ŽenaPríbeh ženy

September. K.O. mesiac pre rodičov.

 Takakika   12.09.2018   0

Hej, september. Mesiac zachrípnutých hlasov a trasľavých rúk, mesiac zvýšenej spotreby tabletiek na tlak a mesiac, kedy najviac trpia susedské vzťahy - pretože neviete prestať štekať dosť dlhú dobu, čo deti vyduríte z domu, takže ono to „dobré ráno, pán sused“ znie skôr ako „ešte aj ty sa tu musíš motať pod nohami, idiot.“

Veru, veru. September. K.O. mesiac pre rodičov. Ale tak, či onak sa nestane nič, čo by sa nedalo (ako tak) zvládnuť.

Shutterstock

 

Už sú obidvaja školáci.

Zatiaľ je to stále nezvyk, tie dve školské tašky. Že už nemusím ráno, ani po obede obchádzať dve inštitúcie a tárať sa kade tade, ale vybavím všetko na jednej chodbe, to je fajn. Že môžem pri domácich úlohách vrieskať na striedačku raz na jedného, raz na druhého, to je tiež ekonomické.

Akože, môžem si dovoliť cítiť sa oprsklo, a to je fajn.  

Lebo keď sme mali ísť do školy prvýkrát, to bola celkom iná situácia. Presťahovali sme sa pár dní pred začiatkom nového školského roku. Z jednej krajiny do druhej. Po ôsmich rokoch, tuším sa hodí povedať, že trochu zmena.

Putovali sme do prenajatého domčeka, kde sme nemali ani taniere, ale zato sme mali susedovho psa a sliepky a včely, pre začiatok to nebolo chabé.

Ukázalo sa, že náš predchádzajúci život bez obligátnych termínov môže byť problém. Lebo škola, tam chodiť treba. Každý deň. Na čas. No zbohom. Nemali sme to nacvičené zo škôlky, veď nijaká na našom ostrove nebola, tým pádom, ako hovorí môj mladší syn, sme boli v civilizačnej nevýhode.

Prvý mesiac som vstávala pred šiestou, lebo i také banálne úkony, ako pripraviť raňajky, desiatu, nachystať deťom oblečenie, zvesiť mladšie dieťa zapreté do zárubne, ktoré búrlivo odmietalo chodiť do škôlky, som nemala zautomatizované.

Potom poobedné termíny. Škôlkové dieťa končilo skôr, ako to prvácke. Dve otočky, medzi ktorými som si občas stihla natrieť maslo na chlieb, lebo obedovať treba.

Domáce úlohy, no ešte že mi pred pár rokmi vybrali žlčník, lebo za každou nakreslenou lastovičkou muselo ísť dieťa na záchod, zjesť jogurt alebo ma len tak hladkať a bozkávať a zahovárať, ako ma strašne ľúbi.

A keď už som začínala mať pocit, že to ako tak začína mať nejakú formu, že sme sa takmer zabehli, ani nie dva mesiace od začiatku školského roka muž zomrel, takže som na tie banality zostala sama a ešte len som musela predefinovať, kedy sa mi zdá, že život zvládam alebo už ani nie.

Neviem doteraz, ako sa to dalo prežiť. Celý ten čas v prenajatom dome, ktorý som nazvala domom smútku, lebo pohltil takmer všetky ozveny rôznych škál môjho plaču. Kým sa skončila škola a začali prázdniny, presťahovali sme sa do nového bytu a zase sme si zvykali na iné.

Akoby sa to stalo pred sto rokmi.

A dnes, keď ráno popoháňam dve školské tašky, opakujúc tie isté pokyny dokola ako u debilov, sú chvíle, kedy sa musím veľmi ovládať, aby som do niekoho z nich nehodila hrču kľúčov, ale zároveň viem, že som vlastne úplne v poriadku, už som na tom tak, ako každá iná normálna vrieskajúca matka a teším sa z toho ako sviňa.

Akože, môžem si dovoliť cítiť sa oprsklo, a to je fajn. Lebo viem, že aj keď je september k.o. mesiac, tak, či onak sa nestane nič, čo by sa nedalo (ako tak) zvládnuť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
23.07.2019   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
Na Slovensku nemáme ani jednu Baby friendly pôrodnicu
22.07.2019   0
Ministerstvo zdravotníctva chce certifikáty obnoviť do konca roka 2019, a to v súlade s dokumentom WHO pre BFHI.
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   8
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.