ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

September. K.O. mesiac pre rodičov.

 Takakika   12.09.2018   0

Hej, september. Mesiac zachrípnutých hlasov a trasľavých rúk, mesiac zvýšenej spotreby tabletiek na tlak a mesiac, kedy najviac trpia susedské vzťahy - pretože neviete prestať štekať dosť dlhú dobu, čo deti vyduríte z domu, takže ono to „dobré ráno, pán sused“ znie skôr ako „ešte aj ty sa tu musíš motať pod nohami, idiot.“

Veru, veru. September. K.O. mesiac pre rodičov. Ale tak, či onak sa nestane nič, čo by sa nedalo (ako tak) zvládnuť.

Shutterstock

 

Už sú obidvaja školáci.

Zatiaľ je to stále nezvyk, tie dve školské tašky. Že už nemusím ráno, ani po obede obchádzať dve inštitúcie a tárať sa kade tade, ale vybavím všetko na jednej chodbe, to je fajn. Že môžem pri domácich úlohách vrieskať na striedačku raz na jedného, raz na druhého, to je tiež ekonomické.

Akože, môžem si dovoliť cítiť sa oprsklo, a to je fajn.  

Lebo keď sme mali ísť do školy prvýkrát, to bola celkom iná situácia. Presťahovali sme sa pár dní pred začiatkom nového školského roku. Z jednej krajiny do druhej. Po ôsmich rokoch, tuším sa hodí povedať, že trochu zmena.

Putovali sme do prenajatého domčeka, kde sme nemali ani taniere, ale zato sme mali susedovho psa a sliepky a včely, pre začiatok to nebolo chabé.

Ukázalo sa, že náš predchádzajúci život bez obligátnych termínov môže byť problém. Lebo škola, tam chodiť treba. Každý deň. Na čas. No zbohom. Nemali sme to nacvičené zo škôlky, veď nijaká na našom ostrove nebola, tým pádom, ako hovorí môj mladší syn, sme boli v civilizačnej nevýhode.

Prvý mesiac som vstávala pred šiestou, lebo i také banálne úkony, ako pripraviť raňajky, desiatu, nachystať deťom oblečenie, zvesiť mladšie dieťa zapreté do zárubne, ktoré búrlivo odmietalo chodiť do škôlky, som nemala zautomatizované.

Potom poobedné termíny. Škôlkové dieťa končilo skôr, ako to prvácke. Dve otočky, medzi ktorými som si občas stihla natrieť maslo na chlieb, lebo obedovať treba.

Domáce úlohy, no ešte že mi pred pár rokmi vybrali žlčník, lebo za každou nakreslenou lastovičkou muselo ísť dieťa na záchod, zjesť jogurt alebo ma len tak hladkať a bozkávať a zahovárať, ako ma strašne ľúbi.

A keď už som začínala mať pocit, že to ako tak začína mať nejakú formu, že sme sa takmer zabehli, ani nie dva mesiace od začiatku školského roka muž zomrel, takže som na tie banality zostala sama a ešte len som musela predefinovať, kedy sa mi zdá, že život zvládam alebo už ani nie.

Neviem doteraz, ako sa to dalo prežiť. Celý ten čas v prenajatom dome, ktorý som nazvala domom smútku, lebo pohltil takmer všetky ozveny rôznych škál môjho plaču. Kým sa skončila škola a začali prázdniny, presťahovali sme sa do nového bytu a zase sme si zvykali na iné.

Akoby sa to stalo pred sto rokmi.

A dnes, keď ráno popoháňam dve školské tašky, opakujúc tie isté pokyny dokola ako u debilov, sú chvíle, kedy sa musím veľmi ovládať, aby som do niekoho z nich nehodila hrču kľúčov, ale zároveň viem, že som vlastne úplne v poriadku, už som na tom tak, ako každá iná normálna vrieskajúca matka a teším sa z toho ako sviňa.

Akože, môžem si dovoliť cítiť sa oprsklo, a to je fajn. Lebo viem, že aj keď je september k.o. mesiac, tak, či onak sa nestane nič, čo by sa nedalo (ako tak) zvládnuť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?