ŽenaPríbeh ženy

Skutočný príbeh: Rodičia, pozor na febrilné kŕče!

 Martin z Bratislavy   30.07.2007   59

Milé mamičky a oteckovia,

rád by som sa s vami podelil o náš príbeh.Chcem vám porozprávať, ako obyčajný človek, milujúci otec svojho dieťaťa zažil peklo, ktoré sa už - dúfam - nebude nikdy opakovať.

Naša dcérka, Vikinka je 21 mesačné dieťatko, krásne, zdravé a životaschopné a je na ňom vidieť, že je z milujúcej rodiny. Všetky deti sú samozrejme krásne, ale poznáte to, to svoje predsa len vidíte inak. A inak sa oňho aj bojíte, ak sa vyskytnú zdravotné problémy, ťažkosti a pod. Isto mi dáte za pravdu, že zniesť sa dá všetko, len pohľad na vlastné dieťa, ktorému neviete pomôcť, NIE...

Všetko sa začalo tým, že Vikinka v noci zvrackala, trikrát za sebou, čo sme pripisovali zlej a nevhodnej strave. Sprievodným javom bola teplota, ktorá ale do rána ustúpila. Na druhý deň sme si teda plánovali po práci vychádzku k jazeru, ihrisko a tak... No poobede mala opäť teplotu, takže sme sa rozhodli radšej zostať doma. Nebola vo svojej koži, bola trošku malátna, nezvyklé správania na to, aká je čiperna. Navečer sme jej odmerali teplotu, teplomer v tom čase ukazoval asi 38,5 stupňa, čo je v podstate hranica medzi miernou teplotov a vyššou teplotou. Postupovali sme klasicky - zábaly, panadol, zábaly, panadol... niekoľkokrát za noc. Asi o 4,00 nad ránom zaspala a my sme si mysleli, že máme vyhrané. Veď doteraz vždy do rána "vychladla", vždy to zabralo. No tento raz malo prísť niečo, čo nás takmer pripravilo o rozum.

Je ráno, 6,20 min., Vikinka spí medzi nami. Manželka ju nakojila, mala chvílu ležala a potom sa posadila. A potom to prišlo: Zrazu sa začala triasť. Keďže som bol v tom čase už hore, poznamenal som, že akosi sa trasie, že má asi zimnicu. A potom... zrazu zostala ako paralizovaná. Nasledoval krč, prestala dýchať. Zmodrala. V tom okamihu sa zastavil čas. Ocitli sme sa v zlom sne, sne, ktorý dokáže pochopiť len ten, kto ho prežil. Kto videl vlasntné dieťa v ohrození života. Zrazu Vikinka ležala bezvládna, bez dychu a modrá na posteli a ja som si v panike spomenul len na to, že keď niekto nedýcha, mal by dostať umelé dýchanie. Vedel som aj to, že nemáme veľa času, že po krátkom čase sa môže poškodiť mozog. Že nám môže odísť. Skríkol som na manželku, aby volala pomoc a začal som s umelým dýchaním. Vikinka mala v kŕči uplne zakusnuté zuby do seba, doslova to škrípalo. Nebolo možné jej dostať odseba sánky. Fúkal som cez zúbky. Kričal som na ňu, aby sa prebrala. Prosil. A prebrala sa. Bola úplne vyčerpaná, ale bola pri vedomí. Schytil som ju na ruky a nedovolil jej zaspať, lebo som sa bál, že padne do bezvedomia. Keďže som bol v pyžame a držal dcérku, manželka ma doslovne obliekla, a potom sme obaja utekali k vchodu, a dufali, že sanitka každú chvíľu príde. Prišla pomerne rýchlo a s húkajúcou sirénou nás dopravila na bratislavské kramáre.

Úprimne povedané, od lekárky, ktorá nás prijímala som čakal niečo iné, ako pätnásťminútové vypisovanie formulára, aby sme sa dostali na štvrté poschodnie na detské oddelenie. Aj keď už teraz viem, že v tom čase už nebola Vikinka v ohrození života, mohla nás vnímať ako rodičov, ktorí sú v šoku, na smrť vystrašení z toho čo prežili, a nie ako na osoby, ktoré treba zaeveidovať, postarať sa o podpis a formality a bez známky citu nás poslať ďalej. Pár utešujúcich slov by určite pomohlo. Povdzbudilo. Možno by plač, ktorý som si nechal na neskoršie, prišiel už vtedy. Miesto toho ale prišiel hnev. S vyšťavenou dcérkou som chodil ako zlý tiger a nechal som sa počuť, čo si myslím o papierovačkách, síce nevyhnutných, ale zle aplikovaných. Veď predsa nie sme kus nábytku. Sme ľudia, žijúce bytosti, ktoré potrebujú počuť aspoň utešujúce slovo po tom, čo prežili. Kúsok citu, ktorý by dodal energiu, psychicky pomohol...

V každom prípade, po vybavení vstupných formalít sme sa ocitli na štvrtom poschodí, kde sa prístup rapídne zmenil. Milé a ochotné sestričky i pani doktorka. Dostali sme sa na pozorovaciu izbu (rozumejte presklennú miestnosť, do ktorej je vidieť z izby sestier), kde sem si s manželkou okamžite zriadili provizórnu izbu. Viki bola pri vedomí, vedeli sme, že už je dobre. Vtedy som si uvedomil, že na nohách mám šľapky, vrch pyžama a že sa musím vrátiť domov po veci, ktoré tu budeme potrebovať. Chcel som zavolať otcovi, aby ma prišiel zobrať, no podarilo sa mi to až na tretí krát. Nie že by bol zlý signál, ale keď už telefón začal zvoniť, vždy ma chytil plač a nedokázal som hovoriť, musel som položiť. Zo všetkých síl som sa ovládol a požiadal ho, aby prišiel. Čakal som ho na zastávke, v pyžame a šľapkách a viedel som, že ľudia na zastávke ma vnímajú ako bezdomovca (bol som zhodou okolností neoholený). Hádam len mobil v ruke nezapadal do obrazu človeka na najnižšom stupni spoločenského rebríčka. Keď ma otec viezol domov, rozmýšlali sme nad tým, aké je všetko relatívne, čím všetkým musí človek prejsť. Nebudem vám dopodrobna rozprávať, čo sa odohralo potom, detaily, že som si v tej panike nezobral kľúč, a že som sa teraz nevedel dostať do bytu. Že som behal po byte v plači a a balil veci, ešte stále v šoku z toho, že všetko mohlo dopadnúť zle.

V každom prípade, zabezpečil som všetko potrebné a s manželkou strávil celé dva dni na izolačke. Každá sekunda s dcérkou bol dar. Ako keby ste padali do priepasti a niekto Vám pomohol na denné svetlo - slnko malo zrazu neuveriteľné čaro a svetlo. Bolo iné, ako ste ho poznali doteraz. Obyčajná vec ako dcérkyn dotyk, úsmev, podanie ručičky - z toho všetkého mi išli slzy do očí. Stále ma bolí chrbát, lebo som ju nosil, koľko sa len dalo. Som nevyspatý, na nohe mám asi 20 centimetrovú ranu, ku ktorej neviem, ako som došiel (asi v panike som do niečoho zavadil) ale som najšťastnejší človek na svete. Prežili sme s manželkou peklo a modlíme sa, aby sa to už nestalo.

Týmto sa chcem poďakovať celému tímu detského oddelenia Detskej fakultnej nemocnice na kramároch (4p.), ktorí sa o nás starali tak, ako to len bolo možné. Hoci je na každom krorku cítiť, že zdravotníctvo nemá peniaze, dobrí ľudia ešte stále existujú. Ešte stále sa nájde niekto, kto sa na vaše dieťa usmeje, osloví ho menom a zaujíma sa oňho. A týmto ľuďom patrí naša vďaka.

Mimochodom, zajímavosťou bolo, že deň po našej hospitalizácii sa objavil presne rovnaký prípad febrilných kŕčov u ďalšieho dieťatka (ktoré s nami, spolu s jeho babičkami bolo hospitalizované na našej izbe). Zažili presne to, čo my, rovnaký strach, rovnaké slzy...

Martin A. z Bratislavy
Vikinkin Tata

Na záver:

Vážení rodičia,

príbeh, ktorý som vám vyrozprával sa stal možno aj preto, lebo nás nikdy nikto neupozornil na to, že existuje niečo ako "Febrilné kŕče - kŕče z horúčky" (čo bola diagnóza aj v našom prípade). Tieto vznikajú (ako sme boli poučení) väčšinou pri zvyšujúcej sa teplote, resp. vysokých teplotách u malách detí v dôsledku obrovskej záťaže na srdiečko dieťatka počas horúčky. Apelujeme na vás: buďte pripravení, tj. nenechajte sa zaskočiť nevedomosťou.

Predpokladám, že väčšina detských lekárov o tomto riziku rodičov neinformuje, tak ako v našom prípade (ospravedlňujem sa tým, ktorí tak robia). Jedna z prvých vecí, ktoré som spravil, keď som prišiel domov bola tá, že som si zapol počítač a do prehliadača google.sk som si zadal pojem "febrilné kŕče". Našiel som veľmi zaujímavý članok (adresa www.provita.sk/mc-fever.htm) , ktorý vám chcem v tejto súvislosti dať na známo. Týka sa horúčky a febrilných kŕčov. a tu je jeho znenie (febrilné kŕče su popisované v posledných dvoch odstavcoch):

"Horúčka

Telesná teplota nám podáva dôležité informácie o celkovom zdravotnom stave dieťaťa. Poznáme teplotu kožnú a centrálnu.

Pri každodennej starostlivosti meriame teplotu kožnú. Mnohé choroby sa prejavujú zvýšenou teplotou až horúčkou, iné naopak poklesom teploty.

Príčinou zvýšenia telesnej teploty je najčastejšie infekcia. Teplota je prejavom zápalu. Medzi veľký počet príčin vzostupu teplôt patrí u detí aj nedostatok tekutín a prehriatie organizmu dieťaťa (prehriata izba, pobyt vonku na slnku, neprimerane teplé oblečenie). Mnohé iné vážne ochorenia tiež začínajú teplotou.

Meranie teploty: u najmenších detí meriame teplotu v konečníku tzv rýchlobežkou. Ešte pred vybratím teplomeru z konečníka odpočítame od nameranej hodnoty v prvom polroku veku dieťaťa 0,5 °C, v druhom polroku odpočítame 0,7 °C. Pred zavedením do konečníka natrieme koniec teplomeru olejom, po odmeraní teploty teplomer umyjeme vodou a mydlom. Teplotu v podpazuší meriame lekárskym teplomerom (Maxima) asi 8 – 10 minút. U väčších detí. Dbáme na správne umiestnenie špičky teplomeru v strede podpazušia. Po odmeraní treba teplomer striasť, aby ortuť klesla (vyhneme sa chybnému nameraniu teploty pri nasledujúcom meraní). Pri meraní teploty musíme byť vždy opatrní, aby nedošlo k poraneniu dieťatka napríklad zalomením teplomeru v konečníku alebo podpazuší. Dnes si zvykáme i na teplomery digitálne vo forme cumlíkov, či na čelo.

  • Priemerná telesná teplota je od 36,5 do 37,0 °C.
  • Mierne zvýšená teplota je od 37,5 do 38,0 °C a nazýva sa subfebrilita.
  • Ľahká horúčka je od 38,0 do 39,5 °C.
  • Vysoká horúčka je nad 39,0 °C.

Teplota denne kolíše, najnižšia býva okolo polnoci a najvyššia okolo 17 hod.

Starostlivosť a ošetrovanie dieťaťa s teplotou má svoje zásady.

I. Pri mierne zvýšenej teplote do 38 °C nepodávame antipyretiká (lieky na znižovanie teploty). Dbáme na dostatočný prívod tekutín a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.

II. Pri ľahkej horúčke nad 38 °C zahájime liečbu antipyretikami.

ANTIPYRETIKÁ

A. Do 10. roku života dieťaťa nepodávame kyselinu acetylosalicylovú. Poznáme ju ako Acylpyrin, Superpyrin, Atilen sirup.

B. Pre deti je určený paracetamol. Táto účinná látka je v rôznych prípravkoch pod názvom Paralen, Panadol, Plicet, Mexalen, Calpol, Coldrex, Guajanal, Korylan, Scutamyl, Valetol.

Paracetamol je aj v rôznej liekovej forme: tabletky, čapíky čiže čípky, sirupy. Ak dieťa má hnačku, podáme mu tabletku. Ak dieťa vracia , podáme mu čípok. Tiež musíme dbať na to, aby sme v panike nepodali naraz celodennú dávku klieky. Aj antipyretiká môžu dieťa otráviť pri predávkovaní.

C. Ďalším antipyretikom je ibuprofen, v liekovej forme Brufen sirup.

III. Zrážanie teploty

Ak teplota napriek podaniu antipyretika neklesá do 30 minút, začneme teplotu zrážať pomocou vlažnej vody – sprchy alebo zábalu.

Teplotu zrážame pokiaľ neklesne na 38,5 °C.

Postup pri zábaloch:

1. plienku alebo uterák namočíme vo vlažnej vode.

2. obtočíme hrudník dieťaťa od podpazušia po dolný okraj rebier.

3. neschladzujeme bruško, nohy, ruky. Pri schladzovaní rúk a nôh by sme mohli vyvolať periférny šok. Ruky a nohy sú pre poruchy cirkulácie pri vysokých teplotách aj tak chladné.

4. zábaly vymieňame približne po 5 min.

5. snažíme sa vždy po 10 – 15 min. teplotu premerať.

6. so zábalmi alebo sprchou skončíme po poklese teploty na 38,5 °C.

Sprchu majú niektoré deti radšej, pretože to berú ako kúpanie. Použijeme vlažnú, nie studenú vodu. Nenecháme dieťa sedieť vo vlažnej vode, aby nenachladlo na močové cesty.

Teplotu zrážame pomalšie, nie prudko.

IV. Príjem tekutín

Zásadne spájame liečbu teploty s dostatočným príjmom tekutín. Príjem tekutín musí zodpovedať veku a hmotnosti dieťaťa.

Zdravé dieťa potrebuje vypiť za 24 hodín toľko tekutín, koľko predstavuje 10 – 15 % jeho telesnej hmotnosti. Dieťa, ktoré má horúčku, potrebuje ešte viac tekutín.

U detí od 6. mesiaca do 1. roku je to asi 0,5 až 1 l tekutín na 24 hodín.

U detí väčších sú to 1 – 2 l tekutín na 24 hodín. Dostatočný príjem tekutín sa odráža v močení. Treba dieťa prebalovať každé 2 – 3 hod. a vedieť koľko hodín nemočilo. Dieťa približne polročné musí mať pomočenú plienku každé 3 – 4 hodiny.

V. Ošetrovanie, prostredie, vetranie.

Ak má dieťa teploty, je dôležité, aby bola v miestnosti primeraná teplota. Miestnosť nesmie byť prehriata. Musí byť dobre vyvetraná. Dieťa s horúčkou prikryjeme len ľahko, aby sa ešte viac neprehrialo.

VI. Koža

Mnohé mamičky robia veľkú chybu z obavy o dieťatko. A to, že ho počas ochorenia spojeného s teplotami nekúpu. Predsa koža je orgán, ktorý hrá dôležitú úlohu pri výmene tepla a tekutín. Zároveň je vylučovacím orgánom rôznych látok vznikajúcich v tele. Iba pri správnom ošetrení si koža môže dobre plniť svoju funkciu.

VI. Nechutenstvo

Pri teplotách zvyčajne deti trpia nechutenstvom, odmietajú jedlo. Musíme použiť všetky možné prostriedky na to, aby deti prijali dostatok tekutín, pretože horúčka hlavne u menších detí môže byť spôsobená alebo udržiavaná aj nedostatkom tekutín, teda dehydratáciou.

VII. Sledovanie teploty počas spánku

Ak dieťa ukladáme spať a teplotou okolo 38,5 °C, musíme ho opakovane sledovať, to znamená merať teplotu a všímať si správanie. Stáva sa, že mamička unavená celodennou starostlivosťou o choré dieťa zaspí s ním. Či už cez deň, alebo v noci. Preto si hlavne v noci treba vždy natiahnuť budík v 1 hodinových intervaloch.

KOMBINÁCIA ANTIPYRETÍK (liekov proti teplote)

Pri liečbe horúčky musíme dávať pozor na kombináciu antipyretík.

Pri teplote nad 38 °C zahájime liečbu.

1. Ako prvý zvyčajne podávame Paralen, alebo iný paracetamolový preparát pre daný vek. Paralen podávame každých 8 alebo 6 hodín. teda 3 – 4 x denne. Celková denná dávka je 50 mg na 1 kg dieťaťa. Teda 10 kg vážiacemu dieťaťu prináleží 500 mg na celý deň. To znamená, že napr. podáme detský Paralen v tabletke 4x za deň. Ak začne dieťa vracať, môžeme podať detský čípok. Podali sme 2x tabletku a podáme 2x čípok.

