15-ročný frajer bez manierov

Saša/redakcia 0

Vymyslel unikátne počítačové hry pre mentálne postihnuté deti, ktoré sa za rekordných šesť mesiacov rozšírili do celého sveta. Gymnazista Ondrej Vrábel má pritom len 15 rokov.

Zdá sa vám, že všetko už niekto pred vami vymyslel? Omyl. Dôkazom je aj mladučký Slovák zo Záhoria.

Počítačové hry Ondreja Vrábela, študenta kvarty na osemročnom Gymnáziu Ladislava Novomeského v Senici poznajú už aj na ostatných kontinentoch.

Foto: Facebook Pinf Hry

Pinf Hry

Hry Pinf (skratku „pinf“ si vymyslel v detstve) sú určené na rozvíjanie schopností a zručností špeciálne pre deti s mentálnym postihnutím a dostupné sú bezplatne.

Ondrej si praje, aby takými aj naďalej zostali.

Nájdete ich tu: Pinf Hry.

foto: redakcia

 

Mladučký filantrop

Vysoký, len 15-ročný, chlapec s príjemným vystupovaním si za svoju prácu v nedeľu 29. januára prebral ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2016 v kategórii Filantropia.

Práve v minulom roku sa podarilo jeho didaktické počítačové hry dostať k veľkému počtu mentálne postihnutých detí.  Vďaka dostupnosti v piatich jazykoch sa používajú už aj v zahraničí.

Proste frajer bez manierov, ktorého najväčším fanúšikom je jeho mama a na jeho stránke sa dozviete, že ho treba kontaktovať až po vyučovaní :-). 

Na slávnostnom odovzdávaní Krištáľového krídla sme Ondrejovi položili pár otázok.

Ako si sa dostal k nápadu vytvoriť počítačovú hru pre deti s handikepom?

Dáška, sesternica mojej mamy má DMO a videl som že má problémy s farbami, poznávaním tvarov ako aj s čítaním.

Rada sa hrala s počítačom a chcel som jej pomôcť – aby sa mohla na počítači aj učiť. Začal som sa teda učiť ja, ako programovať.

Koľko si mal rokov?

Mal som 10 rokov, keď vznikla prvá hra – písmenká pre Dášku. Teraz je tých hier už 18. Pre verejnosť boli hry uvedené až v roku 2015, veľký úspech zaznamenali v roku 2016.

V čom sú Pinf Hry iné?

Na trhu je veľa hier, ktoré sú určené pre malé deti, nie však pre deti s mentálnym postihom.

Hry vyzerajú na prvý pohľad veľmi jednoducho, ale kľúčové sú tým, že obsahujú veľmi veľa jednoduchých prvkov. Veci sú v hrách v náhodnom poradí, keďže niektoré deti s autizmom sú veľmi zdatné a rýchlo prišli na kľúč.

Kde všade sa s tvojimi hrami deti učia?

Používajú sa v 70 centrách pre deti s mentálnym postihnutím po celom svete, nainštalovaných ich má viac ako 1700 zariadení.

Pinf Hry si začal vytvárať sám, pomáha ti s nimi teraz niekto?

Pinf Hry spracovávam stále sám, s grafikou mi však pomohli Pixel federation – vďaka ktorým vyzerajú hry vo svojej súčasnej podobe.

Keďže hry sú už vo viacerých jazykoch, s prekladom do španielčiny a nemčiny mi pomohli dobrovoľníci. Do angličtiny a češtiny som ich preložil sám.

Čomu by si sa chcel venovať v ďalšom štúdiu?

Chcel by som študovať informačné technológie, to je to, čo ma baví. Pinf Hry budem určite stále ďalej rozvíjať, chcem aby pomáhali deťom. Aj Dáška sa každej pribúdajúcej hre teší a učí sa s nimi. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár