ŽenaPríbeh ženy

Ťažké tehotenstvo, ale bábätko je krásne a zdravé!

 Mgr. Alena Dzurová   01.12.2000   2

Mám 35 rokov a 7 mesačného syna. Nikdy som si však nemyslela, že tehotenstvo môže byť obdobím strachu a nie radosti z očakávania príchodu ratolesti. Mnohé mamičky ani nevedia aký je to dar bezproblémové tehotenstvo s občasnými rannými nevoľnosťami, ubolenými krížami, opuchnutými nohami a nespavosťou.

Horšie je, keď hneď na začiatku začnete mať problémy a ešte k tomu Vás lekár začne strašiť. Ako? Jednoducho. Napríklad: “No to nič nebude, to je asi mimomaternicové, netešte sa.” Keď sa preukáže, že je to maternicové uhniezdenie, tak sa nájde niečo iné povzbudivé, ako: “Ale ten plod sa nebude vyvíjať, o to prídete!” “Pošlem Vás na “sono” a keď Vás budú chcieť vyčistiť nebráňte sa, ten plod je aj tak mŕtvy!” No hrôza!

Viem, že skúsenosti lekára môžu viesť k takýmto verdiktom a lekár nechce, aby sa žena veľmi upínala na bábätko, ktoré možno nebude, ale až takú necitlivosť a tvrdosť by asi lekár nemal prejavovať. Potom pripomienky lekára pri vašom odchode z ambulancie vyznejú veľmi komicky (ak nie sarkasticky): “Ale buďte kľudná, nestresujte sa, ležte, dodržujte absolútny kľud.”

A Vy sa idete doma zblázniť. Výborné je, ak stojí pri Vás partner, ktorý sa Vás snaží povzbudiť a nedáva najavo, že aj on sa bojí. Keď už som ten psychický tlak nemohla vydržať, nezostávalo nič iné, len ísť do nemocnice.

Nikto, kto počuje slovo nemocnica sa nenadchne a nevolá hurá ide sa tam. Pre každého je to hrozba a tak to nebolo inak ani v mojom prípade. Išla som z hrozným strachom pretože vyšetrenie sonografom malo ukázať či plod žije alebo .... . Od piatku, kedy som bola nútená do nemocnice ísť, až do pondelka som čakala aký bude verdikt. Každá minúta bola dlhá ako rok. Nemuselo to tak byť, ale lekár ktorý vedel obsluhovať sonograf nemal na moju škodu cez víkend službu. Vybrala som si totiž nemocnicu, ktorá nemá až tak dobré vybavenie, ale predsa som jej dala prednosť a to z jedného jediného dôvodu. Návštevy mohli prísť kedykoľvek, čo na rozdiel od ďalších dvoch nemocníc, ktoré prichádzali do úvahy (obe boli oveľa modernejšie a lepšie vybavené) nebolo možné. Veru psychická podpora urobí veľmi veľa. Keď mi konečne v pondelok oznámili, že plod je v poriadku a mám veľkú šancu donosiť zdravé dieťa, len si musím poležať v nemocnici, aspoň 5 týždňov, bola som najšťastnejšia na svete. S 5 týždňov boli 2 mesiace, ale dalo sa to zvládnuť, hlavne kvôli dobrej starostlivosti lekárov, láskavých sestričiek a vďaka partnerovi, ktorý ma každý druhý deň prišiel povzbudiť.

V nemocnici zistíte, že takých ako ste Vy je strašne veľa a vtedy pochopíte (alebo aspoň trošku tolerujete), prečo s Vami Váš lekár na začiatku tak necitlivo jednal. Tu zistíte, že je dnes ozaj pomaly zázrak, ak žena nemá problémy donosiť dieťa. A určite to nie je len vekom, pretože problémy mali aj oveľa mladšie ako som ja.

Nebudem opisovať, čo všetko sa v nemocnici ešte udialo, ale môžem vás povzbudiť, že všetky, ktoré sme boli na udržovaní, máme dnes pekné zdravé deti. Doslova a do písmena sme si ich vyležali, niektoré dlhšie (6 mesiacov v nemocnici), niektoré kratšie (6 týždňov).

Ale dnes je to už jedno. Podarilo sa to a sme mamy. A určite to zvládnete aj vy. Držím palce.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Adriana napísané 20.11.2002 05:20

Chcem popriat vela zdravia ako sa hovori neskor, ale o to srdecnejsie.Vela peknych a stastnych dni.....

Andrea napísané 29.05.2002 00:00

Pani Alenka, blahoželám. Mne sa to nepodarilo. Moje bábätko zomrelo v 27. týždni - 13.2.2002. Neviem prečo a zrejme sa to už ani nikdy nedozviem. Vraj sa to stáva. Bojím sa, ako dopadne moje prípadné ďalšie tehotenstvo.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
10 krokov podpory raného kontaktu
16.07.2019   0
Zamysleli ste sa pred pôrodom, ako by mali vyzerať vaše prvé minúty, hodiny, dni s bábätkom tesne po narodení? Ako by ste si ich predstavovali? Ako sa po pôrode začína dojčenie? Čo je to samoprisatie, bonding, "koža na kožu"? Prečítajte si v článku, ako má vyzerať podpora raného kontaktu medzi matkou a novorodencom po pôrode.
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
babetko
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.