ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Ťažké tehotenstvo, ale bábätko je krásne a zdravé!

 Mgr. Alena Dzurová   01.12.2000   2

Mám 35 rokov a 7 mesačného syna. Nikdy som si však nemyslela, že tehotenstvo môže byť obdobím strachu a nie radosti z očakávania príchodu ratolesti. Mnohé mamičky ani nevedia aký je to dar bezproblémové tehotenstvo s občasnými rannými nevoľnosťami, ubolenými krížami, opuchnutými nohami a nespavosťou.

Horšie je, keď hneď na začiatku začnete mať problémy a ešte k tomu Vás lekár začne strašiť. Ako? Jednoducho. Napríklad: “No to nič nebude, to je asi mimomaternicové, netešte sa.” Keď sa preukáže, že je to maternicové uhniezdenie, tak sa nájde niečo iné povzbudivé, ako: “Ale ten plod sa nebude vyvíjať, o to prídete!” “Pošlem Vás na “sono” a keď Vás budú chcieť vyčistiť nebráňte sa, ten plod je aj tak mŕtvy!” No hrôza!

Viem, že skúsenosti lekára môžu viesť k takýmto verdiktom a lekár nechce, aby sa žena veľmi upínala na bábätko, ktoré možno nebude, ale až takú necitlivosť a tvrdosť by asi lekár nemal prejavovať. Potom pripomienky lekára pri vašom odchode z ambulancie vyznejú veľmi komicky (ak nie sarkasticky): “Ale buďte kľudná, nestresujte sa, ležte, dodržujte absolútny kľud.”

A Vy sa idete doma zblázniť. Výborné je, ak stojí pri Vás partner, ktorý sa Vás snaží povzbudiť a nedáva najavo, že aj on sa bojí. Keď už som ten psychický tlak nemohla vydržať, nezostávalo nič iné, len ísť do nemocnice.

Nikto, kto počuje slovo nemocnica sa nenadchne a nevolá hurá ide sa tam. Pre každého je to hrozba a tak to nebolo inak ani v mojom prípade. Išla som z hrozným strachom pretože vyšetrenie sonografom malo ukázať či plod žije alebo .... . Od piatku, kedy som bola nútená do nemocnice ísť, až do pondelka som čakala aký bude verdikt. Každá minúta bola dlhá ako rok. Nemuselo to tak byť, ale lekár ktorý vedel obsluhovať sonograf nemal na moju škodu cez víkend službu. Vybrala som si totiž nemocnicu, ktorá nemá až tak dobré vybavenie, ale predsa som jej dala prednosť a to z jedného jediného dôvodu. Návštevy mohli prísť kedykoľvek, čo na rozdiel od ďalších dvoch nemocníc, ktoré prichádzali do úvahy (obe boli oveľa modernejšie a lepšie vybavené) nebolo možné. Veru psychická podpora urobí veľmi veľa. Keď mi konečne v pondelok oznámili, že plod je v poriadku a mám veľkú šancu donosiť zdravé dieťa, len si musím poležať v nemocnici, aspoň 5 týždňov, bola som najšťastnejšia na svete. S 5 týždňov boli 2 mesiace, ale dalo sa to zvládnuť, hlavne kvôli dobrej starostlivosti lekárov, láskavých sestričiek a vďaka partnerovi, ktorý ma každý druhý deň prišiel povzbudiť.

V nemocnici zistíte, že takých ako ste Vy je strašne veľa a vtedy pochopíte (alebo aspoň trošku tolerujete), prečo s Vami Váš lekár na začiatku tak necitlivo jednal. Tu zistíte, že je dnes ozaj pomaly zázrak, ak žena nemá problémy donosiť dieťa. A určite to nie je len vekom, pretože problémy mali aj oveľa mladšie ako som ja.

Nebudem opisovať, čo všetko sa v nemocnici ešte udialo, ale môžem vás povzbudiť, že všetky, ktoré sme boli na udržovaní, máme dnes pekné zdravé deti. Doslova a do písmena sme si ich vyležali, niektoré dlhšie (6 mesiacov v nemocnici), niektoré kratšie (6 týždňov).

Ale dnes je to už jedno. Podarilo sa to a sme mamy. A určite to zvládnete aj vy. Držím palce.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Adriana napísané 20.11.2002 05:20

Chcem popriat vela zdravia ako sa hovori neskor, ale o to srdecnejsie.Vela peknych a stastnych dni.....

Andrea napísané 29.05.2002 00:00

Pani Alenka, blahoželám. Mne sa to nepodarilo. Moje bábätko zomrelo v 27. týždni - 13.2.2002. Neviem prečo a zrejme sa to už ani nikdy nedozviem. Vraj sa to stáva. Bojím sa, ako dopadne moje prípadné ďalšie tehotenstvo.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.