2. Ak teplota neklesne napr. z 39 °C za 2 – 3 hod., podáme ibuprofen v sirupe – Brufen sirup.

Ten sa dáva v celkovej dennej dávke 20 mg na 1 kg dieťaťa. Teda 10 kg dieťa dostane 200 mg na 24 hodín. Čo znamená 3 x denne 60 mg, to je 3 x denne 3 ml. Pričom 20 mg Ibuprofenu je v 1 ml sirupu.

Pri vysokých teplotách môžeme oba preparáty striedať. Napr. o 6 hod. podáme Paralen, o 2 – 3 hod. Brufen, o ďalšie 2 hod. Paralen, o 2 – 3 hod Brufen. Asi 1 hod. po podaní lieku môžeme dieťa sprchovať.

Chceme upozorniť na pomerne častú chybu pri liečbe horúčky. Dieťa má napr. 39 °C. Lekár naordinuje antipyretiká (Paralen, Brufen) a pre angínu aj antibiotiká. Ale rodičia si myslia, že antibiotikum je "silnejšie". Podajú iba to. Divia sa, že teplota neklesá. Antipyretikum môžeme podať s antibiotikom. Antibiotiká zaberajú až po 2 – 3 dňoch., nie sú určené na zrážanie teploty.

Napriek všestrannej starostlivosti sa však môže stať, že dieťa pri teplote dostane febrilné kŕče (kŕče z horúčky). Vtedy, do príchodu privolanej lekárskej prvej pomoci, podáme do konečníka antipyretický čípok a dieťaťu dáme zábal. Ak je pri vedomí, odporúčame radšej sprchu, hlavne pri vysokých teplotách 39 - 40 °C.

Upozorňujeme na nebezpečie, kedy v panike po odoznení febrilných kŕčov, rodičia urobia chybu. Naložia dieťatko do rozpáleného auta (v lete) alebo ho dobre zababušia (v zime) a ponáhľajú sa k lekárovi. V prvom rade mali najprv zraziť teplotu. Môžu totižto opäť vyvolať prehriatím už aj tak rozpáleného organizmu febrilné kŕče.

U tých detí, ktoré už mali febrilné kŕče, musia byť mamičky pri vzostupe teploty ostražitejšie. Podľa rady neurológa alebo detského lekára podajú Diazepam v tabletke alebo do konečníka. So zrážaním teploty antipyretikami ako aj zábalmi či sprchou môžu začať aj pri o niečo nižších teplotách."

Dodržanie zásad správneho ošetrenia dieťaťa pri horúčke určite pomôže v prevencii febrilných kŕčov a iných komplikácíí horúčky.

Zdroj www.primar.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 33 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
marie balogova napísané 05.09.2012 23:00

ahoj ja som marek aties mam tento problem s mojim chlapcom uz bojujem stim dva roki aviem pochopit vas pribech sam tomu nemozem verit zesa to deje mam strach svoje noci nespavam a viem pochpit vas problem. A Vikinke prajem vela zdravicka a aby sa stoho dostala co najskor a prajem jej od pana bozicka vela zdravicka a at stoji uni aniel strazni to jej prajem ja marek a moje zena lucie. dakujem.

Mária napísané 06.06.2011 18:54

My sme to zazili vcera.Najhorsie je ze mne ukazoval bezdotykovy teplomer teplotu 37,2..tak som febrilne krce ani neocakavala a bala som sa ze je to epilepticky zachvat..podotykam ze dcerka ma 21 mesiacov..

Volala som muzovi ktory isel z nocnej..bolo rano 6hodin..malej to trvalo asi 1-2min..namodrali jej ustocka a potom odkvicla do spanku..

Medzitym prisiel manzel a ked sa prebrala tak sme isli na pohotovost.Este ze sme mali jeden uplne novy digitalny teplomer..ked sme odchadzali namerala som jej v podpazusi 38 a vzapati bezdotykovym 37,2..takze kvalita za rozumnu cenu.

Stale je v nemocnici..robili jej krvne testy, EEg a sono hlavy..mame vyraznu anemiu ale ostatne dopadlo dobre.

Pre mna bolo najhorsie nechat ju tam bezo mna..este ze existuju stare mamy..ja mam totiz dvojtyzdnove babo, kt. je na mne zavislejsie a moja mami u nas bola uz par tyzdnov pred porodom takze mala je na nu uplne zvyknuta.

Dufam ze zajtra ich uz pustia..

Najvacsi paradox je ze ked mala horucky starsia dcerka na pohotovosti nam predpisali diazepan a poucili nas o febrilnych krcoch..samozrejme ze sme ho pri nej nepotrebovali..a ked bol po expiracnej dobe tak sme ho vratili do lekarne..teraz ked bol potrebny tak som ho v nasej megalekarnicke nemala.

Uplne chapem autora clanku ze plakal..ja som prerevala vcera skoro cely den..ten sok, strach a bezmocnost+ u mna este stale rozhadzane hormony..neprajem to zazit nikomu.

Tiez ma stale desi predstava ze sa to moze zopakovat aj predstava ze budem pri kazdej teplote hned davat diazepan.Je to chemia ktorej sa bojim, ale na drhej strene je to prevencia.

Pikola napísané 30.07.2007 20:40

Maji - zelezo

sa nachadza najme v surovej mrkve, cvikle, cerniciach. Neviem ci maju male deti v tomto smere nejake obmedzenia. Ja som si s mrkvou vyliecila anemiu, pricom meso som v tom case uplne prestala jest. Chutna je kombinacia s postruhanym jablckom.

iveta napísané 26.12.2005 18:53

pripajam sa neskoro,ale predsa, stalo sa mi to isté,pred mesiacom s 15 mesačnou dcérkou´,popoludní vstala so zvýšenou teplotou, podala som paralen ,k večeru zaspala,videla som,že teplota zasa stúpa, bola to jej prvá teplota v živote, tak som dala čípok a v priebehu minúty s ňou na posteli párkrát hodilo a prestala dýchať.Strhla som ju na ruky,utekala do kúpeľne, medzitým otecko zhysterčil a ja som v sekundách,ktoré boli ako celý život dávala umelé dýchanie dieťatku,ktoré bolo modré a už som si vravela,je koniec....nakoniec sa prebrala,záchranka,ktorú volal a čakal vonku v krátkom rukáve v šoku starší syn,došla až keď sa malá prebrala,bola bezvládna,ale pri vedomí.Odviezli nás na ambulanciu,kde slúžila pediatrička,tá mi vysvetlila všetko,čo mám robiť, podala jej do konečníku diazepam, další mi dala domov ako rezervu,ak by sa to náhodou zopakovalo.Keď sme sa vrátili domov, malá počula nášho psíka a štekala naňho aj ona, až vtedy mi vyhŕkli slzy,že je to za nami.Toto sú všetko len slová,pocity sa nedajú opísať.Samozrejme,že sme celú noc sedeli pri nej a pozorovali,či je v poriadku...aj ďalšie...Teraz pri každom náznaku choroby musím podať diazepam a nedopustiť aby teplota vystúpila nad 37.Podotýkam, okrajovo som tušila,že febrilné kŕče existujú, nemala som s nimi skúsenosti u dvoch teraz už veľkých detí a nik ma na to ani neupozornil, jednala som v pude sebazáchovy,vďakabohu,že mi dal silu,aby som nespanikárila.Pretože v takých momentoch rozhodujú sekundy.

Lenka napísané 08.12.2005 11:43

Ešte ma napadlo,aj keď to nesúvisí s febrilnými kŕčmi,ja som nemožná,vždy keď sa jedná o úraz môjho syna,nedajbože,vidím JEHO krv.Bežne s tým problém nemávam,krv chodievam aj darovať a nie som nejaká citlivka,ale keď má úraz moje dieťatko,strašne sa mi rozklepú nohy,normálne podomnou tancujú.Mám závraty,rozmazané videnie,je mi na odpadnutie,musím si čupnúť a rozdýchavať to.Mrzí ma,že takto moje telo reaguje,ale neviem to ovplyvniť,našťastie zatiaľ vždy pri synovom úraze bol aj manžel,takže on zachraňuje zraneného a ja zachraňujem seba,pred omdletím.Veľmi sa bojím,čo sa stane,keď tam raz manžel nebude...Desím sa tej predstavy.

Mamina mi povedala,"dieťa moje,to je ten strach,tá hroza to s Tebou robí,lebo si Jakubka ľúbiš a preto,keď sa niečo zlé týka jeho,reaguješ takto,ale musíš sa premôcť a nemôžeš si dovoliť! odpadnúť" Ja viem..lenže,vždy to so mnou zamáva,minule si len trochu porezal prst na nôžke,tiekla mu krv a na mňa išli mrákoty..

