ŽenaPríbeh ženy

Ťažké tehotenstvo, ale bábätko je krásne a zdravé!

 Mgr. Alena Dzurová   01.12.2000   2

Mám 35 rokov a 7 mesačného syna. Nikdy som si však nemyslela, že tehotenstvo môže byť obdobím strachu a nie radosti z očakávania príchodu ratolesti. Mnohé mamičky ani nevedia aký je to dar bezproblémové tehotenstvo s občasnými rannými nevoľnosťami, ubolenými krížami, opuchnutými nohami a nespavosťou.

Horšie je, keď hneď na začiatku začnete mať problémy a ešte k tomu Vás lekár začne strašiť. Ako? Jednoducho. Napríklad: “No to nič nebude, to je asi mimomaternicové, netešte sa.” Keď sa preukáže, že je to maternicové uhniezdenie, tak sa nájde niečo iné povzbudivé, ako: “Ale ten plod sa nebude vyvíjať, o to prídete!” “Pošlem Vás na “sono” a keď Vás budú chcieť vyčistiť nebráňte sa, ten plod je aj tak mŕtvy!” No hrôza!

Viem, že skúsenosti lekára môžu viesť k takýmto verdiktom a lekár nechce, aby sa žena veľmi upínala na bábätko, ktoré možno nebude, ale až takú necitlivosť a tvrdosť by asi lekár nemal prejavovať. Potom pripomienky lekára pri vašom odchode z ambulancie vyznejú veľmi komicky (ak nie sarkasticky): “Ale buďte kľudná, nestresujte sa, ležte, dodržujte absolútny kľud.”

A Vy sa idete doma zblázniť. Výborné je, ak stojí pri Vás partner, ktorý sa Vás snaží povzbudiť a nedáva najavo, že aj on sa bojí. Keď už som ten psychický tlak nemohla vydržať, nezostávalo nič iné, len ísť do nemocnice.

Nikto, kto počuje slovo nemocnica sa nenadchne a nevolá hurá ide sa tam. Pre každého je to hrozba a tak to nebolo inak ani v mojom prípade. Išla som z hrozným strachom pretože vyšetrenie sonografom malo ukázať či plod žije alebo .... . Od piatku, kedy som bola nútená do nemocnice ísť, až do pondelka som čakala aký bude verdikt. Každá minúta bola dlhá ako rok. Nemuselo to tak byť, ale lekár ktorý vedel obsluhovať sonograf nemal na moju škodu cez víkend službu. Vybrala som si totiž nemocnicu, ktorá nemá až tak dobré vybavenie, ale predsa som jej dala prednosť a to z jedného jediného dôvodu. Návštevy mohli prísť kedykoľvek, čo na rozdiel od ďalších dvoch nemocníc, ktoré prichádzali do úvahy (obe boli oveľa modernejšie a lepšie vybavené) nebolo možné. Veru psychická podpora urobí veľmi veľa. Keď mi konečne v pondelok oznámili, že plod je v poriadku a mám veľkú šancu donosiť zdravé dieťa, len si musím poležať v nemocnici, aspoň 5 týždňov, bola som najšťastnejšia na svete. S 5 týždňov boli 2 mesiace, ale dalo sa to zvládnuť, hlavne kvôli dobrej starostlivosti lekárov, láskavých sestričiek a vďaka partnerovi, ktorý ma každý druhý deň prišiel povzbudiť.

V nemocnici zistíte, že takých ako ste Vy je strašne veľa a vtedy pochopíte (alebo aspoň trošku tolerujete), prečo s Vami Váš lekár na začiatku tak necitlivo jednal. Tu zistíte, že je dnes ozaj pomaly zázrak, ak žena nemá problémy donosiť dieťa. A určite to nie je len vekom, pretože problémy mali aj oveľa mladšie ako som ja.

Nebudem opisovať, čo všetko sa v nemocnici ešte udialo, ale môžem vás povzbudiť, že všetky, ktoré sme boli na udržovaní, máme dnes pekné zdravé deti. Doslova a do písmena sme si ich vyležali, niektoré dlhšie (6 mesiacov v nemocnici), niektoré kratšie (6 týždňov).

Ale dnes je to už jedno. Podarilo sa to a sme mamy. A určite to zvládnete aj vy. Držím palce.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Adriana napísané 20.11.2002 05:20

Chcem popriat vela zdravia ako sa hovori neskor, ale o to srdecnejsie.Vela peknych a stastnych dni.....

Andrea napísané 29.05.2002 00:00

Pani Alenka, blahoželám. Mne sa to nepodarilo. Moje bábätko zomrelo v 27. týždni - 13.2.2002. Neviem prečo a zrejme sa to už ani nikdy nedozviem. Vraj sa to stáva. Bojím sa, ako dopadne moje prípadné ďalšie tehotenstvo.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?