ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Ťažké tehotenstvo, ale bábätko je krásne a zdravé!

 Mgr. Alena Dzurová   01.12.2000   2

Mám 35 rokov a 7 mesačného syna. Nikdy som si však nemyslela, že tehotenstvo môže byť obdobím strachu a nie radosti z očakávania príchodu ratolesti. Mnohé mamičky ani nevedia aký je to dar bezproblémové tehotenstvo s občasnými rannými nevoľnosťami, ubolenými krížami, opuchnutými nohami a nespavosťou.

Horšie je, keď hneď na začiatku začnete mať problémy a ešte k tomu Vás lekár začne strašiť. Ako? Jednoducho. Napríklad: “No to nič nebude, to je asi mimomaternicové, netešte sa.” Keď sa preukáže, že je to maternicové uhniezdenie, tak sa nájde niečo iné povzbudivé, ako: “Ale ten plod sa nebude vyvíjať, o to prídete!” “Pošlem Vás na “sono” a keď Vás budú chcieť vyčistiť nebráňte sa, ten plod je aj tak mŕtvy!” No hrôza!

Viem, že skúsenosti lekára môžu viesť k takýmto verdiktom a lekár nechce, aby sa žena veľmi upínala na bábätko, ktoré možno nebude, ale až takú necitlivosť a tvrdosť by asi lekár nemal prejavovať. Potom pripomienky lekára pri vašom odchode z ambulancie vyznejú veľmi komicky (ak nie sarkasticky): “Ale buďte kľudná, nestresujte sa, ležte, dodržujte absolútny kľud.”

A Vy sa idete doma zblázniť. Výborné je, ak stojí pri Vás partner, ktorý sa Vás snaží povzbudiť a nedáva najavo, že aj on sa bojí. Keď už som ten psychický tlak nemohla vydržať, nezostávalo nič iné, len ísť do nemocnice.

Nikto, kto počuje slovo nemocnica sa nenadchne a nevolá hurá ide sa tam. Pre každého je to hrozba a tak to nebolo inak ani v mojom prípade. Išla som z hrozným strachom pretože vyšetrenie sonografom malo ukázať či plod žije alebo .... . Od piatku, kedy som bola nútená do nemocnice ísť, až do pondelka som čakala aký bude verdikt. Každá minúta bola dlhá ako rok. Nemuselo to tak byť, ale lekár ktorý vedel obsluhovať sonograf nemal na moju škodu cez víkend službu. Vybrala som si totiž nemocnicu, ktorá nemá až tak dobré vybavenie, ale predsa som jej dala prednosť a to z jedného jediného dôvodu. Návštevy mohli prísť kedykoľvek, čo na rozdiel od ďalších dvoch nemocníc, ktoré prichádzali do úvahy (obe boli oveľa modernejšie a lepšie vybavené) nebolo možné. Veru psychická podpora urobí veľmi veľa. Keď mi konečne v pondelok oznámili, že plod je v poriadku a mám veľkú šancu donosiť zdravé dieťa, len si musím poležať v nemocnici, aspoň 5 týždňov, bola som najšťastnejšia na svete. S 5 týždňov boli 2 mesiace, ale dalo sa to zvládnuť, hlavne kvôli dobrej starostlivosti lekárov, láskavých sestričiek a vďaka partnerovi, ktorý ma každý druhý deň prišiel povzbudiť.

V nemocnici zistíte, že takých ako ste Vy je strašne veľa a vtedy pochopíte (alebo aspoň trošku tolerujete), prečo s Vami Váš lekár na začiatku tak necitlivo jednal. Tu zistíte, že je dnes ozaj pomaly zázrak, ak žena nemá problémy donosiť dieťa. A určite to nie je len vekom, pretože problémy mali aj oveľa mladšie ako som ja.

Nebudem opisovať, čo všetko sa v nemocnici ešte udialo, ale môžem vás povzbudiť, že všetky, ktoré sme boli na udržovaní, máme dnes pekné zdravé deti. Doslova a do písmena sme si ich vyležali, niektoré dlhšie (6 mesiacov v nemocnici), niektoré kratšie (6 týždňov).

Ale dnes je to už jedno. Podarilo sa to a sme mamy. A určite to zvládnete aj vy. Držím palce.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Adriana napísané 20.11.2002 05:20

Chcem popriat vela zdravia ako sa hovori neskor, ale o to srdecnejsie.Vela peknych a stastnych dni.....

Andrea napísané 29.05.2002 00:00

Pani Alenka, blahoželám. Mne sa to nepodarilo. Moje bábätko zomrelo v 27. týždni - 13.2.2002. Neviem prečo a zrejme sa to už ani nikdy nedozviem. Vraj sa to stáva. Bojím sa, ako dopadne moje prípadné ďalšie tehotenstvo.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dýchanie pri pôrode
20.01.2019   0
Existuje množstvo predpôrodných kurzov, ktoré sa venujú špeciálne nácviku dýchania. Dýchacie techniky sa pomáhajú rodičke uvoľniť, menia vnímanie bolesti, zmierňujú stres.
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   3
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.