Lenka napísané 08.12.2005 11:31

Ja sa tiež čudujem,že ste o febrilných kŕčoch nevedeli.Môj syn má 2,5roka,ale ešte keď bol bábätko a mal prvé horúčky,pani doktorka nám vysvetlila,že môže nastať aj takáto situácia a poradila nám,čo v tom prípade treba robiť.Dokonca nám hneď predpísala diazepam ako "poistku do domácnosti"

Dokonca ani mnohé mamičky z môjho okolia o tom nevedeli a ja som už 2x utekala k ich detičkám,s diazepamom v ruke,keď mali vysoké horúčky.Hneď ako išli s dieťatkom k doktorke,tiež si diazepam vypýtali "pre istotu" a nikdy s tým nebol problém.Jednoducho,treba to mať doma,lebo človek nikdy nevie..Ja osobne ho preventívne používam vždy,keď má môj syn teplotu nad 39 stupňov a vždy sa mi uľaví,že teraz "sa už nič strašné nemôže stať" Samozrejme teplotu zrážam,najlepšie nám zaberajú zábaly /ale pozor,prestaňte so zábalmi,keď má dieťatko studené rúčky!/ a nurofen. Na panadol syn vôbec nereaguje.Okrem zábalu okolo celého telíčka,zvyknem omotať aj hlávku mokrou plienkou,niekedy pomôže len to a nemusíme baliť hrudníček.Dieťatko skôr znesie zábal na hlávke.Ešte je myslím dôležité spomenúť,že netreba dávať studenú vodu,stačí vlažná.

Andy - Maja napísané 20.05.2005 21:57

Maja, mne doktorka poradila davat malemu vela "tmaveho" ovocia -slivky, cernice, cucoriedky...tmave maso - kuracie, zeleninu ..tiez mal ako maly malo zeleza, dokonca uzival jeden cas aj Maltofer.

Andy - Zuzi, maja napísané 20.05.2005 21:54

Zuzi ja som od nasej pani Dr dostala na vlastnu ziadost predpis na Diazepam tabletky ...samozrejme s poucenim co a ako...Myslim si, ze pre pocit istoty je to ozaj nenahraditene..clovek jednoducho nemoze vediet co sa stane, a to aj dietatu, ktore nikdy krce nemalo .Majka - poviem Ti, klobuk dole ako si to zvladla..a pani Dr. , s ktorou si komunikovala, by som asi " vysvetlila", aka je jej praca a zodpovednost za dieta, ktore ma na odd...cloveku rozum zastane - kde by malo byt chore dieta zabezpecenejsie ako v detskej nemocnici, najvacsej na Slovensku ?!?

PetraM napísané 17.05.2005 11:45

Este jedna pricina febrilnych krcov, okrem dlhotrvajucej vysokej teploty: silne kolisanie teploty. Ako som uz nizsie pisala, Matusko mal FK s bezvedomim pri telote 37,7! Pri teplote 38-38.7 som davala paralenove cipky, ale nik ma nepoucil, ze ich treba po 3 hodinach kombinovat so sirupom alebo niecom inym. Po kazdom cipku teplota klesla za 15-30 minut a za dalsich 15-30 minut bola hore. Medzitym sme davali vlaznu sprchu. Take silne kolisanie sposobi krce aj pri nizsej teplote. Kto by ich cakal pod 38stC? Prave z toho dovodu nas hospitalizovali s podozrenim na epilepsiu. Nastastie sa nepotvrdila a diazepam mam davat uz od 37.5 st C.

PetraM napísané 17.05.2005 11:44

Este jedna pricina febrilnych krcov, okrem dlhotrvajucej vysokej teploty: silne kolisanie teploty. Ako som uz nizsie pisala, Matusko mal FK s bezvedomim pri telote 37,7! Pri teplote 38-38.7 som davala paralenove cipky, ale nik ma nepoucil, ze ich treba po 3 hodinach kombinovat so sirupom alebo niecom inym. Po kazdom cipku teplota klesla za 15-30 minut a za dalsich 15-30 minut bola hore. Medzitym sme davali vlaznu sprchu. Take silne kolisanie sposobi krce aj pri nizsej teplote. Kto by ich cakal pod 38stC? Prave z toho dovodu nas hospitalizovali s podozrenim na epilepsiu. Nastastie sa nepotvrdila a diazepam mam davat uz od 37.5 st C.

Maja napísané 16.05.2005 22:24

Milé mamičky,oteckovia,

poraďte mi prosím s našim problémom. Môjmu 10 mesačnému synovi lekárka vyšetrila krv na sérové železo, pretože bolo podozrenie z anémie.Synček má bielu pokožku, inak nemá žiadne problémy.Ukázalo sa, že má skutočne málo

sérového železa (5,5 pričom má byť 9 jednotiek).Naša lekárka nám odporučila jesť mäso každý deň, najlepšie červené, teľacie, hovädzie a pečienku.Jej rady budem dodržiavať, kým nenájdem lepší spôsob ako je každodenná konzumácia mäsa.Nie sme vegetariáni, ale snažíme sa jesť mäso čo najmenej - tak jeden až dva krát do týždňa.Preferujeme zeleninu, ovocie, mliečne výrobky, ryby - tak ako to dnes radia aj lekári a výživári. K takémuto spôsobu stravovania chceme viesť aj syna. Doteraz som mu dávala príkrmy (obedy) takto -jeden deň s mäsom, drtuhý so žĺtkom, tretí len zeleninový...a odznova.Cereálie podávam tiež - grahamové rožky, ovsené vločky, pohánku a poidobne. Tiež nezabúdam na listovú zeleninu a špenát.Naďalej dojčím.

Čo by ste radili - pýtam sa najmä vegetariánov a všetkých ktorých deti trpeli alebo trpia nedostatkom železa? Ďakujem za akékoľvek názory a rady

Zuzi napísané 16.05.2005 14:14

Mne je jasne, ze je lepsie dietatu raz dat diazepam ako riskovat zivot... ale aj tak sa mi ta predstava, ze pri kazdej teplote nad 38,5 (lebo tak to vacsina z vas pisala, ze to ma odporucene) cpem do dietata toto svinstvo (je to svinstvo a vacsie ako paralen a brufen - prave preto, ze je to psychofarmakum) nepaci...

jaja1 pre Zuzi napísané 16.05.2005 10:40

Ano, nam lekarka dava Daizepam, ked prideme na vysetrenie s horuckami. Dokonca, ked mi nahodou pocas tych 2-3 rokov dojde tych 10 tabliet alebo sa im skonci expiracia, radsej si pytam predpisat nove, ako cakat, ze moje zdrave dieta pri vysokych teplotach skolabuje! Neznamena to vsak, ze ho do malej tlacim, ked ma teplotu do 38,5. (Na to su lieky od teploty a samozrjme aj potom, ked podas diazepam ich dalej davas na znizenie horucky.) Davam jej ho preventivne prave nad tuto teplotu z toho dovodu, aby moje inak zdrave dieta tieto febrilne krce nedostalo kvoli teplote. Nemyslim si, ze je to napchavanie dietata nejakym svinstvom! Radsej prevencia, ako by malo dojst k niecomu horsiemu! ( Aj paralen ci brufen je svinstvo?) Ved ked ty nechces svojmu dietatu davat diazepam, nikto ta nenuti. Ale aj ked zavolas v noci pohotovost, tak sa ta najprv pytaju, co si robila ako prevencui a poradia ti, ze ak mas doma diazepam, tak ho mas podat. ( keby dosli so sanitkou, urobia len to iste v injekcnej forme)

juliana napísané 13.05.2005 14:09

Martinovi - naozaj vdaka za info. Pokusala som sa odpovedat uz vcera, ale stale mi to tu padalo... Budem velmi rada, ak zverejnis aj tie podrobnejsie informacie, o ktorych si pisal.Moj syn ma teraz cez 9kg, tak to davkovanie bude urcite ine. Neviem, preco neexistuje nejaka prehladna tabulka, kde si podla vahy najdes prislusnu davku a hotovo. >>Este k tomu preventivnemu podavaniu diazepamu. Som si ista,ze diazepam sa podava aj detom, ktore febrilne krce nemali.Posobi tak, ze znizuje pohotovost mozgu ku krcom pocas vysokej teploty,lebo deticky maju este nezrely nervovy system. Kedze sa nepodava dlhodobo, nehrozi riziko vzniku zavislosti. Okrem toho su to pomerne male davky. Jeho podavanie pocas vysokej teploty je nevyhnutne u vsetkych malych deti, vacsie riziko je ho nepodat - neziaduce ucinky su nepravdepodobne,netreba sa ho bat.

maja napísané 12.05.2005 21:25

Vikinkinmu tatovi-náš príbeh z jari 2005. Môj 8-mes. syn a ja ležíme na kožnom odd. DFN. Po troch dňoch hosp. má Miško zvýšenú teplotu, potom už horúčku 39,5 °C, nemá zjavnú príčinu teplôt. Horúčky prichádzajú v noci a tak podávame Brufen so studenou sprchou. Cez deň je Miško "subfebrilný". Ale na ďalšiu noc má 39,8 °C. Opäť sprcha, lieky. Horúčka klesá na 37 °C. O tretej ráno si ľahám s Miškom na posteľ - tesne pritúlení a kojím. Cítim ako sa dieťatko trasie, utekám k preb. pultu a vidím je modré...Mám chladnú hlavu a utekám za sestričkou, Miško ťažko dýcha. 39,9°;C.Sestričku vyruším zo spánku na vyšetrovni, nevie čo s tým. Vraví, že ho príliž tlačím k sebe,to preto nedýcha. Alebo má upchatý nos soplíkom. Presviedčam ju, že má febrilný šok a nech volá lekára.Zavolá. Čo ak prestane dýchať? Prečo lekárovi tak dlho trvá cesta? Veď sme v nemocnici! Nakoniec príde lekárka, so mnou prakticky nekomunikuje,vyzerá namosúrene. Miško sa spamätáva, dostal ďalšiu dávku Brufenu. Má už farbu, lekárka kontroluje tep, počúva malého všetko zapíše a odchádza.My odchádzame na izbu. Oko nezažmúrim,dieťa mám pritúlené, musím ho cítiť. O piatej ráno sa prebudí, napije a prúdom zvracia.Hnačkuje, je slabé.Len čo sa spamätáme,lekárka mi oznamuje, že sa sťahujeme na interné odd.Nechcem to. Sme vyčerpaní, plačem a balím veci-2 batohy,kočík,jedlo. Slzy mi tečú po spleti chodieb Kramárov.Nové papierovačky, prijímcia kanc. odznova! Miško je ako stena...Takýto bol febrilný šok priamo v nemocnici!!!

Zuzi napísané 12.05.2005 13:14

Ved prave preto som sa tak zamyslala... ja som totiz z niektorych prispevkov mala pocit, ze mamicky dostali od lekarov Diazepan preventivne. Ale mozno som to len ja zle pochopila.

V kazdom pripade drzim palce, Martin. Nech sa Vam to uz nezopakuje.

Martin A. napísané 12.05.2005 12:42

Samozrejme, ze Diazepam ako prevenciu nemusite davat dietatu, ktore krce nemalo. Snazte sa len znizit teplotu a ak to nezabralo, treba k lekarovi. Okrem toho je len na lekarsky predpis, teda lekarka ho predpise len vtedy, (podla mna), ak uz sa krce vyskytli. Inak by sme vsetci museli - "koli prevencii" - konzumovat vsetky mozne lieky, ktore sa podavaju az vtedy, ked sa choroba objavi...

Martin

Zuzi napísané 12.05.2005 11:13

Pocuvajte, mna zaujima, lekarka dala niektorym z vas diazepam aj v pripade, ze sa u deti este nevyskytli febrilne krce? Alebo ste boli v nejakej rizikovej skupine?

Som z toho celkom mimo... ja na jednej strane chapem, ze febrilne krce su zivot ohrozujuci stav a takmer cokolvek je dobre, ak im pomoze predist.... ale akosi si neviem predstavit, ze mam davat inak zdravemu dietatu pri kazdej teplote nad 38,5 taky liek ako je diazepam.... To do akeho veku musia uzivat pri kazdej teplote? Ja som ho uzila len raz (nezvladala som smrt kamaratky), ale teda... toto je liek uplne oblbujuci hlavu, takze predpokladam, ze to musi byt asi pekne svinstvo.... ako teda vsetky psychofarmaka. Je to psychofarmakum, ze? Nie je navykovy?

Preto sa pytam, lebo mam pocit, ze ho spominali aj mamy, ktore s febrilnymi krcmi zatial problemy nemali.

juliana napísané 11.05.2005 19:03

Martin,dakujem za info aj za ochotu. Budem velmi rada,ked zverejnis aj tie podrobnejsie veci,co si pisal. Moj 11-mesacny syn ma teraz cez 9 kil, tekze to bude asi trochu ine davkovanie - a to sa aj tak casom stale meni. Neviem, preco neexistuje nejaka prehladna tabulka, kde si podla vahy najdes prislusnu davku a hotovo...

juliana napísané 11.05.2005 18:55

Martin,dakujem za info aj za ochotu. Budem velmi rada,ked zverejnis aj tie podrobnejsie veci,co si pisal. Moj 11-mesacny syn ma teraz cez 9 kil, takze to bude asi trochu ine davkovanie- a to sa aj tak casom stale meni. Neviem, preco neexistuje nejaka prehladna tabulka, kde si podla vahy najdes davku a hotovo...

juliana napísané 11.05.2005 18:50

Martin,dakujem za info a za ochotu. Budem velmi rada, ked zverejnis tie podrobnejsie veci,co si pisal. Moj 11-mesacny syn ma teraz cez 9 kil, tak to bude asi trochu ine davkovanie, a okrem toho sa to casom aj tak stale meni. Neviem, preco neexistuje nejaka prehladna tabulka,kde si podla vahy presne najdes davku a hotovo...

zuzana napísané 11.05.2005 18:00

Naša pani doktorka asi patrí k tým lepším.Pri chorobe spojenej s teplotou nám hneď predpísala diazepam a poučila o FK, aj keď je to už naše druhé dieťa.

Viem si predstaviť čo ste zažili, my sme sa na pohotovosť na Kramáre dostali tiež- prišli sme možno s banalitou-syn mal 4 týždne a nechcel vôbec piť mliečko ani vodu.Nikto nás ale neotravoval žiadnymi písomnosťami,hneď nás zobrala dobrá pani doktorka, ktorej sa to vôbec nepozdávalo a poslala nás na "štvrté" poschodie a odtial sme skončili na kardiologickom oddelení.Dnes je už malý O.K., ale tam nám povedali, že keby nás vtedy tá deckárka z pohotovosti poslala domov malý by do rána "nevydržal"

Stále to mám pred očami,aj keď už ubehli 4 roky a ja neviem dodnes ako sa tá pani doktorka volala,ale patrí jej aj celej kardiológii veľké ĎAKUJEM.

Ale hlavné je že všetko dobre dopadlo aj vám aj nám a dufam, že sa nič podobné nezopakuje.Dnes konečne chápem moju maminu ako sa o mňa stále bála -a aj stále bojí- deti budú našimi deťmi už stále.

zuzana napísané 11.05.2005 17:59

Naša pani doktorka asi patrí k tým lepším.Pri chorobe spojenej s teplotou nám hneď predpísala diazepam a poučila o FK, aj keď je to už naše druhé dieťa.

Viem si predstaviť čo ste zažili, my sme sa na pohotovosť na Kramáre dostali tiež- prišli sme možno s banalitou-syn mal 4 týždne a nechcel vôbec piť mliečko ani vodu.Nikto nás ale neotravoval žiadnymi písomnosťami,hneď nás zobrala dobrá pani doktorka, ktorej sa to vôbec nepozdávalo a poslala nás na "štvrté" poschodie a odtial sme skončili na kardiologickom oddelení.Dnes je už malý O.K., ale tam nám povedali, že keby nás vtedy tá deckárka z pohotovosti poslala domov malý by do rána "nevydržal"

Stále to mám pred očami,aj keď už ubehli 4 roky a ja neviem dodnes ako sa tá pani doktorka volala,ale patrí jej aj celej kardiológii veľké ĎAKUJEM.

Ale hlavné je že všetko dobre dopadlo aj vám aj nám a dufam, že sa nič podobné nezopakuje.Dnes konečne chápem moju maminu ako sa o mňa stále bála -a aj stále bojí- deti budú našimi deťmi už stále.

zuzana napísané 11.05.2005 17:58

Naša pani doktorka asi patrí k tým lepším.Pri chorobe spojenej s teplotou nám hneď predpísala diazepam a poučila o FK, aj keď je to už naše druhé dieťa.

Viem si predstaviť čo ste zažili, my sme sa na pohotovosť na Kramáre dostali tiež- prišli sme možno s banalitou-syn mal 4 týždne a nechcel vôbec piť mliečko ani vodu.Nikto nás ale neotravoval žiadnymi písomnosťami,hneď nás zobrala dobrá pani doktorka, ktorej sa to vôbec nepozdávalo a poslala nás na "štvrté" poschodie a odtial sme skončili na kardiologickom oddelení.Dnes je už malý O.K., ale tam nám povedali, že keby nás vtedy tá deckárka z pohotovosti poslala domov malý by do rána "nevydržal"

Stále to mám pred očami,aj keď už ubehli 4 roky a ja neviem dodnes ako sa tá pani doktorka volala,ale patrí jej aj celej kardiológii veľké ĎAKUJEM.

Ale hlavné je že všetko dobre dopadlo aj vám aj nám a dufam, že sa nič podobné nezopakuje.Dnes konečne chápem moju maminu ako sa o mňa stále bála -a aj stále bojí- deti budú našimi deťmi už stále.

Martin A. napísané 11.05.2005 15:39

Ahoj Juliana,

tu je Martin, ten, ktory napisal vyssie uvedeny pribeh. Dnes som bol u nasej detskej lekarky a specialne som sa pytal na toto:

- prevencia proti Febrilnym krcom (FK)

- co v pripade, ze FK nastane

- co s dlhopretrvavajucimi teplotami, kedy volat prvu pomoc.

 

Mame nastastie neuveritelne ochotnu p. doktorku, ktora nam na otazky velmi ochotne odpovedala. Okrem toho sme dostali podrobne popisanu temu febrilnych krcov a podavania diazepamu, pokial dostanem suhlas, budeme to publikovat prostrednictvom primar.sk aj babetko.sk, aby kazdy z vas dostal co najviac info. V kazdom pripade, ustne som sa dozvedel toto: Prevencia: u deti, ktore uz mali febrilne krce: treba uz pri nizkej teplote zacat s jej zrazanim, necakat, kym sa vysplha na 39 st. Je dokonca mozne kombinovat lieky na baze paracetamolu (napr. paralen) s brufenom, ak by jednotlivo neboli dostatocne ucinne, tj, mozte napr. kazde tri hodiny - striedavo podavat paralen-brufen-paralen-brufen. Popri tom samozrejme vlazna sprcha. Dolezite je, ze ako prevenciu zaciname pri teplote od 38,5 podavat diazepam (pozor, zalezi od vahy dietata), vikinka ma 12 kg, cize asi 2 mg 3xdenne. Tymto by sa FK malo predist. Ak ale nastanu, podava sa diazepam rektalne (do zadocku), ide o 5 mg davky (viac na letaku). Pozor, obe su na predpis.

Na zaver: treba zachovat chladnu hlavu, tie 5 mg. rektl. diaz. vraj hned ucinkuje, lebo sa vstrebaju priamo do sliznice.

Drzim palceky vsetkym, aby sa tomu vyhli!

Martin

Martin A. napísané 11.05.2005 15:39

Ahoj Juliana,

tu je Martin, ten, ktory napisal vyssie uvedeny pribeh. Dnes som bol u nasej detskej lekarky a specialne som sa pytal na toto:

- prevencia proti Febrilnym krcom (FK)

- co v pripade, ze FK nastane

- co s dlhopretrvavajucimi teplotami, kedy volat prvu pomoc.

 

Mame nastastie neuveritelne ochotnu p. doktorku, ktora nam na otazky velmi ochotne odpovedala. Okrem toho sme dostali podrobne popisanu temu febrilnych krcov a podavania diazepamu, pokial dostanem suhlas, budeme to publikovat prostrednictvom primar.sk aj babetko.sk, aby kazdy z vas dostal co najviac info. V kazdom pripade, ustne som sa dozvedel toto: Prevencia: u deti, ktore uz mali febrilne krce: treba uz pri nizkej teplote zacat s jej zrazanim, necakat, kym sa vysplha na 39 st. Je dokonca mozne kombinovat lieky na baze paracetamolu (napr. paralen) s brufenom, ak by jednotlivo neboli dostatocne ucinne, tj, mozte napr. kazde tri hodiny - striedavo podavat paralen-brufen-paralen-brufen. Popri tom samozrejme vlazna sprcha. Dolezite je, ze ako prevenciu zaciname pri teplote od 38,5 podavat diazepam (pozor, zalezi od vahy dietata), vikinka ma 12 kg, cize asi 2 mg 3xdenne. Tymto by sa FK malo predist. Ak ale nastanu, podava sa diazepam rektalne (do zadocku), ide o 5 mg davky (viac na letaku). Pozor, obe su na predpis.

Na zaver: treba zachovat chladnu hlavu, tie 5 mg. rektl. diaz. vraj hned ucinkuje, lebo sa vstrebaju priamo do sliznice.

Drzim palceky vsetkym, aby sa tomu vyhli!

Martin

Martin A. napísané 11.05.2005 15:38

Ahoj Juliana,

tu je Martin, ten, ktory napisal vyssie uvedeny pribeh. Dnes som bol u nasej detskej lekarky a specialne som sa pytal na toto:

- prevencia proti Febrilnym krcom (FK)

- co v pripade, ze FK nastane

- co s dlhopretrvavajucimi teplotami, kedy volat prvu pomoc.

 

Mame nastastie neuveritelne ochotnu p. doktorku, ktora nam na otazky velmi ochotne odpovedala. Okrem toho sme dostali podrobne popisanu temu febrilnych krcov a podavania diazepamu, pokial dostanem suhlas, budeme to publikovat prostrednictvom primar.sk aj babetko.sk, aby kazdy z vas dostal co najviac info. V kazdom pripade, ustne som sa dozvedel toto: Prevencia: u deti, ktore uz mali febrilne krce: treba uz pri nizkej teplote zacat s jej zrazanim, necakat, kym sa vysplha na 39 st. Je dokonca mozne kombinovat lieky na baze paracetamolu (napr. paralen) s brufenom, ak by jednotlivo neboli dostatocne ucinne, tj, mozte napr. kazde tri hodiny - striedavo podavat paralen-brufen-paralen-brufen. Popri tom samozrejme vlazna sprcha. Dolezite je, ze ako prevenciu zaciname pri teplote od 38,5 podavat diazepam (pozor, zalezi od vahy dietata), vikinka ma 12 kg, cize asi 2 mg 3xdenne. Tymto by sa FK malo predist. Ak ale nastanu, podava sa diazepam rektalne (do zadocku), ide o 5 mg davky (viac na letaku). Pozor, obe su na predpis.

Na zaver: treba zachovat chladnu hlavu, tie 5 mg. rektl. diaz. vraj hned ucinkuje, lebo sa vstrebaju priamo do sliznice.

Drzim palceky vsetkym, aby sa tomu vyhli!

Martin

juliana napísané 10.05.2005 22:14

Vsade sa hovori,ze pri vyssich teplotach treba podavat Diazepam, ale v akych davkach,to sa uz nespomina. A to je predsa strasne dolezite! Dokonca ani v pribalovom letaku sa o tom nepise. Uz som sa na to pytala aj v pediatrickej poradni tu na babetku, ale odpovede som sa nedockala... Neviete nahodou niekto presne davkovanie tabletiek aj cipkov v zavislosti od veku, resp. kde by som to mohla najst? Strasne sa tych krcov bojim,asi ako kazda mamka...

daniela10/8 napísané 09.05.2005 15:16

Martin, vďaka za príspevok, človek by ani netušil ako takéto veci môžu otriasť chlapom...My sme to s mužom prežili už viackrát pri našom druhom synčekovi a niekoľkokrát som na to bola sama aj s druhým malým dieťaťom... Môj muž nečíta "detské" časopisy, len som trošku prekvapená, že o "febrilných" kŕčoch nevedia ani maminy, veľa sa o tom píše... možno by mohli lekári informovať - vopred varovať-ale je strašne veľa chorôb, príznakov...možno sa mýlim, nezastávam sa, ale ani neobviňujem nikoho, je to len môj názor...

Sendy napísané 09.05.2005 12:02

Ja dnes len velmi kratko, obsiahlejsi pribeh - mna ako dietata napisem neskor.

Rada by prispela radou

- POZOR NA STUDENE ZABALY A SPRCHY PRI HORUCKACH. Mala som ako dieta fibrilne krce 3x, a moj brat 1x - mame to nejako v rodine. Vyskytuju sa najcastejsie od 2-5 rokov veku. U nas oboch sa VZDY prejavili prave po podani studeneho zabalu. U mna prisli na tento fakt po 2. raze, ked rodicov lekar upozornil na to, ze studenymi zabalmi sa mozu tieto krce u urcitych deti kvazi vyvolat.

AK budem mat viac casu, napisem ako sa prejavovali u nas v rodine a co sme potom proti nim robili, mozno vam to ostatnym pomoze. A k tomu dievcatku co je vedena ako epilepticka - aj mne sa to stalo, urobili zlu diagnozu a v 6.r. ma chceli oznacit ako epilepticku - tej nalepky sa v zdravotnej karte potom uz asi tazko zbavite. v Inej nemocnici sa ukazalo, ze to je blbost, brala som sice 2 roky lieky, ale nemala som odvtedy ZIADNE problemy, a to mam uz skoro 30 rokov, takze nech ti rodicia nevesaju hlavu.

Ak je zaujem zo strany ostatnych diskutujucich, rada napisem podrobnosti-ale az bud. tyzden, momentalne mam v praci frmol

danka napísané 09.05.2005 09:03

Milý Martin, vďaka za Tvoj príbeh. Pri čítaní mi doslova naskakovala husia koža. Mám už staršie deti 16 a 14 a keď si spomeniem, koľkokrát som s jedným synom pretrpela naozaj vysoké teploty a doteraz som v ô b e c ani len netušila,čo všetko sa mohlo stať. Naozaj to nie je dobrý pocit. Kto je vlastne vinný ? Neimformovaný rodič, alebo lekár ktorý neinformuje ? Preto ešte raz veľká ďaka, že si sa podelil o svoje trápenie a upozornil vlastne aj ostatných neinformovanýcch rodičov. Veľa šťastia a zdravia v ďaľšom živote. Ešte jedna otázka na záver - Do akého veku môžu u dieťaťa nastať febrilné kŕče ? Vie to niekto ?

Miška napísané 08.05.2005 20:19

Ja som hypochonder. Viem o existencii febrilných krčov, ale hneď teraz sa idem pozrieť do knižky, ako sa dáva malému dieťaťu umelé dýchanie. Dávno som to nevidela. Daroval si druhý krát život svojej dcérke. Myslím, že hocaký mládenec ju za ženu už nedostane.Dobre si naňho posvietiš, však mám pravdu ? Obrovské šťastie bolo, že sa jej to stalo až ráno. S tým vypisovaním aj mne lezú na nervy. Tiež sme párkrát boli hospitalizovaní a vo fáze , keď treba rýchlo dostať infúzie sa ma pýtajú, na to isté čo som už voľakedy diktovala. Som z toho zúrivá a odporná. Pretože už presne viem, čo by mali s malou robiť, ale oni musia papierovať. Od tej chvíle už budeš považovať svoje dieťatko za dar Boží a nie za samozrejmosť . Som šťastná s tebou, že sa malá vyzdravela. Aj môj muž je taký úžasný otec a záchranca vo chvíľach, keď ja skôr hysterčím. Ešte že vás máme.

Miška napísané 08.05.2005 20:16

Ja som hypochonder. Viem o existencii febrilných krčov, ale hneď teraz sa idem pozrieť do knižky, ako sa dáva malému dieťaťu umelé dýchanie. Dávno som to nevidela. Daroval si druhý krát život svojej dcérke. Myslím, že hocaký mládenec ju za ženu už nedostane.Dobre si naňho posvietiš, však mám pravdu ? Obrovské šťastie bolo, že sa jej to stalo až ráno. S tým vypisovaním aj mne lezú na nervy. Tiež sme párkrát boli hospitalizovaní a vo fáze , keď treba rýchlo dostať infúzie sa ma pýtajú, na to isté čo som už voľakedy diktovala. Som z toho zúrivá a odporná. Pretože už presne viem, čo by mali s malou robiť, ale oni musia papierovať. Od tej chvíle už budeš považovať svoje dieťatko za dar Boží a nie za samozrejmosť . Som šťastná s tebou, že sa malá vyzdravela. Aj môj muž je taký úžasný otec a záchranca vo chvíľach, keď ja skôr hysterčím. Ešte že vás máme.

Miška napísané 08.05.2005 20:07

Ja som hypochonder. Viem o existencii febrilných krčov, ale hneď teraz sa idem pozrieť do mnižky, ako sa dáva malému dieťaťu umelé dýchanie. Dávno som to nevidela. Daroval si druhý krát život svojej dcérke. Myslím, že hocaký mládenec ju za ženu už nedostane.Dobre si naňho posvietiš, však mám pravdu ? Obrovské šťastie bolo, že sa jej to stalo až ráno. S tým vypisovaním aj mne lezú na nervy. Tiež sme párkrát boli hospitalizovaní a vo fáze , keď treba rýchlo dostať infúzie sa ma pýtajú, na to isté čo som už voľakedy diktovala. Som z toho zúrivá a odporná. Pretože už presne viem, čo by mali s malou robiť, ale oni musia papierovať. Od tej chvíle už budeš považovať svoje dieťatko za dar Boží a nie za samozrejmosť . Som šťastná s tebou, že sa malá vyzdravela. Aj môj muž je taký úžasný otec a záchranca vo chvíľach, keď ja skôr hysterčím. Ešte že vás máme.

PetraM napísané 08.05.2005 18:04

Tak, už aj my máme s nimi skúsenosť! Ešte dobre, že na babetko.sk prebehli nedávno na túto tému nejaké diskusie. Informácie, ktoré som si prečítala a včas vylovila z pamäti mi pomohli zorientovať sa hneď, ako sa začalo diať „niečo čudné“ s mojim synom.

Matúška (13m) chytili kŕče v noci o 02:45 hod, v spánku. Trhalo mu celým telíčkom, v jednotlivých kŕčoch, časovo oddelených cca 15-20 sekúnd. Po každom trhnutí vydal zvuk panickej hrôzy. Nereagoval na oslovenie, na dotyk, na pohyby. Bol v bezvedomí, potom mal oči vyvrátené, uprené na jedno miesto a v tváričke výraz hrôzy a zdesenia. Zareagoval cca po minúte na svetlo. Celé to trvalo asi 5 minút, pričom po 2 minútach sa kŕče zmierňovali a odstupy zväčšovali.

Teplotu mal v tom čase 37,7 st C.

Evča napísané 06.05.2005 19:50

Pripájam sa k Martinovmu rozhorčeniu nad prístupom doktorov. Naša dcérka mala v 4,5 mes. vysoké teploty, odmietala piť, mlieko som jej dávala polyžičkách. V noci sme volali sanitku, neprišla, lebo bola na výjazde a takto sme na tú jedinú sanitku čakali až do rána a nedočkali sme sa. Museli sme privolať lekárku, tiež prišla až po 2 hodinách, hned nás viezli do nem. a tam na nás ešte nabliakali, že prečo sme neprišli skôr a vôbec, prečo sme sa nechali doviezť zdravotnou službou. Podotýkam, že auto nemáme. V nemocnici bolo otrasne a som rada, že sme sa odtiaľ vôbec dostali. Neprajem nikomu, aby musel zažívať nemocničné šoky a strach o život dieťatka a už vôbec nie za "podpory" nemocničného osadenstva.

LuciaP pre jaju napísané 06.05.2005 17:44

Dakujem za info. My sme na tom rovnako. Casto nam Brufen nezaberie a ani po obkladoch to nie je bohvieco, tak tlacime az ocami cas, aby bolo o 6 hod. neskor a mohli sme dat dalsiu davku. Nevedela som, ze sa to da striedat po kratsich intervaloch.

Tess napísané 06.05.2005 17:33

..ale hlavne som chcela podakovat za vycerpavajuce info, ako postupovat pri teplote. Velmi mi tento clanok pomohol, ked som ho citala pred par dnami na www.primar.sk. Vdaka Martin a tiez prajem, nech uz nikdy nemusite zazit nieco podobne.

Tess napísané 06.05.2005 17:21

Nasa dcerka este nastastie nemala febrilne krce, ale bojim sa ich ako sa vravi "ako cert svatenej vody". Uz treti den je mala vo vysokych horuckach, som na nervy z toho strachu. Dnes mi lekarka predpisala aj diazepam pre malu. Zacinam sa citit bezmocna voci tej teplote...paralen, brufen, zabaly...a stale sa drzi okolo 39,7-39,9...uz neviem, co by som mohla spravit

janula napísané 06.05.2005 15:40

Milý Martin, pri čítaní tvojho článku som plakala a plakala. Som reda, že to tak dobre dopadlo a želám tvojej dcérke veľa zdravíčka. My sme tiež mali už párkrát horučky-40, ale nikdy mi naša doktorka nepovedala o diazepane. srdečne ďakujem o podrobné info a aj za výklad. naozaj som vďačná. o striedaní liekov som vedela, ale o diazepane nie. tak neviem, načo tu máme tu pediatričku. a bez receptu mi ho v lekárni nedaju? asi nie, že. nuž už aj v pondelok si ho pôjdem vypýtaž, aby som ho mala v zásobe. Pekný deň.

jaja pre LuciuP napísané 06.05.2005 07:51

Ano, davam celu odporucanu davku, ale prestavky robim 3hodinove. Mozes ich totiz dat za cely den iba 4X kazdy ( paralen, brufen). Takto mi to vyjde presne: 4X paralen,4X brufen.

