritou je pre mňa ona, nie práca. Každý to zatiaľ rešpektuje. Najmä ľudia, ktorí tiež majú dieťa. Tí to vnímajú veľmi pozitívne.

Ako sa vaše pracovné tempo zmenilo po narodení dcérky?

Mám na starosti rôzne projekty. Zakaždým je to s iným tímom, aj keď po rokoch sú niektoré spolupráce stabilné a opakuje sa zloženie ľudí na pľaci. Aj tak som však zakaždým v inom ateliéri, s inými ľuďmi, pre iného klienta.

Pred otehotnením som mala takýchto fotení aj deväť za týždeň. Bola som v práci šťastná, ťažko som hovorila nie. 

Keď sa narodila dcéra, ktorú sme plánovali, myslela som si, že budem pokračovať. Mala som svoj tím a asistentov. Chvíľu to šlo, ale na začiatku minulého roka, keď mala Malvína pol roka, som ochorela.

Vrátilo sa mi ochorenie štítnej žľazy, ktoré som už raz mala. Tentokrát sa to však zvrtlo, štítnu žľazu mi museli vyoperovať. 

Odvtedy šla práca bokom, pretože boli dni, keď som nedokázala stáť na nohách. Momentálne už trochu pracujem, ale dávam si čas. Hlavne si vyberám projekty, ktoré ma tešia. Čas je vzácny a učím sa venovať energiu len tam, kde sa mi to zdá správne.

Okrem ochorenia štítnej žľazy vás zastihli aj nepríjemné problémy s dojčením.

Áno. Začalo to po pôrode, keď nám trvalo asi dva mesiace, kým sme na to prišli a prestali bojovať. Nikdy som dojčenie nechcela vzdať. Brala som to tak, že inej cesty niet.

A keď sme si to začali užívať obe, ochorela som a musela som zo dňa na deň prestať dojčiť, pretože mi nasadili vysokú dávku liekov. Vtedy sme začali hľadať alternatívu za materské mlieko.

Skúšali sme viaceré značky, Sunar až ako posledný. To preto, že som si v strese a časovej tiesni ani nemohla pozrieť, čo ktoré mlieko obsahuje. 

Dnes by som Sunar volila ako prvý, pretože sa v ňom nachádza mliečny tuk, ktorý je z viacerých stránok dôležitý pre správny vývoj. Navyše mi okamžite zavoňal. Malvínka teda prešla na Sunar, keď mala šesť mesiacov.

Mirka Belohorcová Mibells

 

Ako tú zmenu zvládla?

Nikdy nechcela ani len cumeľ, všetko silikónové vypľúvala. S fľašou bojovala statočne, jeden deň dokonca vydržala hladná a smädná. Skrátka, fľaša ani za nič. Skúšali sme aj lyžičky, ale nebola ešte na príkrmoch, takže ani to sa jej nepáčilo. 

Prvých pár dní si už potom počas dňa dala aj z fľašky, ale v noci sa chcela ešte dojčiť. Mali sme šťastie, po týždni sa jej začali tlačiť von štyri zuby naraz. Zrazu fľašku prijala. Zistila, že do nej môže hrýzť.

Dnes už má fľašku rada, vypýta si mliečko pred spaním, vypije, podá mi ju a uloží sa spať. Teraz sa mojkáme oveľa viac, ako keď som ju dojčila.

Materstvo so sebou prináša veľa zmien. Ktorá sa najviac dotkla vás?

Materstvo mi ukázalo moju pravú hodnotu. Učí ma mať rado samú seba a svoje telo. Užívať si chvíle v danom okamihu. Učím sa zdieľať svoj život s niekým iným.

Mám na seba aj viac času, ako som mala predtým. Všetko si viem lepšie zorganizovať, aj keď to je uhol pohľadu.

Záleží, aký život ste žili predtým. Materstvo mi tiež vzalo kúsok zdravia. Ale to je len odraz toho, že moje telo šlo na doraz preto, ako som predtým žila.

