ŽenaPríbeh ženy

Som prvorodička! A čo teraz?

 pr   08.07.2017   0

Netrpezlivo čakáte na malý zázrak, ktorý vám rastie v brušku? Bezpochyby cítite nesmierne šťastie. Ak ste však tehotná po prvýkrát (a možno aj keď už pár detičiek pobehuje po obývačke) iste máte aj množstvo otázok a obáv, ako sa na veľký okamih správne pripraviť.

shutterstock

Prežívate najkrajšie (alebo najťažšie?) obdobie v živote ženy. A predsa ste z toho niekedy “na nervy”? Staré oblečenie nesedí, trápia vás ranné nevoľnosti a cítite sa neustále unavená?

Tehotenstvo každej ženy je individuálne, pokúsime sa však o rady, ktoré ho o niečo spríjemnia každej z vás.

Tehotenské oblečenie

Dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne a oblečenie nebolo príliš obtiahnuté. Takmer v každom dámskom obchode s oblečením nájdete aj módu pre tehotné.

Prvé mesiace, keď bruško nie je až tak veľké, stačia voľnejšie šaty a tričká, ktoré môžete po pôrode znovu využiť na bežné nosenie.

Na čo sa pripraviť?

  • Počas prvého trimestra väčšina žien trpí rannými nevoľnosťami (ktoré nemusia byť iba ranné, ale pokojne aj celodenné). Nevoľnosti môžu byť spojené s nechutenstvom, únavou či bolesťou hlavy. Do 12. týždňa tehotenstva u väčšiny tehotných žien nevoľnosti zmiznú.
  • Hormóny pracujú na plné obrátky, preto nie sú zmeny nálad v tehotenstve ničím výnimočným. Môžu za to hormonálne zmeny, ktoré ovplyvňujú hladinu neurotransmiterov. Snažte sa tráviť čas s partnerom, rodinou a priateľmi, ich podpora iste pomôže prekonať aj emocionálnu nestabilitu.
  • Spočiatku tehotné ženy trápi únava a zaspali by takmer kedykoľvek. V neskoršom období tehotenstva môže byť spánok obtiažnejší nie len kvôli rastúcemu brušku, ale aj kvôli páleniu záhy či častému močeniu.
  • Nevýhodou (a občas aj výhodou) prvorodičky je, že nevie čo ju čaká. Hlavou vám iste víri množstvo otázok - Koľko mlieka vypije novorodenec? Ako dlho spí? Ako mu poskytnúť prvú pomoc? Snažte sa myslieť na to, že ženy majú prirodzený inštinkt, ako sa o ostatných postarať. Na všetko prídete časom. Užívajte si prvé tehotenstvo - je predsa iba raz za život! :-)
shutterstock

 

Najnutnejšie veci pre bábätko

Nevyznáte sa, ktoré z tých množsta detských vecičiek je vo výbave skutočne potrebná? Opäť pripomíname, na všetko prídete časom.

Detská postieľka, autosedačka, kočík, plienky a kopec oblečenia je samozrejmosťou (bábätká rastú naozaj rýchlo a každú chvíľku sa ich oblečenie zašpiní - odporúčame preto širšiu zásobu oblečenia).

Okrem toho sa vám zíde vanička a detská kozmetika (pre začiatok stačí detské mydlo a masť proti zapareninám). Nielen pre bábätko je príchod na svet veľká zmena.

Ako novopečená mamička budete najmä počas šestonedelia potrebovať špeciálnu starostlivosť. V tomto období vás môže pobolievať maternica, ktorá sa po pôrode opäť sťahuje. Bolesti zmierni ležanie na bruchu.

Začína sa odlučovať sliznica maternice v podobe očistkov. Tie sú náchylné na baktérie, preto je nutná častá intímna hygiena. Hygiena a zábaly pomáhajú aj bolesti panvy, ktorá mohla byť počas pôrodu poškodená.

Potrápia vás aj prsia, v ktorých sa začína tvoriť mlieko. Dieťatko spočiatku nevie, ako mlieko sať a vám sa bolestivo v prsiach hromadí mlieko. Od tejto bolesti vám uľaví odsávačka.

Síce existuje niekoľko negatív tehotenstva, a možno to pre vás teraz znie trošku odstrašujúco, hneď ako prvýkrát uvidíte váš malý zázrak, každá bolesť bude zabudnutá! :-)

shutterstock

 

Skvelý TIP pre mamičky

Čo určite riešia všetky budúce mamičky sú nepochybne financie. Výbavička pre bábätko nie je lacná záležitosť a ušetriť by chcela každá nás. Dá sa to vôbec?

My tvrdíme – áno! Tipli.sk je služba, ktorá vracia peniaze z nákupov cez internet, pričom v ponuke Tipli je viac ako 200 e-shopov, medzi ktoré patria napríklad aj mamičkovské a detské obchody – Bambino, Feedo, či Baby Belly, ale aj AliExpress, Notino, ZOOT, Booking a mnohé ďalšie.

Nie je to žiadna veda. Stačí sa zadarmo zaregistrovať a vyhľadať si v ponuke svoj obľúbený obchod, v ktorom plánujete nakúpiť. Po presmerovaní do tohto eshopu uskutočníte nákup tak, ako ste zvyknutá a Tipli vám vráti určité percento naspäť z jeho ceny.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.