Ivet napísané 05.05.2005 23:47

sorry, prvy raz mi spadol prehliadac a nevsimla som si, ze to tam uz je...

Ivet napísané 05.05.2005 23:42

Martin, Tvoj Clanok som hltala a aj ma riadne roztriasol a rozplakal...ako komentar mam len dve slova VDAKA a VDAKA. To prve patri Bohu, ze to u Vas tak dobre dopadlo, zaroven zelam, aby sa to uz nikdy neopakovalo a vsetci traja ste boli ZDRAVI. To druhe patri len Tebe, Martin, za to, ze si si nasiel cas, varoval nas a pripojil aj podrobne vysvetlenie problemu.

Ivet napísané 05.05.2005 23:36

Martin, Tvoj Clanok som hltalaa aj ma riadne roztriasol...ako komentar mam len dve slova VDAKA a VDAKA. to prve, dakujem Bohu, ze to u Vas tak dobre dopadlo, zelam dcerke aj Vam, aby sa to uz nikdy neopakovalo. Druhe Vdaka patri Tebe, Martin, ze si sa podelil o zazitok, varoval nas a hned aj pripojil vysvetlenie a podrobne info, ako riesit situaciu...

LuciaP napísané 05.05.2005 21:10

Aj my pouzivame pri vysokych teplotach Diazepam. Pri synovi mam vzdy problem zrazit mu teplotu (vacsinou okolo 40). Pocula som o striedani Paralenu a Brufenu (my davame Brufen), ale nevedela som, ze sa mozu davat v takych kratkych intervaloch. Chcem sa spytat, to im davate celu davku Paralenu a o 2 hodiny celu davku Brufenu alebo nejake mensie davky?

mata napísané 05.05.2005 20:49

ahoj martin. pri citani tvojho pribehu som tiez plakala.mam 3,5 rocnu a 15 mesacnu dceru a neviem a ani nechcem si take nieco predstavit. prajem dcerke co najskorsie uzdravenie a aby sa to uz nikdy neopakovalo.inac mne lekarka vzdy pri teplotach pre dcery predpisuje diazepam.

Janette napísané 05.05.2005 20:34

Ja mam 2-rocneho chlapceka a posledne horucky nam dali tiez dost zabrat. Posledny pol rok je neustale chory a teploty okolo 39 C su u nas bezne. Postupujem presne tak ako sa pise vyssie. Naposledy sme boli na pohotovosti, pretoze sa mi nic z toho nedarilo a teploty naklesali od obeda a uz bolo vecer 21,00 hod. Zacal sa triast a som rada,ze sme nakoniec boli na pohotovosti. Dostal injekciu a zabralo to! Ale som rada,ze je to tak spisane a vsetko som si to zopakovala. Uz niekedy sa mi zdalo,ze vsetko robim zle! Moja pediatricka ma upozornovala na Diazepam.

Nicole pre Martina napísané 05.05.2005 19:44

Srdecna vdaka za takuto informaciu.Urcite to pomoze vela rodicom,ktory take nieco nezazili.Prajem skore uzdravenie Vasej dcerky.

Táňa napísané 05.05.2005 17:34

Mne lekárka nikdy nepredpísala diazepam a to dcérka mávala často teploty okolo 40 st. a raz mala aj slabé kŕče. Dokonca som ani nevedela o striedaní liekov. Našťastie sa to už nikdy nezopakovalo a lekárku sme radšej vymenili. Ale ani súčasná lekárka sa mi veľmi nepozdáva.

V rodine máme prípad, že dievčatko skoro od narodenia mávalo febrilné kŕče a teraz v 6 rokoch je už vedená ako epileptička.

Martin, držím prsty, aby sa vám to už NIKDY neopakovalo a ani iným deťom.

Henrieta napísané 05.05.2005 12:56

Nasa dcerka mala tiez nedavno vysoké teploty nad 39 stupnov, davali sme Paralen, Brufen, Diazepam som mala z zaloze, jej lekarka mi ho napisala pre tento priepad, hadam, ze vatšina lekarov toto robi. Pri citaniu vásho clanku som plakala.

paloma napísané 05.05.2005 12:51

Je to naozaj veľmi nebezpečné, radšej dať diazepan vopred ako potom trpnut strachom o život dieťaťa

Ikka napísané 05.05.2005 11:59

Ked mal moj syn 15 mesiacov dostal tiez isty druh febrilnych krcov...no neboli to krce doslovne, ale ked mu prudko stupla teplota, zrazu prestal so vsetkou aktivitou (inak aj s teplotou dokazal byt velmi zivy), lazkal si a zacalo mu prevracat ocka. Kedze bol pri vedomi, podala som mu na lyzicke rozdrveny diazepam a v priebehu 20 min zacal opat vyskakovat, doslova ozil. Velmi ma to vystrasilo. Potom mi doktorka povedala, ze febrilne krce sa nemusia prejavit len tak, ze dietatko zmodrie a upadne do bezvedomia, ale aj takto. Inak zatial som sa nikde nedocitala, ze co robit, ked uz dietatko omodrie a prestane dychat, teda okrem toho, ze zavolat zachranku. Pokial viem, diazepam do konecnika je len na predpis.

Ikka napísané 05.05.2005 11:59

Ked mal moj syn 15 mesiacov dostal tiez isty druh febrilnych krcov...no neboli to krce doslovne, ale ked mu prudko stupla teplota, zrazu prestal so vsetkou aktivitou (inak aj s teplotou dokazal byt velmi zivy), lazkal si a zacalo mu prevracat ocka. Kedze bol pri vedomi, podala som mu na lyzicke rozdrveny diazepam a v priebehu 20 min zacal opat vyskakovat, doslova ozil. Velmi ma to vystrasilo. Potom mi doktorka povedala, ze febrilne krce sa nemusia prejavit len tak, ze dietatko zmodrie a upadne do bezvedomia, ale aj takto. Inak zatial som sa nikde nedocitala, ze co robit, ked uz dietatko omodrie a prestane dychat, teda okrem toho, ze zavolat zachranku. Pokial viem, diazepam do konecnika je len na predpis.

jaja1 napísané 05.05.2005 08:30

Mne doktorka vždy kázala pri teplote ad 38,5 dávať aj odporúčanú dávku diazepamu. Práve preto, aby sa predišlo febrilným kŕčom. Ale určite sú lekári, ktorí na takúto skutočnosť rodičov neupozornia, a potom to dopadne takto :-(

Okrem toho mám podávať pri vysokých horúčkach, ktoré nie a nie klesnúť ( ani po zábaloch - čo je u nás dosť často pri chorobe) na stiedačku po 3 hodinách paralen s brufenom, tak, ako to tu bolo písané. Môže sa to však robiť takto maximálne 2 dni. ( pri správne liečbe už dlhšie ani také vysoké horúčky nie sú)Tiež vám prajem, aby ste to už nikdy v živote nezažili.

dada napísané 05.05.2005 08:06

Nám to lekárka stále pripomenula, že ke

´d bude mať náš syn vysokú teplotu nad 38,5 tak máme podať diazepan. mám ho stále v lekárničke. Takže o tom viem že sa môže tké niečo stať. Hlavne že to dobre dopadlo.

soňa napísané 05.05.2005 08:03

Prepáčte, k Sandrinmu prianiu :-)

soňa napísané 05.05.2005 08:03

Preráčte, k Sandrinmu prianiu :-)

soňa napísané 05.05.2005 08:02

Martin, pripájam sa k Martininmu prianiu. Behajú mi po chrbte zimomriavky keď to čítam... JA som bola pediatričkou o tomto poučená už pri prvom dieťati a ona odporúča diazepam dávať vždy ak je teplota nad 39. Priznám sa, že to nerobím, pretože mám z toho diazepamu akosi obavy, ale zažiť vyššie uvedené bude zrejme večšie zlo.

Sandra napísané 05.05.2005 05:02

Prajem Vam aby ste uz nikdy nic take strasne nezazili a Vasej dcerke prajem vela zdravia. Zaroven vdaka za tak potrebne info. Vobec som o tom nikdy nepocula.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.