Ako s Malvínkou trávite čas, keď nepracujete?

Cez leto sme si radi robili výlety k vode, do hôr, na bicykel, trávili sme čas najmä v prírode. Teraz v zime to bude trochu náročnejšie. Ak sme doma, hráme sa rôzne hry, alebo mi pomáha starať sa o domácnosť, čo ju veľmi baví.

Čítame veľa kníh, chodíme na výstavy alebo do divadielka. Niekedy sme len my dve, niekedy ideme s malými kamošmi, je to naozaj rôzne. 

Mirka Belohorcová Mibells

 

Ako sa o seba starajú slovenské mamičky, zvlášť keď sú na materskej?

Veľmi záleží od toho, akú prácu robili, a aký sú typ. Poznám ženy, ktoré museli chodiť upravené a nosili lodičky. Teraz na materskej si užívajú „teplákovú módu“, lebo vedia, že sa budú musieť vrátiť k elegancii. 

Poznám ale aj opak. Niektorým ženám materstvo otvorilo cestu k sebapoznaniu. Zrazu sa cítia viac sexi, chcú to ukázať. Je veľa iných, rôznych príkladov a je ťažké to zovšeobecniť. Základom je pôsobiť na verejnosti čisto.

To, že máme dieťa, nie je fér výhovorka na to, aby sme ospravedlňovali mastné vlasy a zaschnuté jedlo na tričku.

S príchodom zimy začína v našom šatníku nová sezóna. Čo by nám v ňom nemalo chýbať?

Túto sezónu uvidíte veľa teddy coats, čiže plyšových kabátov. Dizajnéri a predajcovia ich vybrali ako jeden z top kúskov sezóny. Celkom milé je vidieť mamu oblečenú rovnako ako jej dieťa, obe za medvedíkov.

Za mňa sú must have čižmy po kolená na stredne hrubom a stredne vysokom podpätku v inej ako čiernej farbe. Minule som napríklad natrafila na smaragdovozelené z brúsenej kože, fakt pekné. 

V tejto sezóne určite objavíte tlmené farby – tmavozelenú, bordovú, béžovú a oversize strihy. Budú sa nosiť pleteniny a nové materiály, napríklad plyš. Zo vzorov budú vládnuť zvieracie potlače. 

Dnes sa veľa hovorí o udržateľnej móde a ekológii. Ako túto tému vnímate vy ako štylistka?

V živote sa snažím byť ohľaduplná k iným, aj k zemi. Viete, že na jedno tričko sa minie až 2500 litrov vody? Toľko vody vypije štvorčlenná domácnosť za jeden rok.

A keď pozriete do svojej skrine, koľko tričiek v nej máte? Stačí, ak si jeden človek uvedomí súvislosti, a potom to už ide ľahšie. 

Momentálne na slovenskom trhu vidieť veľký rozmach domácich značiek, ktoré stavajú na tejto filozofii. Takže určite je z čoho vyberať.

Sú tu dizajnéri, ktorí dokážu vytvoriť kolekciu zo zbytočných kúskov z továrne. A vôbec sa to nevylučuje s luxusným dojmom, ktorým chce v tejto dobe takmer každý pôsobiť.

Keď sa štylistka stane mamou, a ešte keď má dcérku, musí si to poriadne užívať.

Musím povedať, že áno. Určite je to aj preto, že si tým kompenzujem svoju prácu. Navyše dieťa je vaším obrazom a ja sa do nej akosi podvedome reflektujem.

Už teraz je podsúvam to, o čom si myslím, že je estetické. Lebo nie je tričko ako tričko. Zároveň sa však orientujem prevažne na módu od dizajnérov.

Aj v detskej móde je teraz rozmach nových značiek, ktoré robia veci na profesionálnej úrovni, a nie niekde na kolene. Vidíte za tým kus práce a viete, kto ju spravil.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?