ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

September. K.O. mesiac pre rodičov.

 Takakika   12.09.2018   0

Hej, september. Mesiac zachrípnutých hlasov a trasľavých rúk, mesiac zvýšenej spotreby tabletiek na tlak a mesiac, kedy najviac trpia susedské vzťahy - pretože neviete prestať štekať dosť dlhú dobu, čo deti vyduríte z domu, takže ono to „dobré ráno, pán sused“ znie skôr ako „ešte aj ty sa tu musíš motať pod nohami, idiot.“

Veru, veru. September. K.O. mesiac pre rodičov. Ale tak, či onak sa nestane nič, čo by sa nedalo (ako tak) zvládnuť.

Shutterstock

 

Už sú obidvaja školáci.

Zatiaľ je to stále nezvyk, tie dve školské tašky. Že už nemusím ráno, ani po obede obchádzať dve inštitúcie a tárať sa kade tade, ale vybavím všetko na jednej chodbe, to je fajn. Že môžem pri domácich úlohách vrieskať na striedačku raz na jedného, raz na druhého, to je tiež ekonomické.

Akože, môžem si dovoliť cítiť sa oprsklo, a to je fajn.  

Lebo keď sme mali ísť do školy prvýkrát, to bola celkom iná situácia. Presťahovali sme sa pár dní pred začiatkom nového školského roku. Z jednej krajiny do druhej. Po ôsmich rokoch, tuším sa hodí povedať, že trochu zmena.

Putovali sme do prenajatého domčeka, kde sme nemali ani taniere, ale zato sme mali susedovho psa a sliepky a včely, pre začiatok to nebolo chabé.

Ukázalo sa, že náš predchádzajúci život bez obligátnych termínov môže byť problém. Lebo škola, tam chodiť treba. Každý deň. Na čas. No zbohom. Nemali sme to nacvičené zo škôlky, veď nijaká na našom ostrove nebola, tým pádom, ako hovorí môj mladší syn, sme boli v civilizačnej nevýhode.

Prvý mesiac som vstávala pred šiestou, lebo i také banálne úkony, ako pripraviť raňajky, desiatu, nachystať deťom oblečenie, zvesiť mladšie dieťa zapreté do zárubne, ktoré búrlivo odmietalo chodiť do škôlky, som nemala zautomatizované.

Potom poobedné termíny. Škôlkové dieťa končilo skôr, ako to prvácke. Dve otočky, medzi ktorými som si občas stihla natrieť maslo na chlieb, lebo obedovať treba.

Domáce úlohy, no ešte že mi pred pár rokmi vybrali žlčník, lebo za každou nakreslenou lastovičkou muselo ísť dieťa na záchod, zjesť jogurt alebo ma len tak hladkať a bozkávať a zahovárať, ako ma strašne ľúbi.

A keď už som začínala mať pocit, že to ako tak začína mať nejakú formu, že sme sa takmer zabehli, ani nie dva mesiace od začiatku školského roka muž zomrel, takže som na tie banality zostala sama a ešte len som musela predefinovať, kedy sa mi zdá, že život zvládam alebo už ani nie.

Neviem doteraz, ako sa to dalo prežiť. Celý ten čas v prenajatom dome, ktorý som nazvala domom smútku, lebo pohltil takmer všetky ozveny rôznych škál môjho plaču. Kým sa skončila škola a začali prázdniny, presťahovali sme sa do nového bytu a zase sme si zvykali na iné.

Akoby sa to stalo pred sto rokmi.

A dnes, keď ráno popoháňam dve školské tašky, opakujúc tie isté pokyny dokola ako u debilov, sú chvíle, kedy sa musím veľmi ovládať, aby som do niekoho z nich nehodila hrču kľúčov, ale zároveň viem, že som vlastne úplne v poriadku, už som na tom tak, ako každá iná normálna vrieskajúca matka a teším sa z toho ako sviňa.

Akože, môžem si dovoliť cítiť sa oprsklo, a to je fajn. Lebo viem, že aj keď je september k.o. mesiac, tak, či onak sa nestane nič, čo by sa nedalo (ako tak) zvládnuť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť
25.09.2018   0
Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte.
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   1
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
babetko
7 komentárov, ktoré neznášajú mamy a ako ich odpáliť
25.09.2018   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
Saunou proti detským chorobám
24.09.2018   0
Sauna pre deti má svoj význam najmä pri predchádzaní chorobám a odolávaní vírusom, ktoré sa radi šíria v detskom kolektíve.
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   2
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
detské choroby
10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo
24.09.2018   3
Príroda je mocná a do boja proti zapáleným hrdlám, prechladnutiam a chrípkam, vie vytiahnuť tie najťažšie zbrane.
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.