ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

September. K.O. mesiac pre rodičov.

 Takakika   12.09.2018   0

Hej, september. Mesiac zachrípnutých hlasov a trasľavých rúk, mesiac zvýšenej spotreby tabletiek na tlak a mesiac, kedy najviac trpia susedské vzťahy - pretože neviete prestať štekať dosť dlhú dobu, čo deti vyduríte z domu, takže ono to „dobré ráno, pán sused“ znie skôr ako „ešte aj ty sa tu musíš motať pod nohami, idiot.“

Veru, veru. September. K.O. mesiac pre rodičov. Ale tak, či onak sa nestane nič, čo by sa nedalo (ako tak) zvládnuť.

Shutterstock

 

Už sú obidvaja školáci.

Zatiaľ je to stále nezvyk, tie dve školské tašky. Že už nemusím ráno, ani po obede obchádzať dve inštitúcie a tárať sa kade tade, ale vybavím všetko na jednej chodbe, to je fajn. Že môžem pri domácich úlohách vrieskať na striedačku raz na jedného, raz na druhého, to je tiež ekonomické.

Akože, môžem si dovoliť cítiť sa oprsklo, a to je fajn.  

Lebo keď sme mali ísť do školy prvýkrát, to bola celkom iná situácia. Presťahovali sme sa pár dní pred začiatkom nového školského roku. Z jednej krajiny do druhej. Po ôsmich rokoch, tuším sa hodí povedať, že trochu zmena.

Putovali sme do prenajatého domčeka, kde sme nemali ani taniere, ale zato sme mali susedovho psa a sliepky a včely, pre začiatok to nebolo chabé.

Ukázalo sa, že náš predchádzajúci život bez obligátnych termínov môže byť problém. Lebo škola, tam chodiť treba. Každý deň. Na čas. No zbohom. Nemali sme to nacvičené zo škôlky, veď nijaká na našom ostrove nebola, tým pádom, ako hovorí môj mladší syn, sme boli v civilizačnej nevýhode.

Prvý mesiac som vstávala pred šiestou, lebo i také banálne úkony, ako pripraviť raňajky, desiatu, nachystať deťom oblečenie, zvesiť mladšie dieťa zapreté do zárubne, ktoré búrlivo odmietalo chodiť do škôlky, som nemala zautomatizované.

Potom poobedné termíny. Škôlkové dieťa končilo skôr, ako to prvácke. Dve otočky, medzi ktorými som si občas stihla natrieť maslo na chlieb, lebo obedovať treba.

Domáce úlohy, no ešte že mi pred pár rokmi vybrali žlčník, lebo za každou nakreslenou lastovičkou muselo ísť dieťa na záchod, zjesť jogurt alebo ma len tak hladkať a bozkávať a zahovárať, ako ma strašne ľúbi.

A keď už som začínala mať pocit, že to ako tak začína mať nejakú formu, že sme sa takmer zabehli, ani nie dva mesiace od začiatku školského roka muž zomrel, takže som na tie banality zostala sama a ešte len som musela predefinovať, kedy sa mi zdá, že život zvládam alebo už ani nie.

Neviem doteraz, ako sa to dalo prežiť. Celý ten čas v prenajatom dome, ktorý som nazvala domom smútku, lebo pohltil takmer všetky ozveny rôznych škál môjho plaču. Kým sa skončila škola a začali prázdniny, presťahovali sme sa do nového bytu a zase sme si zvykali na iné.

Akoby sa to stalo pred sto rokmi.

A dnes, keď ráno popoháňam dve školské tašky, opakujúc tie isté pokyny dokola ako u debilov, sú chvíle, kedy sa musím veľmi ovládať, aby som do niekoho z nich nehodila hrču kľúčov, ale zároveň viem, že som vlastne úplne v poriadku, už som na tom tak, ako každá iná normálna vrieskajúca matka a teším sa z toho ako sviňa.

Akože, môžem si dovoliť cítiť sa oprsklo, a to je fajn. Lebo viem, že aj keď je september k.o. mesiac, tak, či onak sa nestane nič, čo by sa nedalo (ako tak) zvládnuť.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.